Classic League: Helena Brochocka opowiedziała nam o kitesurfingu
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. materiały prasowe

Razem z marką Reebok Classic zapraszamy na cykl wywiadów z bardzo wyjątkowymi ludźmi. Co ich łączy? Poza zamiłowaniem do klasycznych butów – fakt, że mają nie jedną, a kilka pasji.

Podróż z członkami Classic League rozpoczęła się w Belgradzie, mieście – symbolu wolności i odrodzenia. Teraz czas na Polskę! Razem z marką Reebok Classic zapraszamy na cykl wywiadów z ciekawymi ludźmi, których łączy oddanie się własnym pasjom… i oczywiście zajawka na piękne, klasyczne modele butów. Był już podróżnik-sneakerhead Piotr Bratosiewicz, zbieracz winyli, sneakersów i tatuaży Rafał Wrzesień, fotografka Katarzyna Milewska, tatuatorka Zuza Ok(ienczyc), przyszedł czas na ostatni odcinek, którego bohaterką jest kitesurferka, Hela Brochocka.

Dla pierwszych amerykańskich surferów z lat 50. deska była ucieczką od świata konwenansów – a ty co tak naprawdę czujesz, kiedy pływasz?
Niestety od problemów nie da się uciec, ale deska pozwala o nich na jakiś czas zapomnieć. Oczywiście ucieczka od jednego rodzaju problemów to furtka do świata innych, ale myślę, że po prostu lepiej jest martwić się tym, co się kocha.

Uważasz, że to sport, który w jakiś sposób pozwala na upust swoim emocjom?
Na pewno trochę tak jest. Chociaż ja bardziej widzę to jako odzwierciedlenie emocji. Kiedy mam dobry dzień, wszystko idzie jak po maśle, kiedy jestem wściekła lub zmęczona, to potrafi być bardzo źle. Dlatego dla mnie jest to sport, który wymaga sporo wytrwałości i pozytywnego myślenia, bo w tej dyscyplinie nic nie dzieje się od razu.

Był jakiś konkretny moment, w którym poczułaś — to jest właśnie ten sport?
Nie, to był raczej płynny proces. Nawet nie pamiętam do końca jak stało się, że znalazłam się na swoich pierwszych zawodach, ale na pewno było to przez przypadek. Poszło nieźle, więc chciałam zobaczyć, jak daleko dam radę zajść. Z tego, że kite przejął kontrolę nad moim życiem, zdałam sobie sprawę znacznie później, kiedy nagle okazało się, że minął cały rok, a ja w domu byłam tylko kilka dni. Teraz to już w sumie normalne.

Co poradziłabyś osobom, które dopiero zaczynają?
Przede wszystkim żeby za szybko nie rezygnowały. Kite na wysokim poziomie to dosyć trudny sport i bardzo zależny od czynników zewnętrznych, takich jak siła wiatru, prądu, czy wysokość fal. Jednego dnia wszystko może iść idealnie, następnego nie robi się ani jednego tricku. To bardzo frustrujące, ale zależność od warunków pogodowych to nieodłączna część tego sportu i trzeba to po prostu zaakceptować.

Jaka jest najgorsza kontuzja, jakiej można doznać na kite?
Jak w każdym sporcie na poziomie profesjonalnym trzeba liczyć się z ryzykiem kontuzji. Najczęściej są to pozrywane więzadła barków lub kolan, czasem skręcona kostka czy zwichnięty łokieć. Każda z nich wymaga wielu miesięcy rehabilitacji, ale zwykle potem wraca się do formy i można kontynuować karierę. Tak naprawdę to przy odpowiedniej determinacji wszystkie z nich da się pokonać, wiec najgorsza jest chyba utrata motywacji. Z tego o wiele ciężej jest ozdrowieć – znam takich, co nie dali rady.

Co musiałoby się stać, żebyś nagle zmieniła swoje życie i została „zwykłą” osobą, chodzącą do pracy od – do? Czy w ogóle jest jakakolwiek szansa, że kiedyś to się u Ciebie wydarzy i czy łatwo jest zejść z tej raz obranej już drogi?
Myślę, że to nie byłoby coś bardzo dziwnego, bo to przecież nieuchronne. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że kariera sportowca to tylko krótki rozdział życia. Zostało mi jeszcze dobrych parę lat; nie osiągnęłam jeszcze wszystkiego, ale potem trzeba będzie znaleźć zajęcie i ułożyć sobie normalne życie,. To też jest w jakimś stopniu ekscytujące. Raczej nie dam się posadzić przy biurku na 8 godzin dziennie. Podczas moich podróży poznałam wiele osób, które są żywym przykładem na to, że jeśli chce się podróżować i ogólnie żyć inaczej – to możliwe. Czasami nie jest to najwygodniejsza z opcji, na pewno wymaga wyjścia ze swojej strefy komfortu, ale myślę, że warto. Pieniądze nie powinny być celem, ale środkiem do budowania takiego życia, jakie się chce.

