HOT16CHALLENGE2: podsumowujemy najciekawsze wydarzenia ostatniego weekendu

Zobacz również:Sobota wrzucił swoją zwrotkę #Hot16Challenge2 i ogłasza, że odchodzi z rapu
Szpaku.jpg

Początek drugiej odsłony wyzwania Solara stanął pod znakiem opóźnień, ekscentrycznych wykonawców i niepurystycznych rozwiązań, co wzbudziło na tyle dużo kontrowersji, że SBM Label musiało wystosować kilka słów wyjaśnienia. HOT16CHALLENGE2 wywołuje biegunowe emocje, ale przynajmniej nikt nie zarzuci, że jest jak w polskim filmie: nuda, nic się nie dzieje, proszę pana.

Istnieje podobno chińskie przekleństwo, które głosi: oby wszystkie twoje marzenia się spełniły. Żartobliwie można by napisać, że przekonał się o tym Taco Hemingway, który otworzył puszkę Pandory, nominując Klocucha. Biorąc pod uwagę wcześniejsze dokonania legendy polskiego YouTube'a - m.in. aezakmihuba buba - jego udziału w akcji nie można rozpatrywać w kategoriach nie-wiadomo-jakiego zaskoczenia. Takim jest już z pewnością szesnastka Norbiego, nagrana błyskawicznie po otrzymaniu misji od Klocucha.

Freakowa odnoga challenge'u rozkręciła się na całego, a istnieje ryzyko, że zaraz naprawdę zrobi się z tego Fame MMA. Nominacje otrzymali w końcu Rafał Brzozowski, ksiądz Mateusz, Tomasz Karolak, Kuba Wojewódzki i Natalia Kukulska. Z ciekawą inicjatywą w tym kontekście wyszedł Krzysztof Gonciarz, który otworzył nitkę #brzydka16challenge.

Dobra, wracamy z Narnii do świata realnego i reprezentantów SBM. Lanek - autor połowy beatów w #HOT16CHALLENGE2 - stworzył kompletny, monumentalny utwór w stylu późnego Kanye Westa czy Bon Ivera. Jego polskie Ultralight Beam robiłoby jeszcze bardziej piorunujące wrażenie, gdyby nie warsztat wokalny. O ile muzyka to joga bonito, na poziomie delivery mamy raczej do czynienia ze środkiem tabeli Championship.

Z różnych przyczyn zasadę 72 godzin złamali Białas i Bedoes, ale ich szesnastki ostatecznie wjechały w weekend. Ten pierwszy wykorzystał okazję, żeby zabrać głos w sprawie Bonusa RPK, a drugi z kolei dostarczył nadekspresyjny break up song z licznymi follow-upami do wcześniejszych kawałków. Pod względem wyczucia czasu absolutny rekord ustanowił jednak Spinache, który odpowiedział na nominację Danny'ego po... blisko sześciu latach!

Największy rozdźwięk w redakcji wywołał Miły ATZ. O ile nikt nie kwestionuje umiejętności i stylu autora Czarnego Swingu, poważne wątpliwości budzi odgrzebywanie numeru sprzed trzech lat. Umówmy się, że gdyby stało się to regułą - z fajnego wydarzenia zrobiłby się nam kącik archeologiczny.

Zmobilizowane na całego Def Jam Recordings Poland reprezentują także Rosalie. oraz Hodak (to już poniedziałkowy wykon), jak również Vito Bambino z Bitaminy, który przygotował nagranie w formule unplugged, gdzie można dopatrywać się niejako kontynuacji tego, co w poprzedniej edycji zrobił Pono.

- Pytałem: Sokół, kiedy złoto? Już nie pytam/To jedenaście platyn i to na pięciu płytach - rapuje Kękę, nawiązując do klasycznego wejścia z jesieni 2014 roku. Piotrek zapisuje w ten sposób kolejną kartkę w pamiętniku i pokazuje, jak wiele zmieniło się od tamtego czasu. Patrząc globalnie - na scenie zmieniło się choćby to, że pięć lat temu jeszcze nikt nie słyszał o Szpaku. Teraz - jako posiadacz dwóch platyn i złota - Młody Simba dołącza do zabawy... zapominając o zasadach social distancingu, he he.

Nominacje w weekend otrzymali m.in. Pezet, Sokół, Paluch, Borixon, Kaz Bałagane i Gedz, co może oznaczać, że przed nami bardzo emocjonujące dni. Najważniejsze, że #HOT16CHALLENGE2 spełnia charytatywne założenia. Na pomoc lekarzom i szpitalom w walce z koronawirusem zebrano już grubo ponad 300 tysięcy złotych.

Podziel się lub zapisz
Redakcja newonce
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.