Jak powstał projekt Albo Inaczej 2? Zajrzeliśmy za jego kulisy (REPORTAŻ)
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. Paweł Zanio

Czyli Ralph Kaminski przerabiający Eldo na wzruszającą balladę, uparta fanka Fisza Justyna Święs albo Natalia Nykiel, która z pokoleniowego hymnu WWO zrobiła soulowy, taneczny banger.

Pamiętacie pewnie pierwszą część Albo Inaczej? Legendy polskiej estrady, śpiewające Peję, Flexxipów, Tedego czy Kaliber 44, słynny już koncert w ramach Red Bull Weekendera, na który nie szło wejść, bo taki był tłum, a całość zwieńczyła Złota Płyta, przyznana Alkopoligamii właśnie za ten krążek. Dawno minęły czasy, kiedy publika traktowała najważniejsze rapowe kawałki jak Najświętszą Panienkę – czołobitnie i nie pozwalając na jakiekolwiek ruchy przy nich. Nagle okazało się, że numery, na których wychowały się blokowiska w całej Polsce, potrafią świetnie brzmieć także w bardziej salonowych wersjach. 

Nie, nikomu tu nie chodzi o nauczanie. Jeśli chcemy coś przy tej okazji pokazać, to chyba to, że numery hip-hopowe są nowym kanonem polskiej muzyki. I że nie można ich traktować jako przelotną modę – wyjaśnia Witek Michalak z Alkopoligamii, koordynator całego przedsięwzięcia, gdy pytamy go o to, czy Albo Inaczej miało na celu zapoznanie młodego słuchacza z jazzem. Inna sprawa, że to dzięki temu projektowi rapowe audytorium przekonało się, że Ewa Bem, Felicjan Andrzejczak czy Zbigniew Wodecki to nie muzyczne muzeum, których słuchają co najwyżej ich dziadkowie, ale świetni, ponadczasowi artyści. Może dlatego odejście Wodeckiego odbiło się wśród nich tak dużym echem.

Trzy lata po premierze Albo Inaczej nadszedł czas na część drugą. Tym razem za interpretacje klasyków polskiego rapu wzięli się polscy wokaliści i wokalistki młodszego pokolenia. Po jednej stronie numery Paktofoniki, WWO, Eldo, W.E.N.Y., Miuosha, 2cztery7, Pezeta, Fisza, Te-Trisa, Numera Raza i Grammatika. Po drugiej – Natalia Nykiel, Daria Zawiałow, Piotr Zioła, Monika Borzym, Rosalie., Fismoll, Ralph Kaminski, Justyna Święs, Mrozu, Igo i Krzysztof Zalewski. Czyli ludzie, którzy aktualnie trzęsą współczesnym ambitnym popem. 

W odróżnieniu od jedynki, Albo Inaczej 2 nie jest płytą jazzową. Muzykę odbieram raczej emocjonalnie, słucham całości, przekazu, ogólnej temperatury, nie tworzę mimowolnie aranżu czy remixu. W przypadku AI starałem się wręcz unikać oryginału. W momencie decyzji, że to ten konkretny kawałek znajdzie się na płycie – sięgałem po sam tekst i w oparciu o niego, bez konotacji muzycznej, tworzyłem koncepcję utworu. Albo Inaczej to nawet nie tyle aranżacje, ile zupełnie nowe kompozycje. To, co w rapie jest na porządku dziennym, w wersji śpiewanej może stać się dziwne, koślawe. W związku z tym podczas opracowywania tekstów unikałem przekleństw czy ulicznych zwrotów. Starałem się przenieść sens, poetykę, ogólny wydźwięk omijając te fragmenty, które mogłyby w słuchaczu wzbudzić niepożądane emocje. Tak jak jedynce przyświecała idea kontrastu, tak dwójka z założenia chciałem by była spójna, piosenkowa. By nie odnosić wrażenia, że słucha się zaadoptowany tekst – opowiada Mariusz Obijalski, kompozytor muzyki do obu części Albo Inaczej. 

My z ciekawości poszliśmy na próby przed koncertami projektu Albo Inaczej 2, które odbyły się w studiu W Dobrym Tonie. I pogadaliśmy z kilkoma bohaterami drugiej części składanki.

Dostałem numer Chodź ze mną Eldo. Nie znałem oryginału, bardzo podoba mi się to, co zrobił z tym Mariusz. Dla mnie ta kompozycja była nieoczywista, w studiu miałem z tym trochę problemów, ale musiała się ze mną uleżeć. Utożsamiłem się z tym tekstem, kojarzy mi się z pragnieniem miłości i pójściem z kimś przez życie, przez świat, szukanie osoby, która zawsze będzie przy tobie – mówi Ralph Kaminski, któremu przypadł w udziale chyba najlepszy kawałek z kultowej Eternii. Jak wyszło? Fani pełnego emocji głosu Ralpha będą zachwyceni, bo do spółki z Obijalskim zrobili z tego wzruszającą balladę a’la Rhye albo Daughter. 

Nigdy nie słuchałam jakoś mocno hip-hopu, poznaję go dopiero od kilku lat. Ten numer poznałam przy projekcie Albo Inaczej. Propozycja Mariusza od razu mi się spodobała. – to, że mogłam się zmierzyć z czymś, co było mi zupełnie obce, było dla mnie ekscytujące. Nie bez znaczenia było dla mnie, że mogę nad nim pracować i wystąpić razem z jego autorem. Numer rapowy nie kojarzy się z graniem akustycznym, a nam się to udało – to z kolei Natalia Nykiel, której przypadł w udziale singiel Mogę wszystko z repertuaru WWO. Choć tak naprawdę to solówka Sokoła – tylko on nawija w tym kawałku. Co ciekawe, prawie nigdy nie wykonuje go live. Dlaczego?

On jest napisany bardzo gęsto, non stop powtarza się jedno słowo i przez to nie możesz zapamiętać konstrukcji, bo nie masz punktu odniesienia – cały czas powtarza się to „mogę”. Dodatkowo ja tak nagrałem ten numer, że te wszystkie „mogę” pojawiły się na jednym śladzie i były powtarzane jak mantra. Dlatego rapując muszę robić sobie dziury na to słowo, a jestem osłuchany z kawałkiem, w którym to „mogę” faktycznie jest. Szczerze mówiąc może ze cztery razy w życiu zagrałem ten numer na żywo. I zawsze się myliłem w tekście – przyznaje Wojtek. Na płycie występuje tylko jako autor oryginału, ale pojawi się kilka razy na żywo, podczas koncertowej wersji Albo Inaczej 2.

Praktycznie wszyscy wykonawcy nowych wersji utworów zostali do nich przydzieleni przez Witka Michalaka i Mariusza Obijalskiego. Był jeden wyjątek – Justyna Święs twardo zażądała, że chce zaśpiewać Czerwoną sukienkę Fisza.

Ta piosenka wydała mi się największym wyzwaniem, jakiego można było się podjąć przy tym projekcie. Wszyscy mówili: Co? Taki męski kawałek? I do tego tak długi? To wszystko oczywiście tylko bardziej mnie nakręcało. Zaczęliśmy opracowywać tekst z Mariuszem i skróciliśmy go z czterech kartek A4 do jednej. W połączeniu z muzyką udało nam się zrobić delikatną, liryczną piosenkę o miłości. Z Mariuszem miałam przyjemność pracować po raz pierwszy, ale bardzo szybko znaleźliśmy wspólny język i praca nad Czerwoną sukienką poszła może nie szybko, ale przyjemnie – opowiada Justyna. 

