Które z letnich festiwali muzycznych odbędą się, a które nie?

Open'er Festival 2016 - Day 1
fot. Gaelle Beri/Redferns/GettyImages

Dzisiaj dowiedzieliśmy się o tym, że tegoroczna edycja katowickiego OFF Festivalu została przełożona na przyszłe lato. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w przypadku innych dużych imprez.

Wygląda tak, że niektóre się odbędą, niektóre nie, a zamiast niektórych widzowie dostaną nieco inne, bardziej kameralne wersje festiwali. I na tym moglibyśmy złośliwie zakończyć ten tekst, ale nic z tego. Lećmy po kolei.

Open'er Festival

Kiedy w listopadzie 2020 roku Mikołaj Ziółkowski był gościem newonce.radio, zapewniał, że Open'er stuprocentowo się odbędzie, ale nie wyrokował, w jakiej formie. Dziwiliśmy się, bo to jeszcze był ten czas, kiedy liczba zaszczepionych Polaków wynosiła okrągłe zero, a wśród 20-30 latków panowało przeświadczenie, że normalność wróci, ale może w 2023.

Tymczasem szef Alter Artu nie zmyślał. Open'er faktycznie wpisuje się na listę festiwalowego lata, ale nie jako wielka, czterodniowa impreza, a rozciągnięty na ponad miesiąc cykl koncertów polskich gwiazd. Trzeba przyznać, że gwiazd z topki - w Gdyni zagrają Dawid Podsiadło (trzy razy), Quebonafide (dwa razy), Pezet, Sokół, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Brodka, The Dumplings... A to jeszcze nie wszystkie ogłoszone nazwy i nazwiska.

Co z tradycyjnym Open'erem? Powróci za rok. Na razie znamy sześciu wykonawców, wśród których największe nazwy to Twenty One Pilots i The Chemical Brothers. Z tymi ostatnimi sytuacja jest wyjątkowa; zagrają bowiem dokładnie (co do dnia!) 20 lat po swoim koncercie na pierwszej edycji Open'era, gdy festiwal odbywał się jeszcze w Warszawie.

Gdzie? Gdynia

Kiedy? 15 lipca - 22 sierpnia

FB

Orange Warsaw Festival, Kraków Live Festival

W przypadku dwóch pozostałych festiwali, organizowanych przez Alter Art (nazywanych czasem małymi Open'erami), sytuacja jest klarowna. Odbędą się w 2022 roku, bez żadnych kameralnych zamienników. Kto zagra w Krakowie? Tego jeszcze nie wiadomo, za to do Warszawy przyjadą ci, na których bardzo czekamy: Tyler, The Creator (z nowym albumem!) i Brockhampton.

FB/FB

OFF Festival Katowice

Jak w leadzie - niestety nie zobaczymy w tym roku Caribou i Maca DeMarco. Ale już w przyszłym... Kto wie? 5-7 sierpnia 2022 - to data przekładanej dwukrotnie edycji festiwalu Artura Rojka. I tak jak w przypadku Open'era, tu też będzie mniejszy zamiennik: OFF Country Club. Będzie to cykl osobno biletowanych koncertów, na które będzie można wybrać się do katowickiej Doliny Trzech Stawów, czyli dokładnie tam, gdzie od 2010 roku odbywał się festiwal.

Gdzie? Katowice

FB

Tauron Nowa Muzyka Katowice

Odbędzie się, i to przy wydatnym udziale newonce - pisaliśmy wam o tym, że w tym roku koncerty odbędą się na trzech scenach, a jedna z nich, hip-hopowa, nazywa się newonce.stage. Gus Gus, Floating Points, Afrodeutsche, Andy Stott czy Jennifer Cardini - to główne gwiazdy imprezy. A na newonce.stage pojawią się między innymi Kassa Overall, Zdechły Osa, Syny, Święty Bass, Lowpass oraz Kukon i Julia Mikuła. I to jeszcze nie koniec listy!

Gdzie? Katowice

Kiedy? 29 lipca - 1 sierpnia

FB

FEST Festival

Ze wszystkich tegorocznych imprez, które odbędą się w pełnym lub niepełnym wymiarze, FEST atakuje z bodaj największym rozmachem. Masa artystów z zagranicy i Polski, mocni headlinerzy... ale i kontrowersje wokół decyzji organizatorów, by na teren festiwalu mogły wejść tylko osoby zaszczepione. Wszystko po to, by nie narazić widzów na emisję koronawirusa.

Kygo, James Bay, Alan Walker, Nothing But Thieves, Rag'N'Bone Man - to headlinerzy. Tommy Cash, The Blaze, Princess Nokia, slowthai, Kiasmos, Dillon, Sohn, Mura Masa, Jan Blomqvist - to z kolei tylko część pozostałych wykonawców zagranicznych. A z Polski zobaczymy choćby Sokoła, Pezeta, OIO, Krzysztofa Zalewskiego, Sobla, schaftera, Tymka, Jana-rapowanie czy Undziarzy. Będzie sporo elektroniki; chwilę temu FEST ogłosił scenę Krąg Taneczny by Smolna 38, a na niej m.in. Agorię, Beskres czy Giorgię Angiuli. Chociaż i tak wszyscy widzowie, niezależnie od tego, czy są bardziej rapowi, czy elektroniczni, spotkają się razem na koncercie duetu Kayah & Bregović.

Gdzie? Chorzów

Kiedy? 11-14 sierpnia

FB

Audioriver Festival

Ciekawa sprawa, bo niby mamy już pierwszy rzut artystów (wśród nich Bicep i Baasch), ale na stronie festiwalu widnieje info, że ostateczną formułę płockiej imprezy poznamy dopiero 15 czerwca. Czy Audioriver będzie regularny, okrojony, czy w jeszcze innej formie - nie wiemy. Byle do wtorku. Czas decyzji zbliża się nieubłaganie, bo planowo festiwal ma zacząć się za półtorej miesiąca.

EDIT: Audioriver został oficjalnie przeniesiony na rok 2022.

Gdzie? Płock

Kiedy? 23-25 lipca, 1 sierpnia

FB

Polish Hip Hop Festival

Tu też wielka niewiadoma. Na stronie widnieje info o starcie 5 sierpnia. Artyści? Wielu, ale wszyscy ogłoszeni jeszcze na wiosnę 2020 roku. Na chwilę obecną nic nie odwołujemy, nie przesuwamy terminu festiwalu tylko zamrażamy cenę karnetu, ponieważ chcemy być z Wami fair i podziękować za lojalność i wiarę w to, że choć nie wiemy co będzie dalej, to na pewno skończy się dobrze! - pisali w lutym organizatorzy.

Wiadomo za to o... gali nagród. Polish Hip Hop Festival oraz marka Lech zorganizowały imprezę Lech Polish Hip Hop Music Awards, która odbędzie się 19 sierpnia we wrocławskiej Hali Stulecia. Podczas imprezy ma odbyć się koncert przebojów krajowego rapu w wykonaniu orkiestry symfonicznej.

EDIT: Polish Hip Hop Festival również został przełożony na przyszły rok.

Gdzie? Wrocław

Kiedy? 19 sierpnia

FB

Up To Date Festival

To jedna z bardzo niewielu imprez, które pod dużymi obostrzeniami, ale odbyły się zeszłego lata. Co prawda dla ograniczonej liczby widzów. Jak będzie tym razem? Daty to 3-5 września, aczkolwiek ostatnio głośno zrobiło się o smutnym poście organizatorów białostockiego festiwalu, którzy napisali na Facebooku, że to kolejny rok, w którym nie otrzymali wsparcia od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jak tak dalej pójdzie, to kolejny kryzys rozłoży nas na łopatki. I nie mówimy tego, żeby straszyć czy żalić się. Nic z tych rzeczy. Trzeba to jednak powiedzieć wyraźnie - takim inicjatywom, jak nasza, potrzebne są publiczne dotacje. Bez nich nie przetrwamy. Bez nich nie utrzymamy poziomu, do którego wspólnie przywykliśmy. Bez nich nie będziemy w stanie prezentować Wam twórczości artystów, którzy w swojej twórczości sięgają po coś innego niż sprawdzone sposoby na „Top 100” popularnych list przebojów.

