Chcieli pomóc, bo to hip-hop: charytatywne akcje raperów, którzy nam zaimponowali w tej chwili

Zobacz również:Steez wraca z Audiencją do newonce.radio! My wybieramy nasze ulubione sample w trackach PRO8L3Mu
Loyle Carner
Getty Images

Dobiegł końca Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale jeszcze do soboty można licytować współprowadzenie Bolesnych Poranków w newonce.radio. W tym wyjątkowym czasie warto przypomnieć, że to nie palenie blantów ani obsuwa stanowią piąty element hip-hopu. Jest nim pomaganie.

Nie sposób bardziej szanować takich przedsięwzięć jak #Hot16Challenge2 czy przekazanie przez Quebonafide miliona złotych ze współpracy z Allegro, ale w tym miejscu pochylamy się nad społecznymi inicjatywami, które wymagały długofalowego zaangażowania gwiazd rapu we własnej osobie. Tu nie chodzi o szelest, szacunkiem się płaci - wszystkim zaangażowanym charytatywnie. A jest ich przecież znacznie więcej niż ci, których zaraz wymienimy.

1
Loyle Carner

Loyle Carner przez lata budował swoją markę na brytyjskim rynku muzycznym. Otarł się już o Mercury Prize za Yesterday's Gone, dwukrotnie był blisko Brit Awards, jego Not Waving, but Drowning sprzed dwóch lat wdrapało się na podium listy bestsellerów Zjednoczonego Królestwa. Raper wykorzystuje przy tym własne doświadczenia i popularność, żeby pomagać młodym, którzy muszą mierzyć się z takimi samymi problemami, z jakimi mierzył się on sam.

Dwudziestosześciolatek wielokrotnie opowiadał w wywiadach o dorastaniu z ADHD. Miał przyjmować odpowiednik Ritalinu, który jednak zamieniał go w zombie. Pewnym wyjściem okazała się pasja kulinarna, którą zaczął rozwijać w porozumieniu z mamą. - Zapytała mnie, kiedy czuję się najbardziej spokojny. Odpowiedziałem, że wtedy, kiedy wykonuję fizyczne czynności, więc zachęciła mnie do gotowania. W kuchni wiele rzeczy może rozkojarzać - choćby kolory przypraw. Zdaniem mnicha Jeong Kwana jest to jednak aktywność najbliższa medytacji - tłumaczył na łamach The Guardian. Mając w pamięci szkolne czasy, gdy - jak sam wspomina - był sekowany jako wariat, otworzył szkołę kulinarną dla dzieciaków z ADHD. W Chilli Con Carner mają okazję pracować nad kreatywnością i zdolnościami społecznymi.

2
Bilon

Nie trzeba spoglądać aż na Wyspy, żeby znaleźć rapera, który przekuwa kulinarną fascynację w dobroczynność. Po sąsiedzku - na Mokotowie - jest przecież Bilon. Współzałożyciel Hemp Gru, który wcześniej zakrywał wieko i stawiał kamień na niego - postawił w 2014 roku na teksańsko-meksykański koncept. - Chciałem mieć swoje miejsce, w którym spokojnie mógłbym sobie posiedzieć, spotkać się ze znajomymi, nakarmić ich, pogadać... I tak powstał Gringo Bar - wspominał Maciej w rozmowie z dziennikarką Gazeta.pl.

Sukces w gastronomii nie sprawił bynajmniej, że zapomniał o osiedlowej pracy u podstaw. Podczas gdy urodzinowe parties wielu gwiazd gatunku zamieniają się w Sodomę i Gomorę - Bilon od lat melduje się z garem zupy Gringo w okolicach Dworca Centralnego, gdzie świętuje z najbardziej potrzebującymi.

