Gdzie przesiadywały #UliczneLegendy, czyli krótki przewodnik po hiphopowej Warszawie lat 90. - newonce.net
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
Vienio i Włodi, 1997

Warszawski rap rodził się na dziesiątkach anonimowych ławek, podwórek i klatek schodowych. W numerach i klipach z tamtych lat można jednak odnaleźć niejedną wskazówkę, gdzie jeszcze można było wówczas spotkać jego pionierów. Postanowiliśmy więc ruszyć tym szlakiem przez miasto, które dziś wygląda już zupełnie inaczej.

Boisko szkoły podstawowej nr 313

Armagedon jest blisko, przyjdź do nas na boisko, tu hardcore, nie disconawijał Włodi na Skandalu zapraszając za jedną z ursynowskich podstawówek, gdzie przesiadywała w latach 90. cała Klima. Dla mnie i mojej ekipy takim miejscem spotkań było boisko szkoły podstawowej numer 313 – jednemu z naszych redaktorów opowiadał swego czasu w którymś z wywiadów Vienio – Tam wszyscy siedzieliśmy i tam też następowała unifikacja wszystkich środowisk, bo przychodzili i skinheadzi z podwórka obok, i metale, i pakerzy, i obiboki, i przychodziliśmy my – hiphopowcy i skejtowcy. To tam po raz pierwszy wyniosłem moje gramofony, na które zbierałem przez lata i, kiedy w końcu udało mi się odłożyć wystarczającą ilość kasy, to pojechaliśmy po nie do Niemiec, do Saturna. Dawaliśmy cieciowi flaszkę, on nam przez okno z sali wyciągał przedłużacz i tak sobie siedzieliśmy wszyscy latem na boisku. Jakieś piwko, grill, gadki o muzyce, wymienianie się kasetami; to była taka spółdzielnia hiphopowa. Spółdzielnia, której inne przedstawicielstwa znajdowały się za szkołą nr 81, gdzie przesiadywała ekipa związana z TJK czy – później – Płomieniem 81, przy Dembowskiego, gdzie spotykał się Zip Skład czy na boiskach kilku mokotowskich liceów i podstawówek, na których po dziś dzień można znaleźć tagi Hemp Gru. W latach 90. bowiem boiska szkolne były jednymi z ważniejszych domów kultury… hiphopowej i to tam – w czasach przedkomórkowych – zawsze można było kogoś spotkać, wypić piwko, kopnąć zośkę i pogadać o rapie.

 

Budka pod Patykiem pogrążona w dymie

Wspomniana przez Vienia w klasycznym numerze Się żyje z pierwszej Molesty, blaszana budka pod Pałacem Kultury i Nauki była jednym z wielu bazarowych stoisk, które w latach 90. rozlokowały się na jednym z największych placów Warszawy, zmieniając krajobraz centrum stolicy w panoramę rodem ze slumsów Bombaju. I choć w tym niewielkim sklepie z płytami i kasetami próżno było szukać hiphopowych nagrań, to pracował w nim wówczas Pelson i od czasu do czasu dało się stamtąd dosłyszeć któreś z pionierskich nagrań rapujących warszawiaków, jak choćby ten wczesny kawałek Pelego, Solfernusa i Wilka nagrany jeszcze jako Funky Joint Squad. Dosyć często natomiast z budki wydobywał się gęsty, słodki dym.

 

Drink Bar na Wspólnej

Na samym początku, jak założyliśmy z Sokołem TPWC, przesiadywaliśmy często w Drink Barze u Joli i Darka na Wspólnej. Po drugiej stronie ulicy był sklep z płytami naszego kolegi Karola, INDIGO. Na zapleczu Bogusz Jr. miał dwa loopery na których robił dla nas bity. W drink barze pisaliśmy i szliśmy do Karola na zaplecze rapować. Tak powstała pierwsza wersja utworu „T.P.W.C.” oraz „Hołd. – swego czasu opowiadał jednemu z naszych redaktorów Rafał Pono Poniedzielski i choć te dwa miejsca nie zostały uwiecznione w żadnym numerze, to patrząc z perspektywy czasu i zasług obu MCs dla rozwoju rodzimej sceny rap, oba wydają się ważnymi spotami na hiphopowej mapie Warszawy.

