Kucharz, kierowca, gwiazda rapu. Książę Kapota wydaje solowy album, a my przybliżamy jego biografię
Created with Sketch.

RADIO

Gramy 24h/7

POKAŻ WIĘCEJ
fot. per_bac

Kapota ma to, czego aktualnie potrzebuję od rapera: poczucie humoru, mocną biografię i perspektywę inną niż samozwańczy młodociany król wszystkiego. – mówi nam Ten Typ Mes. I dobrze streszcza, dlaczego jest takie zapotrzebowanie na nagrania 35-letniego naturszczyka ze stołecznego Wrzeciona. 1 lutego ukaże się debiut Księcia Kapoty pt. KAPO DI TUTTI CAPI.

W kwietniu 2017 roku na YouTube pojawił się teledysk do utworu Kasuj mój numer. Zanim na dobre rozpoczyna się video, na ekranie pojawia się plansza przypominająca automat do gry. Maszyna wybija jackpot, gdy na ekranie kolejne sylaby układają się  w słowo Kapota. Piosenka stała się hitem internetu, choć mało kto ze słuchaczy wiedział, kim jest autor nagrania. Teledysk udostępnił na swoim fanpage’u Sokół z opisem: Kapota z kozaczkiem wjechał.

Zapytaliśmy Kapotę, czy wpis Sokoła był elementem promocji, ale raper uciął spekulacje o szczerość tego gestu: Zrobił to niezależnie ode mnie i jest to bardzo miłe. Pozdrawiam Sokoła oraz każdego, kto udostępnia moją muzykę i propsuje moje działania. Takich ludzi było sporo. Szybko posypały się propsy z różnych stron sceny, a Ten Typ Mes opowiedział nam o tym, jak zajarał się singlem i poznał Kapotę: W moim obozie panowała zgoda, że „Kasuj mój numer” to wielki utwór. Osobiście trafiłem Księcia w jednym z warszawskich klubów i natychmiast zacząłem go męczyć o szczegóły tego nagrania i teledysku. Był trochę zaskoczony, ale bardzo kulturalny i od razu przyznał, że „Kasuj…” to jego pierwsza piosenka ever. No to mnie tylko nakręciło, pytałem dalej i tak się ta gadka jakoś rozmyła w smugach nocy.

Kim jest i skąd wziął się ziomek, którego pierwsze nagranie zrobiło tak kolosalne wrażenie na jednym z najbardziej utalentowanych raperów w kraju? Książe Kapota, czyli Patryk Ryfczyński, to postać o wielu twarzach i bogatej przeszłości, pełnej zwrotów akcji i bagażu różnorodnych doświadczeń. Zanim został samozwańczym księciem rap gry, Kapota woził innych raperów na koncerty, ponad dekadę pracował na kuchni, ma też za sobą kryminalną przeszłość. A skąd muzyczne inspiracje? Słuchałem bardzo różnych wykonawców i żaden konkretnie mnie nie kształtował, choć każdy miał na mnie minimalny wpływ. Kształtowało mnie podwórko, a później ulica powiedział nam sam zainteresowany.

Pierwszy wyrok skończył się jakoś w 2005. Po tej odsiadce postanowiłem zacząć nowe, uczciwe życie. No i trafiłem do kuchni w restauracji Wok (…) w hotelu Mariott (…). Później na warszawskie Stare Miasto, do restauracji Bazyliszek. Ale dawne życie wciąż się za mną ciągnęło, no i w 2006 znowu trafiłem na 1,5 roku do zakładu karnego. Gdy wyszedłem, wiedziałem już na 100 procent, że nie chcę tam wracać – wspominał raper w rozmowie z portalem natemat. Wchodząc w galerię zdjęć na fanpage’u Kapoty możemy zobaczyć, jak często przecinał się z raperami pracując na kuchni w restauracji sushi w stołecznej Hali Koszyki. Jak się okazuje, praca w restauracji bywa większym hardkorem niż życie hip-hopowego artysty. To nieregularny tryb życia, mało snu i problemy zdrowotne, chociażby z kręgosłupem. No i kontakt z najrozmaitszymi używkami, które są nieodłącznym elementem tej branży. Pracując w restauracjach widziałem i przeżyłem takie rzeczy, że w świecie rapu nic mnie już nie zdziwi, bankowo. 

Wesoły Patryś, jak czasem się określa sam Kapota, był również kierowcą ubera po godzinach pracy w restauracji. To jego Skoda Superb pomagała zwozić do lasu kolejnych lamusów w teledysku do Kasuj mój numer. Oprócz wożenia statystów na uberze, Kapota wiele lat pracował za kółkiem, będąc szoferem dla artystów związanych z Prosto Label, m.in. Małacha i Rufuza, KaeNa, HIFI Bandy. Diox wspomina podróże z Kapotą z tamtego okresu: Zawsze był człowiekiem wesołym i pełnym ciekawych spostrzeżeń, które odbiegały od standardów. Jego pogoda ducha udzielała się wszystkim. To właśnie relacja z jednym z członków HIFI okazała się kluczowa w podjęciu prób na mikrofonie barwnej postaci z Bielan. Spędzając wieczór w pizzerii z Dioxem, raper zwrócił uwagę koledze, że ma fajny głos i powinien zacząć nawijać: Diox stał się moim nauczycielem, który podpowiada, jak tworzyć zajeb**te kawałki, udziela mnóstwa rad. To dzięki temu narodził się Książę Kapota, bo wcześniej był po prostu Kapota.

Bez dwóch zdań sukces Księcia ma fundament w artystycznej opiece Dioxa, który stał się także managerem rapera, producentem wykonawczym, odpowiada za realizację teledysków. Na jego barkach jest nagranie i napisanie płyty, a cała reszta po mojej stronie – kwitował współpracę Diox w audycji u Numera Raza. Przemyślane prowadzenie ścieżki kariery przez doświadczonego kolegę z branży procentuje dość mocno w przypadku Kapoty. Jak powiedział nam Diox: Sam wydałem dziesięć płyt i wiem, co zrobiłem źle – nie chce, żeby powielał moje błędy. Poza tym byłem finalnie jedynym inwestorem albumu i brałem całość na barki swojego portfela, więc krótko mówiąc – muszę tego pilnować. Za tym też idą pewne rady, jak nie wjebać siana w błoto.

W kwietniu ubiegłego roku Kapota powrócił z kolejnymi singlami, które padły na podatny grunt, przygotowany przez Kasuj mój numer. Najpierw było Casino, a później Tinder. Każdy jego singiel ma coś wyjątkowego, np. w Tinderze pozornie mamy ciśnięcie pannie, która niezdrowo się odżywia i nie ćwiczy, a tak naprawdę ona okazuje się być w centrum zainteresowania Księcia – ona, a nie influencerka czy inna przewożona postać. Kapota łączy przyziemne z baśniowym i podobnie starałem się pisać swój featuring na jego album, bazując na tym, co znam z życia, ale przeginając odległości, ilości, wagę, itd. – wspomina Ten Typ Mes. Po igraszkach na Tinderze, raper zorganizował Melo u kapoty, dostarczając odpowiednią ilość rozrywkowych wrażeń wersami w stylu: Chciała tu na chwilę, zostanie tu na tydzień/ Wyłączyła telefon, udaje, że nie żyje. 

Kapota do następnego singla zwerbował znanego sąsiada z Wrzeciona – Malika Montanę. Raperzy mają ewidentną słabość do bezpretensjonalnego i komicznego stylu Kapoty, gdyż na zbliżającym się debiucie pojawią się m.in. Peja, Tede, Ten Typ Mes. Na fanpage’u Księcia można również znaleźć zdjęcie z Popkiem, więc zastanawiamy się, czy to również nie będzie jeden z gości na KAPO DI TUTTI CAPI. W życiu byłego kucharza również pojawia się coraz więcej zaproszeń na płyty kolegów po muzycznym fachu. Kapota nawinął na mikstejpie Frostiego Rege w CROCCO DI LA BOY, a R.A.U wykorzystał  go w tanecznym utworze Dojadamy. Książe Kapota został też przedstawiony jako pierwszy gość na nowym albumie Tedego – Karmagedon. 

Co charakteryzuje styl utworów Kapoty? To przede wszystkim energetyczne kawałki, najczęściej w afrobeatowej stylistyce, gdzie dominują dynamiczne bębny i elektryczne wstawki. Podkłady spotykają się z szorstkim i kanciastym wokalem Kapoty, któremu jednak nie można odmówić charyzmy i naturalności w nawijaniu. Nawet jeśli warsztat wymaga jeszcze pracy, raper nadrabia braki w umiejętnościach pomysłem na siebie i liryką pisaną z przymrużeniem oka, choć bardzo dosadną. W świecie Kapoty nie ma miejsca na miłość dla służb mundurowych (pierdolić policję od zawsze na zawsze, to dla nas powszedni chleb), przestylizowanych hipsterów (frajer psika się mgiełką, zaraz wyjebie mu blachę) oraz panien kreujących sztuczny wizerunek na social mediach (wpisujesz ze lubisz podróże. I fitness bo dupę wypinasz na siłce, a prawda jest taka, że zamiast kurczaka wieczorem wpierdalasz pizzę). Zamiast tego w twórczości Kapoty jest dużo dobrej zabawy napędzanej głośną muzyką (głośniki na balkonie, całe osiedle tańczy), alkoholem i środkami odurzającymi (na stole 3 kreski to nie adidas). Jednak hedonistyczne życie to nie to, bo jak nam powiedział – woli unikać błędów kolegów z branży: Chciałbym nie ćpać i nie ruchać dziwek, bo to prowadzi do szybkiego upadku. Alkohol, narkotyki – całe to kurestwo wyjebać. 

Kapota to jednak przede wszystkim satyra najlepszego sortu i pokłady bezpretensjonalnego poczucia humoru: To ja byłem mordo dżokejem na koniu w logówce Ralpha Laurenta, W mych żyłach atrament błękitny jak niebo na wieczność jak pióro parkera, ćwierkają jaskółki, że z dupy są spółki, ty wróblu z logo twittera – to cytat. Mój styl to zabawa słowem, bo czasy najlepszej zabawy mam już za sobą. Teraz jest czas na zarabianie pieniędzy i rozwijanie tego, co tu się kurwa dzieje – tak temat nakreślił nam sam Kapota.

To nie może nie wypalić, wiec zero obaw o powrót do garów. Poza tym ja się niczego nie boję, bo wiem, co to ciężka praca – mówi nam na koniec Kapota, gdy pytamy czy ma wątpliwości co do dalszej kariery. Biorąc pod uwagę kolejne wykręcone i szalone bangery rapera przypomina nam się kumulacja, która pojawiała się na ekranie automatu do gry, gdy wyświetlił się napis Kapota. To nie może nie być hit. 

#Książę Kapota
POKAŻ KOMENTARZE
  • Nie mogę pozbyć się wrażenia że to jakiś eksperyment społeczny mający pokazać kondycję polskiego rapu, albo zwykł trolling. Z całym szacunkiem gość jest tak słaby że uszy bolą. To pokazuje jak działa marketing w polskim rapie. Liczy się opakowanie, promocja. Treść już niekoniecznie…

Najnowsze

Grafika do artykułu: Waka Flocka Flame zapowiada ostatni album w karierze. Ma wyjść jeszcze w tym roku

Waka Flocka Flame zapowiada ostatni album w karierze. Ma wyjść jeszcze w tym roku

Do czułej wiadomości, której adresatką była jego żona, Waka Flocka Flame dołączył zapowiedź nowego... i ostatniego albumu.

#Waka Flocka Flame
Grafika do artykułu: W czwartek do newonce.radio wpada Biały Tunel, najbardziej tajemnicza ekipa ostatnich miesięcy

W czwartek do newonce.radio wpada Biały Tunel, najbardziej tajemnicza ekipa ostatnich miesięcy

Kto za tym stoi? Jak będą brzmieć ich kawałki? Tego jeszcze nie wiemy, ale... możemy już zamówić w preorderze ich album.

Grafika do artykułu: Psy 3 szaleją w kinach, a my przypominamy 9 największych twardzieli w historii polskiej kinematografii

Psy 3 szaleją w kinach, a my przypominamy 9 największych twardzieli w historii polskiej kinematografii

17 stycznia w kinach zadebiutowała trzecia część Psów Władysława Pasikowskiego. Chociaż ...

#Andre
#Andrzej Kmicic
#Dario
Grafika do artykułu: O co właściwie chodzi z tym nieudanym pomnikiem 2Paca?

O co właściwie chodzi z tym nieudanym pomnikiem 2Paca?

Dla zatwardziałych miłośników sztuki takie dzieła to zapewne profanacja. Dla nas to świetna okazja, by pokazać wam inne nietrafione posągi.  

#Tupac
#2Pac
Grafika do artykułu: Wiosną ruszą zdjęcia do nowego filmu Martina Scorsese z Robertem De Niro i Leonardo DiCaprio

Wiosną ruszą zdjęcia do nowego filmu Martina Scorsese z Robertem De Niro i Leonardo DiCaprio

Jeśli wymowna, ostatnia scena Irlandczyka jest dla was pożegnaniem Martina Scorsese z kinem, to stary mistrz właśnie zagrał wam na n ...

#Leonardo DiCaprio
#Martin Scorsese
Grafika do artykułu: Wyjaśniamy, w jaki sposób Def Jam stał się światową potęgą rapową

Wyjaśniamy, w jaki sposób Def Jam stał się światową potęgą rapową

Legendarny label działa w branży od kilku dekad. I nadal jest jednym z najmocniejszych graczy. Jak to się stało?

#Def Jam
Grafika do artykułu: Nieziemska imba w Visioners Label. Pono opuszcza własną wytwórnię

Nieziemska imba w Visioners Label. Pono opuszcza własną wytwórnię

Latem ubiegłego roku Pono powołał do życia wytwórnię, która miała być docelowym miejscem dla weteranów. Zaczęło się obiecująco. Nakładem Visioners ukazała się efektowna reedycj ...

#Pono
#Visioners
Grafika do artykułu: Polskie filmy porno pozbawione kontekstu – to jest właśnie nasze nowe ulubione miejsce w sieci

Polskie filmy porno pozbawione kontekstu – to jest właśnie nasze nowe ulubione miejsce w sieci

Twitterowe konto polish porn without context w ciągu tygodnia zgromadziło 15 tysięcy obs ...

#podrywacze.pl
Grafika do artykułu: Równo 35 lat temu do sklepów trafił pierwszy rapowy album na CD. Jego autorami byli…

Równo 35 lat temu do sklepów trafił pierwszy rapowy album na CD. Jego autorami byli…

Oczywiście, że Run-DMC! I chociaż to rap, wydawnictwo nosiło nazwę King Of Rock. Świat jest pełen paradoksów.

#Run-DMC
Grafika do artykułu: Nie wychodzimy z lat 90. W tym roku zagramy w Captain Tsubasa: Rise of New Champions!

Nie wychodzimy z lat 90. W tym roku zagramy w Captain Tsubasa: Rise of New Champions!

Nie wiemy jeszcze, kiedy dokładnie ukaże się ten tytuł, ale na pewno stanie się to w 2020.

#Captain Tsubasa
POKAŻ WIĘCEJ
Store

newonce.paper #2

39.99 PLN

newonce.hoodie

199 PLN

newonce.paper #1

29.99 PLN

Szanowny Użytkowniku,

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (RODO), pragniemy przypomnieć Ci podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Klikając w przycisk z napisem „W PORZĄDKU”, potwierdzasz, że zgadzasz się na wymienione niżej działania.

W PORZĄDKU

Cookies, czyli ciasteczka

Wraz z naszymi partnerami wykorzystujemy pliki cookies, potocznie zwane ciasteczkami, oraz inne pokrewne technologie. Mają one na celu zapewnienie Twojego bezpieczeństwa i udoskonalanie naszego serwisu poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w preferencjach przeglądarki. Jeśli nie wprowadzisz zmian ustawień, informacje te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Pragniemy Cię zapewnić, że przechowywane przez nas dane osobowe są bezpieczne. Ich administratorem jest firma Skills Warsaw Michał Michalski z siedzibą w 00-161 Warszawa, ul. Anielewicza 9/25. Twoje dane osobowe są przetwarzane na zasadzie dobrowolności i będą przetwarzane tylko tak długo, jak długo są niezbędne do realizowania ww. celów lub do momentu, gdy wyrazisz skuteczny sprzeciw wobec ich przetwarzania. Co ważne, dostęp do nich ma tylko wyznaczony inspektor, a Tobie przysługuje prawo żądania dostępu do treści danych, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przenoszenia. Masz też prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie uzasadnionego interesu z przyczyn uzasadnionych Twoją szczególną sytuacją. Gdy uznasz, że firma Skills Warsaw Michał Michalski narusza przepisy Rozporządzenia RODO, masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

okiPopupPlugin-close