Uwaga na głowę! Sprawdźcie nasze artykuły i podcasty poświęcone zdrowiu psychicznemu

Zobacz również:Środki psychoaktywne bez paniki? Patronujemy jednej z najważniejszych książek 2021 roku (FRAGMENT)
Zdrowie psychiczne

Na 10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego zainicjowany na początku lat dziewięćdziesiątych przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji przypominamy treści poświęcone m.in. depresji sezonowej, pop-psychologii z TikToka, ADHD czy zajadaniu negatywnych emocji.

Coś aktualnego na wejście. Gdy ponura aura i krótkie dni zaczynają dojeżdżać, warto mieć na uwadze, że depresja sezonowa to nie chandra i nie wolno jej bagatelizować. Tutaj znajdziecie naszą rozmowę na ten temat z Anną Cyklińską – psycholożką i psychoterapeutką współprowadzącą Można zwariować.

Niezmiennie polecamy przy tym całą bibliotekę podcastów Podgórska Ogólnie. Choćby epizod o depresji z Kingą Rajchel psycholog specjalizującą się w diagnozie psychologicznej i psychoterapeutką w trakcie Szkoły Psychoterapii Poznawczo–Behawioralnej. Albo ten najnowszy – o lasoterapii.

Staroszkolna zasada głosi: patrz komu ufasz. I znajduje zastosowanie w kontekście troski o własne zdrowie psychiczne. Zwłaszcza w takich realiach, że z TikToka dowiesz się, czy masz ADHD, podcast wyprowadzi cię z zaburzeń lękowych, a kojąca złota myśl z Instagrama pomoże w stanie depresyjnym. O tym, że self care może być szkodliwy napisała dla nas Angelika Kucińska.

Chłopaki nie płaczą? O pułapce tego stereotypu porozmawialiśmy z Krzysztofem Bąkiem, psychoterapeutą Wellbee. Cały artykuł znajdziecie tu. To zagadnienie zostało poruszone również w Overthinkers z Gamou Fallem – modelem, sportowcem i aktorem. Ale zachęcamy równocześnie do sprawdzenia pozostałych odcinków.

W eksperckim gronie zajmowaliśmy się także m.in. tematyką ADHD (Problemy z koncentracją? Nadpobudliwość? Nie jesteście sami), zajadania negatywnych emocji (Kiedy happy meal nie uszczęśliwia) czy people-pleasingu (Pokolenie zadowalaczy, którym dowalano w dzieciństwie. Czy jesteś people pleaserem?).

I ponownie z up-to-date spraw – Maciej Lorenc wydał ostatnio głośną książkę Grzybobranie, a u nas prowadzi Psychodelicje, gdzie przygląda się np. terapii akceptacji i zaangażowania (ACT).

Pozostałe treści z powyższego zakresu znajdziecie u nas pod tagiem zdrowie psychiczne. Jeżeli natomiast potrzebujecie pomocy bądź wsparcia, możecie skorzystać z Kryzysowego Telefonu Zaufania prowadzonego przez Instytut Psychologii Zdrowia PTP. Numer to: 116 123.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Senior editor w newonce.net. Jest związany z redakcją od 2015 roku i będzie stał na jej straży do samego końca – swojego lub jej. Na antenie newonce.radio usłyszycie go w autorskiej audycji „The Fall”, ale też w "Bolesnych Porankach". Ma na koncie publikacje w m.in. „Machinie”, „Dzienniku”, „K Magu”,„Exklusivie” i na Onecie.