 

Sprawdź też o czym nawijają Kosi i Vienio w kawałku Uliczne Legendy

Flippery na Śródmieściu Południowym

Zanim Wojtek Sokół dorobił się własnych filpperów na chacie, w latach 90. cały Zip Skład można było spotkać często w którymś ze śródmiejskich salonów gier. I choć to określenie wydaje się być nieco naciągane w kontekście niewielkich lokali z barem, popielniczką i kilkoma automatami – jak choćby ten legendarny w podziemiach Dworca Centralnego – to ich rola w połączeniu sił TPWC, Fundacji #1 i duetu Ko1Fu wydaje się być nie bez znaczenia. Nie bez kozery przecież najstarszy dostępny w sieci numer Zipów nosi tytuł Flippery, a w jego trudnych niekiedy do wychwycenia – nagrywanych na dyktafon do puszczonego z jamnika bitu Rugged-N-Raw Das EFX (swoją drogą jednego z lepszych bitów w historii rapu) – można wychwycić wiele nawiązań do bilarda elektrycznego, jak bywa również nazywany pinball.

 

Kosz w parku przy metrze Stokłosy

Uwiecznione w klipach Małolata z Ajronem – Rap z boiska i Płomienia 81 – Powiedz na osiedlu, osiedlowe boisko na warszawskim Ursynowie – podobnie jak wiele innych tego typu miejsc na wszystkich właściwie blokowiskach Polski – poza swoją funkcją sportową pełniło również rolę społeczno-muzyczną. Bo kiedy część osób przychodziła tam pograć w kosza, inni siedzieli nieopodal sącząc piwko i gadając. A tak się zwykle składało na przełomie milleniów, że temat często schodził na rap, bo ktoś tam składał już sobie jakieś pierwsze wersy, ktoś właśnie zgrał od ziomka nową demówkę któregoś z nielicznych jeszcze wówczas, warszawskich składów, a ktoś inny widział właśnie nowy klip Wu-Tangów na satelicie.

 

Pasaż Wiecha

Gdy w roku 1994, DJ V.O.L.T. zaczął grać cykliczne imprezy hiphopowe w znajdującym się na tyłach domów centrum, studenckim klubie Hybrydy – pasaż pomiędzy Hybrydami a Rotundą przez pewien okres pełnił rolę (…) miejsca spotkań – w piątek i w sobotę zawsze był tam kocioł i wszyscy siedzieli – opowiadał nam niedawno Kosi w wywiadzie przeprowadzonym z okazji premiery utworu #UliczneLegendy. Dziś już wyremontowany, w niczym nie przypominający swojego dawnego, botaniczno-klaustrofobicznego wyglądu Pasaż Wiecha stanowił wówczas miejsce zbiórki wszystkich stołecznych skejtów, grafficiarzy, raperów i innych osiedlowych kombinatorów spośród, których przynajmniej kilku zapisało się wielkimi literami w historii krajowego hip-hopu.

 

Przejście podziemne pod Rondem Jazdy Polskiej

Był taki moment, że Rondo Jazdy Polskiej było ważnym punktem na mapie Warszawy, bo było właściwie całe stricte skejtowo-streetwearowo-muzyczne. Przed dobre kilka lat cała stołeczna kultura uliczna kumulowała się właśnie tam, bo też był to okres w którym można było zarobić na tym już jakieś pieniądze – powstawały pierwsze firmy odzieżowe i też pierwsze sklepy. W przejściu podziemnym pod Rondem był Vert, RecordHeadShop, Metropolis i… monopol, więc to był ważny spot. – przełom milleniów przypomniał sobie z nami Kosi we wspomnianej już niedawnej rozmowie. A nam pozostaje dodać tylko, że Vert i Metropolis to skateshopy, a RecordHeadShop był jednym z pierwszych stołecznych sklepów z hiphopowymi i elektronicznymi winylami. Część naszej redakcji przez długie lata natomiast w tym (dzisiaj już zamurowanym) przejściu podziemnym kupowała większość swojej garderoby, pierwsze rapowe kompilacje z serii Enigma i klasyczne mixtape’y JanMariana i Niewidzialnej Ręki czyli DJ’a 600V.

 

Trend

To było pewne jak techno w Trendzie – nawijał Vienio na debiutanckim singlu Molesty z płyty Skandal, doprawdy legendarnym numerze Wiedziałem, że tak będzie. I choć to stwierdzenie weszło do słownika całego pokolenia wychowanków Molesty, tylko jego zaprawiona w melanżu, warszawska frakcja wiedziała, o jakie miejsce tak naprawdę Vieńkowi chodzi. Znajdujący się nieopodal lotniska, legendarny klub, w którego prowadzenie zamieszany był min. najbardziej znany świadek koronny w Polsce, Jarosław Sokołowski, pseudonim Masa, w drugiej połowie lat 90. stanowił jeden z nielicznych przyczółków nowej muzyki na zupełnie pustej w tamtych latach imprezowej mapie stolicy. I choć został zapamiętany głównie z uwagi na swój techniczny repertuar, to na jego chill oucie, można było wówczas usłyszeć właściwie wszystkie nowe gatunki, które wdarły się do Polski po 1989 roku – od ambientów, przez drumn’n’bass, po z rzadka przemycane, co bardziej zwichnięte rapowe bity. Bawili się do nich natomiast wówczas wszyscy – punki, dresiarze, skejci, gangsterzy, techno-mani, regały i… przyszli pionierzy rapu.

 

Witos, KC, Grób, Capitol

Jak już wspominaliśmy w niedawnym słowniczku tego o czym nawijają Kosi i Vienio w kawałku #UliczneLegendy, deskorolka i rap w swoich najntisowych, warszawskich początkach były nierozerwalnie związane. I dlatego też takie legendarne skejtowe miejscówki, jak pomnik Wincentego Witosa przy Placu Trzech Krzyży, podwórze dawnego budynku KC PZPR, a dzisiejszego Centrum Finansowo-Bankowego, okolice Grobu Nieznanego Żołnierza czy – dobre kilka lat temu wyłożony już nieprzejezdną kostką Bauma – teren przy dawnym kinie, a dzisiejszym teatrze Capitol, to miejsca ważne również dla stołecznej kultury hiphopowej. To właśnie pod Capitolem przesiadywał przez dwoma dekadami Tede, to tam Małolat patrzył jak Gutek siekał kickflipa i to tam też Vienio – jak wspominał w naszym niedawnym wywiadzie – przegrał sobie na kasetę pierwsze Souls of Mischief.

#ulicznelegendy
POKAŻ KOMENTARZE

Najnowsze

Nie wychodzimy z lat 90. – sprawdźcie lookbook najnowszej kolekcji FILA autorstwa ATÉ

Choć widok za oknem sugeruje coś innego, sklepowe półki wiedzą swoje: sezon Spring/Summer 2018 oficjalnie wjeżdża na pełnej. I nie b ...

#ATÉ
#FILA
#Lookbook

Wiemy już prawie wszystko o wspólnym komiksie Marvela i The Weeknd

Premierę komiksu opartego na albumie Starboy ogłoszono jesienią. Wreszcie przyszedł czas na konkrety, czyli datę pojawienia się na r ...

#starboy
#The Weeknd
#Marvel

Dlaczego vlogerzy przenoszą się z YouTube’a na Pornhub?

Tym razem musimy obejść się bez zawoalowanych dowcipów. Wszystko przez to, o czym napisał serwis Mashable.

#PornHub
#YouTube

To jest alfabet Skandalu z okazji 20. rocznicy premiery płyty

23 marca 1998 roku Titanic otrzymał 11 Oscarów, prezydent Rosji Borys Jelcyn zdymisjonował premiera Wiktora Czernomyrdina, a na półki sklepowe trafił Skandal Molesty. Po 20 lat ...

#Molesta
#Skandal

Taco Hemingway i Quebonafide wypuścili pierwszy wspólny klip!

Numer nazywa się Tamagotchi, a Taco i Que trafili w teledysku do więzienia. I jest to rzecz nakręcona z potężnym rozmachem!

#Quebonafide
#Taco Hemingway
#taconafide

Zulu Kuki i Backyard Cartel popłynęli sobie w morze

Za Wikipedią: doker - nazwa robotnika portowego zatrudnionego przy przeładunku, transporcie i składowaniu towarów. To właśnie dokerzy jako pierwsi nosili kuse czapki, takie, ja ...

#Backyard Cartel
#Zulu Kuki

7 najlepszych horrorów, jakie obejrzycie na polskim Netflixie

Ile razy przerabialiśmy ten temat: na papierze horror zapowiada się fajnie, a finalnie emocji jest tyle, co wtedy, kiedy jechaliśmy tramwajem bez biletu. Nie w tych siedmiu prz ...

#horror
#Netflix

Lubiliście grać w Sonica? W takim razie pokochacie nowy but od Pumy

A przynajmniej tak nam się wydaje, bo na ten moment widzimy tylko rozpikselowany obraz. Zupełnie jak w latach 90.! Mimo to wierzymy, ...

#Puma
#Sonic

Soundcloud właśnie odpalił swoją pierwszą kampanię reklamową ever

Pamiętacie, jak MySpace woził się przez lata tym, że bez ich serwisu o Arctic Monkeys nikt by nie słyszał? Teraz w podobne tony, ale z dużo większym smakiem i rozmachem uderza ...

#SoundCloud
#Kehlani

The Weeknd wypuścił właśnie swój pierwszy tegoroczny merch

Po co godzinami wybierać odpowiedni outfit, skoro można załatwić wszystko jednym przyciskiem myszki? Pierwszy w tym roku rzut ciuchów od Abla Tesfaye nosi dumną nazwę 2018 RELE ...

#Lookbook
#The Weeknd
#XO
POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN