Poznajcie nowych polskich ambasadorów Converse. Są bardzo młodzi i bardzo zdolni

IMG_8055.jpeg

A do tego bardzo kreatywni i przełamują bariery. Jakie? O tym opowiada akcja Converse All Stars.

To nie pierwszy raz, kiedy marka Converse zaprasza do współpracy reprezentantów Generacji Z. Młodych ludzi, dla których jakiekolwiek granice - i te rzeczywiste, i mentalne - praktycznie nie istnieją, którzy robią fajne rzeczy i nie mają żadnego problemu z tym, żeby dzielić się nimi z całym światem. Muzycy, raperzy, fotografowie, graficy, filmowcy... Coś o tym wiemy, bo sami kilka razy towarzyszyliśmy im w zagranicznych spotkaniach; byliśmy m.in. w Los Angeles, Londynie czy Malezji.

Tym razem All Stars spotykają się wirtualnie, a ich manifest dotyczy zacierania granic pomiędzy płciami. Przekonują w nim, że to, jakiej jesteś płci, nie może rzucać ci kłód pod nogi z tym, co robisz i chcesz robić. Polskimi All Stars zaproszonymi do projektu są fotografka Magdalena Paul i ilustrator Bartosz Kolczykiewicz - na Instagramie znajdziecie ich po nickach @magdalenaapaul i @bartecky_. Poza nimi Converse zaprosił sześć innych osób z Grecji, Serbii i Rosji.

No to poznajcie naszych ambasadorów. Aby lepiej się wam przedstawili, zadaliśmy im identyczne pytania.

Załóżmy, że musisz w trzech zdaniach zamknąć wszystko to, czym się zajmujesz. Jakie będą to zdania?

Magda: Jestem fotografem, ale robię różne rzeczy poprzez grafikę, film czy malarstwo. Sztuka dla mnie ma działanie terapeutyczne. Jestem osobą, która chce w pełni wykorzystać swój potencjał i pokazać historie innych ludzi poprzez fotografie.

Bartek: Po pierwsze jestem artystą, który za pomocą języka sztuki filozofuje o życiu, śmierci i antymaterii, a po drugie - jestem ilustratorem i za pomocą środków plastycznych komentuję utwory literackie lub odrealniam nieco wizję klientów. Poza tym po prostu lubię spędzać wolny czas na tworzeniu, więc tu coś nabazgrzę kredą po chodniku, tam wyszyję dziwną buzię na kurtce czy ulepię śmieszne postacie z gliny, a w planach mam jeszcze robienie dywanów i stworzenie studia sitodruku w domu. Ogólnie staram się nie ograniczać do jednego medium.

Jak poczułaś/poczułeś się, kiedy Converse zaprosił Cię do społeczności All Stars?

Magda: Pamiętam, że bardzo się ucieszyłam, ponieważ ktoś zauważył moją pracę i starania. Osoby zaproszone do tej społeczności to młodzi twórcy, aktywiści, którzy nie boją się wyrażać swoich przekonań. Uwielbiam nowe doświadczenia, dlatego jestem bardzo wdzięczna, że mogę brać udział w tym projekcie i należeć do społeczności All Stars.

Bartek: Byłem na maksa zaskoczony. Pamiętam, że akurat wtedy przebywałem na wymianie studenckiej w Stambule i przez to nie mogłem być na jednym z pierwszych eventów.

Jak w ogóle zdefiniowalibyście bycie artystą w obszarze tego, co robicie?

Magda: Dla mnie bycie artystą to wyrażanie świata zewnetrznego jak i wewnętrznego poprzez sztukę. Zależy mi na tym, aby pokazywać prawdziwe ludzkie emocje poprzez fotografie czy film. Mam wiele pomysłów do zrealizowania i masę inspirujących ludzi wokół siebie, z którymi mam w planach stworzyć coś wielkiego. Tak jak wspomniałam wcześniej, sztuka ma również dla mnie działanie terapeutyczne, pomaga mi w codziennym życiu i mierzeniu się z moimi zaburzeniami. Prawda jest taka, że dziś już każdy z nas może zostać artystą i zarabiać na tym co kocha. Jednak warto zadać sobie pytanie - dlaczego nie każdemu się to udaje? Najczęściej w grę wchodzi słomiany zapał.

Bartek: Artystą można być na masę sposobów. Dla mnie jest to przede wszystkim zabieranie głosu - uwidacznianie problemów lub opowiadanie historii. Staram się otwierać i mówić jak najbardziej za siebie. To ważne, bo dzięki temu moje prace są bardziej autentyczne. A mówić lubię o wielu rzeczach. Od zawsze kręciły mnie ekscentryczne, wyraźne postacie. Wielką inspirację do tworzenia daje mi środowisko queerowe. Uwielbiam, jak dzieje się dużo, kontrast jest podkręcony na maksa, a kanony i stereotypy są poważnie naderwane.

Jakie są twoje najważniejsze cele w karierze twórczej?

