Autorka "Placu Zbawiciela", Joanna Kos-Krauze, mocno skrytykowała Patryka Vegę na antenie newonce.radio

Zobacz również:Patryk Vega zapowiada film o koronawirusie, zakłada platformę VOD i... chce przestać kręcić w Polsce
Patryk-Vega.jpg

W ostatnim odcinku Michał Walkiewicz rozmawiał m.in. z reżyserką i członkinią Gildii Reżyserów Joanną Kos-Krauze. I nie mógł nie poruszyć wątku, o którym nie tak dawno temu było bardzo głośno.

Chodzi oczywiście o sprawę Patryka Vegi i Konrada Niewolskiego, dwójki reżyserów, którzy kręcili swoje nowe filmy już po wybuchu pandemii, co wywołało burzę w środowisku filmowym. Niewolski zadeklarował, że plan zdjęciowy zostaje zatrzymany do 11 kwietnia (czyli miałby ruszyć za dwa dni - nie wiemy jeszcze, czy to w ogóle się wydarzy), natomiast Vega nie odpowiedział na zarzuty i, według plotek, kręcił dalej.

Między innymi o to Michał Walkiewicz zapytał podczas programu swojego gościa, Joannę Kos-Krauze, którą znacie z takich filmów jak Plac Zbawiciela, Mój Nikifor czy Papusza.

Gildia Reżyserów wystosowała stanowisko - nie popieramy prowadzenia planów filmowych podczas pandemii. To jest szokujące. Pomijam, co to są za filmy, dla kogo robione i o czym, ale to szokujące w stosunku do pielęgniarek, lekarzy, rodzin tych ludzi. Czy rodziny tych ludzi wiedzą, dokąd oni chodzili? Upatruję tu wielkiego błędu, że nie nastąpiła aktualizacja w rozporządzeniu premiera Glińskiego, naszego ministra kultury, on zakazując imprez masowych powinien też objąć tym plany filmowe. Tu nie może nikt opowiadać, że oni chodzą jak do zakładu pracy, to nie jest zakład pracy. Były interwencje policji, straży miejskiej, sztabu kryzysowego i nikt nie jest w stanie tego zatrzymać. Trzeba to powiedzieć: tu jest wykorzystywana perfidnie i cynicznie jakaś luka prawna. Przecież część tych ludzi powinna mieć zrobione testy i być objęta kwarantanną, proszę pamiętać o rotacji ludzi, mnóstwo osób przypadkowych, codziennie inni statyści, nikt nie wie, czy oni są zdrowi! To jest moja prywatna refleksja - zdumiewa mnie postawa aktorów. Tam pracują ludzie z dużymi nazwiskami, którzy gdyby się nie zgodzili, to zatrzymaliby ten plan. Ale to już kwestia ich sumienia. Reszta środowiska zachowuje się solidarnie, stanęło 200 planów filmowych, wszyscy nie mają pracy - mówiła Kos-Krauze w newonce.radio.

Kilkanaście dni temu o to samo zapytaliśmy autora m.in. Lejdis, Andrzeja Saramonowicza. Jeśli pandemia będzie się rozwijać w Polsce tak dramatycznie jak we Włoszech czy Hiszpanii, a zmarłych liczyć będziemy w tysiącach, to Patryk Vega może zostać zapamiętany jako człowiek, który nie wykazał się należytą wrażliwością. Na jego miejscu nie lekceważyłbym takiego ciężaru. Ludzie równie entuzjastycznie kochają artystów, co potrafią ich nienawidzić - mówił w wywiadzie dla newonce.net reżyser.

Cały program Walkie-Talkie, którego gośćmi byli też krytycy Tomasz Raczek i Kaja Klimek, znajdziecie tutaj.

Micha-Walkiewicz.jpg
Tomasz-Raczek-ZOOM.jpg
Podziel się lub zapisz
Redakcja newonce
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.