Dokumentnie

Dokumentnie
Dokumentnie

Wcielenie, czyli reportaż o sekspracy w Polsce. Karolina Rogaska

51 min

Filip Skrońc na początku wgłębienia się w temat rozmowy był zazdrosny, dlaczego to on nie wpadł na pomysł stworzenia reportażu o rynku sekspracy w Polsce. Potem mu przeszło. Kim są osoby, które zajmują się sekspracą w Polsce? Dlaczego mimo tego, że od lat mierzą się ze stygmą, wykluczeniem i agresją, nadal zostają spychane do społecznej zagrody tematów tabu? Karolina Rogaska, autorka książki-reportażu wcieleniowego “Bez wstydu. Sekspraca w Polsce”, pracując jako hostessa, czuła się lepsza, niż dziewczyny do towarzystwa. W pewnym momencie zadała sobie pytanie “Dlaczego?” i kilka innych, na które postanowiła odpowiedzieć nie tylko sobie, ale naszemu społeczeństwu. A zrobiła to wnikając do świata, który dotąd pokazywany był za pomocą przerysowanych ujęć w tanich filmach gangsterskich i przy użyciu pejoratywnej retoryki. Czuła, że ma władzę wobec klientów, jednocześnie nie czując się przy nich bezpiecznie. Jak zmieniło się jej postrzeganie tego świata i jak ewoluował język, którego używała na przestrzeni 4 lat pracy nad książką? Gdzie kończy się granica akceptacji, a zaczyna obszar stygmatyzacji, której wytyczanie od lat uzurpuje sobie nasze społeczeństwo? Na DOKUMENTNIE zaprasza Filip Skrońc.

Pozostałe epizody

Dokumentnie - Uciekaj szybko, daleko, nierychło wracaj. Maciej Jeziorek

Gdzie uciekać, jeśli świat stał się globalną wioską i to nie w dobrym tego słowa znaczeniu? Jak COVID zdefiniował naszą potrzebę samotności i oddechu od wszystkiego i wszystkich? Schowanie w domach...

53 min
Dokumentnie - O fotografii i wojnie na obrazy, która kształtuje naszą codzienność

Filip Skrońc, wraz z gośćmi, o obrazach wygenerowanych przez systemy opresji. I o fotografach, którzy wzięli je na warsztat i zaczęli z nimi pracować.

49 min
Dokumentnie - Krótka lekcja Queeru. Tomasz Szczepanek

Początki dyskursu queerowego, momenty przełomowe, historia Parady Równości w Warszawie to tylko kilka aspektów, które składają się na ten przyspieszony kurs wiedzy o queerze.

39 min
Dokumentnie - Co jest jeszcze OFFem? Artur Rojek

Wbrew pozorom, to rozmowa nie tylko o muzyce. To podróż po innych kontynentach, do przeszłości i do wspomnień, które stały się inspiracjami i nadal rezonują w jego działaniu.

37 min
Dokumentnie - Nie da się dziś korzystać tylko z fotografii. Marta Szymańska, Franek Ammer & Andrei Liankevich

Marta Szymańska, Andriej Lankiewicz i Franek Ammer zdradzają, na które wystawy czekają najbardziej, ile jest Mińska w Łodzi i co czeka gości kolejnej edycji Fotofestiwalu.

43 min
Dokumentnie - Poradnik modelowego działania. Zuzanna Krzątała

Zuzanna Krzątała o swoim życiu modelki, aktywistki i feministki. Ile można żyć na ekstremalnie wysokim poziomie adrenaliny?

57 min
Dokumentnie - Na pierwszej linii internetowego frontu. Magda Szpecht

Filip Skrońc z Magdą Szpecht o walce z dezinformacją i rolą cyberelfów w weryfikowaniu i usuwaniu fake newsów związanych z wojną w Ukrainie.

40 min
Dokumentnie - Kogo by tu dzisiaj pozwać? Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

Filip Skrońc z Zuzanną Rudzińską-Bluszcz, o nowej roli prezeski fundacji ClientEarth, kulisach kandydowania na urząd RPO i naszej prawnej przyszłość w obliczu zmian klimatycznych.

46 min
Dokumentnie - O muzyce, która ratuje z opresji przed światem, który zwariował. Natalia Zamilska

Filip Skrońc z Natalią Zamilską o kulisach pracy producentki muzycznej, która w swojej pracy korzysta z wielu kultur, również tych dotkniętych wojną.

59 min
Dokumentnie - O „Cichym Rasizmie” należy mówić głośno. Julia Klewaniec & Ogi Ugonoh

Rozmowa Filipa Skrońca z fotografką Julią Klewaniec oraz influencerką i aktywistką Ogi Ugonoh w kontekście wystawy “Cichy rasizm”.

46 min
Dokumentnie - Kiedy skończy się gościnność Polek i Polaków? Maciej Mandelt

Filip Skrońc z Maciejem Mandeltem ze Stowarzyszenia NOMADA o kryzysie uchodźczym i jego następstwach.

46 min
Dokumentnie - Jaka pogoda w Kijowie? Jędrzej Nowicki

Fotograf, który obecnie jest w Kijowie, Jędrzej Nowicki, łączy się z Filipem Skrońcem, żeby opowiedzieć, jak wygląda teraz miasto w czasie wojny. Rozmowę Filip zaczyna od pytania o pogodę, nie bez ...

21 min
Dokumentnie - Jak nie zakłamywać wydarzeń na granicy? Dorota Borodaj

Kryzys uchodźczy trwa. Ile skrywa w sobie Puszcza? Jak pisać o sytuacji na granicy? W jaki sposób budować historię, której nie chce się pisać, a trzeba przekazać ją w perspektywie, która nikogo nie...

31 min
Dokumentnie - Syndrom sztokholmski po powrocie do Polski? Marek Berezowski

Przed odsłuchaniem tego epizodu DOKUMENTNIE przypomnijcie sobie prace gościa programu, Marka Berezowskiego, bo niektórych kadrów nie sposób nie kojarzyć, a warto je mieć przed oczami. Nie tylko w c...

42 min
Dokumentnie - O muzyce, która nie zawsze łagodzi obyczaje. Piotr Jagielski

O dźwiękach historii z Nowego Orleanu. Filip Skrońc i Piotr Jagielski – autor książki „Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie”, w rozmowie o gatunku, który wyrósł na whisky, ...

1 godz. 7 min

Co myślisz o tym epizodzie podcastu?

newonce.radio - Wciśnij play

newonce.radio

Wciśnij play