5 kanałów na YouTube, które powinniście śledzić, jeśli chcecie być na bieżąco z polskim podziemiem rapowym

pjimage-43.jpg

O ile amerykański underground najłatwiej śledzić na soundcloudzie, to nasz rodzimy drugi obieg widać najlepiej na youtube. To tam trafiają najświeższe numery młodocianych raperów rozpoczynających dopiero swoją przygodę z mikrofonem, i to tam też istnieją kanały, które służą im za platformę do zaprezentowania swoich rymowanych wizji.

Ciut zbyt nieformalne żeby nazwać je wytwórniami, a jednocześnie zdecydowanie za szeroko patrzące na środowisko, żeby kojarzyć je z konkretnymi artystami. Oto kilka z nich:

1
Alcomindz

Pionierzy naszego rodzimego trapu, swoje zasługi dla sceny mają nie tylko na rejestrowanych przez siebie numerach, ale również w cudzych trackach, które od lat wrzucają na swój kanał. Swoiste drafty, które urządzają w poszukiwaniu młodych talentów przeszli min. Bedoes, Kaz Bałagane z Belmondziakiem czy Szpaku. I choć promotorska aktywność Koldiego jest równie zdezorganizowana, jak jego ścieżka twórcza, to gdy zauważa on jakiś talent, zwykle warto zapamiętać tę ksywkę, bo może być o niej już za moment naprawdę głośno. Czy taka przyszłość stoi przed aktualnie pojawiającymi się na kanale Raxxitym, rawkidem czy Euglasem czas pokaże. Dotychczasowe wybory Alcomindz każą jednak śledzić ich szlaki ciut baczniej niż innych młodych kotów.

2
Hashashins

Kanał (Hashashins) szybko stał się miejscem bardzo osobliwym. Miejscem gdzieś poza głównym nurtem, które praktycznie bez promocji przyciąga ludzi spragnionych alternatywnego pomysłu na hip-hop i gatunki mu pokrewne. Co tam znajdziecie? Wszystko. Od inspirowanych metalem trapów nagranych w lo-fi, po chillujące cloudrapowe produkcje. Na jednym narkotyczno-werterowskie refleksje, na drugim teksty ryzykownie balansujące na granicy grafomanii. Raz zarapowane, raz zaśpiewane, nierzadko wykrzyczane. Połączone wspólnym mianownikiem - wyrażanych emocji. - pisaliśmy w zeszłym roku o inicjatywie Deysa i Zero przez, której progi przewinęli przez lata jej działania tacy zawodnicy jak Szulinio, Młodszy Joe, Młody Osa czy - z buta otwierający sobie właśnie drzwi do kariery - schafter. A, że zdanie, które wtedy zamieściliśmy - skojarzenie z raczej stygmatyzowaną dziś, a popularną kilka lat temu subkulturą emo nie jest tu całkowicie błędne - dziś nieco się zdezaktualizowało, polecenia od Hashashins są aktualnie jednymi z bardziej wiarygodnych.

3
Health & Nature THC Television

Choć kanał skupiony wokół barwnych postaci Pikersa i MFC bardziej niż promocji młodych talentów służy muzycznym wygrzewkom założycieli Health & Nature, pośród zapełniających go prymitywistycznych, klubowych hybryd, da się na nim również znaleźć i DJskie rutyny DJ’a Lutera One, i producenckie dokonania MVZR’a, i gościnne udziały tak różnych od siebie postaci jak Young Igi, Szamz i Bella Ćwir. W dobie zalewu rozemocjonowanych tracków zainspirowanych twórczością Lil Peepa czy X’a, dobrze jest natomiast zabłądzić czasem w nieco inne rejony sceny - obszary na których post-internetowe podejście do świat przekłada się w równym stopniu na grafikę, co mocno eklektyczną warstwę dźwiękową i spójny w swoim chaotycznym wydźwięku, przejarany przekaz składu. Bo jest to doprawdy full flava patology.

4
Kstyk

Jest to bardzo fajna inicjatywa umożliwiająca ciekawym twórcom wyjść na powierzchnię. Myślę, że Kstyk miał wpływ na mój rozwój. - mówił nam ostatnio w wywiadzie Schafter, a te dwa krótkie zdanka dobrze podsumowują rolę jaką pełni aktualnie na mapie rodzimego rapowego undergroundu internetowy komentator i promotor znany jako Kstyk. Od cieszących się sporą nienawiścią hejterów wpisów jakie zamieszczał pod cudzymi filmami, przez bloga na którym szerzej opisywał wybrane zjawiska, aż po kanał na youtube na którym publikuje nagrania swoich rapujących faworytów, Sebastian Cierniak wyrósł ostatnimi laty na jednego z naczelnych influencerów krajowego środowiska rapowego. Już lata temu wieścił on karierę czekającą ReTo, dobre kilkanaście miesięcy temu prezentował szerszym gremiom twórczość Gverilli, a pośród jego niedawnych typów przewija się min. wspomniany już Schafter. I choć z jego gustem nie zawsze jest nam po drodze, to bez wątpienia swój brzmieniowy smak on posiada i nie dziwi nas zupełnie to, że o zdanie w kwestii tego co z rodzimego podziemia warto wyciągnąć na powierzchnię pyta go od niedawna radiowa Czwórka, a jego kanał śledzi na pewno sporo wytwórnianych A&Rów.

5
Niebo Nie Jest Limitem

Choć nie miało być w tym zestawieniu klasycznie pojmowanych wytwórni, to gdyby większa ilość labeli do swoich kanałów na youtube podchodziła w równie otwarty sposób jak NNJL, to z wielką chęcią dopisalibyśmy je do tej listy. Bo choć to sieciowe dziecko Gedza służy za platformę promocyjną wydawnictw wypuszczanych pod szyldem Niebo Nie Jest Limitem, to na jego łamach nie pojawiają się tylko instrumentalne tracki pochodzące z kolejnych odsłon kompilacji Synesthesia czy nagrania Patera i Gedziuli. Można tu bowiem znaleźć i wczesne numery Mielzkiego, i pojedyncze tracki od Vae Vistica czy Fonciaka, i remixy amerykańskich szlagierów autorstwa głównodowodzącego całej tej czeredy, którego - swoją drogą - zawsze ceniliśmy ciut bardziej jako producenta niż MC. I może właśnie z tego względu - obok kanału Czeluści - youtube NNJL może też posłużyć za jeden z lepszych przeglądów tego co aktualnie w rodzimym światku elektroniczno-bitowy piszczy, tłucze i zgrzyta.

Podziel się lub zapisz
Filip Kalinowski
Dziennikarz muzyczny, kompendium wiedzy na tematy wszelakie. Poza tym muzyk, słuchacz i pasjonat, który swoimi fascynacjami muzycznymi dzieli się na antenie newonce.radio w audycji ZA DALEKI ODLOT w co drugi czwartek od północy.