Najlepsze wersy polskiego rapu z 2016 roku
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. materiały prasowe

Ściągamy okulary (prawie jak Andrzej) i podsumowujemy najlepsze linijki położone przez polskich raperów na beaty w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Czegoś zabrakło? Czekamy na wasze typy.

PRO8L3M – Molly

Nasz życiorys ma przerwę, gram DMT do jointa 
Tace chyba są srebrne, żyrandole ze złota
Hajsy lecą przez serwer, ona na Bahama ma konta
Ja mam wózek z tylnym napędem
Ona wciska gaz, to M5-ka

Refren-monument, w którym objawiają się wszystkie obsesje Oskara jako autora literatury na płycie PRO8L3M: highlife, tripy, gangsterka tradycyjna jak z Bonnie i Clyde versus przestępczość cybernetyczna i generalnie postrzeganie rapu jako formy zbliżonej do kina sensacyjnego. A to wszystko w utworze, którego inspiracją była postać Molly Millions ze Sprawl Trilogy, biblii cyberpunku! Tak, jak ma to miejsce w przypadku całego materiału – tradycja naszego ulicznego rapu zostaje wywrócona do góry nogami.

Sprawdź też najlepsze rapowe wersy z 2015!

Kuba Knap – Tarararira 

Obdzierają cię z godności, żebyś czuł się jak ściera

To się nie daj, bo nią nie jesteś

Polska jest independent, kminię

Więc won z tym incorporated, skurwysynie

Lekarstwo na liberalny przekaz w wersji instant/light, którym coraz częściej raperzy karmią wielkomiejskich dwudziesto- i trzydziestolatków. Czasami to jest w porządku, czasami mniej, ale nie wydaje się jednak, żeby docelową funkcją muzyki było generowanie przytakującego kiwania głową u pracownic korporacji. I tutaj zaskoczenie! Nagle statement rodem z Occupy Wall Street formułuje Kuba Knap, ancymon z Alkopoligamii, kojarzony dotychczas raczej z przekazem pod konsumpcję Perły, niż ze społecznym zaangażowaniem (wybaczcie to uogólnienie). Jest prosto z mostu, bez sentymentów i w samo sedno. Z niecierpliwością czekamy na album Bejłocz, którego zapowiedzią był maxi singiel Bejłiwemyszon, zawierający Tarararira. (Z tej kategorii warto polecić również Korpotwarze Kaza Bałagane.)

amen pacierzu x mlody_dron @okkto = waza

Mogłeś z nami z jednej wazy

Przecież mogłeś z nami z jednej wazy!

Mogłeś, kurwa, z nami z jednej wazy! Nie rusz, zostaw!

Mówiłem nie rusz, prosiłem zostaw

W perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy środowisko skupione wokół kolektywów HEWRA i MOBBYN ma realne szanse, żeby zmienić oblicze sceny. Tej sceny. I kiedy to już nastąpi, będziemy z rozrzewnieniem wspominać Wazę jako jeden z kamieni milowych. Te linijki o wazie, chochli, złotych bucikach i dzieleniu łupu, pomnażaniu, to już w tym momencie jest historia polskiego rapu.

Kto pamięta, że utwór powstał na bazie przepięknego Three Days Jane’s Addiction

Sprawdź też 10 wyjątkowych featuringów polskiego rapu!

Kaz Bałagane ft. Belmondo – Do następnego

Mordziaty, mordziaty, mordziaty, mordziaty, mordziaty

Czy to hip-hopy, czy to już rapy?

MOBBYN, mordziaty tymczasem

Ktoś dzwoni to papier, się nie żegnamy

Do zobaczenia niebawem

Mordziaty, mordziaty, mordziaty tymczasem

I znowu. Ultymatywny przykład kondensacji przekazu, gdzie w kilku wersach mamy sprzedane artystyczne credo twórców, bragga i popularyzację określenia, które zaczęło robić furorę w mowie potocznej, stając się obok wazy i tatuażyka słowem-kluczem do polskiego rapu 2k16. 