Tak, wybór i opracowanie tekstów były chyba najtrudniejsze. Nie czerpaliśmy tym razem tak bardzo z klasyki, szukaliśmy potencjału, współczesnej poezji, mądrości i wrażeń, jakie można było uwypuklić muzyką. Hip-hop jest gatunkiem bardzo surowym, szorstkim, a mimo to jest w nim ogromny ładunek treści ważnych dla całych pokoleń. Przerabiając te teksty na piosenki starałem się wyciągnąć z nich meritum, ale podać je w formie bardziej ugładzonej – dodaje Mariusz.

Warto od razu dodać, że mimo bardzo pozytywnego odbioru pomysłu Alkopoligamii w środowisku, nie wszyscy godzą się na udział w projekcie. Trafił się raper, którzy po latach nie chciał mieć nic wspólnego ze swoim dotychczasowym dorobkiem i wolał nie przypominać go szerszej publiczności. Innemu nie spodobał się nowy aranż, była nawet osoba, która liczyła na konkretną gotówkę ze strony wydawców w zamian za zgodę na opracowanie tekstu. Tak jak przy pierwszej odsłonie Albo Inaczej starszych wokalistów często było trudno przekonać do tego pomysłu, tak przy dwójce młodzież była o wiele bardziej chętna, brakowało tylko wolnego czasu na nagrywki. Ale w końcu się udało.

Wiesz, tak szczerze, to ja nie jestem jakimś superfanem coverów. Zależy, co uważamy za cover – jak robisz jeden do jednego, bez zmiany tekstu, to co innego niż wtedy, kiedy ingerujesz w tekst. Ogólnie jestem taki, że lubię rapować swoje rzeczy, nie brałem nigdy pod uwagę ghostwritingu. Zmierzyłem się z tym na prośbę moich serdecznych kolegów przy Różewiczu, bo to nie ja jestem autorem pomysłu nagrania tej płyty. Zawsze miałem dużo wątpliwości, ale nie mam też hamulców, żeby ktoś robił rzeczy, które ja napisałem. Podoba mi się to, powstaje inna jakość, bo i jest to inny kawałek. Miałem sporo propozycji pisania tekstów dla innych, ale nigdy się tego nie podjąłem. I to też jest ciekawe, kiedy – jak na Albo Inaczej – słyszysz swój tekst w czyimś wykonaniu – podkreśla Sokół.

Z większością autorów tekstów, które bierzemy pod uwagę, znamy się, z częścią z nich też jestem po słowie i wiem, że nie mają nic przeciwko temu, żebyśmy pracowali z ich kawałkami. Jeśli jest inaczej, to w momencie, w którym Mariuszowi wpadnie pomysł na kompozycję do danego tekstu, kontaktuję się z danym raperem i pytam o zgodę oraz załatwiam niezbędne formalności. Zawsze też wysyłamy autorom oryginałów demówkę nowego utworu – chcemy, żeby wiedzieli jakie zmiany w tekście nastąpiły. Dajemy też znać, kogo byśmy widzieli jako wykonującego tekst oraz zapraszamy do studia na nagranie. Traktujemy to jako koleżeńską i twórczą współpracę, nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej – mówi Witek Michalak. 

No to sprawdźcie, jak wyszła ta współpraca. Preorder możecie zamówić na oficjalnej stronie Alkopoligamii, wiadomo też, że projekt Albo Inaczej 2 pojawi się na żywo – na przykład podczas cyklu H&M Music. 

#Albo Inaczej 2
#Alkopoligamia
#Justyna Święs
#Natalia Nykiel
#Ralph Kaminski
#Sokół
POKAŻ KOMENTARZE

Najnowsze

7 najbardziej nietrafionych Oscarów ostatnich lat

Nikt nie jest nieomylny, nawet Amerykańska Akademia Filmowa. Ale w tych przypadkach akademicy naprawdę konkretnie przegięli strunę.

#Oscary

Jay Z wybrał swoje ulubione rapowe kawałki mijającego roku. Są niespodzianki!

My też już siadamy do pierwszych podsumowań 2018 roku - najbliższe opublikujemy już w weekend - ale na razie podglądamy, jak robią t ...

