Czy Sora, nowe urządzenie OpenAI, zabije kino?

sora1.jpg

Jeszcze niedawno zastanawialiśmy się, co dalej, skoro sztuczna inteligencja swobodnie generowała obrazy, które do złudzenia przypominały prawdziwe fotografie albo dzieła sztuki. Ale AI idzie o krok dalej.

Firma OpenAI, która jest odpowiedzialna za ChatGPT, zaprezentowała światu nowe urządzenie, służące do generowania minutowych filmów w oparciu o hasła – klucze. I już pojawiają się pytania o to, czy Sora zmieni rynek filmowy. Przecież każda używająca jej osoba już wkrótce, jeśli rozwój sztucznej inteligencji będzie tak błyskawiczny, może być w stanie napisać i wyreżyserować swój własny film.

Nie wierzycie? Oto przykład:

Sora będzie tworzyć sceny z wieloma postaciami, określonymi modelami ruchu, szczegółowymi obiektami oraz tłem. Będzie opierać się na starszych modelach DALL-E i GPT. Nie wiadomo, jakie materiały zostały użyte przy trenowaniu Sora przez OpenAI – urządzenie nie trafiło dotąd do publicznego użytku. Czy w Hollywood powinni zacząć się bać? Ostatnie strajki dotyczyły między innymi obaw przed używaniem AI w produkcji filmów i seriali, co może poskutkować wyrzuceniem wielu scenarzystów, ale i twórców postprodukcji czy aktorów na bruk. I to pomimo tego, że, jak zapewniają przedstawiciele OpenAi, Sora nie jest jeszcze narzędziem perfekcyjnym.

Obecny model ma słabe punkty. Może mieć trudności z dokładną symulacją fizyki złożonej sceny i może nie rozumieć konkretnych przypadków przyczyny i skutku. Na przykład, osoba może ugryźć ciasteczko, ale później ciasteczko może nie mieć śladu ugryzienia. Model może również mylić szczegóły przestrzenne podpowiedzi, na przykład mylić lewą i prawą stronę, i może mieć trudności z precyzyjnymi opisami wydarzeń, które mają miejsce w czasie, na przykład podążając za określoną trajektorią kamery – czytamy.

W tym momencie naprawdę trzeba wyrzucić do kosza wszelkie przewidywania dotyczące tego, jak za 10 lat będzie wyglądać kino i telewizja. Nie wiemy absolutnie niczego.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Współzałożyciel i senior editor newonce.net, współprowadzący „Bolesne Poranki” oraz „Plot Twist”. Najczęściej pisze o kinie, serialach i wszystkim, co znajduje się na przecięciu kultury masowej i spraw społecznych. Te absurdalne opisy na naszym fb to często jego sprawka.