Czujesz, że twój zawód ma sporo wspólnego z poczuciem wolności?
Z jednej strony tak, bo pracujemy na zasadzie freelancerów. To, że nie muszę siedzieć w biurze całymi dniami na pewno daje mi takie poczucie; wiem, że to ogromny przywilej. Ale z drugiej strony to też nie jest wolność absolutna. Mamy kalendarze zawodów i eventów, sesje zdjęciowe, wyjazdy na których musimy być, sponsorów z różnymi wymaganiami, obozy i kliniki. Do tego dochodzi praca na siłowni czy fizjoterapia…  To też praca, tylko że z trochę innym zakresem obowiązków. Na pewno nie mam prawa narzekać, bo robię to, o czym od dawna marzyłam, ale w dalszym ciągu nie zwalnia ona z pewnej odpowiedzialności.

#Classic League
#Helena Brochocka
#Reebok Classic
POKAŻ KOMENTARZE

Najnowsze

Taconafide wyrusza w trasę – łapcie bilety na pierwszy koncert

Każda dobra płyta zasługuje na dobrą trasę koncertową i tak też stanie się w przypadku polskiego Watch the Throne. Pierwszy przystan ...

#Quebonafide
#Taco Hemingway
#taconafide

Chcecie odpocząć od Netflixa? Carhartt WIP wypuszcza nowy film dokumentalny

Co się dzieje w momencie, w którym dorastasz zbyt szybko? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w filmie Saint Denis, opowiadającym hi ...

#Carhartt WIP
#Denis Lynn
#Saint Denis

Wszystko, co musicie wiedzieć o dzisiejszym newonce.radio launch party

Odliczaliśmy dni, teraz odliczamy już godziny. Impreza z okazji startu newonce.radio zaczyna się dziś o 22:00!

#Jameson
#newonce.radio

Na rynek wjeżdża zupełnie nowy but od adidas Originals

Kolejna tegoroczna duża premiera od adidasa już za rogiem. Poznajcie Deerupt, but, który jest naprawdę w tempo.

#adidias Originals
#Deerupt

Taco i Quebo wydają wspólną płytę. Mamy pierwszy singiel

Zawodnicy rapowej wagi ciężkiej łączą swe siły tylko od święta. Zwykle kończy się na featach czy gościnnych udziałach w koncertach, a kolaboracyjne albumy prawdziwych gwiazd ra ...

#Quebonafide
#Taco Hemingway

Być jak Pablo Escobar! Narcos doczeka się oficjalnej gry

Na pewno zdarzało wam się zastanawiać, co chcecie robić w życiu albo kim zostać. Problem został rozwiązany. Dzięki Netflixowi i Curve Digital będziecie mogli wcielić się w rolę ...

#Narcos
#Netflix

8 najlepszych featuringów Danny’ego Browna u elektronicznych producentów

Choć Danny wciąż wygląda jak ciut podniszczony narkotykami nastolatek, to dziś obchodzi… 37 urodziny. A jako, że kochamy go miłością ...

#Danny Brown

Pornhub bawi i uczy. Jest 25 000 dolarów do zgarnięcia!

Popularny serwis dla miłośników filmowych historii miłosnych nie tylko bawi, ale także uczy. Było już Sexual Wellness Center, teraz przyszedł czas na wsparcie badań naukowych.

#PornHub

50 najważniejszych płyt w historii polskiego rapu, miejsca 10-1

Nadszedł czas rozstrzygnięć. Jak mówił Dariusz Szpakowski: Nikt nie stoi, nikt nie stoi, wszyscy wstali! Oto finałowa dziesiątka naszego zestawienia.

Pharrell Williams już jutro w Street Supply

Zgodnie z zasadą jesteś tym, co nosisz... a nie, czekajcie, to chyba nie do końca tak leciało. Zresztą, kto zwraca uwagę na takie szczegóły, kiedy tuż za rogiem można powinąć w ...

#adidas NMD
#adidas NMD Hu Trail
POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN