Schafter: Naginane fakty i nieprawdziwe wspomnienia (Wywiad) - newonce.net
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. Konrad Tułak | @nghtlou

Bez względu na to, czy lat ma 15, czy 22 – śląski raper, producent i autor wizualizacji Wojciech Laskowski zalicza właśnie prędki i – nawet dla niego – niespodziewany transfer z hermetycznego podziemia do szerokiej rozpoznawalności.

Nagrany wspólnie z mlodymskinnym letni szlagier DVD dobija właśnie do miliona wyświetleń na youtube, a ksywkę młodego MC i beatmakera odmieniają przez wszystkie przypadki już nie tylko ludzie z hiphopowego środowiska, ale również przedstawiciele elektronicznego światka, artystycznej bohemy czy rodzimych agencji reklamowych. Jako więc, że w sieci na jego temat zbyt wiele znaleźć się nie da, szersze info o tym kim jest Schafter postanowiliśmy zdobyć bezpośrednio u źródła.

Zacznijmy sobie może od kwestionariusza Hemp Gru – kto ty jesteś?

Laskowski Wojciech

Skąd pochodzisz?

Ze Śląska, spod Raciborza.

Co u ciebie?

Sporo pracy, staram się jednak nie wypaść z rytmu i działać, kiedy mam możliwość.

A teraz przejdźmy do bardziej rozbudowanych pytań – pamiętasz może kiedy pierwszy raz usłyszałeś rap?

Hmmm…. Nie przypominam sobie, kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z rapem. Nikt w moim domu go nie słuchał, więc prawdopodobnie odkryłem go sam w internecie. Ciężko mi przytoczyć artystów czy utwory na które trafiłem jako pierwsze, ale wydaje mi się, że były one zagraniczne.

Czego słuchasz na co dzień?

Ostatnio znów złapałem zajawkę na Michaela Jacksona i na sporo nie-rapowych artystów i zespołów takich jak – na przykład – Faithless, Jamiroquai, Massive Attack, The Prodigy czy Sade. Poza tym lubię funk, jazz, lo-fi i różne inne pochodne. Z rapu natomiast śledzę głównie amerykańską scenę; z polskich artystów słucham Vkiego, Młodszego Joe i czasem wracam do Marmuru Taco Hemingwaya.

Kiedy pojawiła się w tobie myśl, żeby ten rap zacząć nagrywać? Co było pierwsze – bity czy teksty?

Jakieś 2,5 roku temu zacząłem robić bity. Pierwszy utwór rapowy z wykorzystaniem mojego wokalu powstał natomiast w lipcu 2017. Miał on dosyć prymitywny tekst i powstał w celach żartobliwych. Podesłałem go jednak znajomym, którzy gdzieś tam siedzieli w muzyce i oni powiedzieli, że fajnie byłoby usłyszeć mnie z czymś poważnym. Krótko po tym powstał Hotel wolnych pokoi.

Wspomniałeś o tym, że już swój pierwszy numer puściłeś znajomym, a kiedy zacząłeś dzielić się swoją twórczością z szerszym gremium słuchaczy, czyli kiedy zacząłeś ją wrzucać w sieć?

Pierwsze rzeczy instrumentalne wrzucałem zaraz po dorwaniu się do FL Studio jakoś na początku 2016. Z rapowymi natomiast przez chwile działałem pod innym pseudonimem, a potem wróciłem do tego pod którym publikowałem instrumentale. Wszystko działo się pod koniec wakacji 2017 roku.

Czujesz się reprezentantem jakiejś nowej fali w polskim rapie? Bo jeśli Wzgórze, Molesta czy WFD to stara szkoła, a Białas czy Żabson to nowa szkoła, to ty – a także młodyskinny, Młody Yerba czy Mały Elvis – to chyba jeszcze nowsza szkoła.

Myślę, że faktycznie ja i wymienieni przez ciebie chłopcy to jeszcze nowsza fala – bardziej urozmaicona muzycznie i zahaczająca o zupełnie inne nurty.

Skoro jesteśmy przy Żabsonie – swego czasu rapował on, że wszyscy newschoolowcy w Polsce to jest moja krew. Czy w twoim przypadku to jakkolwiek uargumentowane twierdzenie? Czy nasza rodzima nowa szkoła miała na ciebie jakikolwiek wpływ?

Uważam, że to dosyć odważne stwierdzenie. W moim przypadku polska scena miała znikomy wpływ na moją twórczość z uwagi na to, że bardzo mało słucham polskich wykonawców.

W twojej twórczości pobrzmiewa swego rodzaju nostalgia za latami 90. czy wręcz 80. Skąd u tak młodego człowieka tęsknota za tym czego przecież nie doświadczył na własnej skórze?

Ja sam, bazując na własnych przeżyciach, nostalgię rozumiem jako tęsknotę za czymś z czym nie miałem do czynienia, za osobami których nie znałem bądź które nawet nie istnieją, za pewnego rodzaju wyidealizowanym wspomnieniem czy też sytuacją, która w ogóle nie miała miejsca. Tak od strony muzycznej jak i wizualnej bardzo fascynuje mnie estetyka lat 80. i 90. i sporo inspiracji czerpie właśnie z tworów, które powstały w tych latach.

Co ci daje to, że jesteś jednocześnie raperem i producentem? Czy któraś z tych funkcji jest dla ciebie bardziej istotna i od której z nich zaczynasz zwykle nagrywanie nowego tracka?

Jest to dla mnie bardzo wygodne, ponieważ mogę dzięki temu w stu procentach odzwierciedlić moją wizję – mogę na bieżąco w trakcie pisania tekstu i nagrywania, edytować bit czy go aranżować. Nie jestem w stanie powiedzieć, która z tych funkcji jest dla mnie bardziej istotna, jednak myślę, że posiadam większe doświadczenie jako producent niż raper/song writer. Co do samego procesu tworzenia natomiast to najczęściej zaczynam od bitów – muszę nakreślić sobie tempo i flow jakiego chciałbym użyć.

W jednym z numerów określasz się mianem audiofila. Czy w procesie nagrywania jesteś perfekcjonistą?

Trochę tak. Dużo czasu spędzam na dopracowywaniu utworu od strony muzycznej – długo wybieram elementy perkusji i długo je mixuje. Bardziej spontanicznie natomiast piszę i nagrywam. Zdarza mi się jednak powtarzać take’i po kilkanaście razy.

Jak ważna jest dla ciebie – w tych naszych obecnych, powszechnie audiowizualnych czasach – oprawa wizualna twoich numerów?

Niesamowicie ważna. Chciałbym, żeby wywoływała w odbiorcy równie wiele emocji jak sama muzyka. Często wplatam w nią footage z gier, lubię mieszać animowane części z rzeczami nagranymi kamerą. Moje klipy powstają zawsze do już gotowych numerów – ciężko by mi było zrobić klip bez podkładu głównie z uwagi na to, że często synchronizuje wideo z poszczególnymi elementami utworu – werblem, kickiem czy hi-hatami. Do klimatu VHS w moich produkcjach najbardziej natomiast zainspirował mnie Bones.

Twoje numery do niedawna trafiały na kanał Kstyka. Jak widzisz obecnie rolę tego typu sieciowych, rapowych promotorów? Czy jego youtube był dla ciebie swego rodzaju trampoliną do szerszej rozpoznawalności?

Jest to bardzo fajna inicjatywa umożliwiająca ciekawym twórcom wyjść na powierzchnię. Myślę, że Kstyk miał wpływ na mój rozwój.

Czy zaskoczył cię sukces DVD? Bo to chyba twój breakthrough moment.

Without a doubt to mój breaktrough moment. I tak zaskoczył mnie, bo nie sądziłem, że DVD zrobi aż taki hałas. Gdybym nie wstał na pociąg na godzinę 8 rano nie powstałoby to legendarne wideo, s/o mlodyskiny.

Pisałeś niedawno na swoim fp, że robisz EPkę. Kiedy możemy spodziewać się jej premiery i nad czym innym pracujesz obecnie?

Ciężko mi powiedzieć kiedy skończę materiał, natomiast oprócz pierwszej EPki jestem w trakcie pracy nad jeszcze jednym projektem, niesolowym.

A jakie masz dalsze plany czy marzenia?

Bardzo dużo rzeczy się aktualnie dzieje i… ciężko mi myśleć o przyszłości. W każdym razie chciałbym robić dalej to, co robię. Nie mam jakoś szczegółowo określonych celów.

I na koniec może – czym jest restaurant posse?

Chciałem stworzyć pewnego rodzaju otoczkę wokół mojej twórczości… Na tę chwilę nie jest to kolektyw ani żadna grupa; jest to po prostu szyld pod którym chce publikować moje rzeczy. Geneza nazwy jest abstrakcyjna i tak jak mówiłem w odpowiedzi na pytanie o nostalgię, prawdopodobnie powstała na bazie naginanych faktów i nieprawdziwych wspomnień. W każdym razie – restauracja.

Przeczytajcie też 4 powody, dla których tegoroczna płyta schaftera może rozbić grę

#Schafter
POKAŻ KOMENTARZE
  • Patriota1997

    Zakończenie ma klimat rodem z twórczości Brunona Shultza.

Najnowsze

Grafika do artykułu: 5 kawałków współtworzonych przez duet producencki Young Veteran$, które musicie znać

5 kawałków współtworzonych przez duet producencki Young Veteran$, które musicie znać

Powiemy więcej – jesteśmy niemal pewni, że je znacie, ale warto o nich wspomnieć. Tym bardziej, że drogi Chrisa Carsona i Kendo się ...

Grafika do artykułu: 6 raperów, z którymi Borixon mógłby nagrać swój kolejny, na razie tajemniczy album

6 raperów, z którymi Borixon mógłby nagrać swój kolejny, na razie tajemniczy album

Za moment na rynku pojawi się długo oczekiwane wydawnictwo chillwagonu, a Borygo zdążył już ogłosić, że projekt z innym raperem jest ...

