13 najlepszych okładek płytowych 2017 roku
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. materiały prasowe

Nie oceniaj książki po okładce – mówi stare porzekadło i dlatego od kilku miesięcy zasłuchujemy się w płycie LCD Soundsystem, której grafika, powiedzmy szczerze, pozostawia wiele do życzenia. Które płyty bylibyśmy natomiast skłonni kupić tylko dla okładek, a w których warstwy audio i wizualna są w idealnej równowadze?

Arca – Arca

Kipiący emocjami, równie odrealniony jak hiperrealistyczny portret zdobiący trzeci album artysty znanego ze współpracy z Kanye Westem, FKA twigs i Frankiem Oceanem, stanowi genialną metaforę jego wnętrza. Na swoim najnowszym krążku Alejandro Ghersi – znany lepiej jako Arca – mierzy się bowiem z wszystkimi demonami, z którymi toczył batalie na płytach Xen i Mutant. Po raz pierwszy, za namową Björk, korzysta ze swojego zjawiskowego, operowego wręcz głosu. I podobnie jak dźwiękowa zawartość Arci, również jej graficzna strona może odstraszać swoją pretensjonalnością, kontrowersyjnie obrazowaną seksualnością i balansem na graniczy kiczu. Jednak bez względu na to, czy się to komuś podoba, czy nie, jej szczerość i wrażliwość składają się na zupełnie nową definicję piękna.

A$AP Ferg – Still Striving

W Nienawiści Kassovitza każdy z bohaterów został przedstawiony za pomocą grafiki, nie gadki – dane Huberta widniały na plakacie zapowiadającym jego bokserski pojedynek, Said napisał swoje imię na radiowozie, a Vinz wygrawerował swoje na sygnecie. Na okładce najnowszego mixtape’u reprezentanta A$AP Mobu jego również przedstawia biżuteria. Warty 20.000 $ pierścień z logiem Ferga rzuca się w oczy, gdy ten wiąże na łbie nakrycie głowy zwane u nas popularnie kondomem. I choć ów detal całej postaci daje ogromne pole do interpretacji, to nam się wydaje, że Trap Lord szykuje się na nim do walki. I za każdym razem kiedy odpalamy sobie kryjący się pod nim – świetny skądinąd – krążek, utwierdzamy się w słuszności tego przypuszczenia.

Brand New – Science Fiction

Skuszeni tą niesamowitą okładką próbowaliśmy się zapoznać z twórczością tego bandu, jednak już po kilku minutach doszliśmy do wniosku, że to zupełnie nie nasza bajka. O ile jednak tych zapatrzonych w przeszłość, emocjonalnych, gitarowych ballad nie puszczalibyśmy sobie nawet, gdyby internet nagle zdechł, a byłaby to jedyna płyta na podorędziu, to poważnie rozważamy zakup winyla, żeby zdjęcie szwedzkiego fotografa Thobiasa Fäldta wyeksponować należycie na półce. We frunące z balkonu koleżanki artysty – Malin i Emmę – możemy się bowiem wpatrywać bez końca, a rejestracja zaparkowanego obok Merca dodaje całości intrygującego, niepokojącego sensu.

Daniel Caesar – Freudian

Nieostre, senne zdjęcie zdobiące debiutancką płytę Kanadyjczyka przywodzi nam na myśl wszystkie te klasyczne – minimalistyczne w swojej estetyce a maksymalistyczne w warstwie ideowej dystopie science fiction spod znaku THX 1138. Tak charakterystyczne dla tego typu opowieści tematy jak samotny bohater w zderzeniu z bezdusznym systemem, odległy absolut majaczący na horyzoncie, pustka i ambicja to zresztą motywy nieobce wschodzącej gwieździe nowego soulu. Bo choć Daniel Caesar z pozoru śpiewa tylko o miłości i wszelkich związkowych perypetiach, to na drugim planie swoich tekstów mierzy się z tematami dużo mniej przyziemnymi.

