CZELUŚĆ: pracujemy nad tym, by producentom żyło się w Polsce lepiej (ROZMOWA)
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. materiały prasowe

Na chwilę przed imprezą adidas Originals Nite Jogger złapaliśmy chłopaków z krakowskiej Czeluści – którzy wystąpią jako gwiazdy wieczoru – i podpytaliśmy o plany na 2019 oraz… parę innych, nie mniej ciekawych rzeczy.

Podobno kochacie ciemne piwnice. Lepiej się w nich tworzy, czy puszcza muzykę?

Zabawne, że o tym wspomniałeś. Powiedzieliśmy to kiedyś w kontekście naszej pracy jako organizatorzy imprez. Tak się złożyło, że właśnie zaczynamy prace nad niewielkim studiem nagrań – właśnie w jednej z krakowskich piwnic. Chcemy stworzyć miejsce, w którym możemy spokojnie pracować, ale też zaprosić znajomych producentów czy raperów i wspólnie coś stworzyć. Bardzo brakowało nam takiej przestrzeni i przyszedł czas, żeby coś z tym zrobić.

Wyobraźcie sobie, że ruszacie wieczorem pobujać się samochodem przez mroczną, skąpaną w deszczu i rozświetloną neonami metropolię. Jaka muzyka byłaby idealna w takiej scenerii?

Czy to podchwytliwe pytanie? Nasuwa się tylu bliskich nam producentów, że nie wiemy od czego można by zacząć. Idealnie nadałby się Sokos i jego A Way Out of Loneliness, wydany przez nas z teledyskiem jazdy nocą (co prawda przez las). Pln.Be∆tz – Zima, trzeba by też wspomnieć o fenomenalnym do takich celów FORXST – Battlefield i rave’owy Jutrø x Linda – Proch. Wydaje mi się, że każdy z wydawanych przez nas producentów mógłby znaleźć w swoim arsenale odpowiedni numer. W naszym wózku podczas trasy to działa.

Jaracie się sci-fi w typie Blade Runnera, Matrixa? Jaki gatunek filmowy najlepiej komponowałby się z klimatem znanym z waszych składanek?

Jesteśmy wychowani na tych rzeczach. Ridley Scott i jego uniwersum Blade Runnera, do którego zalicza się też choćby Ósmego Pasażera Nostromo to dla nas absolutny sztos. Matrix i jego fenomenalny soundtrack był w moim przypadku katowany do upadłości, a taśma magnetyczna w kasecie ze ścieżką dźwiękową prawie przedarła się w pół.

Czasem odzywają się filmowcy i proszą o jakieś kawałki. Wydaje mi się, że póki co nie widzimy żadnego wybijającego się gatunku, ale jeśli chodzi o mnie, to chciałbym, żeby moja muzyka znalazła się w jakimś filmie Polańskiego, Miyazakiego czy Luca Bessona, choć wiem, że tam nie pasuje. Kosa bankowo chciałby, by był to Smarzowski.

Dawny Hotel Forum to ważny punkt na mapie Krakowa? Czego możemy się spodziewać po waszym występie 19 stycznia w tym miejscu? Oprócz CZELUŚCI zagrają także Steez83, Dwa Sławy i LayDJ.

Hotel Forum to absolutnie kultowe miejsce na mapie Polski, do czego przyczynił się w ogromnym stopniu festiwal Unsound, ale też sama jego historia. Byłem tam nawet kiedyś z moim dziadkiem. Sam budynek jest owiany kontrowersją, a jego historia sięgająca czasów gierkowskich jest ciekawa. Warto odwiedzić ten relikt przeszłości, w którego tchnięto nowe życie i sprawdzić, dlaczego było o nim tak głośno. Po naszym występie można się spodziewać dokładnie tego, co po naszej twórczości. Braku kompromisów, surowości, emocji i siły.

Łączycie scenę basową ze współczesnym hip-hopem od lat. Czy obecnie trwa renesans dla takiego grania, czy jeszcze trzeba poczekać na złoty okres?

Pracujemy nad tym, by producentom żyło się w Polsce lepiej. Kiedyś, jak większość producentów bitowych, stanęliśmy na rozdrożu pomiędzy tworzeniem dla świata i tworzeniem dla Polski. Wybraliśmy to drugie. To śmieszne, ale tak jest. Trzeba jakoś skupić swoje działania, a nasi koledzy byli rozproszeni po międzynarodowych kolektywach, które nie dawały im zbyt wiele perspektyw finansowych. Dlatego działaliśmy tak, by muzykom żyło się lepiej tu. Bo gdy jest człowiekowi lepiej i nie głoduje, może dać z siebie więcej. Jednocześnie wydawało nam się zawsze, jako ludziom pracującym w świecie decybeli, że więcej hałasu narobimy w grupie aniżeli rozproszeni po Polsce. A jak taka grupa jest głośna w pewnym kraju, to i inne zaczynają ją słyszeć.

Wracając jednak do twojego pytania – hip-hop przeniknął już do popu, a raczej scalił się z nim. Zarówno w Polsce, jak i na świecie. To oznacza więcej pieniędzy, możliwości i w końcu zmianę warty wytwórni muzycznych. Dużo dzieje się też na polu komunikacyjnym – internet daje mniejszym graczom szansę zaistnieć, a technologia cyfrowa umożliwia coraz większe zatarcie granicy między producentem sypialnianym a wielomilionowym studiem w US. Według mnie złoty wiek już nastał, ale nie wiem, jaką rolę odegramy my. Chcemy działać i mamy wiele planów. Ale współpraca z rapem to tylko niewielka część naszej działalności – mimo niewątpliwego sukcesu komercyjnego raperów z ostatnich lat.

W rozmowie z newonce.net sprzed roku KOSA definiował CZELUŚĆ jako: markę, stan umysłu, sposób poruszania się, ubierania, układania bądź ścinania włosów, a także wielozadaniową platformę ułatwiającą życie polskim producentom muzyki okołobasowej.  Funkcjonujecie jako wydawnictwo muzyczne, seria imprez i festiwal. Co napędza do działania na tak wielu polach?

Zabrzmi to śmiesznie, ale wynika to z konieczności. Od wielu lat działamy na rzecz kultury, staramy się zbudować strukturę umożliwiającą producentom godny byt w tym miejscu i czasie, ale jednocześnie musimy z czegoś żyć. Czasy zmieniają się, zmieniają się stawki, style muzyczne, oczekiwania i fani. A my musimy działać, by móc budować to, w co wierzymy i do czego dążymy od początku. Jesteśmy organizacja niszową, a nasz sukces komercyjny nijak ma się do czasem nastoletnich jeszcze raperów. Dlatego musimy cały czas się poruszać, cały czas kombinować i działać. Bo każdego dnia coś może pójść nie tak. Często ryzykujemy – taką drogę wybraliśmy. Ale to piękna i ciekawa droga, z której nigdy nie zboczymy. Tyle nauczyliśmy się przez te kilka lat. Staliśmy się ludźmi biznesu, co jest bardzo inspirujące dla tych, którzy znają nas od dzieciaka, ponieważ my sami nadal nie możemy uwierzyć, jak bardzo człowiek może zmienić się przy właściwej motywacji i poczuciu, że ma cel.

Nie możemy też nie zapytać o wasze plany na 2019…

Jest ich dużo. Zawsze jest ich dużo. Ja (JUTRO) wydaję płytę. Pracuję nad nią od około dwóch lat i tak przegłodziłem fanów, że nie wiem nawet, czy ktoś ją przesłucha. Znajomi mają już na jej temat serię żartów. Ale pracuję twardo z Lindą i istnieje szansa, że płytka będzie wspólna, a ja przy okazji wydam też osobne EP. Jako CZELUŚĆ wydajemy nietypową składankę, której założeniem jest współpraca między muzykami, czyli każdy kawałek na niej będzie współtworzony przez dwóch lub więcej artystów. Mamy też w planach dwa festiwale – Czeluść Festiwal 2019 i Ruski Pop Festiwal, który jest naszym drugim, trochę bardziej niegrzecznym dzieckiem. Kosa zapewne wyda wiele pięknych numerów i zmierzy się z karierą rapową. Prócz tego, jak wspominałem, zaczynamy prace nad studiem nagrań.

Mimo wszystko zamierzamy też poświęcić więcej czasu naszym bliskim, bo przełom 2017 i 2018 roku był przesadą. Staramy nauczyć się znajdować równowagę między pracą a odpoczynkiem.

Jeśli zbyt długo patrzysz w czeluść, czeluść zaczyna patrzeć na ciebie. – stwierdził swego czasu Fryderyk Nietzsche. Zgodzicie się?

Oj tak. Czeluść spoglądała na nas i staramy się o tym myśleć. Bardzo łatwo jest w niej zniknąć.

CZELUŚĆ zagra na imprezie adidas Originals Nite Jogger, która odbędzie się 25 stycznia w klubie 89 na terenie dawnego Hotelu Forum (ul. Marii Konopnickiej 28). Obok nich na scenie pojawią się Steez83, Dwa Sławy i LayDJ. O samej imprezie przeczytacie tutaj, a do facebookowego eventu dopiszecie się tu.

#adidas Originals Nite Jogger
#Czeluść
POKAŻ KOMENTARZE

Najnowsze

Grafika do artykułu: Gra w zielone: o tym, jak współczesny przemysł modowy walczy o lepsze środowisko

Gra w zielone: o tym, jak współczesny przemysł modowy walczy o lepsze środowisko

Moda to drugi przemysł po przemyśle paliwowym, który najbardziej zanieczyszcza środowisko. Odpowiada za ponad jedną trzecią wszystki ...

Grafika do artykułu: Hipisi, jazzmani, LSD i… FBI. Krótka historia związków psychodelików i polityki

Hipisi, jazzmani, LSD i… FBI. Krótka historia związków psychodelików i polityki

Specjalnie dla newonce o związkach środków psychodelicznych i polityki pisze socjolog Mirosław Pęczak, współpracownik m.in. tygodnik ...

