Pierwsze wrażenia po odsłuchu Narkopopu Kaza Bałagane
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. materiały prasowe

Wczoraj wreszcie w nasze ręce trafił ósmy, długooczekiwany album Kaza Bałagane. Słuchamy go cały czas i nie zamierzamy przestać, ale już teraz powiemy wam jedno (nie dosłownie, ale tak się mówi): kiedy ten gość rzuca buńczucznie Patrz na narodziny legendy, to nie są czcze przechwałki.

Samospełniająca się przepowiednia

Wiadomo, bragga nie jest w rapie niczym niezwykłym. Jako zapychacz zwrotek i łatwy content ten styl spowszedniał do tego stopnia, że często trudno traktować go na serio. Nie możemy jednak oprzeć się wrażeniu, że kiedy Kaz niemal na samym początku płyty decyduje się na potężny statement pod tytułem Dziwko, jestem nowym Nasem/Pokaż, kto ma lepszą dyskografię, nie robi tego bez powodu.

 

Podobna sytuacja jest ze Starą bidą. To przecież już ósme wydawnictwo od Bałagane, a on właśnie teraz wrzuca wersy o narodzinach legendy. Często jesteśmy przekorni i szukamy dziury w całym, ale zgadzamy się, że tutaj pisze się historia. Korona zostaje w Warszawie. 

 

 

Święta trójca

Teraz to, co internauci lubią najbardziej, więc miejmyże to z głowy. Ile ludzi, tyle opinii, ale chyba nie miniemy się z prawdą, jeżeli napiszemy, że dotychczasowymi fan favorites z dyskografii Kaza były Lot022 oraz Radio Gruz. Sami doceniliśmy ten drugi longplay w zeszłorocznym podsumowaniu polskich płyt, pisząc: To tutaj warszawski raper po raz pierwszy w pełni realizuje swój olbrzymi potencjał, a kultywowana przez niego stylistyka zostaje wyciśnięta jak cytryna. Takie Chaczapuri czy Nie zobaczysz to naprawdę artyleria dużego kalibru.

Zdanie podtrzymujemy, ale Narkopop ma wszystko, żeby stać się naszym ulubionym albumem Kaza. Nie zdziwimy się, jeżeli za jakiś czas będziemy uznawać go za Pet Sounds w bogatym dorobku warszawskiego rapera. 

Wiarygodność

Po Szprycerze i Nowym kolorze znów rozgorzała dyskusja na temat wiarygodności i granic stylizacji w rapie. Kiedy ukazał się efektowny teledysku Otsochodzi, Jakub Żulczyk napisał: Chłopaki, nie udawajcie już Migos. Migos to jest tak oryginalna, barwna i specyficzna muzyka, że choćby skały srały a szamani w Brazylii pootwierali wam jaźnie, nie wymodzicie czegoś takiego. Czasami w życiu trzeba być z Atlanty, a nie z Tarchomina. Ten klip to trochę jak przebierać się za późnego Elvisa. Albo jak Skawa na płycie Mrok O.N.A doszedł do wniosku, że od teraz będzie grał jak Nine Inch Nails. 

Nie oceniamy i nie będziemy teraz otwierać tego wątku, natomiast poddajemy pod rozwagę. Obrodziło u nas w zawodników, którzy nasłuchali się Lil Durkaa z drugiej mańki Lacrima i też by tak chcieli. Nie chodzi o to, żeby w tym momencie określać czy to dobrze, czy to źle, bo fajnie jest czasem wrzucić film kostiumowy, ale rzecz w tym, że Narkopop to kolejny album Kaza Bałagane, który udowadnia, że dla niego nowoczesny rap jest w pełni naturalnym nośnikiem informacji i narzędziem komunikacji. Chłop dokonał zupełnie niewymuszonej translacji swojej warszawskości i rodzimej, wielkomiejskiej chuliganerki na trapy, tworząc w pewnym sensie autorską, autonomiczną jakość. To w żadnym wypadku nie są przebieranki, ani ten rodzaj twórczości, w której stylizacja staje się nadrzędną wartością.