Grafika do artykułu: Najprzyjemniejsza aukcja świata już za chwilę – możesz kupić obraz i wspomóc potrzebujące psiaki

Najprzyjemniejsza aukcja świata już za chwilę – możesz kupić obraz i wspomóc potrzebujące psiaki

Albo przygarnąć psiaka i przy okazji powinąć jego obraz. Sytuacja win:win. I dokładnie t ...

#win:win
Grafika do artykułu: Ile za koncert biorą Migosi, Lil Uzi Vert i 21 Savage? Do internetu wyciekła opasła lista płac

Ile za koncert biorą Migosi, Lil Uzi Vert i 21 Savage? Do internetu wyciekła opasła lista płac

Ponad sto ksyw i nazwisk raperów, raperek, piosenkarzy i piosenkarek widnieje na długim zestawieniu kosztów ich występu. Lista wycie ...

#21 Savage
#cennik
#Migos
Grafika do artykułu: Kalifornia, plaża, palmy, rap. 7 przykładów tego, jak brzmi współczesny West Coast

Kalifornia, plaża, palmy, rap. 7 przykładów tego, jak brzmi współczesny West Coast

Dziś w rapie karty rozdaje Południe z Atlantą na czele, ale i tak warto patrzeć na Zachodnie Wybrzeże, które było, jest i będzie wyl ...

#YG
#Mozzy
#Vince Staples
Grafika do artykułu: Zapiszcie sobie datę 21.02.2020 – tego dnia Patryk Vega wpuści aż dwa filmy do polskich kin!

Zapiszcie sobie datę 21.02.2020 – tego dnia Patryk Vega wpuści aż dwa filmy do polskich kin!

Czy w świecie tego człowieka znajduje się miejsce na sen, posiłki, czynności fizjologiczne? Przez ostatnie cztery lata Patryk Vega n ...

#Patryk Vega
Grafika do artykułu: Prawie jak Breaking Bad! Dwóch profesorów zostało aresztowanych za produkcję metamfetaminy na uniwersytecie

Prawie jak Breaking Bad! Dwóch profesorów zostało aresztowanych za produkcję metamfetaminy na uniwersytecie

Parafrazując klasyka, to nowe Breaking Bad, tylko że naprawdę. Chemicy z Henderson State ...

#Breaking Bad
Grafika do artykułu: Kanye West zapowiada zaskakujący projekt. Premiera w najbliższą niedzielę

Kanye West zapowiada zaskakujący projekt. Premiera w najbliższą niedzielę

Nasz człowiek renesansu zamierza pokonać drogę, którą wcześniej przemierzył choćby Damon Albarn (Blur, Gorillaz). Właśnie ogłosił, ż ...

#Kanye West
Grafika do artykułu: 4 powody, dla których kawałek 1998 (mam to we krwi) Bedoesa i Lanka jest naprawdę ważny

4 powody, dla których kawałek 1998 (mam to we krwi) Bedoesa i Lanka jest naprawdę ważny

W sieci od kilku dni pojawiają się opinie, że to najlepszy kawałek Bediego w karierze. Nie było więc innej opcji – postanowiliśmy pr ...

#Bedoes
#Lanek
Grafika do artykułu: Od trollującego małolata do freejazzowego poety. Przyglądamy się karierze Earla Sweatshirta

Od trollującego małolata do freejazzowego poety. Przyglądamy się karierze Earla Sweatshirta

Mimo że w swoim czasie byli głównie źródłem kontrowersji i niezbyt lotnych żartów, to wpływ ekipy Odd Future czujemy do dzisiaj.

#Earl Sweatshirt
POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN

Szanowny Użytkowniku,

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (RODO), pragniemy przypomnieć Ci podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Klikając w przycisk z napisem „W PORZĄDKU”, potwierdzasz, że zgadzasz się na wymienione niżej działania.

W PORZĄDKU

Cookies, czyli ciasteczka

Wraz z naszymi partnerami wykorzystujemy pliki cookies, potocznie zwane ciasteczkami, oraz inne pokrewne technologie. Mają one na celu zapewnienie Twojego bezpieczeństwa i udoskonalanie naszego serwisu poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w preferencjach przeglądarki. Jeśli nie wprowadzisz zmian ustawień, informacje te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Pragniemy Cię zapewnić, że przechowywane przez nas dane osobowe są bezpieczne. Ich administratorem jest firma Skills Warsaw Michał Michalski z siedzibą w 00-161 Warszawa, ul. Anielewicza 9/25. Twoje dane osobowe są przetwarzane na zasadzie dobrowolności i będą przetwarzane tylko tak długo, jak długo są niezbędne do realizowania ww. celów lub do momentu, gdy wyrazisz skuteczny sprzeciw wobec ich przetwarzania. Co ważne, dostęp do nich ma tylko wyznaczony inspektor, a Tobie przysługuje prawo żądania dostępu do treści danych, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przenoszenia. Masz też prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie uzasadnionego interesu z przyczyn uzasadnionych Twoją szczególną sytuacją. Gdy uznasz, że firma Skills Warsaw Michał Michalski narusza przepisy Rozporządzenia RODO, masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

okiPopupPlugin-close