Nowojorskie rave'y, improwizowana elektronika i... „Candyman”. To wszystko na krakowskim festiwalu Unsound

Zobacz również:Oto 4 powody, dla których warto wybrać się na Unsound Festival w Krakowie
Darkside Perform At The Ritz In Manchester
fot. Andrew Benge/Redferns/Getty Images

Unsound to nie marka, Unsound to arka. Krakowska impreza od ponad 10 lat wyznacza trendy w świecie progresywnej elektroniki i to naprawdę nie jest powiedziane na wyrost.

Być może nawet nie kojarzycie tego, jak mocny jest Unsound za granicą. Tymczasem w świecie elektroniki to absolutny top globalnych festiwali, must-see dla fanów, dziennikarzy i twórców. Na widowni częściej słyszycie angielski niż polski, bo pod tę imprezę słuchacze z całego świata biorą sobie urlopy. Imprezę, warto dodać, pomimo swojego rozmachu raczej kameralną.

Zeszłoroczna edycja odbyła się online, ale w 2021 spotykamy się już na żywo w Krakowie. Tematem przewodnim tegorocznego Unsoundu jest hasło deep authentic, odnoszące się do tego, co dzieje się pomiędzy światem realnym a wirtualnym. Jak zinterpretują je zaproszeni artyści? I kim oni będą?

Najgłośniejsze nazwisko to chyba Nicolas Jaar. Jeszcze kilka lat temu ten producent pochodzenia amerykańsko-chilijskiego był wymieniany wśród potencjalnych zbawców tanecznej elektroniki, ale im dalej w las, tym ambitniejsze stały się jego poszukiwania. Do Krakowa przyjedzie z projektem Weavings, czyli improwizowaną kompozycją, rozpisaną na szesnastu muzyków. Jedną z osób, które ją wykonają, będzie świetna klarnecistka Angel Bat Dawid, która oprócz udziału w Weavings zagra też solowy koncert.

Jednym z ważniejszych filmowych wydarzeń przełomu lata i jesieni będzie premiera Candymana ze scenariuszem Jordana Peele'a (autora horrorów Uciekaj! i To my). Chwilę po tym, jak makabryczna historia o upiorze, którego za nic w świecie nie wolno przywoływać, trafi na ekrany polskich kin (27 sierpnia 2021), autor muzyki do Candymana, ukrywający się pod pseudonimem Lichens, wykona ją na żywo podczas Unsoundu. Będzie też jeden ze współtwórców szalonej, nowojorskiej sceny rave, LSDXOXO, który w Krakowie zagra swój pierwszy live w karierze. Oraz brytyjsko - polski duet Shackleton / Wacław Zimpel, czyli moment, w którym elektronika spotyka jazz i muzykę poważną.

Ogłoszony dziś skład uzupełniają: K Allado-MacDowell, AceMoMa, Aaron Benanav, Eartheater & The Phoenix Ensemble, Danny L Harle, Holly Herndon, Annea Lockwood, Monster, Julek Płoski, RP Boo i Sherelle czy Kuba Szreder. Limitowana seria karnetów trafi do sprzedaży w sobotę, 20 lipca, o godzinie 16. Będzie można je kupić za pośrednictwem platformy Going.

Unsound Festival potrwa od 13 do 17 października w różnych miejscach Krakowa. newonce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia. Więcej info znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.