Na pierwszej linii pomocy. Reportaż z ośrodka w Hrubieszowie

Spędziliśmy jeden dzień w ośrodku recepcyjnym w Hrubieszowie. Hala HOSiR, która stała się obiektem tymczasowego pobytu uchodźców/-czyń z Ukrainy, jest wypełniona gwarem. Składającym się z miksu różnorodnych języków i kontrolowanego chaosu wynikającego z szybkiego tempa, niepewności i strachu. Porozmawialiśmy z wolontariuszami i wolontariuszkami, którzy poświęcają swój wolny czas, aby pomagać tym, którzy dopiero przekroczyli polską granicę. Oddelegować ich do odpowiedniego środka transportu, aby mogli trafić do docelowych miast. Lub błyskawicznie wyjechać za granicę: do rodziny lub przyjaciół. Część zostaje dłużej i spędza w centrum kilka nocy. Wszyscy otrzymują ciepłe posiłki, gorące napoje i produkty pierwszej potrzeby.

Tłumacze i tłumaczki; ochotnicy i ochotniczki w nastoletnim wieku; osoby zapewniające pomoc psychologiczną, a także koordynatorzy transportu i magazynu przyjmującego dary. To właśnie oni są bohaterami i bohaterkami naszego reportażu. Dzięki ich pracy, w hrubieszowskiej hali wykształcił się ekosystem, który za sprawą dobrej organizacji zapewnia doraźną pomoc uciekającym przed wojną Ukrainkom i Ukraińcom, a także uchodźcom o innych narodowościach. Rozmowy przeprowadził Lech Podhalicz; za zdjęcia odpowiedzialny jest Eugene Demchenko. Jesteśmy z Wami, Slava Ukraini!

Co myślisz o tym video?

Podziel się lub zapisz
Redaktor naczelny newonce.net. W newonce.radio prowadzi publicystyczny „Status” i współprowadzi dwie inne: „Daj wariata” i „Strzałką chodzisz, spacją skaczesz”. Najbardziej jara go to, co odkrywcze i eksperymentalne – czy to w muzyce, czy w technologii, czy w gamingu.
Podobało Ci się to wideo?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.

Komentarze 0