Facebook stworzył raport o polskiej Generacji Z. Czego się o niej dowiadujemy?

Bartek Kloch 2 (1).jpeg

Pokolenie Z nie tylko jest nową grupą odbiorców, którą marki muszą rozgryźć. To pokolenie, reprezentujące całkowitą zmianę perspektywy i postrzegania otaczającego nas świata, nieznaną dla żadnej z wcześniejszych generacji. Zrozumienie wartości i potrzeb Generacji Z powinno leżeć w interesie każdej marki na rynku.

Meet The Future to raport o pokoleniu Z przygotowany przez polski oddział Facebooka, do którego zaproszono krajowych przedstawicieli generacji: Karolinę Dubiel (@girlsinaerospace) - szesnastoletnią założycielkę fundacji Girls in Aerospace Foundation, Emmę Szpurę (@ptasiamama) - aktywistkę ratującą miejskie gołębie, Bartka Klocha (@saintfluencer) - twórcę działającego na rzecz osób z niepełnosprawnościami i Michała Kiwerskiego (@kiwerski) - aktywistę ekologicznego. W raporcie znajdziemy inspirujące historie młodych ludzi, którzy swoje kanały na Facebooku i Instagramie, traktują jako miejsce walki o sprawy, które są bliskie ich sercu. Raport to również przewodnik dla marek, które chcą trafić do przedstawicieli Generacji Z, ale nie do końca wiedzą, jak to zrobić.

Ludzie z Generacji Z wychowali się w sieci, gdzie poruszają się o wiele sprawniej niż ich starsi koledzy i koleżanki - 87% przedstawicieli tego pokolenia przynajmniej raz dziennie loguje się na Instagram. Ogromny nacisk kładą na rozwój osobisty i zawodowy, działają na rzecz poprawy klimatu, a takie pojęcia jak równość i tolerancja są dla nich absolutnie oczywiste. W świecie Gen Z nie ma miejsca na dyskryminowanie kogokolwiek ze względu na rasę, wygląd czy orientację. I tego samego oczekują od marek. Nie, że tylko modny brand - ważne są wartości, jakie za nim stoją. Na przykład angażowanie się w kampanie społeczne czy działania na rzecz ochrony środowiska. Kto tego nie robi, w ich oczach wypada z gry.

Na raport składa się kilka części. W wywiadach z przedstawicielami Generacji Z - Emmą Szpurą, Bartkiem Klochem i Karoliną Dubiel - dowiadujemy się z pierwszej ręki o tym, kim są współcześni młodzi Polacy. A są inni niż ci starsi - może i przejawiają się większym indywidualizmem, co nie każdemu może się podobać, ale równocześnie nie gonią zachłannie za kasą, jak robili to ich rówieśnicy u progu raczkującego dopiero kapitalizmu (kto pamięta modny termin yuppies?). Zamiast tego działają - na rzecz inicjatyw różnych, ale zawsze takich, w które wierzą. Jestem fanem dystansu do własnych niedoskonałości, niezależnie czy dotyczą one ciała, cech charakteru czy zachowań. Nie musimy być wobec siebie tak surowi i krytyczni, uśmiech potrafi rozładować wszelkiego rodzaju napięcia - mówi Bartek Kloch, który online'owo pomaga rówieśnikom z niepełnosprawnościami. Na początku propagował oddawanie krwi, ale z czasem, gdy zauważył, jak wielką uwagę przykuwa jego własna niepełnosprawność, postanowił zrobić z tego swój znak rozpoznawczy. I pokazać innym osobom, które nie są w pełni sprawne, że to, czego niektóre z nich mogą się wstydzić, jest tak naprawdę czymś wyjątkowym, bo wyróżniającym ich z tłumu.

Jest też tekst o tym, jak bardzo świadomymi konsumentami są “zetki”. Jest materiał o dobrostanie psychicznym, który niezmiernie mocno interesuje genzetów. Plus oczywiście dział dotyczący aktywizmu społecznego oraz działań na rzecz poprawy klimatu.

Mamy zatem pokolenie specyficzne, ale niezwykle zaangażowane. Takie, które nie da się łatwo nabrać na proste slogany. I bardzo źle reagujące na jakiekolwiek próby zaszufladkowania. Jak do nich dotrzeć? Niech pierwszym krokiem będzie dla was przeczytanie raportu Meet The Future (tu link). A potem odsłuchanie rozmowy z Ewą Tumanow (Facebook Polska) i Bartkiem Klochem, która odbyła się na antenie newonce.radio. Poznajcie przyszłość, bo jest tuż, tuż.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.