Raperzy, na których wpływ miał Kurt Cobain
Created with Sketch.
POKAŻ WIĘCEJ
fot. materiały prasowe

Nigdy nie bratał się z hip-hopowcami, ale ci dziś uważają go za swojego. I wspominają w tekstach czy wywiadach.

Rap to najbardziej żywy gatunek muzyczny od czasów punk rocka – powiedział kiedyś Cobain. Nigdy nie był zdeklarowanym fanem hip-hopu, ale miał do niego szczery szacunek. Czuł tę wrażliwość, mimo że do końca jej nie rozumiał. W zestawieniu swoich ulubionych płyt wskazał tylko jedną pozycję znacznie odbiegającą od pozostałych – to It Takes a Nation of Millions to Hold Us Back Public Enemy. 

Za to po jego śmierci wielu raperów przywoływało jego życie i samobójczą śmierć w tekstach i wypowiedziach publicznych. Cobain gdyby żył, kończyłby dzisiaj 50 lat. 

Jay Z

Tu szacunek jest ogromny. Jay próbował tłumaczyć samobójstwo Cobaina sławą, której nie udźwignął, bo nikt nie tak naprawdę nie próbował zrozumieć jego geniuszu, porównywał do Basquiata, w końcu przyznał, że całkowicie odmienił muzykę lat 90. 

Cobain pojawił się też w kilku jego wersach:

So it’s best for those to not overdose on being famous / Most kings get driven so insane  / That they try to hit the same vein that Kurt Cobain did 

Cytat z kawałka Most Kingz przestrzega przed przedawkowaniem sławy.

Kurt Cobain, I did it to myself / And we all just / Entertainers / And we’re stupid / And contagious

W utworze Holy Grail z kolei odwołuje się bezpośrednio do wersów z Smells Like Teen Spirit Nirvany przyznając rację Cobainowi, że podobnie jak i on jest tylko zabawiaczem innych.

Eminem

Slim Shady bardziej niż twórczością Nirvany zafascynowany był śmiercią Cobaina. Wielokrotnie dawał tego wyrazy, nawiązując do niego w swoich tekstach:

My favorite color is red, like the blood shed from Kurt Cobain’s head, when he shot himself dead

W kawałku Cum on Everybody wyraziste i czytelne nawiązanie do samobójstwa lidera Nirvany może wskazywać, że Eminem nie był w najlepszej formie psychicznej. W podobnym tonie nawijał w utworze Untilted: Get your brains bashed in so bad / You gone have Kurt Cobain asking / To autograph a bloodstained napkin.

W tamtym czasie zmagał się z uzależnieniem od narkotyków. Wyjątkowo źle reagował na jakiekolwiek wzmianki o tym, sugerując, że i dla niego presja może się źle skończyć.

eminem

Talib Kweli

Raper w jednym z wywiadów powiedział, że Red Hot Chili Peppers i Body Count utorowali drogę do sukcesu Nirvany. Przyznał również, że album Nevermind jest prawie perfekcyjny i przyrównał go do Love Supreme Johna Coltrane’a. 

Talib w kawałku I Try odniósł się do dręczącej Cobaina sławy: Disturbed by the fame just like Kurt Cobain, sugerując, że to ona była głównym powodem tego, że lider Nirvany był nierozumiany.

Kanye West

Ye oficjalnie nie jest admiratorem twórczości Cobaina, bo podziwia jedynie siebie, co nie znaczy, że temat się u niego nie pojawiał. Kiedyś miał powiedzieć, że jest nowym Jimem Morrisonem i Kurtem Cobainem, potem było coś o Biblii, przy której trochę popłynął. Innym razem przyznał, że hip-hop jest gatunkiem, który powinien wyznaczać trendy w modzie, jak kiedyś grunge’owa estetyka, jednoznacznie wskazując na stylówkę Cobaina. A w temacie mody to zdarza mu się chodzić w takich koszulkach.

kanye_nirvana

I na potwierdzenie powyższych słów wers z kawałka White DressYou like Pina Coladas, gettin’ caught in the rain / Or rockin’ flannels all summer, like Kurt Cobain

Kid Cudi

Tu też szacunek jest wielki. Cudi wielokrotnie podkreślał, że Cobain był głosem pokolenia lat 90. i nikt inny nie miał takiej umiejętności wyrażania emocji przez muzykę. W 2011 roku będąc w Seattle odwiedził okolice domu Cobaina.

