Bad trip na festiwalu muzycznym. Co robić? I jak poprosić o pomoc?

Zobacz również:Wałęsa, Kwaśniewski, Kaczyński, Komorowski, Duda… Jak wyglądały wybory prezydenckie od 1990 roku?
People dance under the full moon during the monthly Full
fot. Stephen J. Boitano/LightRocket via Getty Images

Nie ma co śmieszkować – sezon festiwalowy już się rozkręcił, a do połowy września jeszcze sporo masowych imprez. Na których wielu festiwalowiczów bawi się przy pomocy środków psychoaktywnych. Tłumy, hałas, obce miejsce – o bad tripa nietrudno.

Tu może pomóc szybki psyhelp. Ale, no właśnie, co to takiego?

To stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla osób, które nie wymagają interwencji medycznej, lecz wsparcia psychicznego albo emocjonalnego w związku z przeżywaniem przez siebie trudnego doświadczenia. Może być po różnych substancjach, termin psyhelp odnosi się do substancji psychodelicznych. Czyli jeśli osoba weźmie jakieś substancje i jest jej za mocno, ale nie wymaga interwencji medycznej, to może przyjść na takie stanowisko, żeby odpocząć, odbodźcować się – tłumaczą w rozmowie z Maciejem Lorencem Małgorzata Małyszko (prezeska Społecznej Inicjatywy Narkopolityki) i Aleksandra Pałaszewska (konsultantka Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego). A wszystko to w autorskim podcaście Lorenca Psychodelicje.

To tylko jedno z wielu zagadnień, o jakich opowiedziały gościnie podcastu. Będzie też o innych środkach wsparcia, o tym, jak pomóc poszkodowanej osobie (lub samemu sobie) i o obecności narkotyków na wielkich festiwalach. Bo te są powszechne, także w krajach, w których zabronione jest ich posiadanie. Od wielu lat na imprezach na całym świecie działają chociażby partyworkerzy, czyli ludzie, których celem jest pomóc osobom z bad tripem. Wszystko w myśl zasady: zamiast zakazywać – pomagać, gdy tylko będzie potrzeba.

Całego podcastu odsłuchacie poniżej. W sam raz dla tych, którzy akurat wybierają się na kolejny festiwal.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.

Komentarze 0