Lingwistyka

Zwykło się u nas przyjmować, że o rapie z dominantą w postaci zajawki na język polski, można mówić jedynie w przypadku artystów wpatrzonych w Wasowskiego i Przyborę (Łona) albo takich, którzy dostarczają przepoetyzowany przekaz w stylu Młodej Polski (Bisz). Tymczasem taki Kaz Bałagane rzeczywiście należy do wąskiego grona twórców, którzy w ramach polskiego rapu pokusili się o stworzenie własnego języka. Mamy tu na myśli choćby charakterystyczny zabieg w postaci podawania rzeczowników bez fleksji czy ubercharakterystyczny wokabularz. Problem jedynie w tym, że takimi wersami, jak Obudziłem się z robioną gałą/Podmiot liryczny miał na myśli inwersje czasową, halo trudno pochwalić się na łamach tygodnika opinii

W jednym z niewielu wywiadów Kaz przybliżył szczegóły swojej metody twórczej w następujący sposób: Lot 022 i Źródło napisałem na kolanie i każdą następną rzecz tak napiszę. Jeżeli zdarzało się, że danego dnia jakiejś zwrotki nie pisałem jednym tchem, to dawałem sobie spokój i czekałem na inny dzień, kiedy napiszę to ciągiem. Stworzyłem sobie etykę pracy, która zawsze się sprawdza. Na Narkopopie warszawski raper jest obecnie w szczycie swoich możliwości jako tekściarz. W ostatnich latach szlifował ten styl niezobowiązujących linijek i lirycznie wysublimowanego chamstwa, aż osiągnął on najbardziej zwięzłą, skonkretyzowaną i pozbawioną efekciarstwa formę. Poważnie, ten materiał skrzy się od błyskotliwości do tego stopnia, że niejeden copywriter przy briefie w korpo będzie przecierał oczy ze zdumienia. Gdyby Bałagane nie był raperem, pewnie już dawno dzwoniliby do niego z Maspeksu. Moglibyśmy w nieskończoność sypać przykładami, ale posłuchajcie pierwszej zwrotki Prosciutto Crudo i to wyczerpuje temat. Posłuchajcie drugiej zwrotki Starej bidy. Posłuchajcie Spodenek do ćpania.

Aha, jeszcze jedno. Jeżeli usłyszymy jeszcze raz od kogoś zarzuty o monotematyczność, to będziemy chyba wyjaśniać sprawę w cztery oczy. Jasne, że Kaz kolejny raz wysyła pocztówkę ze swojego świata, jest trochę miejskim reportażystą, dokumentalistą półświatka, zdroworozsądkowym obwiesiem, ale przy takiej wyobraźni na płaszczyźnie łączenia słów i jakiegoś, zupełnie niewiarygodnego ucha do współbrzmienia wyrazów, może jednak warto na poważnie pochylić się nad wartością literacką tych tekstów? Zwłaszcza, że ona nigdy nie była u Bałagane na wyższym poziomie.

Swoją drogą, zastanawiamy się czy za Jamesem Joyce’em też chodziły ziomki i marudziły, że pisze cały czas o tym samym, a ten cały kod lingwistyczny powoli zaczyna się przejadać.

Intensywność 

Jeden ziomek napisał nam: Intensywna niczym Barcelona Guardioli ta płyta. W sumie moglibyśmy się z tym zgodzić, gdyby nie to, że nam bardziej kojarzy się z tym, co potrafił na murawie [email protected]#$%olić Vinnie Jones: 

W epoce, gdy wszystkim nam coraz mniej chce się słuchać całych albumów (zwłaszcza tych długich), Narkopop to po prostu jeden z tych przypadków, gdy wszystko zagrało i przez 50 minut jest czyste złoto. Teksty – tekstami, ale tu przecież nie ma jednego słabego beatu. Kaz przytulił muzykę od kilku producentów (m.in.  APMG, Kesz, Czarny HIFI, Matek, Kubi Producent, Jacon), a przy całej rozciągłości stylistycznej (od przepięknego melodycznie, dusznego ambientu w Stoliku po trapowe letniaczki jak Narcyz czy Spodenki do ćpania) ten materiał jest tak spójny, że wierzyć się nie chce.