#Jay Z

Nie tylko trap – przedstawiamy 10 najlepszych boom-bapowych płyt 2018 roku

Wciąż zbieramy siły przed tegorocznym finalnym podsumowaniem... ale doszliśmy do wniosku, że po wczorajszym przeglądzie hitowych sin ...

Ty Dolla $ign zatrzymany za posiadanie narkotyków – grozi mu do 15 lat więzienia

Jaki stan, taki obyczaj. Podczas gdy w Kalifornii - skąd zresztą pochodzi raper - marihuanę można kupować legalnie w specjalnych skl ...

#Ty Dolla $ign

Kuba Wojewódzki był dziś w newonce.radio. Co mówił o Tede i swoich ulubionych polskich raperach?

Showman odwiedził Bolesne Poranki i opowiadał o swojej książce Nieautoryzowana Autobiografia. Ale nie zabrakło także wątków hip-hopo ...

#Kuba Wojewódzki
#Tede
#Quebonafide

Paluch odpowiada na pytania o relacje z Tede i Peją oraz platynę Szpaka

Nowy album CEO B.O.R. Records wyszedł w ostatni piątek i już w tym momencie można powiedzieć, że okazał się wielkim sukcesem artysty ...

#Paluch
#Tede
#Peja

Znamy datę premiery solowego albumu Wojtka Sokoła! Ruszyła przedsprzedaż edycji limitowanej

O samodzielnym debiucie Sokoła (jak to brzmi) piszemy mniej więcej od momentu, gdy trzy lata temu ukazał się pierwszy singiel promuj ...

#Prosto
#Sokół

Czy Czerwony Dywan to najlepsza płyta Palucha? Nasze wrażenia po odsłuchu albumu

Gdy czytacie te słowa, czerwony album prawdopodobnie właśnie pokrywa się platyną - Paluch ogłosił, że już pchnął ponad 20 tysięcy fi ...

GZA przyjeżdża na dwa koncerty do Polski. A to nie ostatnia wizyta Wu-Tang familii w 2019 roku…

W 2015 odwołał swój koncert na Up To Date Festivalu, rok później - na katowickim OFF-ie. ...

BBC ogłosiło nominowanych do Sound Of 2019 – kto zostanie gwiazdą w przyszłym roku?

Time ma swoją listę Ludzi Roku, Forbes ranking najbardziej wpływowych osób na świecie, a BBC Music rokrocznie ogłasza listę artystów ...

POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN

Szanowny Użytkowniku,

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (RODO), pragniemy przypomnieć Ci podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Klikając w przycisk z napisem „W PORZĄDKU”, potwierdzasz, że zgadzasz się na wymienione niżej działania.

W PORZĄDKU

Cookies, czyli ciasteczka

Wraz z naszymi partnerami wykorzystujemy pliki cookies, potocznie zwane ciasteczkami, oraz inne pokrewne technologie. Mają one na celu zapewnienie Twojego bezpieczeństwa i udoskonalanie naszego serwisu poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w preferencjach przeglądarki. Jeśli nie wprowadzisz zmian ustawień, informacje te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Pragniemy Cię zapewnić, że przechowywane przez nas dane osobowe są bezpieczne. Ich administratorem jest firma Skills Warsaw Michał Michalski z siedzibą w 00-161 Warszawa, ul. Anielewicza 9/25. Twoje dane osobowe są przetwarzane na zasadzie dobrowolności i będą przetwarzane tylko tak długo, jak długo są niezbędne do realizowania ww. celów lub do momentu, gdy wyrazisz skuteczny sprzeciw wobec ich przetwarzania. Co ważne, dostęp do nich ma tylko wyznaczony inspektor, a Tobie przysługuje prawo żądania dostępu do treści danych, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przenoszenia. Masz też prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie uzasadnionego interesu z przyczyn uzasadnionych Twoją szczególną sytuacją. Gdy uznasz, że firma Skills Warsaw Michał Michalski narusza przepisy Rozporządzenia RODO, masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

okiPopupPlugin-close