Ewelina Gralak: żyj na rapie (WYWIAD)
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. materiały prasowe

W ramach kampanii Converse Rated One Star spotkaliśmy się z ambasadorami marki, którzy idą szlakiem, jaki sami sobie wyznaczyli, będąc przy tym zwykłymi, robiącymi fajne rzeczy ludźmi, podążającymi jednocześnie pod prąd względem otoczenia.

Jak być w kontrze, a jednocześnie zachować w tym sporo siebie i inspirować innych ludzi? O tym opowiada stylistka Ewelina Gralak.

To prawda, że studiowałaś dyrygenturę?

Prawda. Nawet ją skończyłam (śmiech)

Gdzie w niej miejsce na pójście pod prąd? To jednak mocno uporządkowana dziedzina.

Ja poszłam do szkoły muzycznej w wieku siedmiu lat, więc była to jakaś naturalna kontynuacja tego, czym zajmowałam się od dziecka. Ale u mnie nigdy nie było tak, że skupiałam się tylko na jednej dziedzinie. Gdzieś tam pojawiały się moda, taniec, to wszystko było takie trochę porozrzucane, dalekie od harmonii.

A miałaś takie uczucie, że jako dyrygent możesz mieć władzę? W końcu to ty odpowiadasz za brzmienie orkiestry.

Bardzo mnie to peszyło. Zawsze wolałam robić rzeczy dla siebie: jak rysowałam, to do szuflady. Z drugiej strony chyba pomogło mi to przy robieniu sesji; nie miałam oporów ani lęku, żeby w stresujących momentach przejąć przysłowiową pałeczkę i poustawiać kilkadziesiąt osób na backstage’u pokazów mody czy sesjach zdjęciowych.

Teraz decydujesz, co inni włożą na siebie: kiedy zrozumiałaś, że to, co oferują sklepy sieciówkowe, jest mdłe i warto poszukać własnego stylu gdzie indziej?

To było tak, że ja nie zawsze miałam dostęp do sieciówkowych rzeczy – wiesz, mogłam sobie pooglądać te ubrania w sklepie, ale koniec końców i tak szłam do mojego lumpeksu w Szczecinie. Szukałam, przerabiałam i starałam się odwzorować styl jak z wybiegów, na te prawdziwe nie było mnie totalnie stać. Finalnie wydawało mi się, że efekt jest nawet lepszy. Zresztą nawet jeśli masz same najdroższe ciuchy, to nie masz gwarancji efektu wow – często nieumiejętnie założone dają tandetny efekt. Chodzi chyba o to, żeby mieć odwagę do miksowania rzeczy, które nam się po prostu podobają, stary z nowym sezonem, drogie rzeczy z tanimi. Czasem ciuchy pozornie do siebie niepasujące mają sens, trzeba próbować. Ważne, żeby w tym wszystkim nie stracić swojej tożsamości.

Nie jest tak, że dziś to trochę się zmieniło i wszyscy zaczynają nosić rzeczy nieprzystające do siebie?

Tak, ale to od razu idzie wyczuć – czy ktoś, kto je założył, jest w tym naturalny, czy nie. Łatwo rozpoznać przebranie. Poza tym nawet w rzeczach niezgrywających się też jest granica: gdzie niedobranie ma smaczek, a gdzie zaczyna się już totalny chaos.

Umiesz to wyczuć?

Nie mnie to oceniać! Wydaje mi się, że nie ma ani podręcznika, ani ramy. To po prostu zależy od konkretnego gustu. Zresztą zawód stylistki jest trochę niedookreślony, bo co to znaczy powiedzieć komuś: masz dobry albo zły styl? Ilu ludzi, tyle opinii, mi samej zdarzyło się być wytykaną palcami na ulicy. Nawet z moją mamą się czasem śmiejemy, że jak ja mogę ludzi ubierać, kiedy czasem sama wyglądam, jak wyglądam. 

Uważasz, że Polacy czują modę? I że jest im potrzebna?

Myślę, że nie. My nie mamy na to czasu. Jak przejdziesz się po centrach handlowych, wyjedziesz z Warszawy, popatrzysz na ulice mniejszych miast, to widzisz, że w większej mierze ludzie nie mają kiedy zajmować się modą, dobieraniem butów sezonu do torebki, która została mianowana totalnym must have na instagramie, że po prostu mają inne problemy. Wiadomo, że każdy chce dobrze wyglądać, ale nie każdy może. Wiesz, mogłabym powiedzieć, że tak, owszem, że aspirujemy…

Cieszę się, że jesteś szczera.

Bo nie ma u nas kultury ani tradycji mody, nie ma backgroundu. Nie oszukujmy się, Warszawa to nie Paryż. Wiadomo jakie były czasy te 20., 30 lat temu, kiedy na półkach nie było niczego.

A myślisz, że Polska może za jakiś czas znaleźć swój modowy język?

Tak, jest coraz więcej młodych osób, które autentycznie śledzą to, co dzieje się na świecie i potrafią czerpać z tego, co widzą na instagramie, tworząc coś zupełnie nowego. Inna sprawa, że masa ludzi kopiuje wszystko jeden do jednego, zupełnie zatracając w tym siebie.

Przeczytajcie też nasz wywiad z Leo Mandellą, globalnym ambasadorem Converse Rated One Star!

Jesteś reprezentantką starej szkoły blogerek…

(śmiech)

Jak teraz się czujesz jako dinozaur bloggingu?