#newonce.paper
Grafika do artykułu: O starych zdjęciach polskich raperów pogadaliśmy z… adminem Starych Zdjęć Polskich Raperów

O starych zdjęciach polskich raperów pogadaliśmy z… adminem Starych Zdjęć Polskich Raperów

To jak muzeum krajowego rapu, jak powiew lat 90. i zerowych z wycieczką w krainę spranych bluz i baggy jeansów z bocznymi kieszonkam ...

#Stare zdjęcia polskich raperów
Grafika do artykułu: Na chwilę przed wyborami Tycjana porozmawiała w newonce.radio z Małgorzatą Trzaskowską

Na chwilę przed wyborami Tycjana porozmawiała w newonce.radio z Małgorzatą Trzaskowską

O tym, czego dowiaduje się i uczy od kobiet, z którymi rozmawia podczas kampanii jej męża. O tym, jaką byłaby Pierwszą Damą. I o tym ...

#newonce.radio
Grafika do artykułu: Wałęsa, Kwaśniewski, Kaczyński, Komorowski, Duda… Jak wyglądały wybory prezydenckie od 1990 roku?

Wałęsa, Kwaśniewski, Kaczyński, Komorowski, Duda… Jak wyglądały wybory prezydenckie od 1990 roku?

Zanim pójdziecie w niedzielę zagłosować na swojego kandydata - a przecież pójdziecie, pr ...

#Wybory 2020
Grafika do artykułu: Dwie ważne premiery polskiego undergroundu – Kidd i Mada. Polecamy, nawet bardzo

Dwie ważne premiery polskiego undergroundu – Kidd i Mada. Polecamy, nawet bardzo

Mamy sezon ogórkowy, a to idealny moment, by zajrzeć do podziemia, które nie ustaje w staraniach, by nasz rap nie tylko dobrze brzmi ...

#Kidd
#Mada
#Temzki
Grafika do artykułu: Taco Hemingway z nowym singlem! Jeszcze nigdy nie rapował tak ostro o Polsce

Taco Hemingway z nowym singlem! Jeszcze nigdy nie rapował tak ostro o Polsce

Jest lipiec, jest coś nowego od Filipa. Kolejny reportaż z życia weekendowej Warszawy? Zapomnijcie. Tak ostrego singla Taco jeszcze ...

#Taco Hemingway
Grafika do artykułu: 10 starych zdjęć polskich raperów. Jak kiedyś wyglądali Borixon, Kali, Gural czy Sokół?

10 starych zdjęć polskich raperów. Jak kiedyś wyglądali Borixon, Kali, Gural czy Sokół?

Wspominkowej przewózki ciąg dalszy. Dziś zerkamy w przeszłość, by przypomnieć wam czasy lenarów i deskorolek. 

#Borixon
#DonGuralesko
#Eis
Grafika do artykułu: The Office w 2020 roku? Ricky Gervais uważa, że taki serial nie miałby prawa powstać

The Office w 2020 roku? Ricky Gervais uważa, że taki serial nie miałby prawa powstać

Minęła dziewiętnasta rocznica emisji pierwszego odcinka angielskiego Biura - kultowej produkcji, która przyniosła twórcom dwa Złote ...

#ricky gervais
#The Office
Grafika do artykułu: Nie jest powiedziane, że w niedzielę poznamy nowego prezydenta – Janusz Schwertner dla newonce.radio

Nie jest powiedziane, że w niedzielę poznamy nowego prezydenta – Janusz Schwertner dla newonce.radio

Dziennikarz i komentator Onetu razem z Łukaszem Warzechą (m.in. Do Rzeczy) byli gośćmi P ...

#newonce.radio
POKAŻ WIĘCEJ

Szanowny Użytkowniku,

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (RODO), pragniemy przypomnieć Ci podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Klikając w przycisk z napisem „W PORZĄDKU”, potwierdzasz, że zgadzasz się na wymienione niżej działania.

W PORZĄDKU

Cookies, czyli ciasteczka

Wraz z naszymi partnerami wykorzystujemy pliki cookies, potocznie zwane ciasteczkami, oraz inne pokrewne technologie. Mają one na celu zapewnienie Twojego bezpieczeństwa i udoskonalanie naszego serwisu poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w preferencjach przeglądarki. Jeśli nie wprowadzisz zmian ustawień, informacje te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Pragniemy Cię zapewnić, że przechowywane przez nas dane osobowe są bezpieczne. Ich administratorem jest firma Skills Warsaw Michał Michalski z siedzibą w 00-161 Warszawa, ul. Anielewicza 9/25. Twoje dane osobowe są przetwarzane na zasadzie dobrowolności i będą przetwarzane tylko tak długo, jak długo są niezbędne do realizowania ww. celów lub do momentu, gdy wyrazisz skuteczny sprzeciw wobec ich przetwarzania. Co ważne, dostęp do nich ma tylko wyznaczony inspektor, a Tobie przysługuje prawo żądania dostępu do treści danych, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przenoszenia. Masz też prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie uzasadnionego interesu z przyczyn uzasadnionych Twoją szczególną sytuacją. Gdy uznasz, że firma Skills Warsaw Michał Michalski narusza przepisy Rozporządzenia RODO, masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

okiPopupPlugin-close