Alternatywny hip-hop z Polski, który musicie znać
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. materiały prasowe

Czas wyjść poza mainstream i spojrzeć na obrzeża naszego hip-hopu, zwłaszcza, że można natknąć się tam na parę zdecydowanie ciekawych osobistości.

Co bardziej eksperymentujący MC’s zawsze mieli w Polsce ciężko: poza grupkami fanów (choć przyznajmy, zapalonych) rapowa publika nigdy nie zwracała na nich należytej uwagi. A przecież alternatywny rap istnieje w naszym kraju od bardzo dawna – takie składy jak Poema Faktu, Killa Familla (tak, to ci od skreczowania taśmami) czy Ogród Alicji to historie sprzed 15 lat z okładem. Nie wierzymy w to, że dzięki temu tekstowi rzucicie wszystko, wykasujecie z playlist swoje ulubione bangery i przerzucicie się na mocno niszowe klimaty, ale mamy nadzieję, że docenicie raperów z naszego zestawienia za oryginalne podejście do hip-hopu i po prostu zaczniecie ich kojarzyć, bo to w sumie jedyne, czego brakuje im na szerszą skalę – rozpoznawalność.

Legendarny Afrojax

Choć jemu akurat najmniej – przez lata był głównym głosem Afro Kolektywu, który z polskiego The Roots z prześmiewczo-wywrotowymi tekstami stał się spadkobiercą rodzimej klasyki gitarowego popu. Po rozpadzie Afrojax – już jako Legendarny – na dobre rozkręcił karierę solową i trzeba przyznać, że robi to z przytupem; kto był na przynajmniej jednym z jego nie mniej legendarnych koncertów (i nie wyszedł), ten przesunął swoją mentalną poprzeczkę wrażliwości o ładnych parę centymetrów. Muzycznie to kolaż popowych fascynacji Afro z jego stałym tekstowym menu – autoironia, cynizm, zgorzknienie plus masa obsceny i zapadających raz na zawsze w pamięć punchy. 

 

Szymon Igoronco

Coś jak skrzyżowanie Sage Francisa z Dusk & Blackdown czy innymi reprezentantami brytyjskiej garażowej elektroniki. Bajka poznańskiego MC jest dość introwertyczna, jego teksty na pewno poszerzą wam słownik (to raper z naprawdę ogromnym zasobem słów) i choć dla wielu charakterystyczne, wypadające z beatu flow Szymona może być problemem nie do przejścia, warto dać mu szansę – te numery kupuje się dopiero po kilku przesłuchaniach. Ten zanurzony w filozofii i literaturze gość jest po prostu zupełnie inny niż reszta sceny i akurat w tym przypadku to zdecydowany komplement.

Tomasz Andersen

Tu w zasadzie powinna znaleźć się cała scena wrocławska – coś musi być w tym dolnośląskim powietrzu, skoro tylu gości z Miasta Stumostów grało i gra tak niebanalny, wymagający hip-hop. My do naszego zestawienia wrzucamy Tomasza Andersena, którego co bardziej wczuta w rap z minionej dekady publika może kojarzyć pod nickiem Roszja. Ambitny hip-hop? Mało powiedziane, skoro Andersen potrafił stworzyć np. konceptualny album o Wrocławiu z 2071 roku (Wbrew wskazówkom). Muzycznie to absolutny patchwork z podbitym elektroniką futurystycznym funkiem na czele, tekstowo wrocławianin nader chętnie wjeżdża w klimaty science-fiction. W Ameryce pewnie wydawałoby go Stones Throw, w Polsce pomimo sporego stażu wciąż pozostaje anonimowy.

Wojciech Bąkowski

Znany niektórym jako ten łysy z Niwei. My pochylamy się nad jego solową twórczością i przyznamy, że mieliśmy spory zgryz, czy w ogóle kwalifikować go na tę listę, ale po pierwsze – alternatywa z samej zasady nie ma granic, po drugie – przywoływany wcześniej Afrojax powiedział kiedyś, że jeśli ktoś stoi i nawija do mikrofonu, to i tak jest to hip-hopem. Napisalibyśmy, że to spoken word, ale spróbujcie zestawić Bąkowskiego z taką np. Ursulą Rucker – no jednak nie to samo. Jego twórczość jest zupełnie odrębną, dźwiękową wypowiedzią artystyczną, silnie abstrakcyjną, czerpiącą tyleż z popkultury, co szumów i trzasków otaczającej nas rzeczywistości. Jeśli lubicie przywołujący analogowe duchy lat 90. fanpage Duchologia, to Bąkowski jest do niego idealnym soundtrackiem. Aha, na co dzień facet jest artystą i trzepie za swoje prace takie pieniądze, jakich większość raperów w tym kraju nigdy nawet nie powącha.

Bitamina

Swój debiutancki album nazwali Plac zabaw i jest to słuszny trop, bo mało jest polskich składów, które zwyczajnie bawią się nawet najbardziej odległymi od siebie gatunkami muzycznymi, sklejając je we wspólną, efektowną całość. Czego u Bitaminy nie ma? Kwaśny, elektroniczny soul spod znaku Brainfeedera, trochę jazzu, trochę afrobeatu, muzyki orientalnej i cała masa słonecznej, letniej nostalgii. Sprawdźcie chociażby singlowe Po burzy, które brzmi, jakby Madlib zabrał się nagle za trip-hop. 

Syny

A tych synków powinniście znać, bo niespełna dwa lata temu stali się niemałą sieciową sensacją. Kim są tajemniczy spadkobiercy dresiarskiego wpierdol-rapu z lat 90. i bazarowych czapek z zakrzywionym daszkiem? To Piernikowski (swego czasu filar świetnego Napszykłat, polskiej odpowiedzi na Anticon) i producent Etam Etamski. Stylizacja na prymitywny hip-hop sprzed dwóch dekad nie jest jednak u nich szyderą, ale czymś w rodzaju hołdu, próby opowiedzenia własnych historii za pomocą konkretnego, hermetycznego języka. I zanim zaklasyfikujecie ich jako sieciowy fenomen, wsłuchajcie się mocniej w trzeszczące beaty i celne punche Synów, bo na tak oryginalny album jak Orient w 1995 roku na pewno byście nie trafili.

#Bitamina
#Legendarny Afrojax
#Syny
#Szymon Igoronco
#Tomasz Andersen
#Wojciech Bąkowski
POKAŻ KOMENTARZE
 • Mariusz

  Wszytko ok Ale legendarny aftopedał do wywalenia.
  Nie ma gorzej świszczącej fafluniącej pseudoraperzyny.

  • RappazRNDainja

   Gdybyś rapował, to by była.

 • „Plac Zabaw” nie jest debiutanckim materiałem Bitaminy.

 • Jakub Jan Majdański

  a gdzie Gogu z LSO?

 • Bart

  Doedukujcie się. Gdzie cruzzzaspal?

 • Dqniel5

  Słabe jest to dka mnie afrojaxa nie da sie sluchac.. Wole rapera z passata juz

Najnowsze

10 horrorów z Netflixa, które są zbyt straszne, by obejrzeć je do końca

Tak, Amerykanie faktycznie prowadzą takie badania. Podobno ze strachu, ale w dyszce jest na przykład film o nastolatce z zębami... t ...

#Netflix

Simpsonowie wspominają Stephena Hawkinga

Wczorajszy odcinek Simpsonów został zadedykowany najinteligentniejszej osobie, jaka kiedykolwiek pojawiła się w okolicach Springfield. Stephen Hawking na zawsze opuścił żółte m ...

#Stephen Hawking
#The Simpsons

Tomasz Chada nie żyje

Raper zmarł w nocy z soboty na niedzielę. Informację o śmierci Chady potwierdziła wytwórnia Step Records, w której wydawał swoje albumy.

#Chada

Nie tylko Taconafide: polskie collaby, na które czekamy

SOMA 0,5 mg - tak nazywa się album duetu Taconafide, który generalnie ma wstrząsnąć polską sceną w tym roku. Ludzie mówią, że to krajowe Watch The Throne, a my zastanawiamy się ...

Drake został czwartym Migosem i znów dziwnie tańczy

Lata 70., Quavo, Offset i Takeoff, a do tego Jamie Foxx oraz Drake, który pisze kolejny rozdział w historii choreografii. Mało?

#Drake
#Migos

Wiemy co z czwartym sezonem Rick and Morty

Czekaliśmy na tę informację, odkąd Mr Poopy Butthole z przytupem zamknął trzeci sezon popularnej kreskówki.

#Netflix
#Rick and Morty

7 najbardziej wypasionych wydań polskich płyt rapowych

Mówi się, żeby nie oceniać książki po okładce, ale kiedy ta okładka świeci w ciemności, to chyba nie jest najgorzej?

#Frenchman
#Mops
#O.S.T.R.

Taconafide wyrusza w trasę – łapcie bilety na pierwszy koncert

Każda dobra płyta zasługuje na dobrą trasę koncertową i tak też stanie się w przypadku polskiego Watch the Throne. Pierwszy przystan ...

#Quebonafide
#Taco Hemingway
#taconafide

Chcecie odpocząć od Netflixa? Carhartt WIP wypuszcza nowy film dokumentalny

Co się dzieje w momencie, w którym dorastasz zbyt szybko? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w filmie Saint Denis, opowiadającym hi ...

#Carhartt WIP
#Denis Lynn
#Saint Denis

Wszystko, co musicie wiedzieć o dzisiejszym newonce.radio launch party

Odliczaliśmy dni, teraz odliczamy już godziny. Impreza z okazji startu newonce.radio zaczyna się dziś o 22:00!

#Jameson
#newonce.radio
POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN