10 wyjątkowych featuringów polskiego rapu część 2
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. materiały prasowe

Koniec najbardziej wpływowego zespołu dla polskiej sceny rapowej? Najlepiej rapujący producent? Niespodziewane powroty z emerytury, a do tego Diho Orangutan?! To wszystko w drugiej części materiału, w którym wspominamy najlepsze featuringi z ostatnich lat.

Jeśli ktoś się nie połapał, część pierwsza tu.

Włodi – Guzik (feat. Małpa)

W tym zestawieniu po prostu nie mogłoby zabraknąć Małpy. Toruński MC, odkąd zrobiło się o nim głośno w 2009 roku za sprawą Kilku numerów o czymś, aż do wydania w lutym 2k16 Małpa mówi, rzeczywiście pisał gościnnymi zwrotkami historię polskiego rapu. Popatrzcie na listę jego dokonań. Mamy tu m.in. Nagapiłem się u Pezeta i Małolata, Plecak u Pariasów, Jak mam żyć na czwartym Kodeksie, Niebomby na debiucie Rasmentalism, Jakbym nie miał celu u Noona i Hatti Vatti. Wybór więc na zasadzie: Komory maszyn losujących są puste, następuje zwolnienie blokad i rozpoczynamy losowanie. Padło na Guzik. Piękne credo i artystyczny statement od gościa, którego wspomniany Noon nazwał jednym z najciekawszych głosów swojego pokolenia.  

Włodi – 1996 (feat. Molesta)

Wszystko z dymem zasadniczo było świetnym materiałem pod względem formy gości. Obok Małpy byli to jeszcze przecież W.E.N.A. i Mielzky, a przede wszystkim Vienio i Pelson. Ten występ Molesty w nostalgicznym kawałku 1996 na beacie Returners był jedną z ostatnich szans (obok Ostatnio z EP-ki 186 dni Pelsona i singla Teraz), kiedy całą trójkę można było usłyszeć razem w jednym utworze. Na początku tego roku Vienio ogłosił: Zespół Molesta się rozpadł, nie mamy już ze sobą kontaktu.

Lilu – Jadę dalej (feat. Proceente, Peerzet, Eskaubei, Te-Tris, Skorup, Pan Wankz)

Głośno było jak diabli o powrocie Eisa ze zwrotką na nowym winylu od PRO8L3M-u, ale ostatnie kilkanaście miesięcy to przecież w ogóle dobry czas dla tych słuchaczy rapu, którzy nie mogą pohamować skłonności do nostalgii. Czy wszyscy odnotowali, że w grudniu zeszłego roku gościnnie na płycie Lilu pojawił się Pan Wankz ze składu Dinal? Inną sprawą jest faktyczna data produkcji tej zwrotki, ale sam fakt jej zaistnienia zasługuje na uwagę. Mówimy w końcu o jednej z najważniejszych postaci dla rodzimego rapu. 

Pewnie nie wszyscy wiecie, że Pan Wankz i Zkibwoy byli jednymi z bohaterów naszego tekstu 12 polskich raperów, którzy zniknęli!

Emas – Zero presji (feat. Zkibwoy)

Kolejna sprawa. Kilka dni temu zaskakującą informację o pracach nad solowym materiałem wypuścił Zkibwoy (Brudne Serca, Starszy Brat). Album zatytułowany będzie PSIAKREW i jak można przeczytać na bratstarszy.tumblr.com – w przygotowaniach uczestniczy m.in. Smarki Smark! Ze Zkibwoy’em to jest najwyraźniej tak, że spośród nieaktywnych raperów jest jednak najbardziej aktywny. W 2011 roku wydał przecież płytę Bity, Rymy, Weekend z Kedyfem, MŁD i DJ-em Aderem, a w kwietniu tego roku światło dzienne ujrzała, chyba trochę przeoczona, gościnka u EMASA ze stajni QueQuality. 

VNM, Bisz, Quebonafide, Sarius – D.Y.H.A.

Wybór lekko naciągany pod względem formalnym, ale w pewnym stopniu pojawienie się Sariusa w kawałku na De Nekst Best Mixtape można przecież nazwać featem u VNM-a, a jego zwrotki po prostu nie da się nie zauważyć. Mariusz Sarius, mimo już czterech płyt na koncie (I żyli krótko i szczęśliwie ukazało się właśnie nakładem Asfalt Records), wciąż wydaje się być i nieoszlifowanym diamentem tej gry, i jej największą nadzieją. Jedno nie ulega wątpliwości: gość ma C4 w głosie i w żadnym utworze nie słychać tego lepiej niż w D.Y.H.A. Zwłaszcza w tym fragmencie, kiedy leci a capella. Wyskocz do tego!

Abel – Tym Samym Językiem (feat. Król Świata, RAU, Diox)

Przedostatni numer z albumu Hannibal Abla, który tak swoją drogą luźno ląduje w ścisłym topie najlepszych tegorocznych wydawnictw z kraju. Zwróćcie uwagę na niepozorną zwrotkę od RAU, który wytacza najcięższe działa przeciwko subkulturze hip-hopowej, rzucając wersy przy użyciu kanciastego flow na dudniący beat Brata Jordaha. A na sam koniec, żeby jeszcze przypieczętować zwycięstwo, Rauek Einstein konstruuje błyskotliwy follow-up do kawałka PRO8L3Mu. Swoją drogą, ten refren zupełnie jak od Odd Future, prawda? 

Sprawdź też nasz wywiad z Ablem!

Rasmentalism – Gdzie jest M? – feat. Spinache, Ment XXL

Najbardziej znany case rapowanej zwrotki od producenta? Skoro na setkach koncertów publiczność targała to dziewięć dych na rękach, musi chodzić o feat Mentosa na debiutanckim krążku Rasmentalism. Basen, Flirtini, szorty, bikini i cała Polska czeka na ciąg dalszy!

Zrobiliśmy też bardzo poważny wideowywiad z Rasmentalism, check it out!

XXANAXX – Nie znajdziesz mnie (feat. Ten Typ Mes)

To już nawet nie chodzi o to, że zwrotka Mesa z follow-upem do Reni Jusis jest sztosem. Ani o to, że w klipie Ten Typ Mes został zagrany przez animowanego kocura. Oto bowiem dochodzi w Polsce do popkulturowego przełomu. Okazuje się, że topowy wykonawca pop może zaprosić topowego wykonawcę rap i to wszystko gra nad wyraz elegancko. Pamiętajmy przy okazji, kto przecierał szlaki tego typu kolaboracjom.

Gdyby nie padło na Mesa u XXANAXX, padłoby na Mesa u Rasmentalism, ponieważ to historyczny pokaz ekwilibrystyki na flole, a wersy Dorośli mieli z dzieci robić dorosłych/A robią z siebie dzieci, I’m, kurwa, lost here to najsensowniejsze, co w tym roku nawinięto w rapach.

Donatan RÓWNONOC – Pij Wódkę (feat. Jarecki, BRK)

Kontrowersja tej skali, że przydałby się pan Sławek z Ligi+ Extra. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, gdzie dzisiaj jest Donatan. Prawdopodobnie siedzi w zamku z Marylą Rodowicz  albo ubija gdzieś masło z  Luxurią. Łatwo kręcić beczkę, ale nie można zapominać, że to jednak był uber-utalentowany producent. Kto nie wierzy, niech sobie włączy Skałę Małpy i koniec tematu. 

Sama koncepcja jego producenckiej Równonocy, jednej z najlepiej sprzedających się rapowych płyt w Polsce, też była porywająca. Połączenie potężnych, amerykańskich beatów ze słowiańskim folkiem? Na papierze robiło wrażenie. I jeżeli ktoś ostatecznie położył ten projekt, to nie był to Donatan, a kilku ograniczonych MCs. Żeby oddać sprawiedliwość, znaleźli się też tacy, którzy zasłużyli na propsy. Choćby Jarecki i BRK, którzy poszli w rubaszny sarmatyzm i rymy w stylu A wy pijcie wódę i jedźcie śledzie, a będziecie silni jak niedźwiedzie, tworząc rustykalną wariację na temat pijackich bangerów w stylu Drin Za Drinem.

Malik Montana x Diho – Naaajak

Tak. W tym zestawieniu pojawia się Diho Orangutan. I miejmy to już z głowy. 

#Abel
#Bisz
#BRK
#Diho
#Diox
#Donatan
#Emas
#Eskaubei
#Jarecki
#Król Świata
#Lilu
#Malik Montana
#Małpa
#Ment XXL
#Molesta
#Pan Wankz
#Proceente
#Quebonafide
#Rasmentalism
#RAU
#Sarius
#Skorup
#Spinache
#Te-Tris
#Ten Typ Mes
#VNM
#Włodi
#Xxanaxx
#Zkibwoy
POKAŻ KOMENTARZE
 • Ale Diho Orangutan to nie featuring. To zwrotka z jednego ze WSPÓLNYCH numerów Malika i Diho, które zapowiadają ich WSPÓLNY projekt. 1:1, obaj są równi, nikt nikogo nie zapraszał na dany numer.

  • Marek Fall

   Przepraszam czytelników za BŁĄD MERYTORYCZNY. Na swoje usprawiedliwienie dodam tylko, że ten blurb miał w założeniu mieć charakter humorystyczny.

   • Jako czytelnik – wybaczam i przyznaję, że siadło, bo śmiechłem z tego mocno, aczkolwiek moja ukryta natura żądna sprawiedliwości, która każe mi się przypierdalać do najmniejszych pierdół, przezwyciężyła dobrą bekę.

 • mrskyy

  Ogarnijcie trzecią część bo nadal nie mogę zrozumieć jak można pominąć Pana Wankza w kawałku „Skandale” Zkibwoya..

  • Marek Fall

   Zwróć uwagę na wstęp: „wspominamy najlepsze featuringi z ostatnich lat”. Nie chodziło o to, żeby wracać do klasycznych featów sprzed dekady czy jeszcze starszych. 5!

