Dokumentnie

Dokumentnie
Dokumentnie

Nie da się dziś korzystać tylko z fotografii. Marta Szymańska, Franek Ammer & Andrei Liankevich

43 min

Nie sposób pomijać informacji o tym, co dzieje się za naszymi granicami. Tak samo nie sposób nie widzieć pewnych obrazów z tamtych wydarzeń, które obiegają i chwytają za gardła i serca cały świat. Na jaki poziom emocji należy się w takiej sytuacji przygotować, wybierając się na tegoroczny Fotofestiwal w Łodzi? Na ile zmienił się program i format festiwalu ze wzgląd na wojnę w Ukrainie, kryzys uchodźczy i wszystko, co dzieje się w dzisiejszym świecie? Na ile wydarzenie jest odskocznią od rzeczywistości, a na ile to skok na główkę w uchwyconą na kadrach, brutalną codzienność? Czym, w odróżnieniu od Europy Zachodniej, zaplusowaliśmy w kontekście współpracy z przedstawicielami białoruskiego festiwalu, nie tylko w tym, ale i zeszłym roku, kiedy działy się istotne dla Białorusinów wydarzenia? Marta Szymańska, Andriej Lankiewicz i Franek Ammer zdradzają, na które wystawy czekają najbardziej, ile jest Mińska w Łodzi i jakie zaskoczenia czekają gości kolejnej edycji Fotofestiwalu. Na DOKUMENTNIE zaprasza Filip Skrońc.

Pozostałe epizody

Dokumentnie - Protesty w Iranie

Ponad 50 osób zabitych w protestach po śmierci Mahsa Amini. Jak wygląda życie w kraju, gdzie zasłaniając się religią, rząd odbiera większość praw?

58 min
Dokumentnie - Kryzys żywnościowy w Afryce

Jakie czynniki wpływają na kryzys żywnościowy w Afryce, gdzie głód jest codziennością znacznej części mieszkańców subsaharyjskiego regionu tego kontynentu?

39 min
Dokumentnie - „Umieram z głodu”

Osoby z albinizmem w Tanzanii stawiają czoła nie tylko ostracyzmowi. Głód – problem, z którym boryka się na co dzień 800 mln ludzi. Co tak naprawdę oznacza „umieranie z głodu"?

1 godz. 1 min
Dokumentnie - N jak North

Muzyczna podróż przez północ globu. USA kontra pozwolenie na broń. Który kraj przoduje w kwestii przyjętych uchodźców? O zbrodniach KK w Kanadzie. Słuchajcie Dokumentnie.

50 min
Dokumentnie - E jak East

Kolej na trzecią odsłonę muzycznych podróży po kierunkach świata. Tym razem kierujemy się na wschód, w dalszym ciągu podejmując aktualne tematy związane z obranym kierunkiem.

58 min
Dokumentnie - W jak West

Tym razem jedziemy na zachód – Filip w ramach zapowiedzi nadchodzących zmian w nowym sezonie skupia się na Ameryce Południowej i jej mieszkańcach.

1 godz. 1 min
Dokumentnie - S jak south. Przegląd njusów ze świata

Przegląd njusów ze świata, w którym Filip Skrońc przenosi nas na południe od „centrum świata”, czyli Polski i czubka naszego własnego nosa, tym razem – do Afryki.

55 min
Dokumentnie - Dokumentnie – Original Sound Track

Dokumentnie — Original Sound Track, czyli Filip Skrońc w muzycznym podsumowaniu 3 lat swojego autorskiego podcastu. Tego jeszcze nie grali(śmy)!

1 godz. 59 min
Dokumentnie - „Historie naturalne” okiem kuratora. Krzysztof Miękus

Co łączy modelki ze zdjęć z kotami, czego jest więcej w pracach: bólu czy zmysłowości i czy na wystawę została nałożona autocenzura? O fotografii, która z Instagrama weszła do galerii.

41 min
Dokumentnie - Uciekaj szybko, daleko, nierychło wracaj. Maciej Jeziorek

Gdzie uciekać, jeśli świat stał się globalną wioską i to nie w dobrym tego słowa znaczeniu? Jak COVID zdefiniował naszą potrzebę samotności i oddechu od wszystkiego i wszystkich?

53 min
Dokumentnie - O fotografii i wojnie na obrazy, która kształtuje naszą codzienność

Filip Skrońc, wraz z gośćmi, o obrazach wygenerowanych przez systemy opresji. I o fotografach, którzy wzięli je na warsztat i zaczęli z nimi pracować.

49 min
Dokumentnie - Krótka lekcja Queeru. Tomasz Szczepanek

Początki dyskursu queerowego, momenty przełomowe, historia Parady Równości w Warszawie to tylko kilka aspektów, które składają się na ten przyspieszony kurs wiedzy o queerze.

39 min
Dokumentnie - Co jest jeszcze OFFem? Artur Rojek

Wbrew pozorom, to rozmowa nie tylko o muzyce. To podróż po innych kontynentach, do przeszłości i do wspomnień, które stały się inspiracjami i nadal rezonują w jego działaniu.

37 min
Dokumentnie - Wcielenie, czyli reportaż o sekspracy w Polsce. Karolina Rogaska

Filip z Karoliną Rogalską o rynku sekspracy w Polsce. Gościni czuła, że ma władzę wobec klientów, nie czując się przy nich bezpiecznie. Wkroczyła w ten świat dla reportażu.

51 min
Dokumentnie - Poradnik modelowego działania. Zuzanna Krzątała

Zuzanna Krzątała o swoim życiu modelki, aktywistki i feministki. Ile można żyć na ekstremalnie wysokim poziomie adrenaliny?

57 min

Co myślisz o tym epizodzie podcastu?