W miesiącu poświęconym narkotykom, zrobimy sobie STATUS sytuacji najpopularniejszego i najlepiej wypromowanego z nich. Alkohol. Dostępny na wyciągnięcie ręki, reklamowany w każdym możliwym miejscu, jednocześnie wyrządzający najwięcej szkód, nie tylko osobom uzależnionym, ale także będącym w otoczeniu. Gośćmi Dominiki Sitnickiej był Krzysztof Brzózka i Elżbieta Podleśna, którzy z następstwami nadużywania alkoholu obcują codziennie. Statystycznie, każdy Polak powyżej 15 roku życia spożywa 0,5 litra wódki na 1,5 tygodnia. Wprost deklarujemy, że pijemy po to, aby się upić. Miliardy kosztuje nas problem alkoholowy, a jego negatywne skutki - zarówno materialne, jak i psychiczne, zaczyna odczuwać coraz większa i coraz młodsza grupa. Czy istnieje coś takiego jak „bezpieczne picie”? Jak uniknąć uzależnienia i odczłowieczenia wywołanego alkoholem? Na STATUS zaprasza Dominika Sitnicka.
Odstawcie pracę i obowiązki, niech czilera wjedzie na pełnej. Jak? O tym Lech Podhalicz porozmawiał z psychoterapeutą Wellbee, Janem Panasiukiem.
Dużo się mówi o „kryzysie rodziny”. Czy możemy liczyć na państwo, które tak bardzo zachęca nas do rodzenia dzieci? Kogo powinniśmy tak naprawdę pytać – gdzie są TE dzieci?
Od walki Pudziana z Najmanem, przez Kapelę z Kossakowskim, po Fąk vs Kociołek. O fenomenie freak fightów w Polsce i na świecie.
Nie kumasz inflacji, ale chcesz zrozumieć, co sprawia, że Twój portfel chudnie z miesiąca na miesiąc? Chcesz poznać mechanizmy, które dyktują wzrost cen? Sprawdź ten podcast!
Michał Michalski, dyrektor wydawnictwa ArtRage, oraz krytyczka Agata Pyzik mają całkiem rozbieżne opinie na temat słów Noblistki oraz debaty na temat czytelnictwa. Posłuchajcie o czytaniu.
„Betonoza” – dlaczego w ogóle to robimy? Skąd małe miasta znajdują na to pieniądze, których brak na szkoły? Estetyka, kryzys klimatyczny czy mieszkańcy uciekający na przedmieścia.
Jakie gatunki będą dominować na wielkich imprezach muzycznych? Jak zmienili się festiwalowicze? A może festiwale staną się częścią wirtualnego metawersum?
O tym, czym tak naprawdę jest mobbing i jak się przed nim bronić w kontekście sprawy Newsweeka i zwolnienia Tomasza Lisa.
Skoro etyka nie jest czymś uniwersalnym, a turystka wręcz odwrotnie, to jak to połączyć?
Kim są podwykonawcy aborcji, dlaczego nie chodzi o poszukiwanie kogoś z „lżejszym sumieniem” i jaka czeka nas aborcyjna przyszłość, jeśli porównać zmiany z ostatnich lat w naszym społeczeństwie?
Czy można się przygotować do coming outu? Jakie emocje mu towarzyszą? Czy można outować osoby szkodzące społeczności LGBTQ+? I dlaczego coming out to nie scena z netfliksowego serialu?
“Czy można palić se na ulicach i na skwerach i problemu nie ma?” W ramach miesiąca trippin’ Lech Podhalicz rozmawia o medycznej marihuanie z farmaceutą Bartłomiejem Zalewą.
Skąd wzięły się parady równości i jaka jest ich historia? Marta Konarzewska i Anton Ambroziak w rozmowie z Dominiką Sitnicką, o paradach w Polsce i poza jej granicami.
Co myślisz o tym epizodzie podcastu?