Magda: Cele zawodowe świadczą o naszym zaangażowaniu i chęci rozwoju. Dlatego jednym z moich marzeń jest fotografowanie polskiej sceny muzycznej, a dokładnie pracy artystów za kulisami. Do stworzenia tego typu serii zainspirowała mnie pewna osoba, z której muzyką bardzo się utożsamiam. Mam nadzieje, że może już w niedalekiej przyszłości uda mi się zrealizować ten pomysł. Na pewno ważne jest też dla mnie zachęcanie młodych osób do działania! Poprzez moje konta społecznościowe pragnę być dla nich oparciem. Osobą, do której zawsze mogą zwrócić  się o pomoc czy radę. Chcę pokazać swoim rówieśnikom, że dzięki ciężkiej pracy i przekraczaniu osobistych barier możemy wiele osiągnąć.

Bartek: Chciałbym, aby moje prace były początkiem debat o problemach i zagadnieniach, jakie poruszają. Wierzę, że sztuka ma taką moc. Lubię też wystawiać na próby język plastyczny jaki wypracowałem i sprawdzać go na nowych polach, dlatego marzą mi się międzynarodowe współprace i pomieszkiwanie w różnych krajach. Poznawanie nowych ludzi i zmiana otoczenia pomagają spojrzeć na rzeczy z innego punktu widzenia.

Wymarzony collab to...

Magda: Praca z inspirującymi i kreatywnymi osobami, które mają dziwne pomysły a ja mogę je realizować.

Bartek: Marzy mi się zrobienie okładki do epki albo albumu. Nie mam konkretnych preferencji, bo słucham bardzo różnych rzeczy. Muzyka żyje we mnie tak samo mocno jak sztuka, więc współpraca z osobą z tej branży kręci mnie najbardziej.

Co daje wam przynależność do społeczności All Stars?

Magda: Przynależność do społeczności daje mi możliwość rozwijania się oraz poznawania cudownych osób. Nigdy wcześniej nie miałam pojęcia, czym jest społeczność All Stars i na jakich zasadach działa do momentu, gdy sama do niej dołączyłam. Cieszę się, że mogę obserwować działania młodych ludzi, którzy mają tyle do powiedzenia.

Bartek: Przede wszystkim daje nam platformę do wyrażania siebie i głos do mówienia o rzeczach dla nas ważnych. Jest też świetnym sposobem na nawiązanie kontaktów z naprawdę inspirującymi ludźmi z całego świata.

Jak zdefiniowalibyście  przekraczanie granic płci, o którym traktuje cała akcja?

Magda: Dla mnie przekraczanie granic to wykorzystanie sztuki i podjęcie kroków w celu eliminacji rasizmu, nierówności czy mizoginii. Świadomość ludzi w tej kwestii cały czas rośnie, jednak powinna być zdecydowanie większa. Formą wyrażenia mojej niezgody z systemem jest aktywizm. Chciałabym zmotywować młodych ludzi do działania i okazania swojego sprzeciwu wobec dyskryminacji. To my decydujemy czy zmienimy naszą bierność w ignorancję, czy działanie.

Bartek: Dla mnie to przede wszystkim możliwość bycia sobą. Pokazanie, że bycie mężczyzną czy kobietą nie musi oznaczać wpisywania się w utarte schematy zachowań i stereotypy tego, jak musimy wyglądać. Za wszystkimi moimi sukienkami, pomalowanymi paznokciami kryję się ostatecznie ja. Moja kobiecość i męskość. Nie chcę ich w żaden sposób definiować i rozgraniczaća raczej bawić się nimi i wyrażać w taki sposób jaki czuję. Życie mamy jedno i jest zdecydowanie za krótkie by podążać ścieżkami, którymi nie chcemy iść i takimi, które zupełnie do nas nie pasują.

Od ponad dwóch lat marka tworzy, rozwija i angażuje w swoje działania oddolną globalną społeczność All Stars - ponad 3000 osób z ponad 27 miast, od Los Angeles, przez Warszawę, po Limę. Converse All Stars to społeczność wschodzących liderów, którzy prowokują pozytywne zmiany w sporcie, sztuce i kulturze.

Skupienie się marki Converse na społeczności ma na celu zarówno rozwijanie talentów, jak i bycie buforem dla głosów młodych ludzi, aby ich historie znalazły się w centrum uwagi. Dzięki możliwości wspólnego tworzenia, społeczność ma realny wpływ na przyszłość marki Converse na wielu płaszczyznach. Converse All Stars chcą mieć realny wpływ na zmiany w polach, na których progres jest najważniejszy: zrównoważony rozwój, otwartość, różnorodność i rozwój młodzieży. Więcej info o manifeście Converse All Stars znajdziecie na profilu marki oraz ambasadorów - sprawdźcie w pierwszej kolejności, czym zajmują się nasi reprezentanci!

tekst powstał we współpracy z marką Converse

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.