Fejm doje*any, czyli jak internet zmienił oblicze sławy

Zobacz również:Czy Internet musiał powstać?
Fame
materiały newonce

Internetowy fejm jest dziś powszechnie dostępny. Ludzi z setkami tysięcy obserwatorów można liczyć w milionach. Jak bardzo zjawisko to zmieniło definicję popularności?

Ponad 40 milionów ludzi ma ponad milion followersów na Instagramie. To nie cytat z internetowego spisu ludności. To zdanie, które możemy usłyszeć w jednym z początkowych ujęć dokumentu HBO Fake Famous (Podróbki sławy). Widzimy w nich pięknych ludzi w przestronnych i wystawnie urządzonych apartamentach. Uśmiechają się, dzierżąc w dłoniach kieliszki wypełnione szampanem. Głos lektora po chwili wylicza kolejne dane. Ile osób na świecie ma sto tysięcy obserwatorów? Ponad sto milionów! I jeśli połączymy ich z pierwszą grupą, wyjdzie nam szerokie grono gwiazd, które liczy niemal tyle ludzi, co połowa populacji Stanów Zjednoczonych. Czy wszyscy oni są sławni? — pyta prowokacyjnie narrator. A akcja przenosi się do studia, w którym twórcy filmu castingują osoby, by w krótkim czasie uczynić je influencerami.

Podziel się lub zapisz
Pisze o memach, trendach internetowych i popkulturze. Współpracuje głównie z serwisami lajfstajlowymi oraz muzycznymi. Wydał książkę poetycką „Pamiętnik z powstania” (2013). Pracuje jako copywriter.
Komentarze 0
newonce.radio - Wciśnij play

newonce.radio

Wciśnij play