16-latek, który brzmi jak młodszy brat Earla Sweatshirta? Tak - nazywa się redveil i robi świetne rzeczy

redveil1.jpg
Instagram @whyredveil

To nie jest kolejny nastolatek, który postanowił zostać raperem. Ba, to nie jest nawet typowy debiutant, który z dnia na dzień staje się popularny dzięki wydaniu chwytliwego hitu. redveil pewnie nie trafi na listę Billboardu, ale to chłopak z ogromnym potencjałem.

redveil, czyli Marcus Morton, to szesnastolatek pochodzący z hrabstwa Prince George w stanie Maryland. Zaczął rapować już w wieku 12 lat, podpatrując brata, który korzystał z Fruity Loops. Niech jednak nie zmyli was wiek tego debiutanta, bo jego dojrzałość zjada niejednego dużo starszego rapera. W twórczości redveila słychać wpływy takich artystów, jak Earl Sweatshirt i Joey Bada$$, choć on sam wśród swoich głównych inspiracji wymienia jeszcze Tylera, The Creatora, Kendricka Lamara i J.Cole’a.

Pomimo tego, że do tej pory mieliśmy okazję usłyszeć zaledwie kilkanaście numerów redveila, to nastolatek wyraźnie wyróżnia się na tle poprzedników dzięki unikalnemu stylowi; to cross jazzu, soulu i r'n'b, niczym z katalogu Stones Throw. Pewnie te kilkanaście lat temu byłby przyrównywany do wykonawców kalifornijskiego labelu, ale dziś taka muzyka już nie jest w peaku popularności, co tylko pokazuje, że mamy do czynienia z gościem, który modom się nie kłania. Zaczęło się od napisanego w dwa dni Soulfood. Z pomocą rozpoznawalnych kont rapowych na Twitterze, takich jak Shrek Knows Rap, które zretweetowało fragment klipu redveila, newcomer nie tylko trafił do szerszego grona, ale też zyskał aprobatę członka Brockhampton, Doma McLennona.

Jego pierwszy album, Bittersweet Cry, trafił na YouTube pod koniec zeszłego roku. Premiera krążka Niagara, która miała miejsce w zeszłym miesiącu, została okrzyknięta przez portal WVCW historycznym momentem w historii współczesnego hip-hopu, ale my nieco chłodniej określilibyśmy go po prostu jednym z najlepszych rapowych albumów tego roku. 10 numerów stanowi mistrzowski popis zróżnicowanych zdolności redveila - trafne wersy, opisujące sytuację czarnoskórego nastolatka poszukującego swojego miejsca w Ameryce XXI wieku, tworzą kompletny projekt, łączący brzmienia zarówno rapowe, jak i popowe, soulowe i lo-fi. Zaangażowana treść bardziej pasuje do hip-hopowego weterana niż małolata, dlatego to właśnie redveila widzimy w czołówce raperów kolejnych lat. Fajnie, że w tak młodym wieku redveil nawija już o czymś, a jeszcze fajniej - że robi to dobrze.

Kariera Mortona powoli się rozwija, a on sam przyznaje, że ma zamiar poświęcić jej więcej czasu… jak tylko ukończy szkołę średnią. Oprócz rapowania, redveil planuje rozwijać swoją zajawkę streetwearową i wystartować z własną marką odzieżową, nad którą pracuje od lat (zaznaczmy w tym momencie raz jeszcze, że sam ma dopiero 16).

Jedno jest pewne - na tego gracza trzeba mieć oko, bo bardzo możliwe, że za parę lat będziecie mogli się pochwalić, że słuchaliście jego numerów jak jeszcze był nastolatkiem. My też piszemy o nim jako pierwsi w kraju, więc liczymy, że redveilowi pyknie. I choć twórczość Marcusa Mortona nie jest nastawiona na główny nurt, to jego przekazu nie można zignorować, ponieważ jeśli utrzyma swoją trajektorię, będzie godnym następcą najlepszych.

Podziel się lub zapisz
Karina Lachmirowicz
Jedyna dziewczyna w redakcji newonce.net i najmłodszy członek niuansowej ekipy. Pisze o modzie i serialach, ale nie stroni też od zagranicznego rapu.