A w swoim testamencie opublikowanym na Twitterze zastrzegł sobie, że chce być pochowany w koszulce Nirvany. Warto wspomnieć jeszcze o miłości do trampek Converse, która łączyła Cobaina z Cudim.

A$AP Rocky

Jak na chłopaka z Harlemu jego muzyczne horyzonty są bardzo szerokie. Flaco przyznaje otwarcie, że Nirvana ukształtowała jego gust muzyczny. Odniesienie do Kurta Cobaina pojawia się w wersie utworu PhoenixBloody ink on my pen spelled suicide / Kurt Cobain even died cause you scrutinize. Rocky podobnie jak Cobain nie radził sobie z szumem dookoła siebie i miewał myśli samobójcze.

Raperów, którzy przywoływali Kurta Cobaina w swoich tekstach czy też wspominali go w wywiadach jest więcej – Kendrick Lamar, Meek Mill, 50 Cent czy Tyler, The Creator, żeby wymienić tylko kilku. Choć od śmierci lidera Nirvany minęły 23 lata, to wciąż jego postać inspiruje innych artystów – znać, że Cobain był naprawdę twórcą wyjątkowym.

cobain

#Eminem
#Jay Z
#Kanye West
#Kid Cudi
#Kurt Cobain
#Talib Kweli
POKAŻ KOMENTARZE
  • Sebastian

    MGK rownież często przywołuje Cobeina w swoich tekstach

Najnowsze

Chief Keef gwiazdą Hip Hop Kemp 2018!

Kemp ewidentnie skręca w nowym kierunku: tydzień temu $uicideboy$, teraz Chief Keef... No, no! Dodatkowo w dzisiejszym rzucie ogłoszeń Illa J i - tu na pewno będziecie zaskocze ...

#Chief Keef
#Evidence
#Hip Hop Kemp

David Lynch: ranking filmów od najgorszego do najlepszego

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Twin Peaks, dlatego to właśnie teraz wrzucamy ranking filmów reżysera z najbardziej efektowną fryzurą świata.

#Blue Velvet
#Człowiek słoń
#David Lynch

Poznajcie dzieciaka-zajawkowicza rapu, który stał się nowym idolem Rasa. Naszym też

Witajcie w wirtualnym świecie polskiego rapu - miejscu, w którym gdzieś pomiędzy freestyle'ami Wujka Samo Zło a kolejnymi dissami SB ...

#Ras
#Śmieszkowie TV
#YouTube

Najnowsza jeansowa kolekcja Carhartt WIP przeniesie was w czasy deski i rapu lat 90.

W sezonie spring/summer 2018 zostawiamy obcisłe spodnie w szafach fit-influencerów (albo dobrze ubranych masochistów) i stawiamy na ...

#Carhartt WIP

Czy Drake zamieni Jordan Brand na adidas?

To może być najgłośniejsza zmiana barw klubowych od czasu transferu Neymara do PSG! Wkrótce okaże się czy Drake przejdzie do #teamadidas.

#adidas
#Drake
#Nike

10 rapowych koncertów, na które najbardziej czekamy w 2018 roku

Prosicie nas o podsumowanie tego, co będzie działo się live w najbliższych miesiącach. A my odpowiadamy, że całkiem sporo. I uszeregowaliśmy koncerty pod kątem tego, jak mocno ...

Wiemy wszystko o nowym PRO8L3Mie: znamy tytuł, okładkę, tracklistę, mamy też info o trasie

Enigmatycznie zapowiadaliśmy premierowy materiał Steeza i Oskara, teraz znamy szczegóły. Premiera mixtape’u już 16 marca.

#Pro8l3m

W Street Supply zgarniecie buty Le coq sportif x Sneakerbox inspirowane hummusem. Smacznego!

No dobra, być może was zaskoczymy, ale to nie jest tak, że chodzi o obuwie stworzone ze smakowitej mazi. Zobaczcie, co słynny izrael ...

#Le Coq Sportif
#Street Supply

Jeszcze tylko przez miesiąc możecie kupić drugi numer newonce.paper w Empikach

Spokojnie, magazyn nadal będzie dostępny on-line, ale oldschoolowcy, którzy lubią zgarnąć periodyk z półki w lokalnym salonie prasow ...

#empik
#newonce.paper

Chris Tucker potwierdza: będzie czwarta część Godzin Szczytu!

Co więcej, Jackie Chan też dogadał się z producentami, no ale Godziny Szczytu bez tej dwójki byłyby niczym - cytujemy Borixona - wściekłe psy bez tabaska. Absurd i nonsens.

#Chris Tucker
#Godziny szczytu
POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN