Alewya – gdzieś pomiędzy etiopską tradycją a londyńskim rave’em

Alewya-01.jpg

Jej imię w języku arabskim oznacza najwyższa. Najwyższa pora lepiej ją poznać.

26-letnia piosenkarka, modelka i producentka urodziła się w Arabii Saudyjskiej, ale jako dziecko przeprowadziła się z rodzicami do Londynu. Jej ojciec pochodzi z Egiptu, matka z Etiopii, a starszy brat urodził się w Kenii.

Alewya Demmisse wychowała się w wielokulturowym środowisku imigrantów, co słychać w jej twórczości. Dorastając na Goldhawk Road wśród marokańskiej społeczności, regularnie odwiedzając miejscowy meczet, otaczając się afrokaraibskimi znajomymi, artystka wypracowała swój wyjątkowy styl.

Karierę w modelingu rozpoczęła z pomocą Cary Delevingne, którą poznała na planie Kids in Love. W pełnometrażowym debiucie swojego przyjaciela, Chrisa Foggina, Alewya odegrała rolę tancerki. Delevingne zrobiła jej kilka zdjęć, pokazała je w agencji i przez następne kilka tygodni zasypywała Demmisse pytaniami, kiedy może podpisać kontrakt. Wówczas Alewya pracowała na dwa etaty jako kelnerka w kawiarni i asystentka ds. marketingu, studiując jednocześnie matematykę i filozofię na King's College London. Jednak postanowiła spróbować swoich sił w branży modowej. I choć przyznaje, że zawód modelki jest bardziej wymagający niż pogodzenie studiów z pracą na dwóch stanowiskach, do swoich największych osiągnięć z tego okresu zalicza udział w pokazie DKNY i… przypadkowe zabranie zapalniczki Kate Moss.

Po czterech latach spędzonych w Nowym Jorku i poświęceniu modelingowi, przyszedł czas na powrót do Londynu i karierę artystyczną – nie tylko muzyczną, bo Alewya pasjonuje się także sztukami wizualnymi, rzeźbą i ilustracją. Lata spędzone poza domem pozwoliły jej otworzyć się na swoje artystyczne zdolności. Spędziłam całe życie walcząc o to, kim jestem i tak bardzo starając się wtopić w tłum i nie zostać zauważoną. Ale to niemożliwe – przyznała w jednym z wywiadów.

Muzyką zaczęła interesować się dopiero jako 20-latka. Jak przyznaje, zamiłowanie do tworzenia przyszło naturalnie. Pierwsze piosenki napisała przechodząc przez bolesne rozstanie z dziewczyną. Powrót do rodzinnego miasta i duchowe przebudzenie pozwoliły jej na nowo spojrzeć na swoją twórczość, którą trudno przyporządkować do konkretnego gatunku. Wcześniej nagrywała krótkometrażowe filmy i zaczęła tworzyć bity na GarageBand, aby dodawać podkład muzyczny do swoich animacji. Szybko nauczyła się produkować i grać na gitarze. A często odwiedzając kluby i schodząc z parkietów jako ostatnia, odnalazła się w środowisku lokalnych muzyków i artystów. Shy FX – producent, którego wtedy poznała, natychmiast dostrzegł jej potencjał i zgodził się zostać jej managerem.

Demmisse była pierwszą artystką podpisaną przez Because London Records. Swój debiutancki singiel Sweating wydała w połowie 2020 roku. W niecałe trzy miesiące zrobił milion wyświetleń. Możecie kojarzyć ją także z numeru z Little Simz – where’s my lighter, który trafił na zeszłoroczną EP-kę Simbi. Alewya towarzyszy Simz także podczas jej tegorocznej trasy koncertowej.

Kilka miesięcy po wydaniu where’s my lighter, magazyn NME umieścił ją w rankingu artystów, o których może być głośno w 2021 roku. W tym roku Alewya wydała kolejne numery: Jagna, Spirit_X i Play, które były zapowiedzią EP-ki Panther in Mode, wydanej 19 listopada. W sześciu kawałkach, które trafiły na debiutancki materiał, odświeża klubowe rytmy, dodając do nich nawiązania do tradycji i motywy plemienne, zauważalne zwłaszcza w jej teledyskach. Wśród inspiracji wskazuje brytyjską muzykę taneczną, indyjskie ragi, etiopską i arabską muzykę religijną, ale też alternatywny rock z UK i filmowe soundtracki. W tekstach skupia się na zmysłowości i kobiecej sile. Jak sama podkreśla, w piosenkach chce przekazywać emocje związane z euforią, złamanym sercem i melancholią. Za sedno doświadczeń muzycznych uważa łączenie się z boską mocą twórczą, pozwalającą słuchaczom na refleksję i zatracenie się.

Alewya

Alewya

Podziel się lub zapisz
Najmłodsza z niuansowej ekipy. Związana z redakcją newonce.net od 2019 roku. W przerwach od scrollowania TikToka i binge-watchingu najnowszych premier serialowych pisze o zagranicznym i polskim rapie, zjawiskach internetowych oraz modzie.