Dlaczego Spring Breakers to najbardziej niedoceniony film ostatnich lat?
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. materiały prasowe

Cycki, bikini i James Franco jako połączenie gangusa z filmową inkarnacją Riff Raffa. Ale ocenianie Spring Breakers tylko po okładce jest mocno niesprawiedliwe, bo to jeden z najważniejszych filmów, jakie powstały w tej dekadzie.

Równo pięć lat temu – był wrzesień 2012 – nobliwy festiwal filmowy w Wenecji przeżył szok, bo wpuszczenie do programu Spring Breakers Harmony’ego Korine’a przypominało tę scenę z The Square, w której małpolud wjechał na eleganckie przyjęcie i zrobił niezłą bardachę. Do konkursu głównego festiwalu, na którym swego czasu wygrywali Kurosawa, Wenders czy Kieślowski, rzadko kiedy zaprasza się takie dziwolągi. Tymczasem Spring Breakers wywołał ogromne zamieszanie i chociaż nie otrzymał żadnej z najważniejszych nagród, to mówili o nim wszyscy. Naprawdę wszyscy. Ciekawe jak na film, którego fabułę można streścić w jednym zdaniu: cztery uczennice jadą na Florydę, gdzie poznają lokalnego gangstera i wplątują się w ogromne tarapaty.

Teraz, z okazji piątej rocznicy światowej premiery Spring Breakers, przypominamy ten film, bo naszym zdaniem tak ważnego, nowatorskiego i tyle mówiącego o współczesnym świecie obrazu nie było w kinach ani przedtem, ani potem. Co zadecydowało o jego przełomowości?

1. Temat

Na przykładzie Spring Breakers jak na dłoni można było zauważyć, którzy krytycy filmowi obejrzeli ten film po łebkach, a którzy chcieli dowiedzieć się, co Harmony Korine ma do powiedzenia o otaczającej nas rzeczywistości. Ci pierwsi dostrzegli w nim jedynie cycki i, jakby to ładnie powiedzieć, intelektualną Saharę głównych bohaterek. Drudzy zauważyli, że Spring Breakers jest błyskotliwą satyrą na współczesną popkulturę, w której dominuje tępy kult indywidualnego autolansu przy jednoczesnej potrzebie bycia we wspólnocie. Dlatego słit focie, ale razem, żeby tylko nie wypaść poza nawias fajności. Było i paru takich, którzy wytykali szyderczy obraz pokolenia, bo Korine rzekomo wyśmiewa główne postacie. Obejrzyjcie w takim razie sceny, w których dziewczyny są autentycznie przerażone tym, w co się wpakowały. Albo początek filmu, gdzie rozmawiają, jak bardzo chcą wyrwać się z dziury, w której mieszkają. Szydera? Raczej szczere współczucie. Bohaterki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że utknięcie na prowincji wywoła w nich frustrację głębokości Oceanu Atlantyckiego. Dlatego jadą na jego wybrzeże, żeby tylko móc coś zmienić. A dla wszystkich, którzy narzekają, że Spring Breakers to efekciarska przesada, a młodzi ludzie są dziś inni – polecamy wizytę na instagramie linkimaster. Chociaż nie, w sumie nie polecamy.

2. Krytyka 

Ściślej: krytyka świata dorosłych. To oni stworzyli realia, od których dziewczyny chcą uciec; jakieś absurdalne katechezy z fanatycznymi modłami, przypominające trochę Jesus Camp. To oni wykreowali mechanizmy świata kultury popularnej i social mediów z premedytacją i za ciężki hajs robiąc małolatom papkę z mózgów. To wreszcie oni wpuścili bohaterki w nie lada kłopoty: wychowane na kinie i serialach myślały, że przyłączenie się do gangsterskiej ekipy jest fajnym urozmaiceniem sobie wakacji, w końcu zaraz skończy się Spring Break, a one pożegnają złotozębych kolegów i wrócą do siebie. Tymczasem z  tej rzeki nie da się już wypłynąć. Dlatego finał Spring Breakers jest tak podobny – także w wymowie – do ostatnich scen Człowieka z blizną; zapędzony w pułapkę bez wyjścia Scarface stawia wszystko na jedną kartę i urządza jatkę krwistą niczym sen rzeźnika. I coś bardzo podobnego dzieje się właśnie u Korine’a. Swoją drogą reżyser znowu sięgnął po swój ulubiony wątek apokalipsy, obecnej choćby w Gummo czy Trash Humpers. Tam jednak schyłek świata był ścinką z VHS-owej kopii, tutaj mieni się wszystkimi kolorami neonów i jest tak fajny, że aż żal, bo to taka piękna katastrofa. Trudno uwierzyć, jaką ten człowiek ma niesamowitą rękę do kina.