To zbyt dobra impreza, żeby miała ot tak zniknąć. Przy planowaniu późnoletniego kalendarza weźcie pod uwagę także wizytę w Białymstoku, zwłaszcza że pierwsi artyści tegorocznej edycji zostaną ogłoszeni niebawem. Zresztą warto wspomóc każdy z polskich festiwali - kto jak kto, ale ich organizatorzy naprawdę oberwali przez pandemię.

Gdzie? Białystok

Kiedy? 3-5 września

FB

Soundrive Festival

Gdańska odpowiedź na OFF Festival. W tym roku bez gwiazd zagranicznych, za to z setką wykonawców polskich. Przekrój tradycyjnie spektakularny; tam naprawdę pojawią się przedstawiciele chyba wszystkich istniejących gatunków muzycznych świata. No, może nie wszystkich. Ale bardzo wielu. My czaimy się na... Dobra, na wszystkich, zwłaszcza że jest tu sporo nazw, których sami nie znamy. To jeden z takich festiwali, na którym szczególnie warto iść na koncerty w ciemno. Aha, bo mogą pojawić się pytania przy przeglądaniu line-upu: Future to nie ten Future, o którym myślicie.

Gdzie? Gdańsk

Kiedy? 10-15 sierpnia

FB

Czeluść Festiwal

Krakowska impreza też odbędzie się w tym roku, a line-up jest naprawdę mocny. Sami zobaczcie: Malik Montana, Belmondawg, HEWRA, Kaz Bałagane, Alcomindz, Janusz Walczuk, Zibex, FORXST, Alberto, Gedz... Chyba najciekawszy przegląd stricte nowego rapu, jaki odbędzie się tego lata w naszym kraju. Do tego w świetnym miejscu, bo świeżo otwartej Hali Forum na terenie dawnego nadwiślańskiego hotelu Forum (znacie go na przykład z Unsounda).

Gdzie? Kraków

Kiedy? 30-31 lipca

FB

Wisłoujście

Jeszcze raz Gdańsk, ale tym razem wydarzenie stricte elektroniczne, czyli coroczny przegląd sił krajowej sceny na terenie malowniczej Twierdzy Wisłoujście. To też jedna z niewielu imprez, które bez przeszkód odbyły się w zeszłym roku, a więcej o Wisłoujściu przeczytacie w specjalnym tekście, który opublikowaliśmy niedawno na newonce.

Gdzie? Gdańsk

Kiedy? 20-22 sierpnia

FB

Rap Stacja

Zupełnie niespodziewanie ten festiwal stał się najmocniejszym (jak dotąd) wydarzeniem dedykowanym polskiemu rapowi, jakie odbędzie się tego lata. Skład dwudniowej imprezy jest potężny: Quebonafide, Paluch, PRO8LEM, Bedoes, Guzior, Białas, Żabson, Kękę, Sarius, Szpaku, Słoń, Jan-rapowanie... Przecież nawet nie wymieniliśmy połowy głównej sceny, a jest jeszcze Old School Stage, która w zasadzie mogłaby być osobnym festiwalem; dość wspomnieć, że pojawią się tam Molesta, Peja, O.S.T.R., Łona z Webberem, donGURALesko czy Małpa.

Gdzie? Sława

Kiedy? 8-10 lipca

FB

Clout Festival

Gucci Mane? Sheck Wes? Maxo Kream? Wygląda na to, że doczekamy się, ale w 2022. Pytanie, czy z tym samym składem? Warto czekać, bo ogłoszenie pierwszej edycji trapowego festiwalu na terenie Huty Warszawa rozgrzało jak mało co. Więcej informacji powinno pojawić się w najbliższych miesiącach.

Gdzie? Warszawa

FB

To oczywiście tylko część z dużych imprez - wybraliśmy te, nazwijmy to, bardziej niuansowe. A przecież będzie Pol'And'Rock Festival, będzie Jarocin Festiwal - oba wydarzenie stricte dla fanów rocka. W lipcu ma wydarzyć się elektroniczny EGODROP czy multigatunkowy Białystok Pop Festival. Będą warszawskie Lato na Pradze, LADO w Mieście i Dissolve Festival czy Sanatorium Dźwięku w Sokołowsku. Będzie tego bardzo dużo. Wreszcie!

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.