Jak powstał projekt Albo Inaczej 2? Zajrzeliśmy za jego kulisy (REPORTAŻ)
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. Paweł Zanio

Czyli Ralph Kaminski przerabiający Eldo na wzruszającą balladę, uparta fanka Fisza Justyna Święs albo Natalia Nykiel, która z pokoleniowego hymnu WWO zrobiła soulowy, taneczny banger.

Pamiętacie pewnie pierwszą część Albo Inaczej? Legendy polskiej estrady, śpiewające Peję, Flexxipów, Tedego czy Kaliber 44, słynny już koncert w ramach Red Bull Weekendera, na który nie szło wejść, bo taki był tłum, a całość zwieńczyła Złota Płyta, przyznana Alkopoligamii właśnie za ten krążek. Dawno minęły czasy, kiedy publika traktowała najważniejsze rapowe kawałki jak Najświętszą Panienkę – czołobitnie i nie pozwalając na jakiekolwiek ruchy przy nich. Nagle okazało się, że numery, na których wychowały się blokowiska w całej Polsce, potrafią świetnie brzmieć także w bardziej salonowych wersjach. 

Nie, nikomu tu nie chodzi o nauczanie. Jeśli chcemy coś przy tej okazji pokazać, to chyba to, że numery hip-hopowe są nowym kanonem polskiej muzyki. I że nie można ich traktować jako przelotną modę – wyjaśnia Witek Michalak z Alkopoligamii, koordynator całego przedsięwzięcia, gdy pytamy go o to, czy Albo Inaczej miało na celu zapoznanie młodego słuchacza z jazzem. Inna sprawa, że to dzięki temu projektowi rapowe audytorium przekonało się, że Ewa Bem, Felicjan Andrzejczak czy Zbigniew Wodecki to nie muzyczne muzeum, których słuchają co najwyżej ich dziadkowie, ale świetni, ponadczasowi artyści. Może dlatego odejście Wodeckiego odbiło się wśród nich tak dużym echem.

Trzy lata po premierze Albo Inaczej nadszedł czas na część drugą. Tym razem za interpretacje klasyków polskiego rapu wzięli się polscy wokaliści i wokalistki młodszego pokolenia. Po jednej stronie numery Paktofoniki, WWO, Eldo, W.E.N.Y., Miuosha, 2cztery7, Pezeta, Fisza, Te-Trisa, Numera Raza i Grammatika. Po drugiej – Natalia Nykiel, Daria Zawiałow, Piotr Zioła, Monika Borzym, Rosalie., Fismoll, Ralph Kaminski, Justyna Święs, Mrozu, Igo i Krzysztof Zalewski. Czyli ludzie, którzy aktualnie trzęsą współczesnym ambitnym popem. 

W odróżnieniu od jedynki, Albo Inaczej 2 nie jest płytą jazzową. Muzykę odbieram raczej emocjonalnie, słucham całości, przekazu, ogólnej temperatury, nie tworzę mimowolnie aranżu czy remixu. W przypadku AI starałem się wręcz unikać oryginału. W momencie decyzji, że to ten konkretny kawałek znajdzie się na płycie – sięgałem po sam tekst i w oparciu o niego, bez konotacji muzycznej, tworzyłem koncepcję utworu. Albo Inaczej to nawet nie tyle aranżacje, ile zupełnie nowe kompozycje. To, co w rapie jest na porządku dziennym, w wersji śpiewanej może stać się dziwne, koślawe. W związku z tym podczas opracowywania tekstów unikałem przekleństw czy ulicznych zwrotów. Starałem się przenieść sens, poetykę, ogólny wydźwięk omijając te fragmenty, które mogłyby w słuchaczu wzbudzić niepożądane emocje. Tak jak jedynce przyświecała idea kontrastu, tak dwójka z założenia chciałem by była spójna, piosenkowa. By nie odnosić wrażenia, że słucha się zaadoptowany tekst – opowiada Mariusz Obijalski, kompozytor muzyki do obu części Albo Inaczej. 

My z ciekawości poszliśmy na próby przed koncertami projektu Albo Inaczej 2, które odbyły się w studiu W Dobrym Tonie. I pogadaliśmy z kilkoma bohaterami drugiej części składanki.

Dostałem numer Chodź ze mną Eldo. Nie znałem oryginału, bardzo podoba mi się to, co zrobił z tym Mariusz. Dla mnie ta kompozycja była nieoczywista, w studiu miałem z tym trochę problemów, ale musiała się ze mną uleżeć. Utożsamiłem się z tym tekstem, kojarzy mi się z pragnieniem miłości i pójściem z kimś przez życie, przez świat, szukanie osoby, która zawsze będzie przy tobie – mówi Ralph Kaminski, któremu przypadł w udziale chyba najlepszy kawałek z kultowej Eternii. Jak wyszło? Fani pełnego emocji głosu Ralpha będą zachwyceni, bo do spółki z Obijalskim zrobili z tego wzruszającą balladę a’la Rhye albo Daughter. 

Nigdy nie słuchałam jakoś mocno hip-hopu, poznaję go dopiero od kilku lat. Ten numer poznałam przy projekcie Albo Inaczej. Propozycja Mariusza od razu mi się spodobała. – to, że mogłam się zmierzyć z czymś, co było mi zupełnie obce, było dla mnie ekscytujące. Nie bez znaczenia było dla mnie, że mogę nad nim pracować i wystąpić razem z jego autorem. Numer rapowy nie kojarzy się z graniem akustycznym, a nam się to udało – to z kolei Natalia Nykiel, której przypadł w udziale singiel Mogę wszystko z repertuaru WWO. Choć tak naprawdę to solówka Sokoła – tylko on nawija w tym kawałku. Co ciekawe, prawie nigdy nie wykonuje go live. Dlaczego?

On jest napisany bardzo gęsto, non stop powtarza się jedno słowo i przez to nie możesz zapamiętać konstrukcji, bo nie masz punktu odniesienia – cały czas powtarza się to „mogę”. Dodatkowo ja tak nagrałem ten numer, że te wszystkie „mogę” pojawiły się na jednym śladzie i były powtarzane jak mantra. Dlatego rapując muszę robić sobie dziury na to słowo, a jestem osłuchany z kawałkiem, w którym to „mogę” faktycznie jest. Szczerze mówiąc może ze cztery razy w życiu zagrałem ten numer na żywo. I zawsze się myliłem w tekście – przyznaje Wojtek. Na płycie występuje tylko jako autor oryginału, ale pojawi się kilka razy na żywo, podczas koncertowej wersji Albo Inaczej 2.

Praktycznie wszyscy wykonawcy nowych wersji utworów zostali do nich przydzieleni przez Witka Michalaka i Mariusza Obijalskiego. Był jeden wyjątek – Justyna Święs twardo zażądała, że chce zaśpiewać Czerwoną sukienkę Fisza.

Ta piosenka wydała mi się największym wyzwaniem, jakiego można było się podjąć przy tym projekcie. Wszyscy mówili: Co? Taki męski kawałek? I do tego tak długi? To wszystko oczywiście tylko bardziej mnie nakręcało. Zaczęliśmy opracowywać tekst z Mariuszem i skróciliśmy go z czterech kartek A4 do jednej. W połączeniu z muzyką udało nam się zrobić delikatną, liryczną piosenkę o miłości. Z Mariuszem miałam przyjemność pracować po raz pierwszy, ale bardzo szybko znaleźliśmy wspólny język i praca nad Czerwoną sukienką poszła może nie szybko, ale przyjemnie – opowiada Justyna. 

Tak, wybór i opracowanie tekstów były chyba najtrudniejsze. Nie czerpaliśmy tym razem tak bardzo z klasyki, szukaliśmy potencjału, współczesnej poezji, mądrości i wrażeń, jakie można było uwypuklić muzyką. Hip-hop jest gatunkiem bardzo surowym, szorstkim, a mimo to jest w nim ogromny ładunek treści ważnych dla całych pokoleń. Przerabiając te teksty na piosenki starałem się wyciągnąć z nich meritum, ale podać je w formie bardziej ugładzonej – dodaje Mariusz.

