Po konferencji ministra zdrowia: festiwale muzyczne odbędą się, ale tylko dla zaszczepionych?

Reading Festival 2019 - Day Two
fot. Simone Joyner/Getty Images

W jednej kwestii nic się nie zmieniło - nadal limit widzów, którzy mogą wziąć udział w imprezach masowych, wynosi 250 osób. Oczywiście widzów niezaszczepionych.

Od razu pojawia się pytanie, które sygnalizowaliśmy w poprzednim tekście na temat tego, jak może wyglądać festiwalowe lato 2021. Czy impreza na 50 tysięcy osób zaszczepionych i 250 niezaszczepionych może się odbyć? Jeśli uważnie przeczytać rozporządzenie w Dzienniku Ustaw - tak, może. Nie było ani słowa o górnym limicie dla osób zaszczepionych. Nie było też ani słowa o tym, jak zweryfikować, czy ktoś się szczepił, czy nie.

Na razie sytuacja wygląda tak, że część festiwali ogłasza swoje line-upy (w Polsce to m.in. FEST Festival, Tauron Nowa Muzyka, Audioriver czy hip-hopowa Rap Stacja w Sławie), niektóre działają na innych zasadach (Open'er będzie w 2021 Open'er Parkiem), a u niektórych cisza bądź są po prostu przeniesione na rok 2022 (Orange Warsaw Festival, Kraków Live). Mamy też zapowiedziany na jesień gigantyczny koncert Maty, na którym ma pojawić się kilkadziesiąt tysięcy osób. Tylko znów - kto będzie mógł tam wejść?

Nic dziwnego, że pytania o imprezy masowe oraz wydarzenia klubowe padły podczas dzisiejszej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Poniżej wklejamy kilka wypowiedzi ministra a propos właśnie tych tematów:

- o imprezach masowych: Organizator imprezy będzie zobowiązany do sprawdzenia, czy ktoś jest zaszczepiony i nie wlicza się do limitu. Uczestnik będzie zobowiązany do udowodnienia tego - osoba, która twierdzi, że ma prawo być niewliczana do limitu, musi to potwerdzić Po 10 czerwca planujemy powszechne udostępnienie aplikacji, która będzie czytnikiem, pozwalającym bezpośrednio odczytać potwierdzenie szczepienia.

- o otwarciu imprez klubowych: Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w tej sprawie. Tu trzeba będzie w większym stopniu przypilnować zasad reżimu sanitatnego i limitu osób. To jednak zgromadzenia na dużą skalę. Rozmawiamy o tym w kontekście 26 czerwca.

Na regulacje dotyczące imprez masowych od razu odpowiedzieli organizatorzy FEST Festivalu. I ogłosili otwarcie - na teren wydarzenia będą mogły wejść wyłącznie osoby zaszczepione dwiema dawkami (lub jedną - w przypadku szczepionki jednodawkowej). Podobny manewr zastosowały choćby festiwale Leeds i Reading, które odbędą się w Wielkiej Brytanii pod koniec wakacji. Czy ich śladem pójdzie reszta polskich imprez? To prawdopodobne. Gdybyśmy mieli na dziś obstawiać, to celujemy, że opcje festiwali na kilkadziesiąt tysięcy zaszczepionych widzów są w Polsce możliwe.

Czego jeszcze dowiedzieliśmy się podczas konferencji? Nowe zmiany będą dotyczyć dozwolonej liczby osób na imprezach i zgromadzeniach (zwiększony limit z 50 do 150 osób), w transporcie zbiorowym (do 75% obłożenia danego środka transportu + obowiązkowe maseczki) oraz na targach konferencyjnych i salach zabaw dla dzieci (odpowiednio 1 osoba / 15 m2).

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.