Stare zdjęcia polskich raperów - 10 najlepszych strzałów
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. materiały prasowe

Facebookowy profil Stare zdjęcia polskich raperów to przypomnienie początków polskiej sceny hiphopowej. Błażej, Kasia i Mateusz witają nas w rapowej rzeczywistości – robią, co mogą, żeby te wspomnienia odkurzyć. To sprawa dużego kalibru, fenomen, który nie musiał powstawać w wyjątkowych okolicznościach, ale przez słuchaczy i dla słuchaczy. Prawie 30 tysięcy fanów mówi samo za siebie, ale chcieliśmy, żeby powiedzieli więcej. 

Bardzo lubię grzebać w fotografiach z przeszłości, bez podziału na tematy. Jako słuchacz polskiego rapu szukałem zdjęć sprzed lat, z czasów lenarów i deskorolek. Fanpage powstał z chęci upublicznienia niewielkich zbiorów i letniej nudy. Przez prawie trzy lata bardzo się rozwinął – ze stronki dla kilkuset fanów w skarbnicę wiedzy o przeszłości. Pamiętam jak dla zdobycia popularności reklamowałem się na innych fanpage’ach, z czasem to zaczęło napędzać się samo. Do wielu materiałów trzeba naprawdę się dokopać – wszystko po to, by ludzie mogli zobaczyć stare dzieje, pośmiać się, powspominać – mówi Błażej, założyciel fanpage’a.

Kanał dostarczania zdjęć to przede wszystkim stare hip-hopowe magazyny, miesięczniki, gazety typu Brum, Klan, Ślizg, Magazyn Hip Hop. Każdy z twórców fanpage’a interesował się tą kulturą od dawna i zbierał zdjęcia na dysk dla zajawki. Z czasem, kiedy fanpage zyskiwał na popularności, zaczęli docierać do fotografów z tamtych lat oraz do samych raperów z prośbą o udostępnienie archiwalnych materiałów.

Często dostajemy zdjęcia również od fanów, są to naprawdę doskonałe materiały. Jak pomyślimy, ile takich zdjęć czeka na publikację… Warto nam to przysłać, to historia polskiej muzyki. Marcin z Konina wysłał nam foty z koncertu Molesty w 2002 roku. Szerokie dżinsy, kozackie bejsbolówki, Wilku w klasycznej szarej bluzie – taką miał chyba każdy – wspominają twórcy.

Ekipa fanpage’a wybrała i skomentowała dla nas 10 największych profilowych sztosów. Wracamy do przeszłości!

Peja i Wiśnia (oraz pół didżeja Decksa)

1

Najpopularniejszym zdjęciem w historii strony było chyba to z Peją i Wiśnią w kurtkach XXXL, niedługo po tym poście zdjęcie zaczęło krążyć po innych portalach. Po prawej schowany DJ Decks, po lewej palący szluga „Harrison Ford” w ortalionie – piękne ujęcie z przełomu wieków.

Pono i ekipa Prosto

2

Prosto zaprosiło wówczas wszystkie piękne dziewczyny i dobrych chłopaków na letni soundsystem z Ponem. Gdzie? Na warszawskim Ursynowie, konkretnie na betonowe korty między ulicami Służby Polsce i Dembowskiego, gdzie kręcono finałową scenę klipu Pono – Nieśmiertelna nawijka ZIP Składowa. No i wyszedł im prawdziwy klasyk.

Tede

3

Tede wspomina, że w tym miejscu był pierwszy jam na ścianie i właśnie tam sprzedał pierwszą kasetę Wuwua. Teraz TDF sprzedaje swoje nagrania na nieco większą skalę. Jego ostatni album Vanillahaj$ zyskał status Platynowej Płyty (ponad 30 tysięcy sprzedanych egzemplarzy).

Kaczmi

4

Kaczmi z Nagłego Ataku Spawacza w słynnym poznańskim kiosku z kasetami, gdzie pracował ponad sześć lat. Co ciekawe, to właśnie tam poznał go późniejszy wydawca Spawaczy, Krzysztof Kozak. Kiosku już nie ma, Spawaczom też wiedzie się gorzej, chociaż wszyscy pamiętamy wielotysięczne nakłady ich pierwszych kaset.

Północ Centrum Południe

5

PCP, czyli kolaboracja trzech ekip – Deluks (Północ), JWP (Centrum) i Intoksynator (Południe). Można śmiało powiedzieć, że połowa składu to writerzy, przez co klimat graffiti pojawiał się zarówno w tekstach, jak i na okładce płyty. Powstała również ściana promująca album, wykonana przez Looneya, Keara, Daira i Erosa – to nielegal, widoczny do dziś na murze jednej z gdańskich szkół. 

Spotkanie Wzgórza Ya-Pa 3 i Nagłego Ataku Spawacza

6

Przyjacielska pogawędka zakrapiana naszym narodowym napojem, wypalono przy tym niejedną fajkę pokoju. Fazi – lider Spawacza – przepytał Zajkę i Wojtasa z okazji wydania nowej płyty Centrum i rozwoju polskiej sceny hiphopowej. A kto znajdzie na zdjęciu Borixona?

O.S.T.R. i Tede

7

Warszawski raper pojawił się na płycie „Tabasko”, a produkcje łodzianina na „Hajs Hajs Hajs”. Doliczmy do tego niedoszły wspólny album „TEOS”. „Zostaliśmy ze sobą klasycznie skonfrontowani przez rzeczywistość, w Olsztynie, gdzie mieliśmy się pojedynkować na fristajle. Tam właśnie Adam Ostrowski miał mnie zgnębić, ale nie doszło do tego, bo gdy się poznaliśmy okazało się, że jesteśmy ziomami, którzy znają się całe życie” – mówił Tede w rozmowie z „Klanem” w 2002 roku. Najzabawniejszą anegdotą związaną z fanpejdżem była akcja z demówką Ostrego. Dotarliśmy do kasety „Epidemia 99”, nieopublikowane materiały sprzed 16 lat były prawdziwym rarytasem! Udostępniliśmy jedynie okładkę – właściciel nie zgodził się na pełną publikację. Po kilku minutach mieliśmy mnóstwo wiadomości w związku z demówką, proponowano nam niemałe pieniądze za tę kasetę, ludzie nawet próbowali umówić się z nami, żeby chociaż móc jej posłuchać. Ile byli w stanie dać, tego nie wiemy, ale chłopak z Bałut już wtedy miał sukces jak w banku.

Vienio i Włodi

8

Członkowie Molesty Ewenement jeszcze przed wydaniem „Skandalu” – był rok 1997, obaj nie wiedzieli, że wkrótce staną się głosem młodzieży dorastającej w okresie transformacji, a ich płyty będą słuchane przez następne pokolenia.

3xKlan

10

Nieco zapomniana ekipa. W jej skład wchodził Rahim, który później stał się członkiem Paktofoniki. Podobnie jak Kaliber 44 wykonywali psychorap, ale zawsze pozostawali w cieniu tego zespołu.

Onar, Wube, Dizky i Pezet

9

Rok 1997, Ursynów. W tamtych czasach Onar tak pisał o swoim składzie, TJK: jestem ONAR, siema, nazywam się Marcin i mam 15 lat. Rymuję od półtora roku i robię to, co lubię. Sprawia mi to przyjemnosc, mogę powiedziec co myślę i objechac idiotow, ktorych niemało na ulicach stolicy. Rymuję z Wube i Kretem, a teraz zacząłem produkowac kawalki z Pezetem, z którym mam kapelę Malma”. Kto by przypuszczał, że ci niepozorni goście w puchówkach staną się legendami sceny?

Grubo? Więcej prehistorycznych fotek polskich raperów znajdziecie na fanpage’u Stare zdjęcia polskich raperów.

#3xKlan
#Nagły Atak Spawacza
#O.S.T.R.
#Onar
#Peja
#Pezet
#Północ Centrum Południe
#Pono
#Tede
#Vienio
#Włodi
#Wzgórze Ya-Pa 3
POKAŻ KOMENTARZE
 • YOLOBOY

  Tam gdzie PONO, to jednak nie PONO a Dj Deszczu Strugi, Waco (tyłem) i Pelson. Pona tam nie ma choć klip powstał właśnie jego.

  • ziomboy

   a kto powiedzial, ze tam jest?

 • Jaaaa

  Borowinowe to gnojek w niebieskiej,, kurtce” drugi od prawej 🙂

  • Jaaaa

   Borixon gnojek drugi od prawej

 • Bujumbura Bikini

  Zapotrzebowanie jest ogromne, podobnie jak na książkę „Historia kultury hip-hop w Polsce”, która doczekała się 4 wydań 😉

 • maciej

  Brakuje Belondziaka z teledysku makumby 😀

Najnowsze

Grafika do artykułu: To są 4 seriale, dzięki którym zrozumiecie, o co i dlaczego walczą współczesne kobiety

To są 4 seriale, dzięki którym zrozumiecie, o co i dlaczego walczą współczesne kobiety

Plotkara i Pretty Little Liars są spoko, ale przecież mamy sporo mocniejszych tytułów, które musicie sprawdzić. I kierujemy te słowa ...

#HBO GO
#Netflix
Grafika do artykułu: Razem z newonce.sport wybraliśmy koszulki piłkarskie, za którymi kryją się ciekawe historie

Razem z newonce.sport wybraliśmy koszulki piłkarskie, za którymi kryją się ciekawe historie

Dzięki specjalnemu, crossoverowemu odcinkowi audycji La Polemica, Dominik Piechota z redakcji newonce.sport i Kuba Skalski z newonce ...

#La Polemica
#newonce.radio
Grafika do artykułu: To lato ma szanse być najlepszym ever? Samsung w swojej kampanii nie spisuje 2020 na straty

To lato ma szanse być najlepszym ever? Samsung w swojej kampanii nie spisuje 2020 na straty

Pandemia pokrzyżowała wszystkim letnie plany. Nam, tobie, tobie też. Ale, ale – nie musicie wcale lecieć na drugi koniec globu, by s ...

#Samsung Galaxy S20
Grafika do artykułu: Czy Timbaland właśnie potwierdził drugą część FutureSex/LoveSounds Justina Timberlake’a?

Czy Timbaland właśnie potwierdził drugą część FutureSex/LoveSounds Justina Timberlake’a?

Dziś jest dzień dobrych newsów. Najpierw wyszło, że Dr. Dre i Nas pracują razem w studiu, a teraz pojawiło się info o sequelu najlep ...

#Justin Timberlake
Grafika do artykułu: Dr. Dre i Nas pracują razem w studiu! Wspólny numer? Wspólna płyta?

Dr. Dre i Nas pracują razem w studiu! Wspólny numer? Wspólna płyta?

Czyżby szykowała się jedna z najgrubszych współprac w hip-hopowym świecie? Zdjęcia ze studia są dość jednoznaczne. 

#Dr. Dre
#Nas
Grafika do artykułu: Twórcy The Sopranos, Goodfellas i Wilka z Wall Street łączą siły! Razem zrobią nowy serial gangsterski

Twórcy The Sopranos, Goodfellas i Wilka z Wall Street łączą siły! Razem zrobią nowy serial gangsterski

Jak ustalił serwis Deadline - Showtime szykuje dla nas propozycję nie do odrzucenia. Wsp ...

#Goodfellas
#The Sopranos
Grafika do artykułu: 10 najbardziej kultowych polskich programów TV z lat 90.

10 najbardziej kultowych polskich programów TV z lat 90.

Może trudno w to uwierzyć, ale były czasy, w których telewizję oglądali także ludzie poniżej 50. roku życia. Błąd - oglądali ją wszyscy.

#KOC
#Czar par
#T-Raperzy Znad Wisły
Grafika do artykułu: Asfalt Records na Minecrafcie? Spoko ruch, ale… trochę za późno

Asfalt Records na Minecrafcie? Spoko ruch, ale… trochę za późno

Asfalt wjeżdża w promocję zupełnie nowymi kanałami. Jak przyjmie to publika, zarówno starsza, jak i ta młodsza? 

#Asfalt Records
#Minecraft
Grafika do artykułu: Nie wydajesz płyty raz w roku – nie istniejesz. Wyjaśniamy, dlaczego to złe czasy dla wielu muzyków (FELIETON)

Nie wydajesz płyty raz w roku – nie istniejesz. Wyjaśniamy, dlaczego to złe czasy dla wielu muzyków (FELIETON)

Ostatnie wypowiedzi CEO Spotify Daniela Eka wzburzyły branżą muzyczną. Ale tak może wygl ...

#Daniel Ek
Grafika do artykułu: Kto by pomyślał, że najlepsza raperka, jaką ostatnio słyszeliśmy, jest z Zimbabwe?

Kto by pomyślał, że najlepsza raperka, jaką ostatnio słyszeliśmy, jest z Zimbabwe?

Ambicja, kreatywność, brak przywiązania do konkretnej stylówy. Tego szukamy u nowych twarzy na scenie. Tkay Maidza ma każdą z tych c ...

#Tkay Maidza
POKAŻ WIĘCEJ

Szanowny Użytkowniku,

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (RODO), pragniemy przypomnieć Ci podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Klikając w przycisk z napisem „W PORZĄDKU”, potwierdzasz, że zgadzasz się na wymienione niżej działania.

W PORZĄDKU

Cookies, czyli ciasteczka

Wraz z naszymi partnerami wykorzystujemy pliki cookies, potocznie zwane ciasteczkami, oraz inne pokrewne technologie. Mają one na celu zapewnienie Twojego bezpieczeństwa i udoskonalanie naszego serwisu poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w preferencjach przeglądarki. Jeśli nie wprowadzisz zmian ustawień, informacje te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Pragniemy Cię zapewnić, że przechowywane przez nas dane osobowe są bezpieczne. Ich administratorem jest firma Skills Warsaw Michał Michalski z siedzibą w 00-161 Warszawa, ul. Anielewicza 9/25. Twoje dane osobowe są przetwarzane na zasadzie dobrowolności i będą przetwarzane tylko tak długo, jak długo są niezbędne do realizowania ww. celów lub do momentu, gdy wyrazisz skuteczny sprzeciw wobec ich przetwarzania. Co ważne, dostęp do nich ma tylko wyznaczony inspektor, a Tobie przysługuje prawo żądania dostępu do treści danych, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przenoszenia. Masz też prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie uzasadnionego interesu z przyczyn uzasadnionych Twoją szczególną sytuacją. Gdy uznasz, że firma Skills Warsaw Michał Michalski narusza przepisy Rozporządzenia RODO, masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

okiPopupPlugin-close