Co sprawiło, że podcasty i audiobooki stały się tak popularne?

62c3f6371ef6760d6d66480479e20a81-2.jpg

Ciekawostka nr 1 - nazwa podcast powstała w roku 2004. Ciekawostka nr 2 - jest zbitką słów iPod i broadcast.

Wymyślił ją Ben Hammersley, dziennikarz The Guardian, który w 2004 roku w tekście Audible Revolution użył zwrotu podcasting. Z perspektywy czasu wszystko wydaje się oczywiste. Odtwarzacze mp3, jak iPod firmy Apple, tanie oprogramowanie do produkcji dźwięku, blogowanie; wszystkie składniki potrzebne do wywołania nowego boomu. Ale jak go nazwać? Audioblogowanie? Podcasting? Guerrilla media? - pytał dziennikarz. Nie byłoby bowiem podcastów i audiobooków, gdyby nie przenośne urządzenia do odtwarzania plików cyfrowych. Takie jak obecny wówczas na rynku iPod.

To był 2004, a rok później Apple dodało do iTunes Store ponad 3000 darmowych plików audio do odsłuchania. Potencjał nowego medium wyczuli najwięksi. Jedną z pierwszych podcastowych gwiazd był Ricky Gervais, którego Ricky Gervais Show można było kupić i odsłuchać za pośrednictwem audible.co.uk. O wiele dłuższą historię mają za to audiobooki, ale w ich przypadku jest ona ściśle powiązana ze znanymi od dawna nośnikami. Pierwsze czytane na taśmach teksty i książki to lata 30. XX wieku. Później rzecz jasna trafiały na winyle, kasety magnetofonowe czy kompakty, ba, w 1955 roku powstała Listening Library, firma dystrybuująca audiobooki do szkół czy szpitali. Co istotne - sporą grupą odbiorców byli niewidomi, dla których często była to jedyna możliwość kontaktu z literaturą.

Dziś podcasty i audiobooki cieszą się ogromną popularnością. Popularnością, która przyszła dość niespodziewanie. O podcastach mówiło się, mówiło, a potem wyszło na to, że słuchają ich wszyscy. Audiobooki przez lata kojarzyły się ze starszym lektorem, który piękną polszczyzną zasuwał z taśmy wiersze Konopnickiej, a dziś to często superprodukcje z setkami aktorów i bogatym udźwiękowieniem.

I to pierwszy powód ich popularności - profesjonalizacja. Sięgając po podcast czy audiobook nie czujemy, żebyśmy grzebali w zakurzonej bibliotece. Taki Joe Rogan to medialne nazwisko numer jeden w USA, nawet jeśli czasem trudno wytrzymać te wielogodzinne gadki. Antologia Polskiego Cyberpunka jest z kolei crossem książki, kina i koncertu; świetna treść, dobre role aktorskie, no i wszechobecna muzyka Steeza. To nie tyle nowy wymiar literatury, ile nowy wymiar pochłaniania tekstów kultury, który jednocześnie oddziałuje na wszystkie zmysły.

(posłuchaj całego opowiadania Roberta M. Wegnera z Antologii Polskiego Cyberpunka)

Na pewno podcasty i audiobooki mocno dopasowały się do współczesnego życia. Niestety, ale wszyscy umiemy w multitasking, nawet jeśli głupio się do tego przyznać. Lata temu gazetę czy książkę można było poczytać co najwyżej w autobusie, ale już łączenie ich z joggingiem groziło połamaniem się w najbliższym rowie, którego oczywiście nie zauważyliśmy. Teraz ze słuchwkami na uszach robimy praktycznie wszystko.

I jeszcze jedno - poza multitaskingiem to także era informacji instant. Jesteśmy bombardowani treściami i potrzebujemy selekcji, podanych w jak najprostszej formie. Tu świetnie sprawdzają się właśnie podcasty, które - co istotne - możemy odsłuchać w dowolnym momencie. Nie musimy czekać na jakąkolwiek audycję radiową o tej i o tej, skoro możemy robić wtedy co innego, a i tak później ją sprawdzić. Zresztą robicie tak z podcastami newonce.radio, to co wam będziemy mówić.

Jeśli zastanawiacie się, co wrzucić na pierwszy ogień przygody z audiobookami, totalnie polecamy wam ofertę Empik Go. Co konkretnie? Ilu czytelników, tyle gustów, dlatego wskazujemy rzeczy z zupełnie różnych półek stylistycznych:

Fucking Bornholm.jpg

Fucking Bornholm

Poznajcie czwórkę głównych bohaterów. Maja i Hubert to małżeństwo - pozornie udane, ale kobieta czuje, że jej uczucia do męża słabną. Dawid to ich najbliższy przyjaciel, który dopiero co się rozwiódł. A Nina poznała Dawida na Tinderze. Jest od niego młodsza, studiuje psychologię i... nie wie, co chce dalej robić w życiu. Szczery portret pokolenia współczesnych 40-latków, niby ułożonych, w rzeczywistości zagubionych w dzisiejszym świecie.

Dublerka.jpg

Dublerka

Miejsce? Londyńska akademia sztuk scenicznych. Osoby? Cztery młode kobiety. Dotąd przyjaciółki, ale teraz rywalki. A gdzieś w tym wszystkim odbijają się echa toksycznej, matczynej miłości oraz obsesyjne marzenie o występach na dużej scenie. W głównych rolach usłyszymy Marię Seweryn, Annę Dereszowską, Paulinę Holtz i Małgorzatę Lewińską. Dramat psychologiczny, który koncentruje się na sferze kobiecych uczuć... co nie znaczy, że słuchacze - faceci się w tym nie odnajdą.

Chaos.jpg

Chaos

Superprodukcja Empik Go według powieści Roberta J. Schmidta, czyli 10-godzinny, zrealizowany z rozmachem serial, który podzielono na 13 odcinków. Z czasów pandemii przenosimy się do... świata zarazy, a konkretnie do Wrocławia roku 1963, gdzie rodzi się dziwna choroba. Zmarli w wyniku czarnej ospy pacjenci izolatoriów powstają jako nieumarli odmieńcy, a ludzkość staje w obliczu niewyobrażalnego zagrożenia. Technicznie to majstersztyk! W tej historii z zombiakami w roli głównej wykorzystano technikę dźwięku 3D,która silnie oddziałuje na zmysły i w sposób globalny uruchamia wyobraźnię przestrzenną odbiorców. Głosów postaciom użyczyli m.in. Piotr Adamczyk, Jacek Braciak czy Marian Dziędziel.

Edukacja.jpg

Edukacja

Czyli ciąg dalszy Emigracji. Najsłynniejszy autor internetowych past pochyla się nad swoimi czasami studenckimi. I wspomina szemrane znajomości z osiedlowymi dilerami, wspólne mieszkanie z rodzicami, czy wreszcie staże, które prowadzą go w wiele osobliwych miejsc - między innymi na Powązki, na dokonywanie transakcji w Pałacu Kultury czy... biesiadę w podwarszawskiej knajpie. Z kogo się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie - pisał kiedyś Mikołaj Gogol. Dzisiaj to samo możemy powiedzieć o naszym odbiorze książek Malcolma XD.

Kroniki koronawirusowejpg.jpg

Kroniki koronawirusowe

Pamiętacie jeszcze, co działo się w Polsce na samym początku pandemii koronawirusa? Masowe wykupywanie papieru toaletowego, kolejki, lęk przed nieznanym... Tymczasem w piwnicznej kanciapie członkowie pewnej stołecznej wspólnoty mieszkaniowej postanowili dokonać samosądu na dozorcy, którego oskarżają o rozsiewanie koronawirusa. Okazuje się jednak, że pomylili go z chorobą weneryczną. A potem Główny Bohater, Malinoska, Marian, dozorca i inni będą musieli przedrzeć się przez otoczoną militarnym kordonem Warszawę. Malcolm XD w swoim stylu piętnuje przywary Polaków, a my chcemy tego słuchać.

Bonusowo sprawdźcie też cyberpunkowe propozycje od Empik Go. O Antologii Polskiego Cyberpunka pisaliśmy na łamach newonce. Natomiast inny audiobook w tym klimacie to Cyberpunk Girls. Opowiadania. Ich bohaterkami są: Keira, kurierka, która ledwo uszła z życiem po zakażeniu koronawirusem, ale wie już, że nie ma szans na opiekę medyczną ani stałe zatrudnienie, Rita - pani inspektor, która nagina procedury, by schwytać sprawców porwań małych dzieci, Tyana - tajemnicza dziewczyna w króliczej masce, Rubble - legenda nielegalnych wyścigów motocyklowych oraz zamieszkała na odciętej od świata wyspie Amber. Brzmi ciekawie? Nawet bardzo.

Jeśli zastanawiacie się, czego spróbować na początku przygody z audiobookami, totalnie polecamy wam ofertę Empik Go. Poza Antologią Polskiego Cyberpunka złapiecie tam między innymi mocno kobiecy dramat psychologiczny Dublerka, serial Chaos, czyli trochę science-fiction, a trochę najnowsza historia Polski, obyczajowy Fucking Bornholm, który pod koniec 2021 r. trafi także do kin czy rzeczy od naszego człowieka Malcolma XD: Kroniki Koronawirusowe i Edukację. Czyli oferta dla absolutnie każdego zajawkowicza literatury, filmu i popkultury.

A jeżeli jeszcze nigdy nie korzystaliście z Empik Go, to łapcie na przywitanie specjalny kod, który uprawnia do 30 dni czytania i słuchania za darmo w aplikacji. Aktywujecie go na www.empik.com/gofree, a potem możecie już wybierać spośród 13 tys. audiobooków i podcastów oraz ponad 30 tys. e-booków. Kod to: cyberpunk30

Podziel się lub zapisz
Redakcja newonce
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.