Dlaczego Jeff Bezos zrezygnował z funkcji CEO Amazona?

Jeff Bezos And John Kerry Attend Opening Ceremony For New Washington Post HQ
Amazon founder and Washington Post owner Jeff Bezos and U.S. Secretary of State John Kerry deliver remarks during the opening ceremony of the newspaper's new location January 28, 2016 in Washington, DC.

Jeden z głównych tematów wczorajszych wiadomości wieczornych. Jeff Bezos przestaje być CEO Amazona... co nie znaczy, że od tej pory jego nazwisko przestanie kojarzyć się z tą marką.

Bezos powiadomił wczoraj pracowników firmy o swojej decyzji. Zrobił to w specjalnym liście. Wydał też publiczne oświadczenie. Amazon jest tym, czym jest, dzięki inwencji. Robimy razem szalone rzeczy, a potem sprawiamy, że stają się oczywiste (...) Kiedy patrzy się na nasze wyniki finansowe, to naprawdę widać długoterminowe skumulowane wyniki wynalazków. Obecnie uważam, że Amazon jest najbardziej pomysłową firmą w historii, przez co myślę, że to optymalny moment na tę zmianę - pisał Bezos.

Nie jest jednak tak, że nie będzie związany z firmą. CEO Amazona ma objąć w niej nową funkcję i zostać prezesem wykonawczym, a zmiana dokona się w trzecim kwartale 2021 roku. Miejsce Jeffa Bezosa na stanowisku CEO zajmie Andy Jassy, który do tej pory zajmował się nadzorowaniem Amazon Web Services.

fot. gettyimages

Skąd decyzja Jeffa Bezosa? Bycie CEO Amazona to głęboka odpowiedzialność, zajęcie, które całkowicie cię pochłania. Kiedy ciąży nad tobą taka odpowiedzialność, trudno jest skupić uwagę na czymkolwiek innym - pisze w liście do współpracowników. A wiadomo, że miliarder faktycznie chce skupić się na czymś innym. Na przykład na własnej firmie kosmicznej Blue Origin oraz dzienniku Washington Post. To o tyle ciekawe, że Blue Origin bardzo mocno pracuje nad turystycznymi lotami w kosmos - pierwszy turysta, który ma wybrać się na krawędź kosmosu, zrobi to już w tym roku!

Ale... Co nieco mówi się też o rosnącym niezadowoleniu szeregowych pracowników Amazona. Niezadowoleniu, które wzmogło się podczas pandemii koronawirusa. Na całym świecie powstają kolejne strajki, a pracownicy domagają się wyższych pensji i lepszych warunków pracy. Możliwe, że Bezos ma dość uchodzenia za naczelnego krwiopijcę biznesu i woli oddać ten tytuł komu innemu, samemu usuwając się w cień.

fot. gettyimages

Business Insider przywołuje dziś wywiad Bezosa, którego udzielił w 1999 stacji CNBC. To był ten sam rok, w którym 35-letni Bezos,szef działającego dopiero od pięciu lat Amazona, został Człowiekiem Roku według magazynu Time. Miliarder mówił w nim, że jedyną rzeczą, do której przykłada wręcz obsesyjną wagę, jest doświadczenie klienta. Jeśli zaoferujesz im selekcję, cenę, doskonałe informacje i obsługę, to masz szanse odnieść sukces - wyjaśniał Bezos. Czy tak samo będzie z Blue Origin? Jeśli przewidywania dotyczące turystycznych lotów w kosmos się sprawdzą, za jakiś czas może to być rozrywka dostępna nieco bardziej masowo.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.