Freddie Gibbs – You Only Live 2wice

Dłuższą chwilę zastanawialiśmy się, czy umieścić w tym zestawieniu okładkę nowego Gangsta Gibbsa, czy może sięgnąć po czerpiący podobną inspirację z klasycznego malarstwa obraz zdobiący płytę Logica Everybody. Podczas gdy ten drugi zdaje nam się barokową w swoim rozpasaniu, retro-futurystyczną wydmuszką, cover najnowszego krążka Freddiego pełen jest intrygujących znaczeń. Pożądanie, przemoc, zazdrość i podziw pobrzmiewają w tym sakralnym przedstawieniu z siłą godną dawnych mistrzów symbolizmu (gdyby ci mieli okazję nasiąknąć popkulturowym kiczem w równym stopniu, jak odpowiedzialny za ten cover Vlad Sepetov), a skromna liczba bohaterów tejże sceny dodatkowo wzmacnia jej wydźwięk. I tylko oby reprezentant Indiany nie zapowiedział tym święt(okradcz)ym przedstawieniem swojego końca na ziemskim padole, jak swego czasu Biggie nazywając swój debiutancki krążek Ready to Die.

Future – HNDRXX

Oba zdjęcia widniejące na okładkach dwóch tegorocznych albumów Future’a zrobił Ricky Saiz – współtwórca identyfikacji graficznej marki Supreme, reżyser klipu Beyoncé do utworu Yoncé i… chłopak Chloë Sevigny. Gdybyśmy jednak o tym nie wiedzieli, o te odrealnione, oniryczne przedstawienia podejrzewalibyśmy najpewniej amerykańskiego grafika komiksowego i prawnuka autora Krzyżaków, Billa Sienkiewicza. Bez względu na to jednak, kto stoi za tymi długo naświetlanymi, niesamowicie malarskimi obrazami, trudno nam oderwać od nich wzrok. I choć równie trudno było nam wybrać jedną z tych prac, zdecydowaliśmy się w końcu na monochromatyczną sylwetkę przyszłego Hendrixa.

Jay Z – 4:44

Genialna w swojej prostocie, zaskakująca w doborze koloru tła i nieco dywersyjna w zamyśle okładka tegorocznego albumu Jay’a Z to dzieło Briana Roettingera, zamieszkałego w L.A. grafika znanego ze współpracy z min. Childishem Gambino, Miguelem czy Keshą. I choć łatwo nie zwrócić na nią uwagi (szczególnie gdy wyświetla się mała w rogu ekranu), to jej największa siła tkwi w drobiazgach: celnie dobranej czcionce Larish Neue, skrzętnie zmiksowanym gradiencie koloru i tym, że ksywa Shawna Cartera nawet się na niej nie pojawia. Filmowy quote mówi jedynie This is his 13th studio album. Wszyscy i tak wiedzą, o kogo chodzi, a Hova już przecież wcześniej, na krążku Magna Carta… Holy Grail przekreślił swój pseudonim. To znaczy, Brian mu przekreślił, bo również on projektował tamtą okładkę.

Kendrick Lamar – DAMN

Żadna tegoroczna okładka nie wzbudziła tak wielu kontrowersji, jak projekt Vlada Sepetova do DAMN. Fani częściej niż: damn, jakie to dobre, mówili jednak: damn, dlaczego tak?, a memów zainspirowanych tą grafiką powstało w ostatnich miesiącach więcej niż tych z piesełem. Odpowiedzialny również za tegoroczne covery SZA, zeszłorocznego Schoolboy’a Q i… To Pimp A Butterfly, rozchwytywany przez raperów, młody grafik związany z TDE, wyszedł tym pomysłem na przekór designerskiemu status quo, które minimalizm rozumie w jeden konkretny sposób, a surowość czy agresję zawsze zamyka w estetyzacji. Nie pierwszej urody zdjęcie K-Dota, krwistoczerwony Times New Roman puszczony przez całą górę okładki i ostrzeżenie o niecenzuralnej zawartości krążka potraktowane jako element grafiki – to elementy składające się na jeden z najmocniejszych, najbardziej sugestywnych obrazów tego roku. A czy się go lubi, czy nie, to już zupełnie inna sprawa.

Migos – Culture

Bogu dzięki za Instagram! Gdzie indziej bowiem Quavo wpadłby na prace 20 letniego grafika z Mediolanu, Stole’a Moaba Stojmenova, który stworzył oprawę graficzną Culture? I kto w ogóle wpadłby na pomysł, że rozkochana w różach, gołębiach i czerwonych furach, nieco sakralna włoska estetyka może tak świetnie współgrać z zakorzenionym w Atlancie, południowym sznytem Migosów? Tylko za sprawą internetu drogi tych artystów mogły się złączyć, a na ich przecięciu powstać jedna z najlepszych okładek tego roku. Kipiący znaczeniami, równie oszczędny jak barokowy kolaż stanowi swego rodzaju podsumowanie dotychczasowych losów jednego z najważniejszych zespołów na mapie współczesnego rapu, a jednocześnie jest celebracją ich wejścia do pierwszej ligi. Jest jednocześnie zmysłowy i wybuchowy, harmonijny i chaotyczny, korzenny i futurystyczny, jednym słowem – kompletny.

Smino – blkswn

Historia hip-hopu pełna jest obrazów do złudzenia przypominających ten, który zdobi okładkę debiutanckiego albumu Smino. Kiedy więc patrzymy na to zdjęcie, od razu przypominają nam się kadry z klipów Snoop Dogga czy fotki, które Method Manowi zrobił Chi Modu, gdzie zmysłowe kobiety układały fryzury swoim – a także często i naszym – ulubionym raperom. W pamięci pojawiają nam się te krótkie zwykle sceny domowej harmonii z filmów Spike’a Lee i kipiące namiętnością zdjęcia Weegee’ego z nowojorskich klubów jazzowych. A jeśli dodać do tego jeszcze to światło, faktury ręcznika czy kanapy i sprytnie wypisany na grzebieniu tytuł krążka, wychodzi na to, że blkswn jest jedną z naszych ulubionych płyt tego roku. Nie tylko ze względu na aksamitną barwę głosu wokalisty i jego ucho do intrygujących bitów, ale również i swoją oprawę graficzną.

Thundercat – Drunk 

To portretowe zdjęcie wykonane – podobno – całkiem spontanicznie w przydomowym basenie… Flying Lotusa, w genialny sposób współgra z atmosferą trzeciego albumu Stephena Brunera lepiej znanego jako Thundercat. Odbija się w nim bowiem nie tylko twarz genialnego basisty, ale również i humor, ciepło i swoiste odrealnienie tegoż pijanego krążka. Czcionka wykorzystana w tytule płyty i charakterystyczne logo wytwórni Brainfeeder wpisane w kwadrat, pod którym widnieje dobrze znany zbieraczom winyli, dekady temu dużo dla melomanów znaczący napis stereo, sprawiają natomiast, że całość zyskuje mało nachalny, stylowy retro-sznyt. Dokładnie ten sam, który pobrzmiewa przez całe Drunk.

Travis Scott & Quavo – Huncho Jack, Jack Huncho

Choć ze wspólnym krążkiem Travisa i Quavo jeszcze nie zdążyliśmy się porządnie osłuchać, to każda kolejna sesja z nim na słuchawkach utwierdza nas w przekonaniu, że jego najlepszą częścią składową jest… okładka. I chyba brzmi to całkiem logicznie, że jeśli już nagrałeś równie monotonną, pozbawioną jakichkolwiek fajerwerków czy eksperymentów, rzemieślniczo poprawną płytę, to warto zaskoczyć słuchacza towarzyszącą jej grafiką. Niewiele jest bowiem osób na świecie, które połączyłyby newschoolowy rap z mocno już olschoolowymi rysunkami Ralpha Steadmana. Kiedy jednak zastanowić się nad spuścizną autora grafik do książek pierwszego ćpuna wśród dziennikarzy – bądź też pierwszego dziennikarza wśród ćpunów – Huntera S. Thompsona, wychodzi na to, że jest ona po dziś dzień wciąż mocno progresywna, psychodeliczna i do szpiku autorska. I szkoda tylko, że dźwiękowa zawartość Huncho Jack, Jack Huncho już taka nie jest.

Tyler, the Creator – Flower Boy

Po uszy zanurzone w surrealizmie, pokawałkowane jak puzzle i zszyte tuzinami wieloznaczności czy metafor malarstwo Erica White’a jakby powstało specjalnie na potrzeby nowego krążka Tylera, The Creatora. Pulsujące feerią barw i psychodelicznym, post-hipisowkim sznytem prace nowojorskiego artysty świetnie współgrają i z tytułem albumu i z tematyką tekstów rapera, a dodatkowo jeszcze obu ich łączy pewna ambiwalentna fascynacja amerykańskim kontekstem, w którym rozgrywają się ich opowieści. I choć sportretowany na obrazie autor płyt stoi na dywanie z kwiatów, a głową majaczy w chmurach, to ognisty kolor nieba i rój pszczół, z których jedna w niepokojący sposób zasłania mu twarz, wprowadzają w ten sielski klimat ten sam niepokój, co dwa słowa pojawiające się w nieocenzurowanym tytule krążka – Scum Fuck… Flower Boy.

POKAŻ KOMENTARZE
  • RoberTTT

    Ja bym jeszcze dodał N*E*R*D No_One Ever Really Dies

Najnowsze

Grafika do artykułu: Krytycy uznali Dzień świra najlepszym polskim filmem po 1989 roku. Dlaczego mieli 100% racji?

Krytycy uznali Dzień świra najlepszym polskim filmem po 1989 roku. Dlaczego mieli 100% racji?

Nie, no to nie do wiary. Nie, to być nie może. Osiem lat podstawówki i cztery liceum. Potem pięć, bite, studiów, dyplom z wyróżnieni ...

#Dzień świra
Grafika do artykułu: Levi’s i LEGO przedstawiają chyba najbardziej zwariowaną kolekcję tej jesieni

Levi’s i LEGO przedstawiają chyba najbardziej zwariowaną kolekcję tej jesieni

Do tej pory aby nosić na sobie klocki LEGO, musieliście być co najwyżej figurką z jednego z boxów duńskiej marki - na przykład tym p ...

#Levi's
#LEGO
Grafika do artykułu: Tu nie ma pościgów i strzelanin. Des to historia, która wbija w fotel dlatego, że wydarzyła się naprawdę (RECENZJA)

Tu nie ma pościgów i strzelanin. Des to historia, która wbija w fotel dlatego, że wydarzyła się naprawdę (RECENZJA)

Tylko trzy odcinki, ale emocji więcej, niż przy wielosezonowych crime stories. Ależ to j ...

#David Tennant
#Des
#true crime
Grafika do artykułu: Solar i Białas podsumowują #Hot16Challenge2. Wiemy już, co kupiono za zebrany hajs

Solar i Białas podsumowują #Hot16Challenge2. Wiemy już, co kupiono za zebrany hajs

Miała swoje wzloty i upadki, ale to była piękna akcja. Setki szesnastek od raperów, celebrytów, a nawet polityków – wszystko w słusz ...

#Białas
#Hot16Challenge2
#Solar
Grafika do artykułu: Mafia: Definitive Edition? Nigdy nie powstała lepsza gra o amerykańskich gangach lat 30.

Mafia: Definitive Edition? Nigdy nie powstała lepsza gra o amerykańskich gangach lat 30.