3. Forma

Uważaliśmy tak pięć lat temu, uważamy tak i dziś – Spring Breakers to jeden z najbardziej internetowych filmów, jakie znamy. Harmony Korine w większym stopniu opowiada obrazami niż fabułą; ogląda się to jak superefektowny ciąg zrzutów z instagrama i snapchata. Jest jednak tak zdolnym reżyserem, że mimo tej ryzykownej formy potrafi trzymać narrację w ryzach. Spróbujcie spojrzeć na Spring Breakers jako rodzaj przeszczepienia fabuły gry video na kinowy ekran: misja do wykonania, bohaterowie – a właściwie bohaterki – odpadają jedna po drugiej. To, że później nikt nie podjął rzuconej przez Korine’a rękawicy, świadczy tylko o tym, jak trudno jest zrobić dziś dobry kinowy film tak silnie inspirowany nowymi mediami. Jeśli oglądaliście Szatan kazał tańczyć ,to wiecie, jak wygląda sytuacja, w której to się nie udaje.

4. Detale

Tu już nie można mówić o zwykłych nawiązaniach – Harmony Korine dosłownie utopił swój film we współczesnej popkulturze. Sam angaż Vanessy Hudgens i Seleny Gomez, do tej pory nieskalanych idolek nastoletnich dziewcząt, był strzałem z gonga wymierzonym ich dotychczasowemu wizerunkowi. Ich transformacja w niebezpieczne lolitki była takim szokiem jak przemiana Miley Cyrus ze słodkiej Hannah Montany w mefedronową księżniczkę internetu. A przecież jest jeszcze wspomniana trawestacja Człowieka z blizną czy jedna z najlepszych filmowych scen ostatnich lat, metafora apokalipsy ujęta w wygrywane na białym fortepianie Everytime Britney Spears. 

Nie mamy wątpliwości: Spring Breakers to najmocniejszy głos w sprawie upadku współczesnego świata, jaki słyszeliśmy w kinie od wielu, wielu lat. 

#Harmony Korine
#Spring Breakers
POKAŻ KOMENTARZE

Najnowsze

Taconafide wyrusza w trasę – łapcie bilety na pierwszy koncert

Każda dobra płyta zasługuje na dobrą trasę koncertową i tak też stanie się w przypadku polskiego Watch the Throne. Pierwszy przystan ...

#Quebonafide
#Taco Hemingway
#taconafide

Chcecie odpocząć od Netflixa? Carhartt WIP wypuszcza nowy film dokumentalny

Co się dzieje w momencie, w którym dorastasz zbyt szybko? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w filmie Saint Denis, opowiadającym hi ...

#Carhartt WIP
#Denis Lynn
#Saint Denis

Wszystko, co musicie wiedzieć o dzisiejszym newonce.radio launch party

Odliczaliśmy dni, teraz odliczamy już godziny. Impreza z okazji startu newonce.radio zaczyna się dziś o 22:00!

#Jameson
#newonce.radio

Na rynek wjeżdża zupełnie nowy but od adidas Originals

Kolejna tegoroczna duża premiera od adidasa już za rogiem. Poznajcie Deerupt, but, który jest naprawdę w tempo.

#adidias Originals
#Deerupt

Taco i Quebo wydają wspólną płytę. Mamy pierwszy singiel

Zawodnicy rapowej wagi ciężkiej łączą swe siły tylko od święta. Zwykle kończy się na featach czy gościnnych udziałach w koncertach, a kolaboracyjne albumy prawdziwych gwiazd ra ...

#Quebonafide
#Taco Hemingway

Być jak Pablo Escobar! Narcos doczeka się oficjalnej gry

Na pewno zdarzało wam się zastanawiać, co chcecie robić w życiu albo kim zostać. Problem został rozwiązany. Dzięki Netflixowi i Curve Digital będziecie mogli wcielić się w rolę ...

#Narcos
#Netflix

8 najlepszych featuringów Danny’ego Browna u elektronicznych producentów

Choć Danny wciąż wygląda jak ciut podniszczony narkotykami nastolatek, to dziś obchodzi… 37 urodziny. A jako, że kochamy go miłością ...

#Danny Brown

Pornhub bawi i uczy. Jest 25 000 dolarów do zgarnięcia!

Popularny serwis dla miłośników filmowych historii miłosnych nie tylko bawi, ale także uczy. Było już Sexual Wellness Center, teraz przyszedł czas na wsparcie badań naukowych.

#PornHub

50 najważniejszych płyt w historii polskiego rapu, miejsca 10-1

Nadszedł czas rozstrzygnięć. Jak mówił Dariusz Szpakowski: Nikt nie stoi, nikt nie stoi, wszyscy wstali! Oto finałowa dziesiątka naszego zestawienia.

Pharrell Williams już jutro w Street Supply

Zgodnie z zasadą jesteś tym, co nosisz... a nie, czekajcie, to chyba nie do końca tak leciało. Zresztą, kto zwraca uwagę na takie szczegóły, kiedy tuż za rogiem można powinąć w ...

#adidas NMD
#adidas NMD Hu Trail
POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN