Rapowe powroty, na które czekamy. Część 2
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. materiały prasowe

Pierwsza część naszego zestawienia wywołała sporo kontrowersji, postanowiliśmy więc przygotować do niej aneks. Poniżej druga część listy mniej lub bardziej prawdopodobnych rapowych powrotów.

Kaliber 44
Skład, którego nie trzeba przedstawiać – filar rodzimego rapu i esencjonalny, ikoniczny zespół dla jego odłamu z przedrostkiem psycho. Mieszane uczucia w związku z zapowiadanym powrotem są w pełni uzasadnione z wielu powodów. K44 stanowi jednak symbol czasów, które przeminęły. Płyta 3:44 znacznie odstawała od klasy wcześniejszych albumów, Abradab i Joka nigdy solowo nie zbliżyli się do poziomu macierzystej grupy, a reaktywowany Kaliber w wersji koncertowej często niebezpiecznie zbliżał się do świata juwenaliów. Mimo wszystko ciekawość wygrywa, więc kiedy Dab mówi: Każdy album wymaga pracy, ale powrót Kalibra jest dla nas rzeczą bardzo, bardzo, bardzo ważną i na pewno poświęcimy temu tyle czasu, ile tylko będziemy mogli. Nie trzymają nas żadne kontrakty, żadna wytwórnia nie mówi nam, że musimy się wbić w jakieś plany wydawnicze, więc robimy to na swoich warunkach, trzymamy kciuki.

Rap Addix
Soulpete zjadł ten rok w polskim rapie (producenckie Raw, materiał z Bonsonem, a na koniec Growbox), a Jeżozwierz zabłysnął w projekcie Growbox tworzonym wspólnie z Ostrym i właśnie z Soulpete’em. Nic dziwnego, że można głośno westchnąć za nieodżałowanymi Rap Addix. Nie było w Polsce drugiej tak gwiazdorskiej ekipy, w której hardcore mieszałby się z emo-rapami i poetyckimi lotami, a na beatach Detroit goniłoby Nowy Jork. Ostatni raz cały skład razem, czyli obok dwóch wspomnianych członków jeszcze z Junesem, Kiddem i LaikIke1 (w podziemiu otaczanym rzeczywistym kultem), usłyszeliśmy rok temu w kawałku Cut Addix i był to pokaz mocy. Potem zapadła cisza. Kilka dni temu zapytałem Pete’a o możliwość powrotu, ale odpowiedział stanowczo, że nie jest planowany: Po prostu każdy robi swoje. Życie.

Liroy
W lipcu tego roku minęło 20 lat od premiery płyty Alboom, która w kilka miesięcy 1995 roku rozeszła się w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy (!). Ostatni studyjny materiał Liroya ujrzał światło dzienne w 2006 roku (L Niño vol. 1), jednak okazało się, że dzisiejszy słuchacz nie jest już głodny takiej zajawki, o czym świadczyło zaledwie 46. miejsce na OLiSie. Jeszcze rok temu Liroy zapowiadał wydanie aż trzech solowych krążków – plan nie wypalił i prawdopodobnie długo nie wypali, ponieważ w tym tygodniu Piotr Liroy-Marzec został zaprzysiężony na posła. Podobno jego koledzy-Narodowcy nie chcą go w klubie parlamentarnym – głównie z uwagi na produkcję porno 69 fantazji, którą miał rzekomo nakręcić. Pytanie czy najpierw doczekamy się premiery filmowej czy fonograficznej? Jeszcze jedno – pamiętaliście, że Scoobiedoo Ya rozpoczynało się od sampla z The Smiths?!

Bądźmy w kontakcie! Śledź newonce.net na Facebooku i Instagramie, mamy też Snapchat!

Zkibwoy
Druga połowa legendarnego gorzowskiego zespołu Brudne Serca, tworzonego wspólnie ze Smarkim. Maczał palce w kilku produkcjach, które stanowią dzisiaj kanon lektur obowiązkowych polskiego podziemia takich, jak EP-ka Obskurw King, z której pochodził numer Skandale, czy klasyczny featuring na W strefie jarania i w strefie rymowania opolskiego zespołu Dinal – Zawiść w chuj. W 2011 roku Zkibwoy wydał krążek Bity, Rymy, Weekend w ramach nowego projektu Starszy Brat. Planowany był również follow-up z gościnnym udziałem Smarkiego Smarka, jednak pomysł został zawieszony.  W sieci pojawiły się natomiast bootlegi, więc akurat ten powrót z pewnością nie jest zupełnie niemożliwy.

