Piłkarskie murale rozświetlają szare ulice metropolii. Piękna wycieczka od Kairu do Ursynowa

Zobacz również:TYGODNIÓWKA #23. Namalowany na murach, wyryty w sercach. Surowy szef, który bywa ojcem i bratem na zawsze wszedł do rodziny Liverpoolu
adidasstreetartfuerdenstuermergabrieljesus5gross.jpg

Leeds oszalało na punkcie Bielsy i podarowało mu dwa murale. Klopp w Liverpoolu ma jeszcze więcej, a i tak nic nie przebije Salaha w Kairze albo Maradonę w Neapolu. Niedawne odsłonięcie malowidła Marcusa Rashforda w Manchesterze podsunęło nam pomysł, by pogrzebać i zaprezentować dwadzieścia innych, fascynujących wizerunków graczy, a czasem też całych zespołów.

W Burnley nawet Sean Dyche ma swoją podobiznę na jednym z pustostanów. Futbol od dawna potrafi upamiętnić swoich bohaterów, a piękny mural w otoczeniu szarych blokowisk często znaczy więcej niż niejeden pomnik. Wystarczy rzut oka choćby na Amerykę Południową. W argentyńskim klubie Sportivo Pereyra de Barracas sufit hali sportowej zrobiony jest na wzór Kaplicy Sykstyńskiej i "Sądu Ostatecznego" Michała Anioła. Oczywiście z małą korektą, bo z góry uśmiechają się Leo Messi i Diego Maradona.

Poniżej inne perełki. A jest tego jeszcze więcej. Kopać można głęboko.

1
Mohamed Salah, Kair
salah-m-caire.jpg

Po wpisaniu w Google nazwiska Salah z dopiskiem mural pojawia się kilka różnych obrazków. „New York Times” zrobił o tym kiedyś artykuł. Tytuł brzmiał: „W Kairze wszystkie drogi prowadzą do Salaha”, a obok pojawiła się kawiarnia w centrum miasta, gdzie faktycznie każdy chce przysiąść, bo obok spogląda na nich piłkarz Liverpoolu. W całym kraju jest mnóstwo podobnych malowideł.

2
Gabriel Jesus, Sao Paulo
adidasstreetartfuerdenstuermergabrieljesus5gross.jpg

Największe wrażenie robi, gdy patrzy się na niego z lotu ptaka. Na wzgórzu, wśród podobnych do siebie budynków wyłania się wielki, kolorowy Gabriel Jesus, a tuż pod nim nastolatkowie uganiają się za piłką. Mural powstał w faweli w Sao Paulo, gdzie wychował się napastnik Manchesteru City. W sumie ma 30 metrów wysokości i składa się z dwunastu domów.

3
Jimmy Montgomery, Sunderland
EjKfHdzWsAINkyD.jpg

Świeża rzecz, bo sprzed miesiąca. Montgomery rozegrał ponad pół tysiąca meczów dla Sunderlandu, wybronił finał Pucharu Anglii w 1973 roku. Do dziś pierwsza fraza w Youtube na jego temat to podwójna obrona w tym meczu, wybrana zresztą w Anglii interwencją stulecia. Mural Montgomery’ego powstał na budynku pubu The Times Inn w Southwick.

4
Bracia Boateng, Berlin
GRACO-NIke-Fassadenmalerei-Projekt-Boateng-Wedding.jpg

Zaraz przy stacji metra Pankstraße w dzielnicy Wedding widać trzy głowy. Bracia Jerome, George i Kevin-Prince Boateng siedem lat temu wzięli udział w kampanii Nike, która chciał podkreślić korzenie ludzi sukcesu. Że jak wielu innych wychowali się na betonie, tutaj w Berlinie, na małych, asfaltowych boiskach. George jako jedyny nie został piłkarzem, ale poszedł ścieżką rapu i też odnalazł się w życiu.

5
Trent Alexander Arnold, Liverpool
1259000224.jpeg

Mural wielokrotnie pokazywany w angielskich mediach. Wizerunek wychowanka Liverpoolu widnieje na rogu Sybil Street i Anfield Road i ma być inspiracją dla młodych. Napis obok piłkarza brzmi: zwykły gość stąd, którego marzenia się spełniły. Mural stworzył francuski artysta Akse, a całą inicjatywę rozpoczął fanzine The Anfield Wrap, łącząc to z finansowaniem lokalnych banków żywności.

6
Marcelo Bielsa, Leeds
PRI164137719.jpg

Kiedyś Leeds miało mural z Gordonem Strachanem, Davidem Battym i Garym Speedem, a teraz ma z Marcelo Bielsą. I to nawet dwa. Pierwszy przedstawia argentyńskiego trenera jakby był Chrystusem z Rio, drugi natomiast ma 90 metrów kwadratowych i jest dziełem polskiego artysty Irka Jasutowicza. Obok przeczytać można też słynny cytat trenera Leeds: „Człowieka z nowymi pomysłami uważają za szalonego dopóki nie odniesie sukcesu”. Jeśli komuś jeszcze za mało, to może zerknąć na twórczość Mateusza Klicha. Niedaleko Elland Road polski piłkarz latem namalował mural „Champions”. W przyszłości ma też powstać malowidło z wizerunkiem Pablo Hernandeza.

7
Diego Maradona, Neapol
20190522132115-copy.jpg

Nie da się spacerować uliczkami Neapolu i nie odczuć jego obecności. Diego jest wszędzie, szczególnie w ciasnej i ciemnej Quartieri Spagnoli, dzielnicy hiszpańskiej gdzie masz wrażenie, że ciągle ktoś obserwuje cię z okien. Najsłynniejszy mural Diego mieści się na ścianie szarej, obdrapanej kamienicy i przedstawia Argentyńczyka w błękitnej koszulce Napoli. Trzy lata temu powstał też drugi, dużo większy, wypełniający cały bok wielkiego bloku w San Giovanni Teduccio, dzielnicy nazywanej przez lokalsów Bronxem.

8
Adriano, Rio da Janeiro
Todas-camera-496.jpg

Tym razem nie ma tu żadnej celebry i podkreślenia bohatera. Adriano w 2010 roku przegrał miejsce o mundial w RPA, a na ulicy Rio pojawił się mural przedstawiający tramwaj z reprezentację i jednego piłkarza poza nim, w koszulce Flamengo zamiast w seledynowym trykocie kadry. Motor nawiązuje do różnych dziwnych eskapad byłego gracza Interu, któremu w karierze co chwilę odjeżdżały tramwaje, aż w końcu odjechały wszystkie.

9
Marcus Rashford, Manchester
EmKmomTXEAErxQq.jpg

Manchester pęka ostatnio z dumy. Marcus Rashford ma dopiero 23 lata, a już jest na ustach całej Anglii i to nie tylko z powodu tego, że świetnie gra w piłkę. Jego pomoc potrzebującym i odważny głos w tematach społecznych dał mu okładkę magazynu „Time” i Order Imperium Brytyjskiego. A to pewnie jeszcze nie koniec. Mural powstał w w dzielnicy Withington, miejscu dorastania Rashforda zanim jego rodzina przeniosła się do Wythenshawe.

10
Reprezentacja Węgier, Budapeszt
333067de0f8840fe80c09455d3393c4c.jpg

Spacerując po ulicach Budapesztu prędzej czy później trzeba trafić w to miejsce. Rumbach Sebestyén utca to miejsce w turystycznej dzielnicy barów i restauracji, a obok jak byk stoi wielki na całą ścianę mural upamiętniający 60-lecie wygranego meczu w 1953 roku. Węgrzy, mający wówczas najlepszą ekipę na świecie pokonali Anglików 6:3.

11
Kazimierz Deyna, Warszawa
200901pyk059.jpg

Mural o powierzchni ponad 420 metrów kwadratowych na ścianie budynku przy ulicy Kazury 16 na warszawskim Ursynowie. Głównym bohaterem legenda Legii i brązowy medalista mistrzostw świata w 1974 roku. Malowidło kosztowało 60 tysięcy złotych. Sfinansowane zostało ze środków Fundacji im. Kazimierza Deyny, funduszy przekazanych przez dzielnicę oraz z internetowej zbiórki. Inicjatywę sparło ponad 200 darczyńców, m.in. Dariusz Dziekanowski, Marek Saganowski i Artur Boruc.

12
Cristiano Ronaldo, Kazań
NINTCHDBPICT000416720108.jpg

Miejsce specyficzne, ale w trakcie ostatniego mundialu niejaki Dmitri Kudinov miał marzenie: namalować mural Portugalczyka tak, by ten zaraz po otworzeniu okna hotelu mógł zobaczyć swoją podobizną. Wykorzystał trzysta puszek farby, pracował nad projektem pięć dni i to nielegalnie, bo na terenie prywatnym. Ale władze Kazania machnęły ręką i mural został. Mrugnięcie okiem, które widzimy na ścianie budynku, to słynna scena z meczu Anglii z Portugalią na mistrzostwach świata w 2006 roku, zaraz po wyrzuceniu Wayne’a Rooneya z boiska.

13
Juergen Klopp
a03ea373-klopppa1-scaled-1.jpg

Klopp pokochał Liverpool, a Liverpool pokochał Kloppa. Ta miłość trwa od dłuższego czasu, a po ostatnim mistrzostwie Anglii objawiła się też w postaci fizycznych murali na ulicach miasta. Jeden, bardziej młodzieżowy, przedstawia go w białych okularach, drugi pokazuje Niemca chwytającego się za serce z cytatem, że Liverpool to coś więcej niż tylko zespół. Jest jeszcze trzeci na ścianie jednego z hosteli wykonany przez 32-latka po poważnym wypadku.

14
George Best, Belfast
Cm16U7oXYAEI8sm.jpg

Belfast to miasto Besta, wystarczy przejść się ulicami i przynajmniej w kilku miejscach od razu można natknąć się na jego podobiznę. W Sandy Row, w Cregagh Estate we wschodnim Belfaście i albo przy Windsor Park - wszędzie króluje były piłkarz Manchesteru United. Irlandczyk ma również lotnisko nazwane swoim imieniem i limitowane pięciofuntowe banknoty ze swoją podobizną. Słowem: król.

15
Carlos Tevez, Buenos Aires
fuerte-apache-homenaje-buenos-aires-street-art-buenosairesstreetart.com.jpg

W Buenos Aires nie trzeba pytać, w którym bloku urodził się Tevez. Na bocznej ścianie w dzielnicy Fuerte Apache jest gigantyczny mural z jego podobizną i podpisem „Święty Apacz”. Mieszka tam 30 tysięcy mieszkańców, ale kogo zapytać, zna Carlosa albo przynajmniej zna kogoś, kto jest jego kumplem.

16
Sean Dyche, Burnley
66912322.JPG.gallery.jpg

Na tle innych wielkich nazwisk w tym zestawieniu postać dość nietypowa. Ale w Burnley „Rudy Mourinho”, jak ochrzciły go angielskie media, jest postacią legendarną. Po awansie do Premier League pewien 34-latek chwycił sprzęt i farby, a następnie w jedną noc stworzył dzieło upamiętniające Dyche’a. Można je zobaczyć w dzielnicy Westgate.

17
Claudio Ranieri, Leicester
2033622-42667927-2560-1440.jpg

Sześć murali zamówiło miasto Leicester po mistrzowie Anglii w 2016 roku. Jeden z nich przedstawiał Claudio Ranieriego w stroju Cezara i napisem „Veni Vidi Vici”. Inny, zdecydowanie największy i najbardziej widowiskowy przy Kate Street też wyeksponował włoskiego trenera, ale już w otoczeniu piłkarzy. Mamy tam m.in. Okazakiego, Mahreza i Kante. Rok temu pojawiła się informacja, że mural może zniknąć z powodu nowego właściciela budynku.

18
Reprezentacja Portugalii, Portimao
83ecfcbc9aa9c5384780b0dc85b9e739.jpg

Conquista o Sonho. Zrealizuj marzenie. W ramach tego projektu dwa lata temu, tuż przed mundialem w Rosji stworzono piękny mural z twarzami Cristiano Ronaldo, João Moutinho, Bernardo Silvy i Williama Carvalho. Zobaczyć go można na południu Portugalii, przechadzając się niedaleko plaż Portimao.

19
Francesco Totti, Rzym
CirYM3XVEAEJJAv.jpg

Francesco Totti lubi powtarzać, że Rzym jest tak piękny, że gdyby mógł wybrać jedno marzenie, poprosiłby o tydzień anonimowości, by zajrzeć w każdy tutejszy zakamarek. Zobaczyłby wtedy z bliska również własne murale. Najpopularniejszy mieści się w centrum Rzymu, niedaleko Piazza Navona i przedstawia Tottiego jako franciszkańskiego zakonnika w towarzystwie gołębi.

20
Johan Cruyff, Amsterdam
C7isrQJXwAAWuUi.jpg

Cruyff w książce „My Turn” słusznie pytał: „Jak myślisz, gdzie nauczyłem się grać w piłkę?”. Przy Akkerstraat 32 w amsterdamskim Betondorp (Betonowa Wioska) do dziś odbijają się te słowa. Tu wszystko jest „cruyffowe”. Tabliczki, murale, nawet most, którym szedł na Ajax – też jest Cruyffa.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Żebrak pięknej gry, pożeracz treści, uwielbiający zaglądać tam, gdzie inni nie potrafią, albo im się nie chce. Futbol polski, angielski, francuski. Piszę, bo lubię. Autor reportaży w Canal+.