Zapytaliśmy młodych ludzi o wybory. Zagłosują? Co jest dla nich ważne? Jak patrzą na Polskę?

Zobacz również:Jak dopisać się do spisu wyborców, jeśli w dniu wyborów nie będzie was w miejscu zameldowania?
wybory-ART.jpg
Grafika: Hubert Żuber

Oddaliśmy głos tym, którzy w niedzielę będą mogli pójść na wybory pierwszy raz w życiu.

Według wyliczeń z raportu Debiutanci ‘23 w najbliższych wyborach będzie mogło zagłosować prawie 1,5 miliona osób, które nigdy wcześniej nie były do tego uprawnione. Co cenią w Polsce? Jak patrzą na demokrację? Porozmawialiśmy z kilkoma z nich.

Większość deklarowała, że wybory są dla nich ważne. Gdy spytaliśmy ich, co by powiedzieli rówieśnikom, którzy nie planują głosować, usłyszeliśmy: Macie ogromne szczęście i ogromny przywilej, że możecie nareszcie przyczynić się do decyzji, które zostaną podjęte na temat przyszłości tego kraju i waszej przyszłości, więc jak już macie te 18 lat, to nie zwlekajcie – powiedział jeden z naszych rozmówców.

Nie jestem za tym, żeby niezależnie od tego, czy masz [poglądy], czy nie masz, szedł na wybory; podpisywał, bo tak trzeba. Powiedziałbym bardziej, że jeśli masz jakiekolwiek pojęcie na ten temat, to pójdź i zdecyduj w imię demokracji – dorzucił inny.

Zapytaliśmy ich również o to, co lubią w Polsce. Najczęstsze odpowiedzi: młodzieżową atmosferę, ludzi czy konkretne miejsca, gdzie spędzają czas wolny. Doceniam to, że czuję się tu po prostu bezpiecznie – to zdanie, które padło kilka razy.

Co w takim razie by w naszym kraju zmienili? Kończę wojnę z aborcją i pozwalam kobietom decydować o własnych ciałach – to jedna z powtarzających się odpowiedzi. Więcej uśmiechu, może takiej życzliwości i zrozumienia drugiego człowieka. Żeby ludziom się bardziej chciało, żeby mniej narzekali – mówili inni. Wśród pomysłów pojawiało się jeszcze między innymi wykasowanie TVP czy zmiana ministra edukacji.

Przypominamy, że wybory parlamentarne w Polsce odbędą się już w niedzielę, 15 października. To wtedy zadecydujemy o nowym kształcie nie tylko Sejmu, ale również Senatu. Równolegle z wyborami zostanie przeprowadzone referendum, w którym odpowiemy na cztery pytania dotyczące ekonomii, polityki migracyjnej i wieku emerytalnego... ale nie musimy tego robić, wystarczy po prostu odmówić przyjęcia karty referendalnej podczas odbioru karty do głosowania.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Jędrzej, choć częściej występuje jako Jj. Najlepiej opisuje go hasło: londyński sound, warszawski vibe. W Drugim Śniadaniu regularnie miesza polskie brzmienia z tym, co dzieje się na Wyspach, dorzucając również utwory z amerykańskiej nowej szkoły. Afrowave, drill, trap - słyszymy się!