Warto od razu dodać, że mimo bardzo pozytywnego odbioru pomysłu Alkopoligamii w środowisku, nie wszyscy godzą się na udział w projekcie. Trafił się raper, którzy po latach nie chciał mieć nic wspólnego ze swoim dotychczasowym dorobkiem i wolał nie przypominać go szerszej publiczności. Innemu nie spodobał się nowy aranż, była nawet osoba, która liczyła na konkretną gotówkę ze strony wydawców w zamian za zgodę na opracowanie tekstu. Tak jak przy pierwszej odsłonie Albo Inaczej starszych wokalistów często było trudno przekonać do tego pomysłu, tak przy dwójce młodzież była o wiele bardziej chętna, brakowało tylko wolnego czasu na nagrywki. Ale w końcu się udało.

Wiesz, tak szczerze, to ja nie jestem jakimś superfanem coverów. Zależy, co uważamy za cover – jak robisz jeden do jednego, bez zmiany tekstu, to co innego niż wtedy, kiedy ingerujesz w tekst. Ogólnie jestem taki, że lubię rapować swoje rzeczy, nie brałem nigdy pod uwagę ghostwritingu. Zmierzyłem się z tym na prośbę moich serdecznych kolegów przy Różewiczu, bo to nie ja jestem autorem pomysłu nagrania tej płyty. Zawsze miałem dużo wątpliwości, ale nie mam też hamulców, żeby ktoś robił rzeczy, które ja napisałem. Podoba mi się to, powstaje inna jakość, bo i jest to inny kawałek. Miałem sporo propozycji pisania tekstów dla innych, ale nigdy się tego nie podjąłem. I to też jest ciekawe, kiedy – jak na Albo Inaczej – słyszysz swój tekst w czyimś wykonaniu – podkreśla Sokół.

Z większością autorów tekstów, które bierzemy pod uwagę, znamy się, z częścią z nich też jestem po słowie i wiem, że nie mają nic przeciwko temu, żebyśmy pracowali z ich kawałkami. Jeśli jest inaczej, to w momencie, w którym Mariuszowi wpadnie pomysł na kompozycję do danego tekstu, kontaktuję się z danym raperem i pytam o zgodę oraz załatwiam niezbędne formalności. Zawsze też wysyłamy autorom oryginałów demówkę nowego utworu – chcemy, żeby wiedzieli jakie zmiany w tekście nastąpiły. Dajemy też znać, kogo byśmy widzieli jako wykonującego tekst oraz zapraszamy do studia na nagranie. Traktujemy to jako koleżeńską i twórczą współpracę, nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej – mówi Witek Michalak. 

No to sprawdźcie, jak wyszła ta współpraca. Preorder możecie zamówić na oficjalnej stronie Alkopoligamii, wiadomo też, że projekt Albo Inaczej 2 pojawi się na żywo – na przykład podczas cyklu H&M Music. 

#Albo Inaczej 2
#Alkopoligamia
#Justyna Święs
#Natalia Nykiel
#Ralph Kaminski
#Sokół
POKAŻ KOMENTARZE

Najnowsze

30 najlepszych klipów w historii polskiego rapu. Miejsca 30-21

To prawda, że 99% polskich rap-klipów nie bije po oczach kreatywnością, ale są twórcy, którzy bardzo dbają o oprawę wizualną swoich tracków. Machanie łapami na tle bloków? Sorr ...

Małolat powróci z nowym albumem po prawie czterech latach. Za produkcję odpowiada Auer

Zrobiliśmy z Auerem połowę płyty, jaram się! Jeszcze w tym roku puścimy pierwsze single, poinformował Małolat na swoim fanpage’u. Na ...

#Małolat

Khabib wyzwał Mayweathera. Floyd chce walki z pogromcą Conora McGregora

Ostatnie dni to prawdziwy rollercoaster dla niepokonanego mistrza wagi lekkiej. Dagestański Orzeł najpierw poddał McGregora i wdał s ...

Widzieliśmy już serial Ślepnąc od świateł – to jest nasze 5 wrażeń po seansie

Jest mrocznie. Jest intensywnie. Jest... praktycznie tak, jak wyobrażaliśmy to sobie, czytając książkowy pierwowzór. I jest dobrze, ...

#Ślepnąc od świateł

Nowy album Lil Peepa jest w drodze – kiedy premiera?

Od śmierci jednej z ikon emo rapu minął już prawie rok. Za życia zdążył wydać tylko Come Over When You're Sober, Pt. 1, a teraz jego team zapowiada część drugą. 

#Lil Peep

6 najlepszych wersów, jakie kiedykolwiek napisał Bonson

Człowiek, który wygrał dwanaście tysięcy złotych w zdrapkę i aktor Patryka Vegi (Kobiety mafii 2 coming soon) ogłosił, że odchodzi z wytwórni Stoprocent, a wcześniej razem z So ...

#Bonson

Brooklyn, buty z laboratorium i Travis Scott – nasza relacja z 1. edycji HYPEFEST

Jeszcze dwa tygodnie temu marzył nam się Nowy Jork, trochę ponad tydzień temu wiedzieliśmy już, że lecimy, ale nie znaliśmy dokładne ...

#HYPEFEST

Pod tym linkiem znajdziecie wszystkie klasyczne sample, które ukształtowały polski hip-hop

Dobrych mixtejpów na naszej scenie zawsze było za mało. Każdy kolejny konceptualny secik, w którego powstanie DJ włożył równie dużo ...

#DJ Falcon1
#DJ Kebs

Saturday Night Live parodiuje spotkanie Kanye – Trump w Białym Domu

Weekendowa wizyta Kanye'ego Westa w Gabinecie Owalnym była mocno memiczna - to nie ulega wątpliwości. Nowy design Air Force One, pel ...

#Saturday Night Live

Malik Montana wypuszcza nową EP-kę. Ma też gotowe dwa kolejne wydawnictwa

Pik, pik, ha, ha, ha! Niecałe pół roku po premierze płyty Tijara, sparingpartner Wujka Samo Zło i jeden najprawdziwszych motherfucke ...

#Malik Montana
POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN

Szanowny Użytkowniku,

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (RODO), pragniemy przypomnieć Ci podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Klikając w przycisk z napisem „W PORZĄDKU”, potwierdzasz, że zgadzasz się na wymienione niżej działania.

W PORZĄDKU

Cookies, czyli ciasteczka

Wraz z naszymi partnerami wykorzystujemy pliki cookies, potocznie zwane ciasteczkami, oraz inne pokrewne technologie. Mają one na celu zapewnienie Twojego bezpieczeństwa i udoskonalanie naszego serwisu poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w preferencjach przeglądarki. Jeśli nie wprowadzisz zmian ustawień, informacje te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Pragniemy Cię zapewnić, że przechowywane przez nas dane osobowe są bezpieczne. Ich administratorem jest firma Skills Warsaw Michał Michalski z siedzibą w 00-161 Warszawa, ul. Anielewicza 9/25. Twoje dane osobowe są przetwarzane na zasadzie dobrowolności i będą przetwarzane tylko tak długo, jak długo są niezbędne do realizowania ww. celów lub do momentu, gdy wyrazisz skuteczny sprzeciw wobec ich przetwarzania. Co ważne, dostęp do nich ma tylko wyznaczony inspektor, a Tobie przysługuje prawo żądania dostępu do treści danych, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przenoszenia. Masz też prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie uzasadnionego interesu z przyczyn uzasadnionych Twoją szczególną sytuacją. Gdy uznasz, że firma Skills Warsaw Michał Michalski narusza przepisy Rozporządzenia RODO, masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

okiPopupPlugin-close