Dokumentnie

Dokumentnie
Dokumentnie

Uciekaj szybko, daleko, nierychło wracaj. Maciej Jeziorek

53 min

Gdzie uciekać, jeśli świat stał się globalną wioską i to nie w dobrym tego słowa znaczeniu? Jak COVID zdefiniował naszą potrzebę samotności i oddechu od wszystkiego i wszystkich? Schowanie w domach przez pandemię to luksus, do którego dostęp mają nieliczni, a powodów do takich ucieczek, wydaje się być na horyzoncie coraz więcej. Maciej Jeziorek, autor książki fotograficznej „Mox. Longe. Tarde” za pomocą fotografii ujął obraz dzisiejszego świata, któremu coraz ciężej funkcjonować zgodnie z tytułową łacińską sentencją. Zaprasza Filip Skrońc.

Pozostałe epizody

Dokumentnie - S jak south. Przegląd njusów ze świata

Przegląd njusów ze świata, w którym Filip Skrońc przenosi nas na południe od „centrum świata”, czyli Polski i czubka naszego własnego nosa, tym razem – do Afryki.

55 min
Dokumentnie - Dokumentnie – Original Sound Track

Dokumentnie — Original Sound Track, czyli Filip Skrońc w muzycznym podsumowaniu 3 lat swojego autorskiego podcastu. Tego jeszcze nie grali(śmy)!

1 godz. 59 min
Dokumentnie - „Historie naturalne” okiem kuratora. Krzysztof Miękus

Co łączy modelki ze zdjęć z kotami, czego jest więcej w pracach: bólu czy zmysłowości i czy na wystawę została nałożona autocenzura? O fotografii, która z Instagrama weszła do galerii.

41 min
Dokumentnie - O fotografii i wojnie na obrazy, która kształtuje naszą codzienność

Filip Skrońc, wraz z gośćmi, o obrazach wygenerowanych przez systemy opresji. I o fotografach, którzy wzięli je na warsztat i zaczęli z nimi pracować.

49 min
Dokumentnie - Krótka lekcja Queeru. Tomasz Szczepanek

Początki dyskursu queerowego, momenty przełomowe, historia Parady Równości w Warszawie to tylko kilka aspektów, które składają się na ten przyspieszony kurs wiedzy o queerze.

39 min
Dokumentnie - Co jest jeszcze OFFem? Artur Rojek

Wbrew pozorom, to rozmowa nie tylko o muzyce. To podróż po innych kontynentach, do przeszłości i do wspomnień, które stały się inspiracjami i nadal rezonują w jego działaniu.

37 min
Dokumentnie - Wcielenie, czyli reportaż o sekspracy w Polsce. Karolina Rogaska

Filip z Karoliną Rogalską o rynku sekspracy w Polsce. Gościni czuła, że ma władzę wobec klientów, nie czując się przy nich bezpiecznie. Wkroczyła w ten świat dla reportażu.

51 min
Dokumentnie - Nie da się dziś korzystać tylko z fotografii. Marta Szymańska, Franek Ammer & Andrei Liankevich

Marta Szymańska, Andriej Lankiewicz i Franek Ammer zdradzają, na które wystawy czekają najbardziej, ile jest Mińska w Łodzi i co czeka gości kolejnej edycji Fotofestiwalu.

43 min
Dokumentnie - Poradnik modelowego działania. Zuzanna Krzątała

Zuzanna Krzątała o swoim życiu modelki, aktywistki i feministki. Ile można żyć na ekstremalnie wysokim poziomie adrenaliny?

57 min
Dokumentnie - Na pierwszej linii internetowego frontu. Magda Szpecht

Filip Skrońc z Magdą Szpecht o walce z dezinformacją i rolą cyberelfów w weryfikowaniu i usuwaniu fake newsów związanych z wojną w Ukrainie.

40 min
Dokumentnie - Kogo by tu dzisiaj pozwać? Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

Filip Skrońc z Zuzanną Rudzińską-Bluszcz, o nowej roli prezeski fundacji ClientEarth, kulisach kandydowania na urząd RPO i naszej prawnej przyszłość w obliczu zmian klimatycznych.

46 min
Dokumentnie - O muzyce, która ratuje z opresji przed światem, który zwariował. Natalia Zamilska

Filip Skrońc z Natalią Zamilską o kulisach pracy producentki muzycznej, która w swojej pracy korzysta z wielu kultur, również tych dotkniętych wojną.

59 min
Dokumentnie - O „Cichym Rasizmie” należy mówić głośno. Julia Klewaniec & Ogi Ugonoh

Rozmowa Filipa Skrońca z fotografką Julią Klewaniec oraz influencerką i aktywistką Ogi Ugonoh w kontekście wystawy “Cichy rasizm”.

46 min
Dokumentnie - Kiedy skończy się gościnność Polek i Polaków? Maciej Mandelt

Filip Skrońc z Maciejem Mandeltem ze Stowarzyszenia NOMADA o kryzysie uchodźczym i jego następstwach.

46 min
Dokumentnie - Jaka pogoda w Kijowie? Jędrzej Nowicki

Fotograf, który obecnie jest w Kijowie, Jędrzej Nowicki, łączy się z Filipem Skrońcem, żeby opowiedzieć, jak wygląda teraz miasto w czasie wojny. Rozmowę Filip zaczyna od pytania o pogodę, nie bez ...

21 min

Co myślisz o tym epizodzie podcastu?