To są najlepsze okładki płyt z 2016 roku
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. materiały prasowe

Mówią, że w erze dystrybucji cyfrowej grafika się nie liczy. Albo żeby nie oceniać płyty po okładce. My przekonujemy was, że źle mówią – zobaczcie, jeśli nie wierzycie na słowo.

W 2013 roku dziennikarz Bob Lefsetz na łamach internetowego wydania magazynu Variety słowami: The album is dying in front of our very eyes, ogłosił wszem i wobec koniec ery albumów. I choć wciąż mają się dobrze, to ich funkcja z czasem została mocno przejęta przez inną, w bardzo szybkim tempie rozpowszechniającą się formę – mixtape. O ile kiedyś pod tą nazwą kryły się wyłącznie sklejki DJ-skie, o tyle wraz z rozwojem internetu mixtape’y zaczęły być inną formą (a z czasem i alternatywą) dla wcześniej znanych sposobów prezentacji autorskich kawałków.

Dlatego właśnie przy wyborze 15 najlepszych – naszym zdaniem – coverów roku 2016 nie rozróżnialiśmy od siebie tych dwóch form. Jeśli do obu rodzajów wydawnictw artyści dzisiaj przykładają podobnie dużą wagę, to dlaczego my mielibyśmy robić inaczej? Okładka pomaga nam w pełni zrozumieć przekaz zawarty na płycie dłużej lub krócej grającej (LP/EP). Krótko mówiąc – cover opowiada tę samą historię, tylko za pomocą innego środka przekazu.

Anderson .Paak Malibu

Malibu has a very timeless, classic feel and we wanted the cover to reflect the moods and the emotional depth of the record. Dewey Saunders, autor okładki Malibu, pochodzi z rodziny artystycznej. Na poważnie zainteresował się grafiką jako siedmiolatek, po zakupie pierwszego z jego dużej kolekcji posterów – plakatu Batmana, zaprojektowanego przez samego Andy’ego Warhola. Współpraca Deweya z Andersonem .Paakiem zaczęła się od stworzenia ogłoszenia do jednego z wydarzeń w harmonogramie muzyka. Trafiając idealnie w gusta muzyka, projektant rozpoczął z nim stałą współpracę, tym samym tworząc wszystkie dotychczasowe okładki wydawnictw .Paaka. Przy tworzeniu Malibu obaj artyści kierowali się tym, by zaserwować nam przyjemność odkrywania szczegółów w takim samym stopniu w muzyce, jak przy zawartości okładki. Stąd właśnie występujące w mnogiej ilości szczegóły covera. W ich szukaniu nie powinien odrywać nas Anderson w bokserkach.

Rihanna ANTI

Roy Nachum, autor covera ANTI, przez tydzień funkcjonował z zasłoniętymi oczyma tylko po to, by dokładnie wczuć się w sytuację osoby niewidomej. Okładka ta ma przedstawiać Rihannę jako młodą dziewczynkę. Zasłonięta korona nie pozwala zobaczyć jej sukcesu, który – w postaci korony na jej głowie – jest w jej posiadaniu. Według autora, nasze usilne dążenie do celu często zakrywa drogę do jego realizacji, która nierzadko jest na wyciągnięcie naszej ręki. Właśnie przez dotyk możemy poznać kolejne elementy okładki, które są wytłoczone na niej alfabetem Braille’a. Żebyście bezsensownie nie brudzili ekranu monitora, próbując odczytać ten fragment, załączamy ten sam tekst sporządzony w formie pisanej.

Lil Uzi Vert Lil Uzi Vert vs The World

Mały Uzi rusza ze swym drugim projektem w świat i podbija Internet. Brief, który usłyszał Furris, projektant covera mixtape’u, był krótki i konkretny: obejrzyj film Scott Pilgrim vs The world. I tak powstało coś, co ma przedstawiać odczucia rapera, który nagle znajduje się na świeczniku. Błyski fleszy, pieniądze, spojrzenie zazdrosnych ludzi – tak wygląda świat smakującego sławy młodego rapera. Ale jego wzrok zwrócony jest gdzie indziej, bo w stronę znajdującej się na jego głowie różowowłosej Brittany. Dobrze, że chociaż to zostało mu po zakończonym już związku. Kto w takim razie finalnie wygrał potyczkę Lil Uzi Vert vs The World? Odpowiedź zna chyba tylko sam Uvert.

2 Chainz feat. Lil’ Wayne ColleGroove

Większość prawd, którymi kieruje się Wayne, można znaleźć na jego ciele w postaci tatuaży. I właśnie te słynne dziary typu Fear of God, I am Music czy Baked, znalazły się na twarzy 2 Chainza na okładce ich wspólnego albumu. Less is more. Prosta koncepcja połączenia charakterystycznych tatuaży Weezy’ego z twarzą jego starego znajomego wypada naprawdę dobrze.

Kaytranada 99,9%

The themes of my work usually are about the B-side of life, nonstandard people, marginal stories of life… Jaką historię opowiada okładka albumu Kaytranady? Tego do końca nie wiemy, bo rozszyfrowanie jej autor zostawił nam. Kryjący się za wielooką postacią motyw jest natomiast wart przybliżenia. Inspiracją dla Ricardo Cavalo, autora okładki albumu, jest opowieść wywodząca się z hinduizmu. Bóg Indra zakochał się w pięknej Ahalyi, więc udając koguta (!) wywabił z łóżka jej niedowidzącego męża, przebrał się za niego i zrobił, co planował. Niestety mężczyzna miał kiepski wzrok, ale dobry słuch, więc szybko skumał, co tam się dzieje. Uciekający bóg został ukarany – jego ciało zostało pokryte żeńskimi organami płciowymi. Reszcie bogów zrobiło się żal łobuza, więc zamienili je na oczy. Poznaliśmy tę historię i wiemy, że ten album już nie będzie brzmiał dla nas tak jak do tej pory…

Santigold 99 ¢

Dla Santi White okładka swojego najnowszego albumu była pretekstem do pewnego manifestu. Po czteroletniej przerwie od nagrań i skupieniu się na życiu prywatnym wraca, by wskazać diametralną zmianę kierunku w przemyśle muzycznym, napędzanym konsumpcjonizmem. Z drugiej strony jednak, jak sama zauważa, ludzie poddani monetyzacji prawie każdej sfery ich życia, nie są w stanie zapłacić symbolicznych 99 centów za album. W jakiej formie artystka zdecydowała się to pokazać? Zebrała najważniejsze dla siebie rzeczy z domu, wsadziła do torby, sama w nią weszła i…PSTRYK! Po dziesięciu sekundach braku dostępu do tlenu, Santi i my możemy odetchnąć z ulgą. Mamy jeden z naszych ulubionych coverów!

Childish Gambino Awaken, My Love

Na swoim najnowszym albumie Donald Glover zabiera nas w podróż międzygatunkową. Słuchając Awaken, My Love doświadczymy wszystkiego po trochu: bluesa, soulowej głębi, funkowych, skocznych brzmień pomieszanych z elementami rapu. Co nam o tym wszystkim mówi oprawa graficzna? Przypomina okładkę Funkadelic Maggot Brain. Ale tak jak Donald nie jest jednowymiarową osobą, tak i ten cover może nam zaoferować dużo więcej, niż tylko oczywiste skojarzenie. Wypełnione jak w ekstazie białkami oczy, otwarte usta, głowa wychodząca z ziemi przy blasku księżyca. Klimat zahaczający bardzo o czasy smutnych, bluesowych songów, śpiewanych przez czarnoskórych wykonawców. Donald to w końcu miłośnik kultury czarnych, porusza ten temat we wszystkich wywiadach, a przede wszystkim w swoim serialu Atlanta. W nim też nie omieszkał swego czasu przemycić co nieco od siebie.

Mac Miller The Divine Feminine

You don’t know how beautiful you are/ That’s my favorite partTym śpiewanym fragmentem Mac Miller rozpoczyna jedyny kawałek na tej płycie, w którym nie występują słowa takie jak: pussy, fucking czy bitch. Już brzmi romantycznie, prawda? W wywiadzie z Zane’em Lowe’em raper z Pittsburgha określa album jako odę do kobiet. Cały projekt jest podobno o żeńskiej naturze Matki Ziemi i o jej romantycznej relacji z wszechświatem. Ziemia, jako rodząca plony, a reszta świata jako mniej delikatny intruz, którego relacja ze swoją wybranką obiera różne tory. Kobiety są w jego wizji kluczem do zrozumienia, swego rodzaju oknem na świat, czego nie zapomniał ująć w swoim naprawdę udanym coverze.

Lil Yachty Lil Boat

Autorem tej okładki jest znany projektant Mihailo Andic. To on był przy całej inicjatywie osobą decyzyjną, zarówno przy ustawianiu Lil Yachty’ego w odpowiedniej pozycji człowieka stojącego na łódce, jak też przy końcowym retouchu. Efekt robi wrażenie. Lil Boat stojący na wodzie pośrodku nikomu nieznanego miejsca? Brzmi jak katastrofa. Jedyną nadzieją są współrzędne (z którymi i tak mógłby sobie nie poradzić) znajdujące się na dole okładki. Dokąd prowadzą? Naturalnie do rodzinnego miasta tego fana żeglugi – Atlanty.

6lack Free 6lack

Cyknięcie foty 350-kilogramowemu niedźwiedziowi siedzącemu obok ciebie na łóżku? Sounds like a plan! Dokładnie dwa dni trwało skradanie się tego dużego misia do odpowiedniej pozy. Nie jest łatwo pracować z takim modelem, to pewne. 6lack (czyt. Black) bardzo nalegał jednak na właśnie taką okładkę, bo uważa, że niedźwiedź jest jego zwierzęcym odpowiednikiem. Spokojny i cichy, ale gdy potrzeba siły, tej mu nie brak. Do tego stopnia, że na planie nie mógł patrzeć niedźwiedziowi grizzly w oczy, bo ten pokornie spuszczał wzrok, a tego od misia przecież nie wymagali.

21 Savage feat. Metro Boomin Savage Mode

Ktoś kiedyś spytał Savage’a o to, dlaczego ma wytatuowany krzyż na czole. It’s a knife – odpowiedział. Od tego momentu zyskał przydomek ISSA KNIFE. Nóż na okładce tego wspólnego projektu dwóch dobrych znajomych z Atlanty obrazuje bezlitosne podejście gangstera z bloków o numerze 21. Z tym raperem z No Heart lepiej nie zadzierać. Fakt jego członkostwa w gangu znanym pod nazwą Slaughtergang przy ewentualnym spotkaniu z nim za dobrze nie wróży. A nawet jak z takiej konfrontacji wyszlibyśmy cało, zostaje nam ciągle Metro Boomin. A jak wiadomo If Young Metro don’t trust you, I’m gonna shoot you. W tym wypadku zostaje nam mało atrakcyjny wybór.

Solange A Seat At The Table

Siostra Beyonce pracując z fotografem Carlotą Guerro poprosiła o ujęcie, w którym jej wzrok jednoznacznie mówiłby: musimy porozmawiać. Każdy choć raz w życiu usłyszał te słowa i raczej nie zwiastowały one niczego dobrego. Tutaj przeciwnie, Solange zaprasza nas do wspólnego stołu, ale szybko nie odejdziemy. Z naszej własnej woli zostaniemy na tej rozmowie do końca, aż nie wysłuchamy całego jej albumu.