Rasmentalism – Ale zdejmij buty feat. Ten Typ Mes

Dorośli mieli z dzieci robić dorosłych

A robią z siebie dzieci, I’m, kurwa, lost here

Ten Typ Mes w życiowej formie z gościnną zwrotką na 1985, najlepszej płycie w dyskografii Rasmentalism. Nie obyło się bez kontrowersji z uwagi na eksperymentatorską formę i językową ekwilibrystykę, ale te dwa wersy w utworze Ale zdejmij buty to jedna z najmądrzejszych rzeczy przewiniętych u nas na przestrzeni ostatnich miesięcy. Na polu ideologii hip-hopu oświadczenie równie fundamentalne i trafne, co Linie VNM-a. 

Oj, u niejednego polskiego rapera został tym sposobem wywołany potężny ból dupy. 

TEDE – EJ ZIOMEK NWJ REMIX

Nagrywałem rapy-snapy przed koncertem iPhone’em, ej ziomek

Na snapie zrobię rajd i kraj wchłonę

Aight ziomek, możesz być samuraj, ziomek

Snapchat-ninja mój przydomek, ej ziomek

Jacek Graniecki w remiksie kawałeczka Hill Records i absolutny znak czasów. Obok 100K na Insta – symbol polskiego rapu ery mediów społecznościowych. Tede ogarnia temat jak mało kto. W lutym przypuścił desant na Snapchat i w ciągu 24 godzin jego snapy zobaczyło blisko 30 tysięcy użytkowników. Pod koniec 2015 roku, 100 tysięcy followersów na Instagramie zasłużyło na osobny utwór. Pożarcie Snapchata znalazło z kolei odbicie w kilku wersach z EJ ZIOMEK. Na dziś ponad 3 miliony wyświetleń na YouTube. I wszystko jasne. 

Sprawdź też 7 naszych ulubionych tracków z płyty KEPTN’!

Łona i Webber – Gdzie tak pięknie?

Wprawdzie horyzonty tu nie najszersze, marne gusta

(Ale) Gdzie tak pięknie potrafią przypuszczać?

Gdzie takie dzikie tłumy drogą fantazji szłyby?

Cały mój kraj zamknięty w „gdyby”

Szczecińskiemu poecie udaje się w Gdzie tak pięknie? ująć duszę Polaka w czterech wersach – dostrzegając jej wyraz w drobnym, semantycznym myku. Taka już specyfika uber-obserwacji, że przy całej oczywistości, wybucha łeb. A umówmy się, że ten refren to i tak zaledwie przystawka przed kaskadą polotu ze zwrotki drugiej.  Ręce same składają się do oklasków

Sprawdź też 10 prawd życiowych, które można znaleźć w tekstach Łony!

Sentino – Tatuażyk

Twoja koleżanka lubi Abu Dhabi

A ja lubię, kiedy mówi do mnie: „Tatuażyk”

Co się tutaj odjaniepawliło, to będziemy wszyscy zastanawiać się jeszcze długo po zakończeniu 2016 roku. Karuzelę śmiechu rozkręcono na całego, ale nie można przemilczeć, że na płaszczyźnie rozgłosu i zasięgu, te wersy z Tatuażyka były (posępnym) highlightem 2k16. Żeby nie było, że bezrefleksyjna jazda z góry na dół. Niezapomniany fragment Jak zapowiadam wpierdol ściągam okulary z nawiązaniem do postaci Słowika – w kontekście całego utworu jest rzeczywiście doskonały. Na swój (dziwaczny) sposób. 

Malik Montana x Diho – Naaajak

Pliki, pliki, pliki od liczenia mam odciski

Rękawiczki, bo odciski mają na policji

Pliki, pliki, pliki – pęka gumka, to nie Durex

Recepturka owinięta wokół stosu stówek

Jak tak dalej pójdzie, to wyrzucą mnie z newonce’a za Naaajak. Nie da się jednak podsumowywać najgłośniejszych linijek tego roku i nie zająknąć się o „Plikach, plikach, plikach”. 