Kiedyś było mi z tym głupio, bo przyjechałam do Warszawy, chciałam być stylistką i bałam się, że wszyscy będą mnie postrzegali jako blogerkę. Kiedyś to był w branży obciach. Wydaje mi się, że blog bardzo mi pomógł, że przeszłam przez te wszystkie idiotyczne sytuacje typu stanie w rajstopach na mrozie do zdjęć, ale i nauczyłam się kodu html żeby wklejać zdjęcia na stronie, kupiłam sobie lustrzankę, więc chcąc nie chcąc musiałam nauczyć się ustawiać światło, sprawdzać, w czym dobrze wyglądam, a w czym nie, co się sprawdza na zdjęciach, a co nie. To była szkoła wszystkiego. Poznałam ludzi, nauczyłam się sporo o zdjęciach… Jeździłam pociągami po nocy do Warszawy, spałam w kuszetce, i tak między zajęciami w szkole a sesjami. 

U ciebie ta kariera jest mocno amerykańska: w pięć lat przeszłaś drogę od szczecińskich lumpeksów po ogarnianie planów zdjęciowych w Stanach czy RPA. Szybko!

To prawda, w sensie sama łapię się na tym, że jakoś szybko to wszystko. Nie czuję tego na co dzień, ale czasem trafiam na wspomnienia na facebooku, widzę, co robiłam cztery lata temu i zaczynam rozumieć, w jakim tempie to się rozwija, ile udało mi się zobaczyć przez ten czas, jak dojrzałam. Moja rodzina nie do końca rozumie na przykład tego, że zdarza mi się zarabiać, robiąc fotkę na instagram. Ale tłumaczę im na bieżąco wszystko to, co się dzieje i cieszą się ze mną, że mogę się realizować, że podróżuję, poznaję masę nowych ludzi, Wiesz, koleżanki mojej mamy myślą na przykład, że skoro jestem stylistką, to chodzę w garsonce między celebrytami i bujam się od eventu do eventu. Nie widzą noszenia kilkudziesięciokilogramowych waliz i biegania z ciuchami po mieście.

Czujesz się spełniona?

Czuję się na pewno szczęśliwa i doceniam to, że robię na co dzień to, co kocham, to przywilej. Mam wrażenie, że byłam czujna i udało mi się chwycić okazję, która czaiła się gdzieś obok. Na spontanie. Można powiedzieć, że tak trochę na rapie (śmiech). Bo generalnie warto żyć na rapie.

Kolejne wywiady z polskimi ambasadorami Converse Rated One Star już wkrótce – na razie sprawdźcie najnowszą kolekcję na oficjalnej stronie, facebooku i instagramie Converse Polska

#Converse One Star
#Ewelina Gralak
#Rated One Star
POKAŻ KOMENTARZE

Najnowsze

Nie wychodzimy z lat 90. – sprawdźcie lookbook najnowszej kolekcji FILA autorstwa ATÉ

Choć widok za oknem sugeruje coś innego, sklepowe półki wiedzą swoje: sezon Spring/Summer 2018 oficjalnie wjeżdża na pełnej. I nie b ...

#ATÉ
#FILA
#Lookbook

Wiemy już prawie wszystko o wspólnym komiksie Marvela i The Weeknd

Premierę komiksu opartego na albumie Starboy ogłoszono jesienią. Wreszcie przyszedł czas na konkrety, czyli datę pojawienia się na r ...

#starboy
#The Weeknd
#Marvel

Dlaczego vlogerzy przenoszą się z YouTube’a na Pornhub?

Tym razem musimy obejść się bez zawoalowanych dowcipów. Wszystko przez to, o czym napisał serwis Mashable.

#PornHub
#YouTube

To jest alfabet Skandalu z okazji 20. rocznicy premiery płyty

23 marca 1998 roku Titanic otrzymał 11 Oscarów, prezydent Rosji Borys Jelcyn zdymisjonował premiera Wiktora Czernomyrdina, a na półki sklepowe trafił Skandal Molesty. Po 20 lat ...

#Molesta
#Skandal

Taco Hemingway i Quebonafide wypuścili pierwszy wspólny klip!

Numer nazywa się Tamagotchi, a Taco i Que trafili w teledysku do więzienia. I jest to rzecz nakręcona z potężnym rozmachem!

#Quebonafide
#Taco Hemingway
#taconafide

Zulu Kuki i Backyard Cartel popłynęli sobie w morze

Za Wikipedią: doker - nazwa robotnika portowego zatrudnionego przy przeładunku, transporcie i składowaniu towarów. To właśnie dokerzy jako pierwsi nosili kuse czapki, takie, ja ...

#Backyard Cartel
#Zulu Kuki

7 najlepszych horrorów, jakie obejrzycie na polskim Netflixie

Ile razy przerabialiśmy ten temat: na papierze horror zapowiada się fajnie, a finalnie emocji jest tyle, co wtedy, kiedy jechaliśmy tramwajem bez biletu. Nie w tych siedmiu prz ...

#horror
#Netflix

Lubiliście grać w Sonica? W takim razie pokochacie nowy but od Pumy

A przynajmniej tak nam się wydaje, bo na ten moment widzimy tylko rozpikselowany obraz. Zupełnie jak w latach 90.! Mimo to wierzymy, ...

#Puma
#Sonic

Soundcloud właśnie odpalił swoją pierwszą kampanię reklamową ever

Pamiętacie, jak MySpace woził się przez lata tym, że bez ich serwisu o Arctic Monkeys nikt by nie słyszał? Teraz w podobne tony, ale z dużo większym smakiem i rozmachem uderza ...

#SoundCloud
#Kehlani

The Weeknd wypuścił właśnie swój pierwszy tegoroczny merch

Po co godzinami wybierać odpowiedni outfit, skoro można załatwić wszystko jednym przyciskiem myszki? Pierwszy w tym roku rzut ciuchów od Abla Tesfaye nosi dumną nazwę 2018 RELE ...

#Lookbook
#The Weeknd
#XO
POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN