Banksy po raz pierwszy udostępnił nagranie, na którym możemy go zobaczyć. Nowe dzieło nawiązuje do koronawirusa

Zobacz również:Koronawirus, śmierć Kobe Bryanta, protesty w USA i na Białorusi... Wybraliśmy 8 zdjęć, które są portretem 2020
banksy1.jpg
Banksy Instagram

Czy właśnie rozwiązała się jedna z największych zagadek w popkulturze? Nie, bo tożsamość artysty nadal pozostaje nieznana, ale to pierwszy film, na którym pokazał się publicznie we własnej osobie.

Tym razem anonimowy artysta graffiti przejął londyńskie metro. Na nagraniu opublikowanym na Instagramie widać, jak Banksy wsiada na stacji, po czym wykonuje dzieło z charakterystycznym wizerunkiem szczura. Gryzoniom towarzyszą maseczki ochronne i niebieska farba w sprayu, która przypomina płyn do dezynfekcji. Najnowsze graffiti jest komentarzem do aktualnej debaty w Wielkiej Brytanii, dotyczącej obowiązku zasłaniania twarzy w sklepach w związku z panującą pandemią koronawirusa. Minister zdrowia, Matt Hancock potwierdził, że kupujący będą musieli nosić nakrycia twarzy, a nowy wymóg wejdzie w życie w piątek 24 lipca.

Sam Banksy (prawdopodobnie) pojawia się w filmie, ubrany jak członek ekipy sprzątającej: w kombinezonie ochronnym, goglach, masce, rękawiczkach i czapce, co maksymalnie utrudnia jego rozpoznanie. Ale możliwe też, że osoba widoczna na nagraniu jest jedynie wykonawcą projektu przygotowanego przez prawdziwego artystę. Na koniec grafficiarz zostawia podpis na peronie: I get lockdown, a na drzwiach w wagonie: But I get up again, czemu towarzyszy refren Tubthumping grupy Chumbawamba.

Zarząd londyńskiego transportu potwierdził, że dzieło zostało usunięte z powodu surowych wytycznych w związku z umieszczaniem rysunków w przestrzeni publicznej. Jednocześnie władze poinformowały, że chciałyby, aby Banksy odtworzył swoją pracę w odpowiednim miejscu. A mógł to być jeden z najdroższych wagonów świata…

Film pod tytułem If you don’t mask - you don’t get to pierwszy manifest Banksy’ego od początku czerwca, kiedy zaproponował rozwiązanie konfliktu związanego z posągiem Edwarda Colstona. Banksy, you’re the GOAT!

Podziel się lub zapisz
Karina Lachmirowicz
Jedyna dziewczyna w redakcji newonce.net i najmłodszy członek niuansowej ekipy. Pisze o modzie i serialach, ale nie stroni też od zagranicznego rapu.