Festiwal Unsound zaczyna się już za moment. I będzie tam ekipa newonce.radio

Zobacz również:Oto 4 powody, dla których warto wybrać się na Unsound Festival w Krakowie
Eartheater
Eartheater / mat. pras.

Unsound to jedna z najbardziej uznanych światowych marek w dziedzinie muzyki eksperymentalnej. Krakowski festiwal już niemal od 20 lat prezentuje dla publiczności z całego świata najciekawsze zjawiska - nie tylko audialne, ale z szeroko rozumianej płaszczyzny multimediów.

W zeszłym roku styczność z imprezą mieliśmy jedynie przez internet - w ramach edycji pod hasłem Intermission. Teraz festiwal wraca do tzw. rzeczywistości. I bada jej strukturę dzięki hasłu deep authentic, które przyświeca wszystkim występom, wykładom, rozmowom oraz pokazom.

Karnety oraz bilety na wiele z zaplanowanych wydarzeń już się rozeszły. Ale nic straconego, ponieważ newonce’owa ekipa zamierza przybliżyć dużą część występów. W newonce.radio będzie można także posłuchać wywiadów z artystkami i artystami, a szczegółowy plan tych aktywności udostępnimy wam niebawem. Na co warto zwrócić uwagę w tegorocznym programie?

Ecco2k, fot. Henrik Schneider
Ecco2k, fot. Henrik Schneider

Do dostania są nadal wejściówki na premierowe wykonanie na żywo ścieżki dźwiękowej do Candymana w reżyserii Nii DaCosty. Autor muzyki, Robert Aiki Aubrey Lowe zaprezentuje ją ze specjalnie powołanym na tę okazję ensemblem, w którym znaleźli się m.in. Matthew Morandi, Randall Dunn, Brent Arnold, perkusista Hubert Zemler, wiolonczelistka Resina oraz muzycy i wokaliści z krakowskiej Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble. Wcześniej na scenie ICE pojawi się z kolei kompozytorka Aleksandra Słyż.

Jacy jeszcze nasi faworyci zaprezentują się na Unsoundzie? Norweski saksofonista Bendik Giske tworzy zupełnie unikalne dźwięki i kompozycje korzytając z wymagającej techniki oddechu okrężnego. Danny L Harle przywiezie do Krakowa Harlecore - swoją najnowszą płytę, która opiera się na dźwiękach lat 90. i skutecznie wskrzesza hardstyle, gabber i eurodance. Multiinstrumentalistka i wokalistka Angel Bat Dawid to z kolei jedna z najciekawszych postaci młodego amerykańskiego jazzu badającego kwestie tożsamości. Na Unsoundzie zagra solowy koncert, ale będzie także współtworzyła Weavings - opracowaną przez Nicolasa Jaara kompozycję, którą w Krakowie wykona zespół złożony z kilkunastu artystek i artystów z całego świata.

Unsound to także oczywiście sety taneczne. Ognia można się spodziewać na koncercie The Bug - mistrza rozwiercania czaszek potężnym dubem. AceMo i MoMa Ready połączą siły jako Ace MoMa, by redefiniować, czym współcześnie może być techno. Równie ciekawym kolabem jest MMM - wspólny projekt Errorsmitha i Fiedela. Ekscytujące zestawienia b2b na tym się nie kończą: TSVI i Object Blue mogą wspólnie zagrać cokolwiek i zapewne właśnie to zrobią. Podobnie jak VTSS oraz Chippy Nonstop.

Bendik Giske
Bendik Giske / mat. pras.

A rap? Tu też mamy swoich faworytów. Bbymutha miała się pojawić jakiś czas temu w Warszawie przy okazji festiwalu Ephemera. Ale będzie w Krakowie i rozbuja cały Hype Park. Członek Drain Gangu, Ecco2k, łączy z kolei cloud rap z szeregiem innych gatunków i wyrasta na jedną z ciekawszych postaci łączących songwriting, eksperyment i hip-hop.

To tylko część repertuaru, który oprócz muzycznych uniesień zawiera także dyskusje i wykłady na ważne tematy oraz wydarzenia, których nie da się zaszufladkować. Na oficjalnej stronie festiwalu sprawdzicie, na co jeszcze można wbić w tym roku, a my niedługo ujawnimy, które z eventów będziemy na dla was relacjonować na antenie newonce.radio.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.