Czy TikTok, Twitch i Discord wygryzą stacje radiowe?

Zobacz również:Niebezpieczny challenge na TikToku. Jego uczestnicy... przedawkowują lek na alergię
radio vs twitch, tiktok i discord - mediapolis
materiały newonce

Collab, którego nikt się nie spodziewał – przedstawiciele newonce.radio i radia 357 usiedli w jednym studiu i porozmawiali o tym, kto i jak dziś tworzy radio.

Pretekstem była prowadzona przez Jakuba Wątora (Spider's Web+) audycja Mediapolis, opowiadająca o tym, jak zmieniają się współczesne media. Po rozmowach o spadku czytelnictwa gazet, platformach streamingowych i memiarstwie jako nowym medium, przyszedł czas na to, co słuchaczowi Mediapolis szczególnie bliskie – radio; tak internetowe, jak i FM. W jakiej kondycji aktualnie znajdują się rozgłośnie? I co dalej? O tym Wątor porozmawiał z Pawłem Sołtysem (357) i Mihem Michalskim (newonce.radio).

Historię newonce.radio znacie, ale być może nie wszyscy wiedzą, jak powstało Radio 357. A to historia mocno polityczna. 357 jest projektem bardzo młodym – działa od początku roku 2021. Po zmianach we władzach Polskiego Radia, będących następstwem wygrania wyborów parlamentarnych przez PiS (rok 2015) w radiowej Trójce doszło do dużych zmian personalnych; pracujący w niej przez wiele lat dziennikarze byli albo zwalniani, albo odchodzili sami. Apogeum był rok 2020 i afera wywołana pierwszym miejscem na Liście Przebojów Trójki, na którym zadebiutowała wymierzona w Jarosława Kaczyńskiego piosenka Twój ból jest lepszy niż mój autorstwa Kazika Staszewskiego. Po tym, jak notowanie unieważniono, z radia odszedł prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny głos anteny, Marek Niedźwiecki. A wraz z nim – inni dziennikarze. Ci, którzy odeszli z Trójki, podzielili się na trzy frakcje: część osób dołączyło do nowo powstałej, internetowej rozgłośni Radio Nowy Świat, część do również nowego, konkurencyjnego sieciowego Radia 357, a niektóre osoby albo zaczęły pracować w innych stacjach (jak nasza redakcyjna koleżanka Agnieszka Szydłowska), albo zaczęły działać na własny rachunek – tu chociażby Dariusz Rosiak, autor podcastu Raport o stanie świata.

Szeregi 357 zasilili m.in. wspomniany Marek Niedźwiecki, ale i inni dziennikarze muzyczni (Piotr Stelmach, Piotr Kaczkowski, Agnieszka Obszańska), polityczni, sportowi, zajmujący się sprawami społecznymi czy ekonomicznymi, jak chociażby gość Mediapolis, Paweł Sołtys.

Co warto dodać, 357 od początku istnienia jest finansowane z dobrowolnych wpłat słuchaczy i firm, czyli patronów rozgłośni – choć stacja wchodzi też we współprace komercyjne.

To odróżnia ją od newonce.radio, utrzymującego się z działalności newonce.club i reklam. Od startu klubu pojawiały się głosy, podawające w wątpliwość taką formę finansowania. Po co w zasadzie ten projekt?

newonce ma model hybrydowy, chcieliśmy mieć kolejną odnogę, bo rynek reklamowy jest niepewny – wojna, COVID. Model oparty o pieniądze od odbiorcy jest bezpieczniejszy niż model oparty o klientów. Najzdrowiej jest mieć parę odnóg. Wcześniej bywały artykuły sponsorowane, czasami bywały częścią większego ekosystemu – opowiada w Mediapolis Mih Michalski. A jak to wygląda w przypadku radia finansowanego przez patronów?

Patroni powodują, że nie ma struktury hierarchicznej, to jest zbiorowe kibicowanie radiu. Przychodzi słuchacz, mówi: wykładam pieniądze, róbcie, ja wam ufam i nie będę was kontrolował. To są nasi ludzie, nie używajmy słowa: partnerzy biznesowi. My jesteśmy w takim układzie, że jednym z głównych udziałowców jest spółdzielnia twórców, czyli ludzie, którzy tworzą to radio, to jest ciekawa sprawa. Zawsze zastanawiamy się: po co ten człowiek nas słucha, czego chce? To jest taki patronocentryzm. Musimy zadawać sobie pytania o to, po co on jest z nami. To nie jest zwierzchnik, jest ciekaw tego, co mu damy – tłumaczy Sołtys.

Jakie są różnice pomiędzy ofertą programową obu rozgłośni? Nie da się zaprzeczyć, że to media, trafiające do nieco innych grup odbiorców. Na falach newonce.radio nie usłyszymy raczej progresywnego rocka, tak samo jak w 357 nie pojawiłaby się Patościeżka.

Sołtys: My jesteśmy bardziej horyzontalni, od nas oczekuje się masy rzeczy: dobrego rocka progresywnego, dobrego chilloutu, ale i sportu, treści politycznych... Z kolei newonce wychodził od wąsko określonej kultury miejskiej.

To prawda – dodaje Michalski. Ale u nas trochę skomplikowała się tożsamość marki, niektórzy starzy odbiorcy myśleli, że płyniemy w inne strony. A to jest kwestia dojrzewania. Chcemy być spójni. Dojrzewaliśmy bardzo szybko, radio istnieje dopiero cztery lata, portal siedem. I już zdążyliśmy wygrać Grand Pressa, przez co trochę się usztywniliśmy. Mieliśmy Patościeżkę i zaczęliśmy zastanawiać się, czy to wypada, przecież mamy Grand Pressa. Pomyśleliśmy, że trzeba spoważnieć. Dzisiaj uważam, że to nie były dobre posunięcia. Teraz wracamy do korzeni, chcemy być radiem bardziej muzycznym, zajawkowym. Chcemy budować modę na słuchanie radia w tej nowej grupie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, co 357 chętnie zaczerpnęłoby z newonce.radio i odwrotnie; dlaczego zdaniem Miha Michalskiego Discord, Twitch czy TikTok to realne zagrożenia dla tradycyjnych modeli radiowych; za to Paweł Sołtys uważa, że przetrwają jeszcze długo, jaka będzie przyszłość radia i czego to medium będzie najbardziej potrzebować – posłuchajcie całego podcastu.

Partnerem Mediapolis jest marka Piano.

MEDIAPOLIS - Radio 357 i newonce.radio w jednej audycji. Konkurencja czy przydatna lekcja?

Kto dziś tworzy radio? Jak zbliżyć i utrzymać słuchacza? Kiedy nastąpi koniec radia? Jakub Wątor, Paweł Sołtys i Mih Michalski tłumaczą jak działa radio internetowe.

54 min

Co myślisz o tym artykule?

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Komentarze 0