Najważniejszym zadaniem tego typu remake'ów jest możliwość ogrania tytułu takim, jakim się go zapamiętało. To zadanie ekipa Hangar 1 ...

#Mafia
Grafika do artykułu: Olszakumpel zapowiedział swój debiutancki album. Wiemy, kiedy się go spodziewać

Olszakumpel zapowiedział swój debiutancki album. Wiemy, kiedy się go spodziewać

Żołnierz chillwagonu zebrał się na wydanie solowego albumu. Na swoim Instagramie ogłosił, kiedy możemy się spodziewać krążka. 

#olszakumpel
Grafika do artykułu: Poznaliśmy tytuł sequela Borata. Jest jeszcze dłuższy niż poprzedni i zdradza szczegóły fabuły

Poznaliśmy tytuł sequela Borata. Jest jeszcze dłuższy niż poprzedni i zdradza szczegóły fabuły

Na początku tego miesiąca pisaliśmy o pierwszych zapowiedziach kontynuacji komedii z 2006 roku. Teraz pojawiły się doniesienia dotyc ...

#Borat
Grafika do artykułu: Pezet wrócił z wyjątkowym wydawnictwem. Ruszył preorder, premiera w listopadzie

Pezet wrócił z wyjątkowym wydawnictwem. Ruszył preorder, premiera w listopadzie

Jeszcze niedawno Muzyka Współczesna pokryła się podwójną platyną, a zaraz otrzymamy nową wersję płyty, wzbogaconą o pięć dodatkowych ...

#Pezet
Grafika do artykułu: Nasz ranking filmów Wojciecha Smarzowskiego od najgorszego do najlepszego

Nasz ranking filmów Wojciecha Smarzowskiego od najgorszego do najlepszego

Czekamy na - póki co - skąpo zapowiadaną kontynuację Wesela, a na razie robimy sobie przelot po filmografii najpopularniejszego obec ...

#Wojciech Smarzowski
Grafika do artykułu: Dlaczego wyjątkowo czekamy na 4. sezon Fargo?

Dlaczego wyjątkowo czekamy na 4. sezon Fargo?

Jeden z najlepszych seriali ostatnich lat wraca z nowym sezonem. Rzucamy wszystko i oglądamy.

POKAŻ WIĘCEJ

Szanowny Użytkowniku,

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (RODO), pragniemy przypomnieć Ci podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Klikając w przycisk z napisem „W PORZĄDKU”, potwierdzasz, że zgadzasz się na wymienione niżej działania.

W PORZĄDKU

Cookies, czyli ciasteczka

Wraz z naszymi partnerami wykorzystujemy pliki cookies, potocznie zwane ciasteczkami, oraz inne pokrewne technologie. Mają one na celu zapewnienie Twojego bezpieczeństwa i udoskonalanie naszego serwisu poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w preferencjach przeglądarki. Jeśli nie wprowadzisz zmian ustawień, informacje te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Pragniemy Cię zapewnić, że przechowywane przez nas dane osobowe są bezpieczne. Ich administratorem jest firma Skills Warsaw Michał Michalski z siedzibą w 00-161 Warszawa, ul. Anielewicza 9/25. Twoje dane osobowe są przetwarzane na zasadzie dobrowolności i będą przetwarzane tylko tak długo, jak długo są niezbędne do realizowania ww. celów lub do momentu, gdy wyrazisz skuteczny sprzeciw wobec ich przetwarzania. Co ważne, dostęp do nich ma tylko wyznaczony inspektor, a Tobie przysługuje prawo żądania dostępu do treści danych, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przenoszenia. Masz też prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie uzasadnionego interesu z przyczyn uzasadnionych Twoją szczególną sytuacją. Gdy uznasz, że firma Skills Warsaw Michał Michalski narusza przepisy Rozporządzenia RODO, masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

okiPopupPlugin-close