Raperzy, na których wpływ miał Kurt Cobain
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. materiały prasowe

Nigdy nie bratał się z hip-hopowcami, ale ci dziś uważają go za swojego. I wspominają w tekstach czy wywiadach.

Rap to najbardziej żywy gatunek muzyczny od czasów punk rocka – powiedział kiedyś Cobain. Nigdy nie był zdeklarowanym fanem hip-hopu, ale miał do niego szczery szacunek. Czuł tę wrażliwość, mimo że do końca jej nie rozumiał. W zestawieniu swoich ulubionych płyt wskazał tylko jedną pozycję znacznie odbiegającą od pozostałych – to It Takes a Nation of Millions to Hold Us Back Public Enemy. 

Za to po jego śmierci wielu raperów przywoływało jego życie i samobójczą śmierć w tekstach i wypowiedziach publicznych. Cobain gdyby żył, kończyłby dzisiaj 50 lat. 

Jay Z

Tu szacunek jest ogromny. Jay próbował tłumaczyć samobójstwo Cobaina sławą, której nie udźwignął, bo nikt nie tak naprawdę nie próbował zrozumieć jego geniuszu, porównywał do Basquiata, w końcu przyznał, że całkowicie odmienił muzykę lat 90. 

Cobain pojawił się też w kilku jego wersach:

So it’s best for those to not overdose on being famous / Most kings get driven so insane  / That they try to hit the same vein that Kurt Cobain did 

Cytat z kawałka Most Kingz przestrzega przed przedawkowaniem sławy.

Kurt Cobain, I did it to myself / And we all just / Entertainers / And we’re stupid / And contagious

W utworze Holy Grail z kolei odwołuje się bezpośrednio do wersów z Smells Like Teen Spirit Nirvany przyznając rację Cobainowi, że podobnie jak i on jest tylko zabawiaczem innych.

Eminem

Slim Shady bardziej niż twórczością Nirvany zafascynowany był śmiercią Cobaina. Wielokrotnie dawał tego wyrazy, nawiązując do niego w swoich tekstach:

My favorite color is red, like the blood shed from Kurt Cobain’s head, when he shot himself dead

W kawałku Cum on Everybody wyraziste i czytelne nawiązanie do samobójstwa lidera Nirvany może wskazywać, że Eminem nie był w najlepszej formie psychicznej. W podobnym tonie nawijał w utworze Untilted: Get your brains bashed in so bad / You gone have Kurt Cobain asking / To autograph a bloodstained napkin.

W tamtym czasie zmagał się z uzależnieniem od narkotyków. Wyjątkowo źle reagował na jakiekolwiek wzmianki o tym, sugerując, że i dla niego presja może się źle skończyć.

eminem

Talib Kweli

Raper w jednym z wywiadów powiedział, że Red Hot Chili Peppers i Body Count utorowali drogę do sukcesu Nirvany. Przyznał również, że album Nevermind jest prawie perfekcyjny i przyrównał go do Love Supreme Johna Coltrane’a. 

Talib w kawałku I Try odniósł się do dręczącej Cobaina sławy: Disturbed by the fame just like Kurt Cobain, sugerując, że to ona była głównym powodem tego, że lider Nirvany był nierozumiany.

Kanye West

Ye oficjalnie nie jest admiratorem twórczości Cobaina, bo podziwia jedynie siebie, co nie znaczy, że temat się u niego nie pojawiał. Kiedyś miał powiedzieć, że jest nowym Jimem Morrisonem i Kurtem Cobainem, potem było coś o Biblii, przy której trochę popłynął. Innym razem przyznał, że hip-hop jest gatunkiem, który powinien wyznaczać trendy w modzie, jak kiedyś grunge’owa estetyka, jednoznacznie wskazując na stylówkę Cobaina. A w temacie mody to zdarza mu się chodzić w takich koszulkach.

kanye_nirvana

I na potwierdzenie powyższych słów wers z kawałka White DressYou like Pina Coladas, gettin’ caught in the rain / Or rockin’ flannels all summer, like Kurt Cobain

Kid Cudi

Tu też szacunek jest wielki. Cudi wielokrotnie podkreślał, że Cobain był głosem pokolenia lat 90. i nikt inny nie miał takiej umiejętności wyrażania emocji przez muzykę. W 2011 roku będąc w Seattle odwiedził okolice domu Cobaina.

A w swoim testamencie opublikowanym na Twitterze zastrzegł sobie, że chce być pochowany w koszulce Nirvany. Warto wspomnieć jeszcze o miłości do trampek Converse, która łączyła Cobaina z Cudim.

A$AP Rocky

Jak na chłopaka z Harlemu jego muzyczne horyzonty są bardzo szerokie. Flaco przyznaje otwarcie, że Nirvana ukształtowała jego gust muzyczny. Odniesienie do Kurta Cobaina pojawia się w wersie utworu PhoenixBloody ink on my pen spelled suicide / Kurt Cobain even died cause you scrutinize. Rocky podobnie jak Cobain nie radził sobie z szumem dookoła siebie i miewał myśli samobójcze.

Raperów, którzy przywoływali Kurta Cobaina w swoich tekstach czy też wspominali go w wywiadach jest więcej – Kendrick Lamar, Meek Mill, 50 Cent czy Tyler, The Creator, żeby wymienić tylko kilku. Choć od śmierci lidera Nirvany minęły 23 lata, to wciąż jego postać inspiruje innych artystów – znać, że Cobain był naprawdę twórcą wyjątkowym.

cobain

#Eminem
#Jay Z
#Kanye West
#Kid Cudi
#Kurt Cobain
#Talib Kweli
POKAŻ KOMENTARZE
  • Sebastian

    MGK rownież często przywołuje Cobeina w swoich tekstach

Najnowsze

Nieoficjalnie: Hopsin kolejnym headlinerem Hip Hop Kemp 2018

Nasze doskonale poinformowane źródło podało, że wielki miłośnik soczewek wystąpi na tegorocznym Kempie. On i trzy inne, też jeszcze nieogłoszone gwiazdy.

#Hip Hop Kemp
#Hopsin

Dlaczego bardziej jaramy się nowym albumem Pushy-T niż A$AP Rocky’ego?

25 maja będzie najgorętszym - jak dotąd - dniem roku, oczywiście na rynku rapowym. I podczas gdy większość z was drży na samą myśl o ...

#A$AP Rocky
#Daytona
#King Push

Street Supply dotarł do dobrej umowy pomiędzy Hanon a Le Coq Sportif

Czas odnowić więzi, które obie marki zawiązały między sobą już dwukrotnie, w 2011 i 2015 roku. Przeskakujemy do teraźniejszości, bo ...

#Hanon
#Le Coq Sportif
#Street Supply

Ariana Grande ujawnia prawdę o (toksycznym) związku z Mac Millerem

To miało być bezbolesne rozstanie, a wystarczyło kilka tygodni, by pijany Mac rozbił Mercedesa na słupie, a Ariana nazwała związek z ...

#Ariana Grande
#Mac Miller

A$AP Rocky wydał Testing na iPhone’y

Był już mariaż ze sztuką nowoczesną w postaci performansu Lab Rat, teraz przyszedł czas na podbój App Store. Flacko podgrzewa atmosferę przed jutrzejszą premierą, prezentując a ...

#A$AP Rocky
#App Store
#Testing

Wiemy, kiedy serial o Tupacu i Notoriousie pojawi się na polskim Netflixie

Zagadki morderstw 2Paca i Notoriousa B.I.G. zaczęto rozstrzygać na amerykańskich ekranach już 27 lutego. Teraz trafią w ręce polskic ...

#Biggie
#The Notorious B.I.G.
#Tupac

Wybieramy 8 najlepszych wokalistek na refreny dla polskich raperów

Poszukiwania piątego elementu hip-hopu trwają od niepamiętnych czasów, za to grzech pierworodny polskiego rapu możemy ujawnić choćby ...

Znamy zwycięzców III edycji programu LECHSTARTER, dzięki którym polskie miasta będą ładniejsze

Leszek ogarnął temat i przyznał grubą bańkę - milion złotych przeznaczono m.in. na rewitalizację gwoździarni, tężnię, kino samochodo ...

#LECHSTARTER

Warszawa ma nowy festiwal – Undercity odbędzie się jesienią na Torwarze

20 artystów, 3 sceny i jedna Hala Torwar. Żadna z nas Dorota Gardias, ale początek listopada zapowiada się naprawdę upalnie.

#Dixon
#Dubfire
#Extrawelt

Childish Gambino zagra w Czarnej Panterze 2?

Właśnie nam się przypomniało, jak za dzieciaka graliśmy ciągle w Różową Panterę dubbingowaną przez Cezarego Pazurę. Czasy się zmieniły, róż zastępuje czerń, a jeden zły bohater ...

#Black Panther
#Czarna Pantera
POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN