Człowiek, który wyprzedził falę przećpanego, depresyjnego rapu o dobre pół dekady - kim jest Młody Zgred?
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. materiały prasowe

Od kiedy 5 lat temu usłyszeliśmy numer CHOS, wiedzieliśmy, że na jego autora trzeba mieć oko, bo wyrasta właśnie na jeden z ciekawszych głosów podziemia. Nigdy nie przypuszczalibyśmy, że spora część wykorzystywanych przez niego patentów czy środków wyrazu wyjdzie kiedykolwiek z ciemnego, dusznego undergroundu, który Zgred zamieszkuje zresztą do dziś.

Darcie mordy, rapy, distroj, tak od 2003 – weteran polskiej sceny podziemnej pisze to w bio na swoim fanpage’u, a pośród swoich inspiracji wymienia jednym tchem: Björk, Poemę Faktu, Burzum, †‡†, OFWGKTA i Darkthrone. Podobnie eklektyczną listę wpływów mógłby obecnie podać niejeden raper, ale kiedy w 2012 roku Młody Zgred wrzucał pierwszy numer na YouTube, tego typu stylistyczny chaos nie był na porządku dziennym, hardy, uliczny sznyt szedł zwykle w parze ze – specyficznie pojmowaną, ale jednak – wiarą w Boga, a młodych na scenie było nieporównywalnie mniej niż obecnie. Ba, nie było ich właściwie w ogóle. Oprawiony w równie chuligański jak psychodeliczny klip numer CHOS więcej niż z tym, co działo się ówcześnie w rodzimym środowisku rapowym miał wspólnego z pierwszymi nagrywkami Death Grips czy clipping., które trafiały w tym samym czasie do światowej sieci. Ciemny, syntetyczny dryf podparty żywo brzmiącym, perkusyjnym rytmem, na którym reprezentant Chrzanowa nawijał takie linijki, jak: Pluję na normy, których sam nie ustalam / Masz prawo zachować milczenie – SPIERDALAJ! / Konstytucją to ja sobie co dzień podcieram dupę / Tak jak koranem, biblią, torą; dociera fiucie? / Więc w oczach wielu moje teksty są głęboko przeklęte / Patrzą ale nie widzą – oczy szeroko zamknięte / Pantomima, nic poza nową mimiką / Popełnij samobójstwo PRO BONO PUBLICO – tchnął świeże powietrze w nieco wówczas zatęchły, wciąż mocno trueschoolowy underground. I choć w podziemiu zdarzają się od czasu do czasu takie właśnie wybuchy kreatywności, o których pamiętają zazwyczaj po latach już tylko prawdziwi headsi, to w kontekście tego, jak bardzo współczesny szeroki obieg czerpie z brudu, mroku i szczerości eksperymentalnego rapu minionych dekad, dokonania Młodego Zgreda po prostu trzeba przypomnieć.

Bo nie dziwi nas, że to właśnie ten powiązany ze składem ELKACE mieszkaniec Małopolski był – obok VNM-a i Quebonafide – jednym z nielicznych gości na debiutanckim albumie Guziora, krążku ylloM. I choć Guzior wciąż preferuje chłód cienia ponad grzanie się w błysku fleszy, to właśnie zwrotka Młodego Zgreda jest wciąż najbardziej radykalną szesnastką położoną na jakiejkolwiek z trzech dotychczasowych płyt Evil Twina. Na początek mam nadzieję, że mi głupcy wybaczycie / Żydowski bękart nastawiłby drugi policzek / Czytałem biblię pierwszy raz z nudów, naćpany fetą / 15 lat później przez to wciąż chodzę nachlany w beton – rozpoczął swoją tyradę podziemny MC, a jego dalsze linijki w niczym nie ustępowały ciężarowi tych pierwszych. I właśnie ten ciężar do spółki z prawdą i wiarygodnością, które biją z jego tekstów, stanowi o tym, że Młodego Zgreda nie sposób zamknąć w nieco jednak zabawnym getcie horrorcore’u.

Dlaczego więc o autorze do dziś robiącego wrażenie, a wydanego w 2015 roku nielegala Jebać ten bootleg słyszeli tylko nieliczni? Odpowiedzi na to pytanie należałoby szukać w postach, jakie wypisuje w sieci, a także opisie relacji z jego krakowskiego koncertu, w której widnieje takie oto oświadczenie (pisownia oryginalna): KURWA MAĆ. POJECHALI NA KONCERT Z KAMERĄ, NAGRALI WSZYSTKO TYLKO NIE KONCERT. SKLEJAŁEM FILMY OD WAS ŻEBY TO JAKOŚ RĘCE I NOGI MIAŁO, DZIĘKI. PRZEPRASZAM KLUB POLI ZA SZKODY, ROZJEBANE SOFY, OBRAZY, LATAJĄCE KUFLE, LATAJĄCE POGUBIONE MIKROFONY LUDZI SKAKAJĄCYCH PO FORTEPIANIE, ZALANE SPRZĘTY, CZY WYRWANĄ KURWA SUSZARKE Z KIBLA. POJEBANYCH SŁUCHACZY MAM, TO NIE MY. SZANUJE ŻE PSÓW WŁAŚCICIEL NIE WEZWAŁ. ZA ROK GRAM W JAKIEJŚ PUNKOWEJ MIEJSCÓWCE BO ZA KAŻDYM RAZEM JEST TO SAMO I MI SZKODA JUŻ LUDZI ODPOWIEDZIALNYCH ZA TE KLUBY. DLA LUDZI TEŻ PRZEPROSINY ZA TE NIESZCZĘSNE LATAJĄCE KUFLE, BUTY, PŁYTY, BRAK OGARU I ZA Z CHUJA PROBLEMY O CZYM PISZECIE W WIADOMOŚCIACH. NA SWOJĄ OBRONE MAM TO ŻE W KLUBIE ZJADŁEM MILION KRESEK WSZYSTKIEGO CO SIĘ SYPAŁO, KWASA, XTC A WSZYSTKO ZAGRYZŁEM KLONAMI I HEKTOLITRAMI WÓDKI. BRAK SNU OD KILKU DNI I CIĄGŁA NAJBA TEŻ NIE POMOGŁY. WYJEBANY BYŁEM NA ORBITE PATRZĄC PO FILMACH I TO MOJE BRACIAKI I WY ZAGRALIŚCIE TEN KONCERT BO JA GDZIEŚ BEZ BUTÓW PRZEZ OKNO WYPADAĆ CHCIAŁEM. W ZESZŁYM ROKU CHOCIAŻ WIEDZIAŁEM ŻE JESTEM W WARSZAWIE, TERAZ NAWET NIE WIEDZIAŁEM ŻE JESTEM W POLSCE. ZA ROK PRZYLATUJE Z KOBIETĄ BO TO JEDYNA OSOBA KTÓRA POTRAFI POWSTRZYMAĆ AUTODESTRUKCJE. SIĘ KURWA ROZPISAŁEM NIE WIEM NA CHUJ.

Kiedy Młody Zgred mianuje się w jednym z numerów Riotmakerem, nie są to tylko czcze przechwałki. Chce: Odkręcić gaz i brać głębokie oddechy / Albo jechać pod prąd i wcisnąć gaz do dechy / Jebać system, o 14-tej przejechać na czerwonym / Mieć bombę w plecaku i z hukiem wyjebać ze szkoły / Z karabinem w centrum miasta, w chowanego grać / Przed pociągnięciem za spust krzyknąć miłego dnia, a każdy z tych wersów przekłada się na wkurwienie i bunt, którymi wręcz kipią jego teksty. Niewielu rodzimych MC’s w swoim antysystemowym, wolnościowym sznycie jest bowiem równie radykalna, jak ten mikrofonowy rzeźnik, którego koncerty bardziej przypominały hardcore’owe gigi niż rapowe występy na długo zanim stało się to modne. Bez koszulki, z wiecznie uniesionym środkowym palcem Młody Zgred kręci zawsze młyn pod sceną i stawia wall of deathy: ci z tej strony mają, kurwa, zajebać tych z tej strony – jak jacyś grindowi sadyści w długich piórach. Pierdolę trafiać w gust słuchaczy! / Pierdolę to, nie będzie rymu! / Pierdolę ten gówniarski tekst! / Zgred robi se co chce! – nawija na punkowym riffie, by za chwilę wyłożyć swoje credo na pobrzmiewającym witch-housem, zbasowanym, syntetycznym rytmie: Idę se pod prąd / Na normy chuj wykładam / Znowu ta słaba jakoś wokali jest taka – kurwa – z wyboru. I choć wszystko to bywa niekiedy nieco przerysowane, to równocześnie jest bardziej prawdziwe niż większość rodzimych tekstów, których głównym tematem jest autentyczność ich autora. A nawet jeśli rzadko kiedy ów reprezentant Chrzanowa w swoich tekstach bywa tak osobisty, jak w numerze ?, to zawsze jego kawałki tętnią emocjami i szczerością, które do niedawna można było znaleźć właściwie tylko w undergroundzie.

Bo sporo racji miał Zgred, kiedy kilka lat temu nawijał: Nie oglądam się za siebie, ale mam pomysł na przyszłość / Butelki z benzyną, jutro mnie ogłoszą artystą. Dziś, u schyłku XXI wieku, kiedy ów równie eklektyczny jak emocjonalny, przećpany i fatalistyczny nurt rapu wylał się daleko poza granice podziemia, wydaje się być bowiem jednym z krajowych prekursorów takiegoż podejścia. A tylko dlatego, że równie wiarygodne są kolejne wersy z tegoż numeru – Mam problem z alkoholem, proste, wiem to / Jak nie wypiję, to alkohol będzie miał problem ze mną / Bo mam problem z agresją, choć byłem zawsze spoko / Mówią, żebym palił jointy na melanżach, ale po co? / Palę tylko, gdy piję, piję nawet spalony / Znowu coś pomyliłem, przezorny zawsze skurwiony, Młody Zgred wciąż nie dostaje należnego mu szacunku i propsów za swoje dokonania. Pewnie niewiele go to obchodzi, ale i tak postanowiliśmy złożyć mu tym tekstem hołd. Bo: To nie jest rap i miej pizdo pewność / Ta muzyka to wszystko, bo mu wszystko jedno.

POKAŻ KOMENTARZE
  • Jano

    Jesteśmy na początku XXI wieku, nie u jego schyłku- błąd do poprawy

Najnowsze

Grafika do artykułu: 10 lat z Up To Date Festival: dlaczego to jedna z najważniejszych imprez w Polsce?

10 lat z Up To Date Festival: dlaczego to jedna z najważniejszych imprez w Polsce?

Ambient, chore rapy i pozdro techno. To jest jeden z naszych ulubionych festiwali, a do tego w tym roku obchodzi 10. urodziny. Z tej ...

#Up To Date Festival
Grafika do artykułu: 10 one hit wonders, które pamiętacie z dzieciństwa

10 one hit wonders, które pamiętacie z dzieciństwa

Przypominamy 10 wykonawców jednego przeboju, których w latach 2000-2009 słuchał cały świat. Co prawda tylko przez chwilę.

#3 Doors Down
#Afroman
#Crazy Town
Grafika do artykułu: Wybraliśmy 6 najbardziej absurdalnych polskich teledysków rapowych

Wybraliśmy 6 najbardziej absurdalnych polskich teledysków rapowych

- Absurdalność daje się wyrazić tylko za pomocą humoru - twierdził Alfred Hitchcock. Potwierdzenia słów mistrza postanowiliśmy poszu ...

#Firma
#Furiat NH
#Kali
Grafika do artykułu: 21. notowanie Listy Przebojów prowadziliśmy prosto z Fest Festivalu

21. notowanie Listy Przebojów prowadziliśmy prosto z Fest Festivalu

A w zasadzie to nie my, a Kamil Szufladowicz. Na pierwszym miejscu powrót weterana, dalej też było ciekawie.

#newonce.radio
Grafika do artykułu: Jesteśmy na Tidalu! Możecie tam posłuchać wybranych audycji newonce.radio

Jesteśmy na Tidalu! Możecie tam posłuchać wybranych audycji newonce.radio

Pytaliście, prosiliście i macie. Kilka z waszych ulubionych radiowych audycji jest już na Tidalu, a wy możecie je sprawdzić.

#newonce.radio
#Tidal
Grafika do artykułu: 6 najciekawszych serialowych premier jesieni

6 najciekawszych serialowych premier jesieni

Dni stają się coraz krótsze, wieczorne powietrze coraz chłodniejsze… Tak, nadciąga ulubiona pora roku dla serialomaniaków. Teraz już nie trzeba szukać wykrętów od imprez i możn ...

#Netflix
#peaky blinders
#Rick and Morty
Grafika do artykułu: Nie tylko Wu-Tang Clan i Rocky: 16 słynnych rapowych koncertów w Polsce, które zostały odwołane

Nie tylko Wu-Tang Clan i Rocky: 16 słynnych rapowych koncertów w Polsce, które zostały odwołane

Jednemu przewróciła się cysterna, innemu zaciążyła dziewczyna, a u jeszcze innego za organizację wzięła się firma-widmo. Oto 16 konc ...

#Wu-Tang Clan
#A$AP Rocky
Grafika do artykułu: Tego się nie spodziewaliśmy – film o Travisie Scottcie trafi na Netflixa już w środę!

Tego się nie spodziewaliśmy – film o Travisie Scottcie trafi na Netflixa już w środę!

Co więcej - nawet nie wiedzieliśmy, że taki film powstaje. A jednak. Obraz ma nazywać się Look Mom I Can Fly i będzie dokumentem o ż ...

#Travis Scott
Grafika do artykułu: Wu-Tang Clan nie zagra na Fest Festivalu. Zamiast nich Schoolboy Q

Wu-Tang Clan nie zagra na Fest Festivalu. Zamiast nich Schoolboy Q

Przykre wieści z chorzowskiego festiwalu. Organizator właśnie ogłosił, że jeden z najbardziej wyczekiwanych headlinerów niestety nie ...

Grafika do artykułu: 5 kawałków z kanału Kstyka, które najbardziej lubimy

5 kawałków z kanału Kstyka, które najbardziej lubimy

Młody aktywista dołożył więcej niż pięć groszy do karier paru dotąd podziemnych graczy – my za to przeszperaliśmy jego profil YouTube i wiemy już, co powinniście sprawdzić w pi ...

#Gverilla
#Kstyk
#młody osa
POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN

Szanowny Użytkowniku,

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (RODO), pragniemy przypomnieć Ci podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Klikając w przycisk z napisem „W PORZĄDKU”, potwierdzasz, że zgadzasz się na wymienione niżej działania.

W PORZĄDKU

Cookies, czyli ciasteczka

Wraz z naszymi partnerami wykorzystujemy pliki cookies, potocznie zwane ciasteczkami, oraz inne pokrewne technologie. Mają one na celu zapewnienie Twojego bezpieczeństwa i udoskonalanie naszego serwisu poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w preferencjach przeglądarki. Jeśli nie wprowadzisz zmian ustawień, informacje te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Pragniemy Cię zapewnić, że przechowywane przez nas dane osobowe są bezpieczne. Ich administratorem jest firma Skills Warsaw Michał Michalski z siedzibą w 00-161 Warszawa, ul. Anielewicza 9/25. Twoje dane osobowe są przetwarzane na zasadzie dobrowolności i będą przetwarzane tylko tak długo, jak długo są niezbędne do realizowania ww. celów lub do momentu, gdy wyrazisz skuteczny sprzeciw wobec ich przetwarzania. Co ważne, dostęp do nich ma tylko wyznaczony inspektor, a Tobie przysługuje prawo żądania dostępu do treści danych, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przenoszenia. Masz też prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie uzasadnionego interesu z przyczyn uzasadnionych Twoją szczególną sytuacją. Gdy uznasz, że firma Skills Warsaw Michał Michalski narusza przepisy Rozporządzenia RODO, masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

okiPopupPlugin-close