O zwrotce Diha powiedziano już właściwie wszystko, więc pozwolę sobie przytoczyć tylko, co we wrześniu na Facebooku napisał Jakub Żulczyk: Przeczytałem dziś pół książki, z pięć artykułów w prasie zagranicznej, posłuchałem z 5ciu różnych płyt (od minimal techno przez Innercity Ensemble Kuby Ziołka po polski punk), do tego oczywiście praca, pisanie, rozmowy przez telefon. Ale wystarczyła tak naprawdę jedna polska rapowa piosenka włączona rano do kawy „tak dla beki”. I tak naprawdę, w kółko, w głowie, bez przerwy, podczas tego wszystkiego leci mi tylko refren. W kółko. Pomocy. W punkt.

#amen pacierzu
#Belmondo
#Diho
#Eis
#HEWRA
#Kaz Bałagane
#Kuba Knap
#Łona i Webber
#Malik Montana
#młody dron
#Mobbyn
#Pro8l3m
#Rasmentalism
#Sentino
#Tede
#Ten Typ Mes
POKAŻ KOMENTARZE
 • chuj wam w ryj

  weź kurwa autorze pierdolnij się w ten łeb kurwa co to jest za lista do chuja. marny trolling.

  żenada kurwa, 90% tego jest do wyjebania, a autorzy tych utworów powinni dostać kule w łeb za bycie frajerami i pozerami, chuj w dupe kurwa takim cieciom i pseudo dziennikarzom.

  https://www.youtube.com/watch?v=QZkVEshO49k

  • Dominik

   Gościu zrobiłeś mi dzień od rana XDDD

  • Emwihh

   XDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

 • gruby pierdolnik

  autor idiota kurwa znam 101 kawałków w których znajde lepszy kurwa cytaty jak te jebane gówna kurwa jakiegoś Łoniaka i Webera czy kurwa kogo tam jeszcze kurwa

 • TylkoPrawdziwyRap

  To jest żenada. Tylko wersy łony coś warte, reszta to jakieś marne cytaty nic nie znaczące. Po tytule myślałem ze będzie tu można jakieś ciekawe przenośne przeczytać, dwudenne wersy. Eripe, Bisz, Taco. A co dostajemy? „Nagrywałem rapy-snapy przed koncertem iPhone’em, ej ziomek
  Na snapie zrobię rajd i kraj wchłonę
  Aight ziomek, możesz być samuraj, ziomek
  Snapchat-ninja mój przydomek, ej ziomek” wziąłbyś pierwszy lepszy wers Eripe i byłby lepszy niż ten bezsensowny bełkot. Lepiej przestańcie się zajmować Rapem.

 • kurwiak

  Zenka Martyniuka brakuje, to jest jakaś komedia całe to zestawienie.

 • Kxlslwp

  Gdzie Taco…

 • Lara

  Brakuje mi wersu Winiego z remiksu NaNaNa: „Nigdy nie pozwolę być winiemu głodnym,jak skończy cztery dychy zacznie robić pompki,mama już gotuje mu złote gołąbki,kiedyś wpierdalałbyw opór,dziś wystarczą dwa”. A tak całkiem powżnie,spodziewałam się więcej niż 4 czy 5 dobrych wersów. Szczerze mówiąc, nawet nie wiem kim jest „Tatuażyk” i chyba cieszę się,że ominęły mnie te „śmieszki”. Gdzie Paluch,Kęki,Białas,Szad,Ostr…?
  Autor albo słabo opcykany w rapowym świecie albo ma jakiś kiepski gust,bo jeśli te wersy Tedego o Snapchacie mają być najlepsze…no cóż,współczuję i życzę ciekawszych,bardziej rozbudowanych i skomplikowanych wersów na przyszłość. Pomysł na artykuł fajny,niestety wykonanie lipne.

  I odbiegając od tematu. Panowie „znawcy” z komenatrzy poniżej,niepochlebną opinię można wyrazić w bardziej pokojowy sposób,nie musicie od razu rzucać bluzgami itp. Zluzujcie gacie i bez spiny,pamiętajcie „enjoy your life in love and peace” ✌

 • sdasdsa

  Do zsypu z takimi „redaktorami” czy jak tam się was określa xD Wykurwiaj słuchać diha i tego brudasa co się z nim buja pozdro

 • lecz to Ty mówisz żenada

  weźcie odpuśćcie sobie pisanie materiałów o tematyce hiphopowej….

 • Roman

  Już dawno nie słuchałem hiphopu ale takiego gówna to już dawno nie słyszałem (wyłączając Łonę)
  jakieś „tatuażyki” i inne gangstery ahahhaha to jest gorsza padaczka od 18L o ile ktoś to jeszcze pamięta.
  Panie redaktorze do lekarza!! („Ten Typ Mes w życiowej formie” – HAHAHAHAHAHA padłem)

 • Freemaker

  Twoja koleżanka lubi Abu Dhabi
  A ja lubię, kiedy mówi do mnie: „Tatuażyk” Wers roku jak chuj.
  Poza łoną to hiphopolo pełną parą. Serdecznie nie polecam

 • Mac.

  Ludzie kurwa! Tede?serio? Jeszcze fragment… Mam glebsze freestyle niz on zwrotki, a musze sie przynac ze jestem freestylowym beztalenciem, a malik montana potwierdza ze w redakcji siedza rozgrzane 14sto latki ktore nie wiedza co robic z zyciem po wyrosnieciu z dawida kwaitkowskiego, zenujaca strona, zenujace zestawienia, wszystkie.

 • erade

  Poza Łoną, wszystko tutaj jest gównem xd

 • Gibonius

  Tu nic się kurwa nie zgadza 😛 powinien być edit: „Najgorsze wersy polskiego rapu 2016 roku”, oczywiście pomijając PR08L3M 😀

Najnowsze

Grafika do artykułu: Co to się stanęło na eliminacjach WBW w Poznaniu?! Tego nie da się odzobaczyć

Co to się stanęło na eliminacjach WBW w Poznaniu?! Tego nie da się odzobaczyć

Zawsze obiema rękami podpisywaliśmy się pod hasłem Zdelegalizować polski freestyle. Jak można poważnie traktować dziedzinę, w której ...

#freestyle
#WBW
Grafika do artykułu: Gwiazda How I Met Your Mother dołączyła do obsady Matrix 4

Gwiazda How I Met Your Mother dołączyła do obsady Matrix 4

Zdjęcia do czwartego Matriksa mają ruszyć za kilka miesięcy, a tymczasem poznaliśmy kolejnego aktora, który weźmie udział w kontynuacji kultowej trylogii science fiction. To Ne ...

#How I Met Your Mother
#Matrix
Grafika do artykułu: To będą najlepsze seanse 25-lecia? Przyjaciele trafiają do polskich kin!

To będą najlepsze seanse 25-lecia? Przyjaciele trafiają do polskich kin!

Dwa miesiące temu pisaliśmy z zazdrością, że z okazji 25-lecia emisji pierwszego odcinka Friends Amerykanie zobaczą dwanaście najlep ...

#Friends
#Przyjaciele
Grafika do artykułu: Przewidujemy przyszłość nowych Młodych Wilków. Który z nich zrobi największą karierę?

Przewidujemy przyszłość nowych Młodych Wilków. Który z nich zrobi największą karierę?

Tort do rozdzielenia w branży rapowej jest bardzo duży, ale jedni newcomerzy wezmą z niego ogromny kawał, a inni będą musieli się za ...

Grafika do artykułu: Fundacja Rak’n’Roll rusza z nową akcją – to jest najważniejsza rzecz, jaką przeczytacie dziś na newonce

Fundacja Rak’n’Roll rusza z nową akcją – to jest najważniejsza rzecz, jaką przeczytacie dziś na newonce

Cała akcja dotyczy kobiet, ale przecież faceci mogą powiedzieć o niej dziewczynie, siost ...

Grafika do artykułu: Krew, sperma i Ewangelia wg. świętego Mateusza. To są najbardziej szokujące kolekcje streetwearowe ostatnich lat

Krew, sperma i Ewangelia wg. świętego Mateusza. To są najbardziej szokujące kolekcje streetwearowe ostatnich lat

Moda uliczna lubi nas zaskakiwać i trzeba przyznać, że wciąż jej to wychodzi. Przekracza ...

#ftp
#Golf Wang
#Kanye West
Grafika do artykułu: Sokół został nowym ambasadorem marki Samsung. I zapowiada, że działa na swoich zasadach

Sokół został nowym ambasadorem marki Samsung. I zapowiada, że działa na swoich zasadach

Bo właśnie hasło Na Twoich zasadach jest mottem kampanii marketingowej dla serii Galaxy Note 10. O co w nim chodzi?

#Samsung Galaxy Note 10
#Sokół
Grafika do artykułu: Znamy pełną listę filmów na platformie Disney+ i jest naprawdę grubo

Znamy pełną listę filmów na platformie Disney+ i jest naprawdę grubo

To była chyba najdłuższa w historii seria tweetów – Disney podzielił się każdą produkcją, która znajdzie się na nowej platformie str ...

#Disney
#Gwiezdne wojny
#Marvel
Grafika do artykułu: Poznaliśmy nową Catwoman? Zoë Kravitz dołącza do obsady The Batman

Poznaliśmy nową Catwoman? Zoë Kravitz dołącza do obsady The Batman

Podczas gdy uwaga kinomanów z całego świata skupiona jest na Jokerze Todda Phillipsa, sporo dzieje się przy produkcji The Batman. Ni ...

#The Batman
#Zoe Kravitz
Grafika do artykułu: 4 punkowe płyty, które powinniście znać, jeśli lubicie hip-hop

4 punkowe płyty, które powinniście znać, jeśli lubicie hip-hop

Jeśli chodzi o muzykę gitarową - to chyba najbliższy rapowi podgatunek. Podobnie jak on, punk rock też wywodził się z nizin społecznych, u jego zarania też leżał bunt przeciwko ...

POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN

Szanowny Użytkowniku,

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (RODO), pragniemy przypomnieć Ci podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Klikając w przycisk z napisem „W PORZĄDKU”, potwierdzasz, że zgadzasz się na wymienione niżej działania.

W PORZĄDKU

Cookies, czyli ciasteczka

Wraz z naszymi partnerami wykorzystujemy pliki cookies, potocznie zwane ciasteczkami, oraz inne pokrewne technologie. Mają one na celu zapewnienie Twojego bezpieczeństwa i udoskonalanie naszego serwisu poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w preferencjach przeglądarki. Jeśli nie wprowadzisz zmian ustawień, informacje te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Pragniemy Cię zapewnić, że przechowywane przez nas dane osobowe są bezpieczne. Ich administratorem jest firma Skills Warsaw Michał Michalski z siedzibą w 00-161 Warszawa, ul. Anielewicza 9/25. Twoje dane osobowe są przetwarzane na zasadzie dobrowolności i będą przetwarzane tylko tak długo, jak długo są niezbędne do realizowania ww. celów lub do momentu, gdy wyrazisz skuteczny sprzeciw wobec ich przetwarzania. Co ważne, dostęp do nich ma tylko wyznaczony inspektor, a Tobie przysługuje prawo żądania dostępu do treści danych, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przenoszenia. Masz też prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie uzasadnionego interesu z przyczyn uzasadnionych Twoją szczególną sytuacją. Gdy uznasz, że firma Skills Warsaw Michał Michalski narusza przepisy Rozporządzenia RODO, masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

okiPopupPlugin-close