Dinal
Napisałem kiedyś w hagiografii polskiego podziemia, że spory fanów o to, co jest lepsze – Najebawszy EP Smarkiego Smarka czy W strefie jarania i w strefie rymowania Dinali, przypominają kłótnie miłośników Beatlesów i Rolling Stonesów. Dlatego właśnie o WSJiWSR nie ma co pisać, tylko trzeba tego słuchać! To prawdziwa kopalnia spontanicznego, zajawkowego rapu na najwyższym intelektualnym poziomie (dystans, gry słowne, błyskotliwość). W czasie kiedy ten materiał się ukazywał, jeśli chodzi o technikę, reprezentował poziom woltyżerki. Kiedy w 2010 roku przygotowywałem materiał o undergroundowym rapie w Polsce, pierwszoplanowa postać składu Dinal – Wankz, zarzekał się, że drugi album zespołu z pewnością kiedyś się ukaże. Dziś wydaje się to nieaktualne – podczas 11. urodzin JuNouMi Records raper ostatecznie prosił publiczność, żeby zapomniała o temacie i sam zajął się karierą uniwersytecką. Na otarcie łez die-hard fani mają Okoliczny Element, grupę jednego z członków Dinal – Meja.

Jimson
Słupski raper był jedną z najgłośniejszych postaci w drugim obiegu polskiego hip-hopu pierwszej dekady XXI wieku. Cechy charakterystyczne? Niski, głęboki głos i zajawka na film Urodzeni mordercy Olivera Stone’a. Wtedy, w 2008 roku, Jimson zapracował na miano niemal kompletnego MC i, za sprawą wydanej własnym sumptem EP-ki Gorączka w Parku Igieł, na stałe zapisał się w historii rodzimych rymów i beatów. Sam o swojej kultowej małej płycie mówił: To emocjonalny szczyt, potężny impuls, namiętność i seks. To, co powstało, jest efektem burzy emocji, które próbowałem przełożyć na muzykę i tekst w ogromnym chaosie, bez zero-jedynkowego myślenia, jednocześnie mając wielkie przekonanie, że nagrywam materiał, do którego zmierzałem. To, że potem praktycznie nie nagrałem nic, było efektem wypalenia. Zrobiłem to, co chciałem zrobić. Po co mam oszukiwać kogoś i dalej udawać rapera? (cytat za T-Mobile Music). W tym roku Jimson znienacka pojawił się z gościnną zwrotką na płycie Ober X Zielichowski, więc szansa na powrót jest całkiem realna. W ramach oczekiwania można zająć się lekturą jego tekstów o koszykówce, które publikuje w serwisie WP Sportowe Fakty.

Eis
Często na wyrost używa się sformułowania o tym, że ktoś wyprzedził swoje czasy, ale w przypadku Eisa nie będzie to nadużycie. Czy to w składzie Elemer, czy przede wszystkim w ramach słynnego samodzielnego debiutu Gdzie jest Eis?, warszawski raper dokonał na początku ubiegłej dekady małej rewolucji w tematyce i stylu nawijania. Słuchacze nie nadążyli – w efekcie materiał został doceniony dopiero lata później, a Eis zniechęcił się słabą sprzedażą. W Antologii polskiego rapu tłumaczy: Pamiętam, że nie chciałem być dorosłym raperem. Miałem świadomość, jak to może wyglądać. A przede wszystkim nie chciałem być zawodowym wykonawcą, bo to specyficzny zawód i myślę, że bym się do tego nie nadawał. Zakrawa na paradoks, że Eis – za sprawą stylu hustlera znad Wisły oraz bezczelnego luzu w rymowaniu o statusie majątkowym i marzeniach o pokonaniu drogi z bloków do penthouse’ów – miał zadatki na proroka współczesnej sceny rapowej.

foto: Mateusz Wojnar

#Dinal
#Eis
#Jimson
#Kaliber 44
#Liroy
#Rap Addix
#Zkibwoy
POKAŻ KOMENTARZE
  • Q

    Krawczyk w klipie Eisa tylko potwierdza te prorocze zdolności 😉

Najnowsze

Grafika do artykułu: chillwagon prezentuje nowy singiel przed premierą płyty. A my wiemy, ile złotego dropu zostało

chillwagon prezentuje nowy singiel przed premierą płyty. A my wiemy, ile złotego dropu zostało

Po wcześniejszych kawałkach (m.in. jolka, @ i góra trupów) chillwagon wjeżdża z kolejną zapowiedzią debiutanckiego materiału. Cybern ...

#Chillwagon
Grafika do artykułu: Synowie członków Wu-Tang Clanu założyli 2nd Generation Wu. Mamy ich pierwszy numer!

Synowie członków Wu-Tang Clanu założyli 2nd Generation Wu. Mamy ich pierwszy numer!

Już w tym momencie trudno byłoby zliczyć wszystkich członków rodziny Wu, a tymczasem to potężne uniwersum jeszcze się powiększa. Dzi ...

