Filip Skrońc na początku wgłębienia się w temat rozmowy był zazdrosny, dlaczego to on nie wpadł na pomysł stworzenia reportażu o rynku sekspracy w Polsce. Potem mu przeszło. Kim są osoby, które zajmują się sekspracą w Polsce? Dlaczego mimo tego, że od lat mierzą się ze stygmą, wykluczeniem i agresją, nadal zostają spychane do społecznej zagrody tematów tabu? Karolina Rogaska, autorka książki-reportażu wcieleniowego „Bez wstydu. Sekspraca w Polsce”, pracując jako hostessa, czuła się lepsza, niż dziewczyny do towarzystwa. W pewnym momencie zadała sobie pytanie "Dlaczego?" i kilka innych, na które postanowiła odpowiedzieć nie tylko sobie, ale naszemu społeczeństwu. A zrobiła to wnikając do świata, który dotąd pokazywany był za pomocą przerysowanych ujęć w tanich filmach gangsterskich i przy użyciu pejoratywnej retoryki. Czuła, że ma władzę wobec klientów, jednocześnie nie czując się przy nich bezpiecznie. Jak zmieniło się jej postrzeganie tego świata i jak ewoluował język, którego używała na przestrzeni 4 lat pracy nad książką? Gdzie kończy się granica akceptacji, a zaczyna obszar stygmatyzacji, której wytyczanie od lat uzurpuje sobie nasze społeczeństwo? Na DOKUMENTNIE zaprasza Filip Skrońc.
Tym razem u Filipa gościni muzyczna, ale przecież to Dokumentnie, więc nie może zabraknąć rozmów o współczesnym świecie i społeczeństwie.
Filip Skrońc kontynuuje opowieść o podróży po Senegalu. Niestety nie będzie to wesoły odcinek.
Z tego epizodu dowiecie się wielu ciekawostek o fotografii powietrznej, o roli dronów w sztuce foto i tym, jak być jednocześnie architektem, pilotem i laureatem World Press Photo.
Harry Styles, Taylor Swift i ona, psycholożka Anfisa Yakovina. O tym, czy świat rozrywki faktycznie interesuje się potrzebującymi, czy to tylko puste gesty, w rozmowie z Filipem Skrońcem.
O tym Filip Skrońc porozmawiał z dyrektorką American Film Festival Urszulą Śniegowską oraz krytykiem Jakubem Demiańczukiem.
Senegal to miejsce zaskakujące, trudne i przepełnione historiami. W tym epizodzie „Dokumentnie” Filip Skrońc świeżo po podróży do Dakaru dzieli się swoimi emocjami.
Wszystko o „Iskrach”, czyli dokumencie poświęconym piętnastce wyjątkowych kobiet. Opowiada Bovska.
Kryzys psychiatrii dziecięcej stał się bodźcem do mówienia o zdrowiu psychicznym. W tym odcinku „Dokumentnie” gościmy autorkę książek Małgorzatę Gołotę.
Wojna za wschodnią granicą diametralnie zmieniła nasze role. Michał Kempa ze sceny przeniósł się na demonstracje pod ambasadą, a rozbawianie zamienił na pomoc Ukrainie. Problem jest taki, że mało k...
Ponad 50 osób zabitych w protestach po śmierci Mahsa Amini. Jak wygląda życie w kraju, gdzie zasłaniając się religią, rząd odbiera większość praw?
Jakie czynniki wpływają na kryzys żywnościowy w Afryce, gdzie głód jest codziennością znacznej części mieszkańców subsaharyjskiego regionu tego kontynentu?
Osoby z albinizmem w Tanzanii stawiają czoła nie tylko ostracyzmowi. Głód – problem, z którym boryka się na co dzień 800 mln ludzi. Co tak naprawdę oznacza „umieranie z głodu"?
Muzyczna podróż przez północ globu. USA kontra pozwolenie na broń. Który kraj przoduje w kwestii przyjętych uchodźców? O zbrodniach KK w Kanadzie. Słuchajcie Dokumentnie.
Daj znaka, co sądzisz o tym epizodzie!