Festiwal Millennium Docs Against Gravity już za moment. Na które filmy najbardziej czekamy?

Zobacz również:Dokument roku! Historia polskich „Gwiezdnych Wojen”, które zirytowały komunistów
Jacinta and Rosemary at Maine Correctional Center, 2016.
fot. archiwum festiwalu

Na zdecydowaną większość! Ale to kilkaset tytułów. I tu wchodzimy my z tradycyjnym przewodnikiem.

Millennium Docs Against Gravity to największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych. Od razu warto dodać - filmów świeżych, współczesnych, poruszających ważne aktualnie tematy w mocno atrakcyjny sposób. Klimatem bardziej przypominających to, co oferują wielkie serwisy streamingowe aniżeli polską szkołę dokumentu. Ma być nowocześnie i jest nowocześnie.

W tym roku odbędzie się już 18. edycja imprezy, a jej motyw przewodni to Świat się budzi. Chodzi rzecz jasna o pandemiczną i popandemiczną odwilż. Wszyscy z nadzieją czekamy, aż rzeczywistość zacznie wracać do normalności, pokonując pandemię, która zmieniła obraz naszej codzienności w 2020 roku. Chcemy, żeby festiwal niósł nadzieję, że społeczna solidarność, której jesteśmy świadkami obecnie, może zostać z nami na dłużej - czytamy w opisie imprezy. Jak nie pogubić się w filmowym gąszczu i znaleźć produkcje dla siebie? Przyglądamy się najważniejszym sekcjom festiwalu.

Alfabet protestu. Ta sekcja skupia w sobie filmy skoncentrowane wokół protestów odbywających się na terenie całego świata. Przeciwko czemu buntują się ludzie w 2021 roku? I o co walczą? W ramach tej sekcji zobaczymy m.in. festiwalowego headlinera, dokumentalną opowieść o Grecie Thunberg Jestem Greta. Oraz Drogie dzieci przyszłości, czyli list następnego pokolenia do... następnego pokolenia, czy dokumentującą zeszłoroczne protesty w Mińsku Odwagę.

Bohaterowie są wśród nas, czyli filmy o zwyczajnych - niezwyczajnych. Takich jak Tańcząca z rekinami, czyli żywa legenda nurkowania Valerie Taylor, która stała się aktywistką na rzecz ochrony tych zwierząt. Albo Omar z filmu Omar. Jak nie być innym - nastolatek, muzułmanin, półkrwi Tatar, półkrwi Polak.

Fetysze i kultura to z kolei sekcja tytułów zahaczających o tematykę popkulturalną. Co może was tam zaciekawić? Na przykład Król zręcznościówek, historia Duńczyka, który chce pobić rekord i grać w oldskulową grę Gyruss przez 100 godzin bez przerwy. A co jeśli świat, w którym żyjemy, jest tylko symulacją rzeczywistości, jak w Truman Show? Takie pytanie zadaje film Zakłócenia w Matriksie. My szczególnie czaimy się na Ucieczkę na Srebrny Glob, czyli historię powstanie najdziwniejszego polskiego sci-fi ever, Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego.

Kryminalne zagadki MDAG - w tej sekcji obejrzycie dokumenty, które mogłyby być opatrzone hashtagiem #truecrime. My wybieramy trzy tytuły. Kapłan LSD, miłość i ja, czyli tajemnicze zawirowania wokół słynnego propagatora LSD Timothy'ego Leary'ego. FBI kontra Martin Luther King - to z kolei opowieść o podsłuchiwaniu tytułowego aktywisty przez FBI pod wodzą J. Edgara Hoovera. I polityczne Przyjdź królestwo twoje, czyli rzecz o związkach pomiędzy amerykańskimi ewangelikami i izraelską prawicą. Oczywiście ciekawych pozycji jest tam dużo więcej.

Piątą sekcją, którą wyciągamy przed nawias, jest Muza i Wena. Czyli kino o muzyce i z muzyką w tle. Uwaga, zły żart - W.E.N.Y. na ekranie nie będzie. Będą za to Foo Fighters, Frank Zappa, Matthew Herbert, wiedeńscy filharmonicy czy twórcy bałkańskiej muzyki klubowej. Pozostałe sekcje to Człowiek w kinie, Czwarte Oko (o prezentowanym w ramach tego cyklu filmie Biały szum, który opowiada o rozkwicie radykalnej amerykańsiej prawicy, pisaliśmy już na newonce), Doc Alliance, Historie intymne, Klimat na zmiany, Między nami, Miejsca, Oblicza Ameryki Łacińskiej, Odmieńcze spojrzenia, Oki Doki, Retrospektywa Gianfranco Rosiego i Życie w czasach pandemii. Będzie też szereg wydarzeń specjalnych: koncertów, imprez, spotkań czy paneli dyskusyjnych.

W tym roku impreza odbywa się od 3 do 12 września w siedmiu miastach Polski (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Lublin) oraz online. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Millennium Docs Against Gravity oraz instagramie i facebooku. newonce jest patronem medialnym festiwalu.

tekst powstał przy współpracy z Millennium Docs Against Gravity

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.