#2nd Generation Wu
#Wu-Tang Clan
Grafika do artykułu: Powstanie czwarta część Gliniarza z Beverly Hills. W życiu nie zgadniecie, kto zagra Axela Foleya

Powstanie czwarta część Gliniarza z Beverly Hills. W życiu nie zgadniecie, kto zagra Axela Foleya

No dobra, tylko żartowaliśmy – wiadomo, że będzie to nie kto inny, jak Eddie Murphy.

#Eddie Murphy
#Gliniarz z Beverly Hills
Grafika do artykułu: Czy to najbardziej zaskakujący collab Carhartt WIP? Marka stworzyła kolekcję z… wytwórnią Motown Records!

Czy to najbardziej zaskakujący collab Carhartt WIP? Marka stworzyła kolekcję z… wytwórnią Motown Records!

Jesteśmy dalecy od wygadywania komunałów pokroju: jeśli nie znacie rzeczy z Motown, nie ...

Grafika do artykułu: 5 zbyt mało znanych polskich raperów, do których może należeć 2020

5 zbyt mało znanych polskich raperów, do których może należeć 2020

Idziemy o zakład: jeśli nic się nie sknoci, to ci goście staną się bardzo ważnymi postaciami krajowego rapu.

#Floral Bugs
#Fvnkovy
#Skip
Grafika do artykułu: Reebok i MISBHV prezentują kolejny wspólny projekt. Tym razem nawiązujący do… muzyki Goa trance

Reebok i MISBHV prezentują kolejny wspólny projekt. Tym razem nawiązujący do… muzyki Goa trance

Najtisy, kwaśne lato miłości, muzyka rave i trance... A gdzieś pomiędzy tym wszystkim no ...

Grafika do artykułu: Trochę Szekspir, trochę ulica: Spike Lee wyreżyseruje hip-hopową wersję Romea i Julii

Trochę Szekspir, trochę ulica: Spike Lee wyreżyseruje hip-hopową wersję Romea i Julii

Za konsultację rapową tematu będzie odpowiadał dawny naczelny The Source. Wersja Romea i Julii z lat 90. postawiła dość wysoko poprz ...

#Spike Lee
Grafika do artykułu: Gunna został twarzą nowej kampanii multikolorowych butów PUMA RS- X³

Gunna został twarzą nowej kampanii multikolorowych butów PUMA RS- X³

Model RS-X znany jest buciarzom od dawna, ale marka PUMA postanowiła nieco go odświeżyć. Zobaczcie, jak wyglądają efekty.

Grafika do artykułu: 5 gier, którymi jaraliśmy się jeszcze przed czasami PlayStation

5 gier, którymi jaraliśmy się jeszcze przed czasami PlayStation

Kiedyś to było, a teraz to nie ma? Nic z tych rzeczy – po prostu naprawdę miło wspominamy czasy, gdy na konsolę mówiliśmy jeszcze gierka telewizyjna.

#Super Mario Bros
#Contra
Grafika do artykułu: Ten serial opowie o tym, jaki wpływ na społeczeństwo wywarły słynne rapowe tracki. Od 14 listopada na kanale AMC

Ten serial opowie o tym, jaki wpływ na społeczeństwo wywarły słynne rapowe tracki. Od 14 listopada na kanale AMC

Pełny tytuł jest tak długi, że musimy podać go dopiero tu. Brzmi on: Hip hop: kawałki, k ...

POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN

Szanowny Użytkowniku,

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (RODO), pragniemy przypomnieć Ci podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Klikając w przycisk z napisem „W PORZĄDKU”, potwierdzasz, że zgadzasz się na wymienione niżej działania.

W PORZĄDKU

Cookies, czyli ciasteczka

Wraz z naszymi partnerami wykorzystujemy pliki cookies, potocznie zwane ciasteczkami, oraz inne pokrewne technologie. Mają one na celu zapewnienie Twojego bezpieczeństwa i udoskonalanie naszego serwisu poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w preferencjach przeglądarki. Jeśli nie wprowadzisz zmian ustawień, informacje te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Pragniemy Cię zapewnić, że przechowywane przez nas dane osobowe są bezpieczne. Ich administratorem jest firma Skills Warsaw Michał Michalski z siedzibą w 00-161 Warszawa, ul. Anielewicza 9/25. Twoje dane osobowe są przetwarzane na zasadzie dobrowolności i będą przetwarzane tylko tak długo, jak długo są niezbędne do realizowania ww. celów lub do momentu, gdy wyrazisz skuteczny sprzeciw wobec ich przetwarzania. Co ważne, dostęp do nich ma tylko wyznaczony inspektor, a Tobie przysługuje prawo żądania dostępu do treści danych, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przenoszenia. Masz też prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie uzasadnionego interesu z przyczyn uzasadnionych Twoją szczególną sytuacją. Gdy uznasz, że firma Skills Warsaw Michał Michalski narusza przepisy Rozporządzenia RODO, masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

okiPopupPlugin-close