Może jak nam zejdzie entuzjazm, to zaczniemy się wycofywać, ale na teraz to jest pierwszy w Polsce rap najlepszy rapowy album tego roku w Polsce. 

Przypadek

Interesujący jest ten zbieg okoliczności, że Kaz Bałagane zatytułował swój album w taki sam sposób, jak Wolfgang Voigt, który po latach wrócił ze świetnie ocenianym, ambientowym materiałem. Z drugiej strony, po tym, jak okazało się, że Belmondo słucha Tortoise już nic nas nie zdziwi. 

#Kaz Bałagane
#Narkopop
POKAŻ KOMENTARZE

Najnowsze

To jest alfabet Skandalu na 20. rocznicę premiery płyty

23 marca 1998 roku Titanic otrzymał 11 Oscarów, prezydent Rosji Borys Jelcyn zdymisjonował premiera Wiktora Czernomyrdina, a na półki sklepowe trafił Skandal Molesty. Po 20 lat ...

#Molesta
#Skandal

Taco Hemingway i Quebonafide wypuścili pierwszy wspólny klip!

Numer nazywa się Tamagotchi, a Taco i Que trafili w teledysku do więzienia. I jest to rzecz nakręcona z potężnym rozmachem!

#Quebonafide
#Taco Hemingway
#taconafide

Zulu Kuki i Backyard Cartel popłynęli sobie w morze

Za Wikipedią: doker - nazwa robotnika portowego zatrudnionego przy przeładunku, transporcie i składowaniu towarów. To właśnie dokerzy jako pierwsi nosili kuse czapki, takie, ja ...

#Backyard Cartel
#Zulu Kuki

7 najlepszych horrorów, jakie obejrzycie na polskim Netflixie

Ile razy przerabialiśmy ten temat: na papierze horror zapowiada się fajnie, a finalnie emocji jest tyle, co wtedy, kiedy jechaliśmy tramwajem bez biletu. Nie w tych siedmiu prz ...

#horror
#Netflix

Lubiliście grać w Sonica? W takim razie pokochacie nowy but od Pumy

A przynajmniej tak nam się wydaje, bo na ten moment widzimy tylko rozpikselowany obraz. Zupełnie jak w latach 90.! Mimo to wierzymy, ...

#Puma
#Sonic

Soundcloud właśnie odpalił swoją pierwszą kampanię reklamową ever

Pamiętacie, jak MySpace woził się przez lata tym, że bez ich serwisu o Arctic Monkeys nikt by nie słyszał? Teraz w podobne tony, ale z dużo większym smakiem i rozmachem uderza ...

#SoundCloud
#Kehlani

The Weeknd wypuścił właśnie swój pierwszy tegoroczny merch

Po co godzinami wybierać odpowiedni outfit, skoro można załatwić wszystko jednym przyciskiem myszki? Pierwszy w tym roku rzut ciuchów od Abla Tesfaye nosi dumną nazwę 2018 RELE ...

#Lookbook
#The Weeknd
#XO

SZA kończy swoją karierę, ale najpierw wyda drugi album

Czy ktoś z państwa może użyczyć chusteczki? Jedna z naszych ulubionych piosenkarek właśnie zapowiedziała koniec swojej muzycznej kariery i chyba nie zostało nam nic innego, niż ...

#SZA

U Escobarów kręci się biznes – brat Pablo stworzył nową kryptowalutę

W tej rodzinie najwyraźniej wszyscy mają żyłkę do interesów. Tym razem brat Pablo, Roberto stworzył alternatywę dla Bitcoinów i nama ...

#Diet Bitcoin
#kryptowaluta

YEEZY nie należy do Kanye’ego?! Raper chyba będzie musiał stanąć przed sądem

Tak to jest, kiedy nie sprawdza się pięć razy dokumentów - do gry może wejść ktoś, kto lepiej porusza się w gąszczu kruczków prawnyc ...

#Kanye West
#Yeezy
POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN