PRAWY ADAM

PRAWY ADAM
PRAWY ADAM

Promotor twardego głosu w obronie wolności. Prof. Wojciech Sadurski

56 min

Przynależność do struktur Unii Europejskiej wcale nie jest oczywistością, jak mogłoby się wydawać ludziom urodzonym w momencie i po przemianach ustrojowych. Ile pracy kosztowało przygotowanie systemów prawnych w Polsce, aby wejść i stać się pełnoprawnym członkiem wspólnoty europejskiej? O wartościach i przywilejach, których nie dostaliśmy „raz na zawsze" i fatalnych skutkach, jakie mogłoby nieść za sobą wyjście Polski z Unii Europejskiej, Adam Bodnar rozmawia z prof. Wojciechem Sadurskim. Gość PRAWEGO ADAMA chciałby, żeby Polska stała się krajem federalnym. Twierdzi, że nie mamy nagromadzonej przez lata kultury politycznej i przestrzega wskazując dwa scenariusze. „Albo będziemy w Unii Europejskiej wierni, lojalni i z pełnym przywiązaniem albo będziemy w strefie oddziaływania Rosji”. Zaprasza Adam Bodnar.

Pozostałe epizody

PRAWY ADAM - Kto rości sobie prawo do naszych uczuć? Iwona Skv

Adam Bodnar i Iwona Skv w rozmowie o tym, co zapamiętała ze swojego pierwszego marszu równości i co było dla niej kamieniem milowym w kontekście widoczności całej społeczności.

1 godz. 0 min
PRAWY ADAM - Gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania. O technikach wpływu społecznego

Adam Bodnar z profesorem Tomaszem Grzybem w rozmowie o technikach wpływu społecznego i słynnym eksperymencie wieziennym Philipa Zimbardo.

1 godz. 6 min
PRAWY ADAM - Prawo do seksu osób z niepełnosprawnościami

O tym, z jakimi wyzwaniami w sferze seksualności spotykają się każdego dnia osoby z niepełnosprawnościami.

1 godz. 3 min
PRAWY ADAM - Heard vs. Depp. Czy w tym procesie są tylko przegrani?

Jak właściwie interpretować wynik? Czy w tej batalii sądowej któraś ze stron rzeczywiście może być uznawana za wygraną?

1 godz. 4 min
PRAWY ADAM - Uzależniona od poczucia sprawczości tu i teraz. Aleksandra Chudaś

Od 8 lat związana z projektem i fundacją „Zwolnieni z Teorii”. Dzisiaj zajmuje stanowisko managing director. O sobie mówi - managerka w organizacji pozarządowej.

1 godz. 8 min
PRAWY ADAM - Ta dzisiejsza młodzież... zawojuje świat! Kira Sukhoboichenko

Kira Sukhoboichenko o drodze, którą mimo młodego wieku, już pokonała i planach na kolejne lata, determinacji do działania i marzeniach, które chce spełniać.

1 godz. 1 min
PRAWY ADAM - Społeczna odpowiedzialność festiwali muzycznych

Piotr Orlicz-Rabiegi oraz Maciej Nowicki przedstawili społeczne role festiwali. Jakie zmiany nas czekają po pandemii, a co zmieniło się w związku z wojną?

1 godz. 1 min
PRAWY ADAM - Aktor świadomy praw i obowiązków. Mateusz Damięcki

Mateusz Damięcki od roli drag queen do podwórkowego kibola w filmie "Furioza". Z pierwszych stron gazet prosto do studia newonce w rozmowie z Adamem Bodnarem.

58 min
PRAWY ADAM - Nie wyciągamy lekcji z historii. Profesor Paweł Wiliński

U Adama Bodnara lekcja WOS'u. Wraz ze swoim gościem o prawie w codzienności bezprawia, wyciąganiu nauczki na przyszłość i szansach na sprawiedliwe zakończenie.

59 min
PRAWY ADAM - „Nie ma nas w nas, gdy biegnie czas”. NIEBØ

W tym epizodzie u Adama gości zespół NIEBØ. O wojnie w Ukrainie i o zarzutach o propagowanie zabijania dzieci. Uwieńczeniem rozmowy jest piękna pieśń Łemkowska wykonana live. Przygotujcie chusteczki.

56 min
PRAWY ADAM - Patriota nie bije dzieci. Dr Marek Michalak

Adam Bodnar wraz z dr Markiem Michalakiem, byłym Rzecznikiem Praw Dziecka, o sytuacji najmłodszych w Polsce, perspektywach na przyszłość oraz błędach rządów i społeczeństwa w przeszłości

58 min
PRAWY ADAM - Mają głos i nie wahają się go użyć. Kwiat Jabłoni

Kwiat Jabłoni z wizytą u Adama Bodnara o politycznych obserwacjach i światopoglądowych priorytetach z perspektywy młodych twórców.

1 godz. 0 min
PRAWY ADAM - Narodowe dobro luksusowe - empatia na wagę złota. Aleksander Twardowski

Aleksander Twardowski aka @OloCzarny w rozmowie z Adamem Bodnarem zdradził kilka prostych zasad i wytłumaczył, jak zakładać zbiórki, które cieszą się nieprawdopodobną w skali kraju popularnością.

1 godz. 0 min
PRAWY ADAM - Jeden prawnik powie tak, a drugi… O prawie autorskim w epoce cyfrowej

Tym razem gościem Adama Bodnara jest mec. Maciej Ślusarek - adwokat, od wielu lat zaangażowany w sprawy dotyczące ochrony dóbr osobistych, własności intelektualnej, praw autorskich, nowych technolo...

1 godz. 1 min
PRAWY ADAM - "Mógłbyś w końcu zagrać porządnego człowieka?" Andrzej Chyra

Żyjemy w czasach, w których nie można marnować swojego potencjału, mówi Andrzej Chyra, gość Adama Bodnara, znany polski aktor, ale także reżyser, zdobywca wielu nagród i wyróżnień. Uważa, że musi w...

1 godz. 0 min

Co myślisz o tym epizodzie podcastu?

newonce.radio - Wciśnij play

newonce.radio

Wciśnij play