Jeśli myśleliście, że fani olimpizmu i samych igrzysk żyją tylko od imprezy do imprezy, to nic bardziej mylnego. Na jakiś czas przed największym świętem sportu rozpoczyna się bowiem okres, w którym kolejne dyscypliny po kolei przystępują do kwalifikacji olimpijskich. I tak się składa, że do Paryża pozostały dwa lata, a reprezentacja Polski już oficjalnie wpisała się na listę uczestników. A my rozpoczynamy listę, którą miejmy nadzieję będziecie często sprawdzać.
Pierwszą olimpijską kwalifikację dla Polski wywalczyła strzelczyni Klaudia Breś, dzięki zdobyciu we Wrocławiu tytułu wicemistrzyni Europy. Dzięki temu wynikowi nasza dwukrotna olimpijka (z Rio de Janeiro i Tokio) być może będzie miała okazję po raz kolejny wystąpić na igrzyskach - trzeba bowiem pamiętać, że o ile Klaudia jest oczywiście faworytką do wyjazdu, o tyle oficjalnie ta kwalifikacja jest przyznana reprezentacji Polski - w teorii więc może pojechać ktoś inny. W praktyce jednak chyba tylko jakaś kontuzja lub drastyczny spadek formy zabrałby Klaudii miejsce w samolocie do Paryża.
Wicemistrzostwo Europy Breś zdobyła w pistolecie sportowym z odległości 25 metrów i oczywiście to w tej specjalności nasza zawodniczka wywalczyła bilet do Francji, ale zasady stanowią, że dzięki temu będzie też mogła prawdopodobnie wystartować w pistolecie pneumatycznym z 10 metrów. Trzeba do tego wypełnić specjalne wskaźniki, jednak zawodnicy na międzynarodowym poziomie raczej nie mają z nimi problemu.
Kwalifikacje olimpijskie niezwykle się różnią w zależności od dyscypliny. Są takie, które już prowadzą olimpijskie rankingi (np. judo), ale ich zakończenie jest planowane dopiero w 2024 roku i dopiero wtedy oficjalnie poznamy olimpijczyków w tej specjalności. Są też takie, które będą miały określony czas na zdobywanie minimów (tu oczywiście lekkoatletyka i pływanie) i moment zdobycia kwalifikacji będzie się różnił u większości zawodników. Są chociażby zapasy, które będą miały określone momenty (mistrzostwa świata 2023 i dwa turnieje kwalifikacyjne w 2024) na wywalczenie biletu do Paryża. A jest też wiele dyscyplin hybrydowych (ranking plus specjalne turnieje, tutaj np. siatkówka). Generalnie - można się pogubić, ale między innymi po to powstał ten artykuł.
Zamierzamy śledzić regularnie, co dzieje się na tych wstępnie olimpijskich arenach. Lista polskich olimpijczyków będzie aktualizowana - wiemy, chociażby po igrzyskach w Tokio, że olimpijskich freaków u nas nie brakuje, więc może się to okazać przydatne również dla was. Na razie aktualizacje (czy to na stronie newonce.sport czy też chociażby na moim profilu na Twitterze, gdzie - przynajmniej w tej chwili - mam śmiałe założenie o przypominaniu tego tekstu po każdej kwalifikacji) będą się pojawiały raczej rzadko - jakby nie patrzeć dwa lata do igrzysk to jednak dużo czasu. Będzie za to moment, w którym aktualizacje znacząco przyspieszą - i wtedy dowiecie się, że jesteśmy na ostatniej prostej do Paryża.
A więc zaczynajmy!
Ostatnia aktualizacja - Julia Piotrowska (4. miejsce na MŚ w karabinie pneumatycznym) i Tomasz Bartnik (wicemistrz świata w karabinie trzy postawy), co automatycznie daje nam też kwalifikacje w innych podobnych konkurencjach plus mikście.
Legenda:
Pogrubiona czcionka - nowość na liście
* - kwalifikacja dla kraju - w teorii może pojechać inna osoba
^ - wysoce prawdopodobna kwalifikacja również w tej konkurencji
Lista:
1. Klaudia Breś* - strzelectwo, pistolet sportowy 25 m; pistolet pneumatyczny 10 m^;
2. Julia Piotrowska* - strzelectwo, karabin pneumatyczny 10m; karabin trzy postawy^; karabin pneumatyczny 10 m - mikst^;
3. Tomasz Bartnik* - strzelectwo, karabin trzy postawy, karabin pneumatyczny 10m - indywidualnie i mikst^;