   • mrskyy

    no to w takim razie więcej gościnek Białasa w części 3, jeśli zamierzacie oczywiście ją kiedyś utworzyć 😉 Big up za te listy, bez wazeliny, większość pozycji trafiona

Najnowsze

Znamy decyzję w sprawie Bonusa RPK. Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok skazujący

Raper planuje zabiegać o kasację wyroku w Sądzie Najwyższym. Nie ma co się poddawać, trzeba po prostu walczyć - powiedział Bonus po ...

#Bonus RPK

newonce invades Kraków! W piątek bawimy się w Prozaku 2.0 na kolejnym newonce.party

Tam lubicie nas najbardziej - jeśli dobrze liczymy to chyba już czwarta nasza wizyta w stolicy Małopolski. I pewnie nie ostatnia.

Mija 15 lat od premiery Nic Dziwnego. Oceniamy, jak zmieniła się Polska od 2004 roku na podstawie albumu Łony i Webbera

Bardziej boimy się Unii Europejskiej czy ojca Rydzyka? Zamykamy się na strzeżonych osied ...

#Łona
#Łona i Webber
#Ojciec Rydzyk

Billie Eilish, Travis Scott i inne gwiazdy stanowczo krytykują antyaborcyjną ofensywę w USA

Nie mam słów na te dziwki w pier***nym Białym Domu - powiedziała 17-letnia piosenkarka podczas gali ASCAP Pop Awards. O co poszło? 

#Billie Eilish
#Natalia Przybysz

Hewra powraca z nowym kawałkiem! Posłuchajcie Muszę już lecieć

Na youtube'owym kanale ekscentrycznej formacji pojawiły się w ostatnim czasie dwa premierowe numery. Muszę już lecieć to pierwsza piosenka sygnowana nazwą THE HEWRA, jaka zosta ...

#HEWRA

Nowe wydawnictwo Tuzzy w drodze! W środę rusza preorder EP-ki z Pvlace 808 Mafia

Na zakończenie rozmowy, którą znajdziecie w piątym numerze newonce.paper, padło pytanie o globalność Tuzzy. - Ona wyjdzie poza Polsk ...

#808 Mafia
#newonce.paper
#TUZZA

I ty zgarniesz cegłę: potężna kolekcja akcesoriów Supreme wystawiona na specjalnej aukcji online!

Ponad 1300 przedmiotów, a wśród nich wszystkie te dziwne gadżety, z których słynie Supreme. Unikalne itemy można nabyć na stronie do ...

#akcesoria
#aukcja
#Supreme

Tomasz Sekielski gościem Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego w newonce.radio

Film tego człowieka wykręcił w tydzień na YouTube większe liczby niż teledyski każdego rapera w tym kraju. Wypada jednak dodać, że w ...

#New Balance
#newonce.radio

Możecie już kupić 5. numer newonce.paper! W środku m.in. PRO8L3M, Paluch, Artur Rojek i Juice WRLD

Jak tak sobie przypomnimy wiosnę 2017 i pospiesznie zamykany 1. numer newonce.paper z Errolsonem Hugh na okładce... Trudno uwierzyć, ...

#newonce.paper

Ranking filmów Quentina Tarantino od dobrego do genialnego

To nie motor, to harley. Twórca Pulp Fiction nie zdejmuje nogi z gazu i od ponad dwóch dekad nie zaliczył żadnej kraksy. A skoro dziś ma urodziny, to pretekst na wybranie się w ...

#Bękarty wojny
#Django
POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN

Szanowny Użytkowniku,

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (RODO), pragniemy przypomnieć Ci podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Klikając w przycisk z napisem „W PORZĄDKU”, potwierdzasz, że zgadzasz się na wymienione niżej działania.

W PORZĄDKU

Cookies, czyli ciasteczka

Wraz z naszymi partnerami wykorzystujemy pliki cookies, potocznie zwane ciasteczkami, oraz inne pokrewne technologie. Mają one na celu zapewnienie Twojego bezpieczeństwa i udoskonalanie naszego serwisu poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w preferencjach przeglądarki. Jeśli nie wprowadzisz zmian ustawień, informacje te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Pragniemy Cię zapewnić, że przechowywane przez nas dane osobowe są bezpieczne. Ich administratorem jest firma Skills Warsaw Michał Michalski z siedzibą w 00-161 Warszawa, ul. Anielewicza 9/25. Twoje dane osobowe są przetwarzane na zasadzie dobrowolności i będą przetwarzane tylko tak długo, jak długo są niezbędne do realizowania ww. celów lub do momentu, gdy wyrazisz skuteczny sprzeciw wobec ich przetwarzania. Co ważne, dostęp do nich ma tylko wyznaczony inspektor, a Tobie przysługuje prawo żądania dostępu do treści danych, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przenoszenia. Masz też prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie uzasadnionego interesu z przyczyn uzasadnionych Twoją szczególną sytuacją. Gdy uznasz, że firma Skills Warsaw Michał Michalski narusza przepisy Rozporządzenia RODO, masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

okiPopupPlugin-close