Young Thug No, My Name Is Jeffery

Żadna okładka chyba nie wywołała w 2016 roku tylu kontrowersji, co to zdjęcie ubranego w sukienkę Young Thuga. Tytułowy Jeffery wyłamuje się z trendów rapowych, głośno mówi o relatywizmie w podejściu do ubioru i sfery seksualnej. W jego wizji ubiór nie określa naszych preferencji seksualnych. Jego rapowa rewolucja różnie się w tym środowisku przyjmuje. I tak dzięki kontrowersji, Young Thug wypływa na szerokie wody. Trudno jednak dopatrywać się celowości czy zamierzonej prowokacji ze strony Thuggera. Wybór okładki padł przypadkowo, przy okazji przeglądania stylizacji projektanta modowego Alessandro Trincone. Jeffery nie wahał się ani chwili. Gdy tylko zobaczył strój wyglądem podobny do ubioru postaci z gry Mortal Kombat, powiedział: I want it for my cover.

Vic Mensa There’s Alot Going On

Raper z miasta, w którym na porządku dziennym są strzelaniny i morderstwa, gdzie do niektórych dzielnic policja bez odpowiedniego wsparcia się nie zapuszcza, zabiera głos. W imieniu Chicago Vic Mensa rysuje na swojej klatce tarczę. There’s Alot Going On to mocny głos w sprawie Black Lives Matters, z którym liczyć się trzeba.

Noname Telefone

Reprezentantka hip-hopowego kolektywu Savemoney, na którego czele stoi wyżej wspomniany Vic Mensa, po 4 latach wypuszcza długo oczekiwany mixtape. Na pogodnie brzmiących bitach opowiada o ważnych, egzystencjalnych kwestiach. Autorem tej okładki jest Nikko Washington, członek tej samej ekipy. Zdolniachy!

#2 Chainz
#21 Savage
#6lack
#Anderson Paak
#Childish Gambino
#Kaytranada
#Lil Uzi Vert
#Lil Wayne
#Lil Yachty
#Mac Miller
#Metro Boomin
#Noname
#Rihanna
#Santigold
#Solange
#Vic Mensa
#Young Thug
POKAŻ KOMENTARZE
  • Spidilotto

    A Die Antwoord – Mount Ninji And Da Nice Time Kid? Też jest niczego sobie :p

Najnowsze

Grafika do artykułu: Kaz Bałagane odpowiedział na pytania, które chcieliście mu zadać, a ostatnio nie mogliście

Kaz Bałagane odpowiedział na pytania, które chcieliście mu zadać, a ostatnio nie mogliście

Po przymusowej przerwie kariera Kaza Bałagane na nowo nabiera właściwego rozpędu. Tym razem nieszablonowy warszawski raper zrobił na ...

#Kaz Bałagane
Grafika do artykułu: To już pewne: Valkyrie pierwszą superbohaterką LGBTQ w nowym filmie Marvela

To już pewne: Valkyrie pierwszą superbohaterką LGBTQ w nowym filmie Marvela

W 2021 do kin wchodzi Thor: Love and Thunder. Na konwencie Comic Con w San Diego ujawniono, że w rolę Valkyrie ponownie wcieli się T ...

#Thor
#Valkyrie
Grafika do artykułu: Nadstawcie uszu – to są nasze ulubione kooperacje Madliba!

Nadstawcie uszu – to są nasze ulubione kooperacje Madliba!

Beat Konducta znowu sięgnął do swojego przepastnego worka z samplami i poczęstował nas czystym złotem: Bandana z Freddim Gibbsem to niesamowita płyta, na której znajdziemy wiel ...

#Madlib
Grafika do artykułu: Z audycji Lech Music dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o tegorocznej edycji OFF Festivalu. A konkretnie?

Z audycji Lech Music dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o tegorocznej edycji OFF Festivalu. A konkretnie?

Tym razem gościem Tycjany w emitowanej cyklicznie na antenie newonce.radio audycji Lech ...

#Lech Music
#OFF Festival
Grafika do artykułu: Lil Durk wkurzył się, że nie ma go na ścieżce dźwiękowej do gry NBA 2K20

Lil Durk wkurzył się, że nie ma go na ścieżce dźwiękowej do gry NBA 2K20

Na muzykę do popularnej gry koszykarskiej składa się 46 kawałków, w których pojawia się ponad 70 różnych artystów. Swoje dołożył wię ...

#Lil Durk
#NBA 2K20
Grafika do artykułu: Lil Uzi Vert poszedł w ślady Żabsona – też miał problem z nadgorliwymi ochroniarzami

Lil Uzi Vert poszedł w ślady Żabsona – też miał problem z nadgorliwymi ochroniarzami

Ach ta dzielna ochrona na koncertach! Sezon festiwalowy trwa w najlepsze, a ona ani na chwilę nie traci czujności pod każdą szerokoś ...

#Gunna
#Lil Uzi Vert
Grafika do artykułu: Mamy pierwszy fragment czwartego sezonu Ricka i Morty’ego! Premiera już za cztery miesiące

Mamy pierwszy fragment czwartego sezonu Ricka i Morty’ego! Premiera już za cztery miesiące

Wczoraj w San Diego dobiegło końca coroczne święto geeków i największa na świecie impreza poświęcona filmom, serialom, komiksom i gr ...

#Rick and Morty
Grafika do artykułu: 15 filmów o narkotykach, które musicie obejrzeć

15 filmów o narkotykach, które musicie obejrzeć

Quentin Tarantino powiedział kiedyś, że kino jest dla niego jak mocne dragi. A co, jeśli mamy kino o dragach?

#Drugstore Cowboy
#Dziewczyna z fabryki
#Easy Rider
Grafika do artykułu: Audioriver Festival już w najbliższy weekend, a my przedstawiamy gwiazdy Burn Stage

Audioriver Festival już w najbliższy weekend, a my przedstawiamy gwiazdy Burn Stage

Część naszej redakcji ma w planach weekendową wizytę w Płocku - od piątku do niedzieli odbędzie się tam Audioriver Festival, skupiaj ...

#Audioriver
#Burn Stage
Grafika do artykułu: Tak wyglądają Ultraboosty w nowej kolorystyce – już możecie znaleźć je w sklepach!

Tak wyglądają Ultraboosty w nowej kolorystyce – już możecie znaleźć je w sklepach!

Jedną z naszych ulubionych wymówek od biegania jest ta, że nie mamy odpowiedniego obuwia. Dlatego zaopatrzenie się w Ultraboosty 19 ...

#adidas Ultra Boost
POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN

Szanowny Użytkowniku,

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (RODO), pragniemy przypomnieć Ci podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Klikając w przycisk z napisem „W PORZĄDKU”, potwierdzasz, że zgadzasz się na wymienione niżej działania.

W PORZĄDKU

Cookies, czyli ciasteczka

Wraz z naszymi partnerami wykorzystujemy pliki cookies, potocznie zwane ciasteczkami, oraz inne pokrewne technologie. Mają one na celu zapewnienie Twojego bezpieczeństwa i udoskonalanie naszego serwisu poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w preferencjach przeglądarki. Jeśli nie wprowadzisz zmian ustawień, informacje te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Pragniemy Cię zapewnić, że przechowywane przez nas dane osobowe są bezpieczne. Ich administratorem jest firma Skills Warsaw Michał Michalski z siedzibą w 00-161 Warszawa, ul. Anielewicza 9/25. Twoje dane osobowe są przetwarzane na zasadzie dobrowolności i będą przetwarzane tylko tak długo, jak długo są niezbędne do realizowania ww. celów lub do momentu, gdy wyrazisz skuteczny sprzeciw wobec ich przetwarzania. Co ważne, dostęp do nich ma tylko wyznaczony inspektor, a Tobie przysługuje prawo żądania dostępu do treści danych, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przenoszenia. Masz też prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie uzasadnionego interesu z przyczyn uzasadnionych Twoją szczególną sytuacją. Gdy uznasz, że firma Skills Warsaw Michał Michalski narusza przepisy Rozporządzenia RODO, masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

okiPopupPlugin-close