3
Nipsey Hussle

Nieodżałowany uliczny poeta miał na tyle znaczące zasługi dla społeczności południowego Los Angeles, że po jego śmierci prezydent Obama wystosował list otwarty, w którym pisał: podczas gdy większość ludzi patrząc na Crenshaw, widziała tylko gangi, strzelaniny i rozpacz - Nipsey dostrzegał potencjał i nadzieję. Raper był zaangażowany w inicjatywę Destination Crenshaw, dedykowaną zamianie jednej z osiedlowej arterii w galerię sztuki ulicznej. Wspierał także rozwój centrów edukacyjnych i przestrzeni do pracy, które miały przyczynić się do rozwoju nauki i technologii.

Już po feralnym, ostatnim dniu marca 2019 roku do mediów przedostała się informacja o zaplanowanym spotkaniu Nipsey Hussle'a z przedstawicielami LAPD, które miało być poświęcone ograniczeniu wpływom gangów na rejonie. Autor Victory Lap zaczął także pracować nad powołaniem do życia fundacji, zajmującej się przebudową placów zabaw, rewitalizacją parków i programami STEM dla uczniów. - Sam pochodzę z Los Angeles i byłem związany z kulturą gangów, więc chciałem na własnym przykładzie pokazać słuchaczom, że skoro ja mogłem się zmienić, to oni także są do tego zdolni - deklarował w jednym z wywiadów.

4
21 Savage

- Twórca Issa Album wystartował z 21 Savage Bank Account Campaign, czyli kampanią społeczną, której celem jest edukacja dzieci w zakresie oszczędzania. Od 2016 do 2019 roku prowadził też program Issa Back To School Drive, wyprawiając młodzież do szkół. Na tym nie kończy się jego filantropijna działalność. Niedawno odpalił darmową platformę e-learningową, żeby uczyć przedsiębiorczości nastolatków z Atlanty. Ponadto połączył siły z burmistrzynią Keishą Lance Bottoms i pracuje nad dofinansowaniem biednym rodzinom dostępu do internetu i tabletów - pisał Kamil Szufladowicz w artykule Od ulicznika do milionera i filantropa. Kto wie - może przyjdzie czas, że porównanie zdobywcy Grammy za a lot do Andrew Carnegiego nie będzie uznawane za przesadę?

5
Łona

- Przez paręnaście lat byłem świadkiem, jak rap może wyciągać ludzi z narkotyków. To się działo w babigoskim Monarze. I to działało, więc rap może mieć taką siłę, że wyciąga ludzi z uzależnień - mówił Łona w 2018 roku na antenie Radia Szczecin. Raper od dawna wspiera podopiecznych tego ośrodka w zachodniopomorskiej wiosce, przygotowując dla nich warsztaty artystyczne.

6
Chance the Rapper

Niedorzeczny album The Big Day sprawił, że Chance przestał być postrzegany jako America's Sweetheart, zaczął być natomiast America's Most Wanted. Roast, który dotknął go w 2019 roku, był zasłużony, ale trzeba oddać reprezentantowi Chicago, że za to, ile dobrego zrobił w trakcie kariery - mógłby do końca życia freestyle'ować pod dźwięk pocierania styropianem o piec kaflowy.

Był zaangażowany w dostarczenie bezdomnym z rodzinnych stron tysiąca high-techowych płaszczów, które mogły służyć także jako śpiwory. Maczał palce w tym, że do dzieciaków z biednych rodzin trafiło 30 tysięcy plecaków. Wspólnie z władzami miasta zorganizował darmowy festiwal dla widzów w wieku 13–24, żeby pokazać im jak bez przypału spędzać wolny czas. Przekazał milion dolarów na publiczną edukację i zebrał na ten cel jeszcze kolejne dwa. A to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Za działalność filantropijną chwaliła go sama Michelle Obama: Chance pokazuje młodym ludziom, że mają wiele do zaoferowania swojej społeczności. Trudno wyobrazić sobie ważniejsze dziedzictwo.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Senior editor w newonce.net. Jest związany z redakcją od 2015 roku i będzie stał na jej straży do samego końca – swojego lub jej. Na antenie newonce.radio usłyszycie go w autorskiej audycji „The Fall”, ale też w "Bolesnych Porankach". Ma na koncie publikacje w m.in. „Machinie”, „Dzienniku”, „K Magu”,„Exklusivie” i na Onecie.