Dokumentnie

Dokumentnie
Dokumentnie

Krótka lekcja Queeru. Tomasz Szczepanek

39 min

Temat, na którym warto pochylić się DOKUMENTNIE, zwłaszcza w czerwcu – „miesiącu dumy”. Nie ma nic złego w tym, że czegoś się nie wie i chce się ten temat zgłębić. Jest wiele złego w przekuwaniu niewiedzy i lęków w nienawiść, agresję i wykluczenie. Tomasz Szczepanek – reżyser teatralny i przedstawiciel tęczowej wspólnoty – o codzienności społeczności queerowej; pełnej blasków i kolorów, ale także cieni i smutku. Nie ma zamiaru dyskutować z cudzymi odczuciami, ale marzy o świecie, w którym każdy będzie miał prawo do pełni odczuwania i przeżywania własnych emocji. Początki dyskursu queerowego, momenty przełomowe, historia Parady Równości w Warszawie to tylko kilka aspektów, które składają się na ten przyspieszony kurs wiedzy o queerze. Gość zdradzi, czego boją się mężczyźni, jakie rozkminy mają prawaki i skąd ich homofobiczne zapędy, mimo licznych homoseksualnych doświadczeń. Zaprasza Filip Skrońc.

Pozostałe epizody

Dokumentnie - Uciekaj szybko, daleko, nierychło wracaj. Maciej Jeziorek

Gdzie uciekać, jeśli świat stał się globalną wioską i to nie w dobrym tego słowa znaczeniu? Jak COVID zdefiniował naszą potrzebę samotności i oddechu od wszystkiego i wszystkich? Schowanie w domach...

53 min
Dokumentnie - O fotografii i wojnie na obrazy, która kształtuje naszą codzienność

Filip Skrońc, wraz z gośćmi, o obrazach wygenerowanych przez systemy opresji. I o fotografach, którzy wzięli je na warsztat i zaczęli z nimi pracować.

49 min
Dokumentnie - Co jest jeszcze OFFem? Artur Rojek

Wbrew pozorom, to rozmowa nie tylko o muzyce. To podróż po innych kontynentach, do przeszłości i do wspomnień, które stały się inspiracjami i nadal rezonują w jego działaniu.

37 min
Dokumentnie - Wcielenie, czyli reportaż o sekspracy w Polsce. Karolina Rogaska

Filip z Karoliną Rogalską o rynku sekspracy w Polsce. Gościni czuła, że ma władzę wobec klientów, nie czując się przy nich bezpiecznie. Wkroczyła w ten świat dla reportażu.

51 min
Dokumentnie - Nie da się dziś korzystać tylko z fotografii. Marta Szymańska, Franek Ammer & Andrei Liankevich

Marta Szymańska, Andriej Lankiewicz i Franek Ammer zdradzają, na które wystawy czekają najbardziej, ile jest Mińska w Łodzi i co czeka gości kolejnej edycji Fotofestiwalu.

43 min
Dokumentnie - Poradnik modelowego działania. Zuzanna Krzątała

Zuzanna Krzątała o swoim życiu modelki, aktywistki i feministki. Ile można żyć na ekstremalnie wysokim poziomie adrenaliny?

57 min
Dokumentnie - Na pierwszej linii internetowego frontu. Magda Szpecht

Filip Skrońc z Magdą Szpecht o walce z dezinformacją i rolą cyberelfów w weryfikowaniu i usuwaniu fake newsów związanych z wojną w Ukrainie.

40 min
Dokumentnie - Kogo by tu dzisiaj pozwać? Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

Filip Skrońc z Zuzanną Rudzińską-Bluszcz, o nowej roli prezeski fundacji ClientEarth, kulisach kandydowania na urząd RPO i naszej prawnej przyszłość w obliczu zmian klimatycznych.

46 min
Dokumentnie - O muzyce, która ratuje z opresji przed światem, który zwariował. Natalia Zamilska

Filip Skrońc z Natalią Zamilską o kulisach pracy producentki muzycznej, która w swojej pracy korzysta z wielu kultur, również tych dotkniętych wojną.

59 min
Dokumentnie - O „Cichym Rasizmie” należy mówić głośno. Julia Klewaniec & Ogi Ugonoh

Rozmowa Filipa Skrońca z fotografką Julią Klewaniec oraz influencerką i aktywistką Ogi Ugonoh w kontekście wystawy “Cichy rasizm”.

46 min
Dokumentnie - Kiedy skończy się gościnność Polek i Polaków? Maciej Mandelt

Filip Skrońc z Maciejem Mandeltem ze Stowarzyszenia NOMADA o kryzysie uchodźczym i jego następstwach.

46 min
Dokumentnie - Jaka pogoda w Kijowie? Jędrzej Nowicki

Fotograf, który obecnie jest w Kijowie, Jędrzej Nowicki, łączy się z Filipem Skrońcem, żeby opowiedzieć, jak wygląda teraz miasto w czasie wojny. Rozmowę Filip zaczyna od pytania o pogodę, nie bez ...

21 min
Dokumentnie - Jak nie zakłamywać wydarzeń na granicy? Dorota Borodaj

Kryzys uchodźczy trwa. Ile skrywa w sobie Puszcza? Jak pisać o sytuacji na granicy? W jaki sposób budować historię, której nie chce się pisać, a trzeba przekazać ją w perspektywie, która nikogo nie...

31 min
Dokumentnie - Syndrom sztokholmski po powrocie do Polski? Marek Berezowski

Przed odsłuchaniem tego epizodu DOKUMENTNIE przypomnijcie sobie prace gościa programu, Marka Berezowskiego, bo niektórych kadrów nie sposób nie kojarzyć, a warto je mieć przed oczami. Nie tylko w c...

42 min
Dokumentnie - O muzyce, która nie zawsze łagodzi obyczaje. Piotr Jagielski

O dźwiękach historii z Nowego Orleanu. Filip Skrońc i Piotr Jagielski – autor książki „Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie”, w rozmowie o gatunku, który wyrósł na whisky, ...

1 godz. 7 min

Co myślisz o tym epizodzie podcastu?

newonce.radio - Wciśnij play

newonce.radio

Wciśnij play